Zmiana sytuacji życiowej zmusza Was do zastanowienia się, jak znaleźć pracę po 40 roku życia? Bez obaw! Bogatsze doświadczenie zawodowe oraz dojrzałość mogą być cennymi atutami dla pracodawców. Podpowiadamy, jak zabrać się za szukanie pracy po 40. i na co położyć szczególny nacisk oraz jak znaleźć pracę po 40 bez doświadczenia.

Jak znaleźć pracę po 40-tce? 

W Internecie nie trudno znaleźć posty z informacjami: mam 41 lat i nie mogę znaleźć pracy. Jak szukać pracy po 40., kiedy na rynek pracy wchodzą kolejne pokolenia pracowników? Czy zmiana zawodu po 40. jest jeszcze możliwa? Wbrew pozorom konkurencja ze strony świeżo upieczonych absolwentów uczelni nie musi okazać się zabójcza dla osób szukających pracy po 40.

Bogatsze doświadczenie zawodowe, a także dojrzałość w relacjach ze współpracownikami i przełożonymi to ogromny atut dla wielu pracodawców. Podpowiadamy, jak znaleźć pracę po 40-tce, z której będziecie zadowoleni.


PRZECZYTAJ: Ile się zarabia w McDonald’s? Czy warto tam pracować?


Jaka praca po 40. będzie najbardziej odpowiednia?

Podstawową przewagą, jaką mają osoby szukające pracy po 40. czy pracy po pięćdziesiątce nad nowicjuszami, jest ich doświadczenie zawodowe. Potencjalny pracodawca z pewnością doceni brak konieczności szkolenia nowego pracownika. Tak samo, jak to, że ma on na koncie już co najmniej kilka sytuacji kryzysowych, co znacząco ułatwia rozwiązywanie bieżących problemów w firmie.

Warto, abyście podkreślili to podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wyliczcie swoje sukcesy i projekty, które udało Wam się z powodzeniem doprowadzić do końca. Skupcie się na swoich mocnych stronach, jednak dodajcie również, że pozostajecie otwarci na branżowe nowości. Dzięki temu znajdziecie poważną i dobrze płatną posadę.

Możecie nawet zaproponować, że chętnie zaopiekujecie się firmowymi stażystami. Chęć współpracy międzypokoleniowej i umiejętności efektywnego przekazywania wiedzy na pewno zwrócą uwagę rekruterów! A z Waszego wieku uczynią atut.


SPRAWDŹ TEŻ: Work-Life Balance. Na czym polega? Jakie są z tego korzyści?


Gdzie znaleźć pracę po 40.?

Często pomijanym przez osoby szukające pracy po 40. faktem jest ich dyspozycyjność. Osoby po 40-tce najczęściej nie mają już dzieci na tyle małych, aby musiały dostosowywać do nich swój grafik w pracy.

Warto więc, szukając pracy po 40., celować w firmy, w których pracodawca chce liczyć na naszą dostępność w wybranych godzinach. Ogłoszenia o pracy biurowej w godzinach 8-16 lub 9-17 z pewnością będą odpowiednie dla Was. Wasza gotowość do wykonywania obowiązków w stałych porach na starcie powinno przekonać pracodawcę, że możecie okazać się cennym nabytkiem dla firmy.


Szukasz pracy w Szczecinie? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Szukanie pracy po 40-tce – zaznaczcie swoje umiejętności miękkie

W wielu zawodach ważne są nie tylko kwalifikacje zawodowe, ale i tzw. umiejętności miękkie. Bywa, że najlepszym handlowcem zostanie nie młody, ambitny dwudziestoparolatek, a właśnie osoba po 40-tce, która potrafi odpowiednio „podejść” do klienta.

Starsi stażem pracownicy zazwyczaj budzą większe zaufanie klientów, podobnie jak i współpracowników. Dobrze to wykorzystać, podkreślając swoją dojrzałość i świadomość własnych oczekiwań co do miejsca pracy. Już podczas rozmowy o pracę po 40. udowodnijcie, że potraficie skutecznie negocjować i wiecie, czego chcecie.

Liderzy zespołów zazwyczaj starają się je kompletować nie tylko pod kątem efektywności pracowników czy ich osiągnięć, ale też tego, jak odnajdą się w danym zespole. Osoba, która ma na koncie współpracę z wieloma firmami, dobrze wie, jak ugryźć taki temat. Nie bójcie się używać tego jako argumentu za wyborem Waszej kandydatury!


PRZECZYTAJ TAKŻE: Kucharz – jak nim zostać? Zarobki, staż pracy i umiejętności


Jak znaleźć pracę po 40. bez doświadczenia?

W nieco inny sposób trzeba będzie podejść do szukania pierwszej pracy w wieku 40 lat. Choć to dosyć wyjątkowy przypadek, nie oznacza to, że jesteśmy w takiej sytuacji bez żadnych szans.

Po pierwsze, skupcie się na tym, jakie umiejętności zawodowe posiadacie już teraz, a jakie moglibyście potencjalnie jeszcze zdobyć. Jeśli przykładowo fakt pustego CV wynika z tego, że wcześniejsze lata poświęciłyście na wychowywanie dzieci i zajmowanie się domem, wyciągnijcie z tego korzyści!

Umiejętności cenione przez pracodawców bez względu na wiek

Umiejętność działania pod presją czasu, podejmowania szybkich decyzji, zarządzania zespołem, koncentracji pomimo ciężkich warunków czy wysoko rozwinięte umiejętności logistyczne to tylko wybrane pozycje, które z pewnością opanowałyście jako mamy do perfekcji.

Już samo wyliczenie zdobytych umiejętności pozwoli Wam odzyskać pewność siebie. A ta przy szukaniu pracy po 40. bardzo się przydaje! Kolejnym krokiem będzie szukanie darmowych kursów i szkoleń zawodowych. Nie bardzo wiecie, od czego zacząć? Skorzystać można też z pomocy Centrów Aktywizacji Zawodowej lub Urzędów pracy.


TO RÓWNIEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Jak założyć bloga i zarabiać na tym?


Jak znaleźć pracę po 40-tce? Korzystajcie ze szkoleń zawodowych

To, że szukacie pracy dla ludzi po 40. nie oznacza, że nie powinniście być na bieżąco z branżową wiedzą! Niezależnie od sektora, w którym pracujecie, warto korzystać z różnych form dokształcania się. Nowe oprogramowania, metody pracy czy narzędzia po prostu trzeba znać, aby nie wypaść z rynku.

W sieci znajdziecie bogatą ofertę darmowych webinarów, a także szkoleń czy kursów. Jeśli zależy Wam np. na przebranżowieniu się, dobrze nawet rozważyć płatny kurs w trybie zaocznym. Pozwoli zdobyć nowy zawód szybciej i prościej!

Oferty pracy dla czterdziestolatków: prawda czy mit?

Nie sugerujcie się swoim wiekiem przy szukaniu ofert pracy dla 40-latków. Takich raczej w sieci… po prostu nie ma. Liczy się nie Wasza data urodzenia, a to, co potraficie i jak szybko przyswajacie nową wiedzę. Choć może nikt nie zaproponuje Wam stanowiska juniorskiego, to może złożyć Wam równie, a nawet bardziej interesującą ofertę pracy.

Praca dla ludzi po 40. znajdzie się z odnowionym CV!

Regularnie doszkalacie się z branżowych nowości i szukacie pracy dla 40latka? Koniecznie zaprezentujcie to w swoim CV! Czasy, kiedy gotowy szablon z mało czytelną czcionką zdawał egzamin, dawno minęły. Obecnie liczy się przejrzystość, dopracowanie detali, a także niebanalny styl.

Jak wyróżnić swoją aplikację od innych kandydatów? Pamiętajcie o kilku złotych zasadach:

  • CV to dokument formalny – nie ma tu mowy o bałaganie! Powinno mieć jasną, przejrzystą formę, ujednoliconą czcionkę, a także właściwą strukturę.
  • Literówki, czy to te gramatyczne, czy ortograficzne, nie świadczą najlepiej o kandydacie. Uważajcie na nie!
  • Nieuporządkowana treść zaprzepaści Wasze szanse u rekrutera. CV nie może być chaotyczne. Treść podzielcie na czytelne sekcje.
  • CV dostosujcie do konkretnej oferty pracy dla 40-latków. To skuteczny sposób na zwiększenie swoich szans na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Unikajcie też „lania wody” – jako 40-latkowie z pewnością macie wystarczająco dużo doświadczenia zawodowego, aby wypełnić CV konkretami. Możecie też postawić na kreatywne CV, które dodatkowo wyróżni Waszą kandydaturę i przekona pracodawcę, że jesteście młodzi duchem.

Jak znaleźć pracę po 40.? Nie traćcie pewności siebie

Podsumowując, najlepiej, abyście podczas szukania pracy po 40. nie skupiali się zanadto na swoim wieku. Choć wiele firm ceni „świeżą krew”, zwłaszcza w branżach związanych z nowymi technologiami, stażyści sami firmy nie poprowadzą. Wykorzystujcie swoje doświadczenie zawodowe jako atut, jednocześnie nie traktując młodszych kandydatów wyłącznie jako konkurencji. Wiedzą możecie się wzajemnie wymieniać!

Nie brakuje też ofert pracy dla 40-latków, wymagających wysoko rozwiniętych umiejętności interpersonalnych i pracy zespołowej. W swojej branży osiągnęliście już niemal wszystko? Może czas rozważyć przekierowanie kariery w stronę stanowisk kierowniczych.

Wasz wizerunek, obycie na rynku pracy i świadomość tego, czego na nim szukacie, mogą zadziałać tylko na Waszą korzyść!

Oceń artykuł
2/5 (23)