Joga popularna jest obecnie na całym świecie, a do nas przywędrowała prosto z Indii. Najstarsze dowody obecności jogi datowane są na aż 5 tysięcy lat przed naszą erą, ale znany obecnie system jogi został opracowany 3 tysiące lat przed nasza erą. Joga jest połączeniem indyjskiego systemu filozoficznego z odpowiednimi, opracowanymi ćwiczeniami. Miłośnicy tej praktyki zgodnie twierdzą, że ćwiczenia jogi pozwalają im utrzymać zdrowie na wysokim poziomie, jak również pozytywnie wpływają na energię i przyjazne funkcjonowanie w świecie.

Jeśli jesteś jednym z nauczycieli jogi sprawdź, co należy zrobić, aby połączyć pasję i pracę, a tym samym otworzyć własny biznes.

Kto może zostać właścicielem szkoły jogi?

Wiele osób często zastanawia się, kto może otworzyć szkołę jogi, aby cała procedura została wykonana zgodnie z prawem. Warto już na samym początku zaznaczyć, że wcale nie trzeba być instruktorem jogi, ani nawet jej szczególnym pasjonatem, aby otworzyć własną placówkę. W takiej sytuacji należy jednak zadbać o zatrudnienie wykwalifikowanych nauczycieli jogi, którzy nie tylko poprowadzą zajęcia, ale też przekażą kursantom terapeutyczny wymiar jogi i pomogą w poznaniu swej prawdziwej natury. To niezwykle ważne, aby klienci byli wyłącznie pod opieką certyfikowanych nauczycieli. W dzisiejszych czasach joga oferuje mnóstwo ćwiczeń oddechowych, relaksacji, odpoczynku i spokoju z najstarszych tradycji samodoskonalenia, ale prowadzona przez niedoświadczone osoby może też wywołać sporo bólu i szkody.

Zawód nauczyciela jogi – cechy i predyspozycje

Jaki powinien być nauczyciel jogi? Na całym świecie w tym również w Polsce, znajdują się różne stowarzyszenia, które zrzeszają pasjonatów i nauczycieli różnych znanych tradycji jogi (w Polsce najpopularniejsza jest hatha joga, która wywodzi się ze starożytnych Indii). Aby zostać nauczycielem jogi należy najpierw pozytywnie ukończyć 3-letni kurs nauczycielski. Zanim pasjonat jogi przystąpi do samodzielnego prowadzenia zajęć, może pracować jedynie pod okiem nauczycieli o stopniu zaawansowania Senior. W przypadku dalszego kształcenia możliwe jest zdobycie uprawnień instruktora psycho-kinezyterapeutyki. To niezwykle ważne, aby przed zatrudnieniem upewnić się, że nauczyciel posiada certyfikat odpowiedniego kursu przygotowującego.

Przedsiębiorca otwierający szkołę jogi – co trzeba zrobić?

Początkujący przedsiębiorca powinien w pierwszej kolejności założyć działalność gospodarczą. Szkoły jogi zazwyczaj rejestruje się na kod PKD 85.51.Z – Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych. Na ten kod można również zarejestrować placówki, które uczą wschodnich sztuk walki.

Kolejnym prawidłowym ruchem będzie sporządzenie biznesplanu, który nie tylko uwzględni wszystkie wydatki związane z uruchomieniem szkoły, ale też weźmie pod uwagę ewentualne straty i niepowodzenia, prawdopodobne dochody. Co trzeba uwzględnić w początkowych kosztach? Będą to przede wszystkim:

 • zakup lub wynajem lokalu z salą do ćwiczeń, szatniami, toaletami, łazienkami, recepcją i pomieszczeniem gospodarczym;

 • remont lub przystosowanie lokalu do prowadzenia zajęć;

 • zatrudnienie firmy sprzątającej;

 • zatrudnienie ewentualnych pracowników (recepcjonistka, nauczyciele);

 • reklama firmy w internecie, stworzenie kont i reklam na portalach społecznościowych;

 • koszty stałe (czynsz, rachunki za wodę, prąd, gaz, wywóz śmieci, ewentualne miejsca parkingowe);

 • zakup profesjonalnego sprzętu i narzędzi.

W następnej kolejności należy zadbać o odpowiedni sprzęt do zajęć sportowych. Na szczęście ćwiczenia jogi nie wymagają wielu drogocennych przyrządów pomocniczych, dzięki czemu młody przedsiębiorca nie będzie narażony na kolejne spore wydatki. Trzeba jednak pamiętać, aby każdy zakupiony sprzęt posiadał certyfikaty bezpieczeństwa. Nie chcemy przecież, aby komuś stała się krzywda. Co należy zakupić w pierwszej kolejności? Są to:

 • mata do jogi,

 • koce,

 • krzesła,

 • kostki,

 • ręczniki,

 • pasy,

 • woreczki,

 • wałki.

Jak zdobyć klientów?

Joga jest popularną formą aktywności fizycznej, która znalazła swoich fanów na całym świecie, dlatego prawidłowe działania na początku rozwoju firmy z pewnością pozwolą na zdobycie rzeszy klientów.

Na początku działalności ceny powinny nie być zbytnio wygórowane, a raczej zachęcające do wykupienia poszczególnych lekcji czy pakietów. To pozwoli na utworzenie pierwszych grup i zaprezentowanie swojego pomysłu na spędzanie czasu wolnego mieszkańcom miasta. Ceny nie mogą również być zbyt niskie, aby pokryły podstawowe koszty utrzymania biznesu, a dodatkowo po późniejszej podwyżce kontrast cenowy nie będzie tym samym zbyt widoczny.

Można też ogłosić tydzień pokazowych zajęć jogi, które oczywiście będą bezpłatne. Choć jest to swego rodzaju dokładanie do interesu, to ciekawie poprowadzone ćwiczenia mogą okazać się z czasem prawdziwą inwestycją.

Z czasem, aby utrzymać zainteresowanie należy postawić na rozwój. Z tego też powodu można zorganizować warsztaty rozwoju osobistego i warsztaty tematyczne prowadzone przez kursantów. Mogą to być np. ćwiczenia na zdrowy kręgosłup, ćwiczenia jogi na wyciszenie i odstresowanie czy chociażby ćwiczenia praktyczne połączone z historią i wiedzą teoretyczną. Nauczyciel może przykładowo opowiedzieć o ścieżkach dyscypliny, ponieważ w tradycji jogi przekazywane są właśnie 4 najważniejsze drogi :

 • raja joga – prowadzi do celu jogi poprzez medytację i dyscyplinę (nazywana jest ośmiostopniową jogą ze względu na jej osiem stopni – asthanga joga);

 • bhakti joga – jest ścieżką miłości i oddania. Bhakti jogę określa się jako naturalną podróż do poznania natury i samego siebie, co pozwala na opanowanie własnego ciała;

 • jnana joga – prowadzi do poznania wszystkiego, czyli otaczającego nas świata poprzez studiowanie traktatów, doświadczenie i analizę intelektualną.

 • karma joga – uczy bezinteresowności i oddania.

To właśnie szkoła jogi prowadzona w taki ciekawy i nietuzinkowy sposób ma szansę na przetrwanie na szeroko zróżnicowanym rynku pracy oraz na utrzymanie wysokiej renomy i dochodów. Tradycyjne, starożytne ćwiczenia, ale prowadzone w formie różnorodnych szkoleń mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

Oceń artykuł
0/5 (0)