Czy zmiana zawodu po 40. jest możliwa? Jak najbardziej! Nawet jeśli martwicie się o swoje szanse na rynku pracy w tym wieku, istnieje wiele możliwości przekwalifikowania zawodowego po 40. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy mini poradnik, jak rozgryźć przebranżowienie w tym wieku!

Czy można zmienić zawód w wieku 40 lat?

Coraz częściej myślicie o zmianie zawodu po 40.? Czujecie, że w dotychczasowej branży osiągnęliście już wszystko? Praca przestała sprawiać Wam satysfakcję? W takim razie nie marnujcie talentu i uniknijcie syndromu wypalenia zawodowego, wybierając nową ścieżkę rozwoju dla siebie! Przekwalifikowanie się lub przebranżowienie mogą być najlepszym sposobem na przełamanie rutyny.

Wasza kariera wcale nie musi stać w miejscu tylko dlatego, że nie jesteście świeżo upieczonymi absolwentami uczelni. Nawet jeśli myśl o wysyłaniu aplikacji na programy stażowe czy stanowiska juniorskie budzi w Was lęk i wątpliwości, warto spróbować! Specjalnie dla Was przygotowaliśmy mini poradnik, jak zmienić pracę po 40.!

Jak zmienić pracę po 40.? Wybierz branżę, która interesuje Cię najbardziej!

Jak zmienić pracę po 40. i nie zachwiać swoim bezpieczeństwem finansowym? Jeśli przykładowo przez ostatnią dekadę lub dłużej pracowaliście w branży HR, a chcecie teraz zostać testerami oprogramowania, nie obejdzie się bez ułożenia planu przekwalifikowania po 40. 

Pierwszym, najważniejszym krokiem jest wybór nowej branży, w jakiej chcecie pracować. Najlepiej, aby była choć trochę związana z tą, w której pracowaliście dotychczas. W ten sposób na start będziecie mieć już na koncie część potrzebnego doświadczenia do przebranżowienia się!

Jeśli jednak interesuje Was bardziej drastyczna zmiana zawodu po 40., dobrze rozważyć ukończenie specjalistycznego kursu lub studiów podyplomowych. W ten sposób znacznie ułatwicie sobie znalezienie ofert pracy w nowym zawodzie!

Zmiana zawodu po 40-tce – odświeżcie kontakty zawodowe!

Jeśli macie już w szufladzie odpowiedni certyfikat ukończenia kursu bądź dyplom, czas poważnie zabrać się za zmianę zawodu po 40-tce! Od czego zacząć zmianę pracy?

Zacznijcie od odświeżenia swoich kontaktów zawodowych. Jedną z niezaprzeczalnych zalet zmiany zawodu po 40-tce jest Wasze bogate doświadczenie zawodowe! Zbudowana przez lata sieć networkingu teraz tylko czeka, abyście wykorzystali ją do przekwalifikowania zawodowego po 40.

Może ktoś z zapoznanych w poprzednich miejscach pracy pracuje aktualnie w branży, w której chcecie szukać pracy? Tego typu kontakty mogą okazać się bezcenne – dostać pracę z polecenia jest czasem zwyczajnie łatwiej.

Przekwalifikowanie zawodowe po 40. – czy powinniście bać się młodszej konkurencji?

To częsty dylemat osób, które decydują się na przebranżowienie po 40. Czy uda mi się zdobyć pracę, o którą starają się też młodsi kandydaci? Oczywiście!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jak odejść z pracy?

Choć młodsze pokolenie na rynku pracy radzi sobie całkiem nieźle, a ich znajomość nowych technologii, czy wyczucie trendów, może być nieco mniej „zardzewiałe”, niż Wasze, brakuje im jednej rzeczy. Twojego doświadczenia i obycia na rynku!

Zmiana zawodu po 40. to coraz częstsze zjawisko i rekruterzy doskonale zdają sobie z tego sprawę. Udowodnij im, że sukcesy w poprzedniej branży osiągaliście nieprzypadkowo, popierając do konkretnymi argumentami. Wy już wiecie, co dobry pracownik powinien wnieść do firmy i jak poradzić sobie z różnymi sytuacjami zawodowymi. Tego żaden utalentowany junior nie przebije. Reszty nauczycie się błyskawicznie!

Szukasz pracy w Krakowie? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!

Przebranżowienie po 40. – bądźcie otwarci na nowe możliwości!

W powiedzeniu „masz tyle lat, na ile się czujesz”, kryje się wiele prawdy. Decydując się na przebranżowienie po 40., musicie udowodnić nowemu potencjalnemu pracodawcy, że wciąż macie w sobie wiele energii i otwartości na zmiany.

Zachowajcie też odpowiednią dozę pokory. To, że macie na koncie wiele lat doświadczenia zawodowego w poprzedniej branży nie powinno definiować Waszej obecnej ścieżki kariery. Korzystajcie z tego, czego nauczyliście się w poprzednich pracach, zachowując jednocześnie świeżość umysłu. Czego możecie nauczyć się od nowych współpracowników? Z jakich materiałów szkoleniowych i edukacyjnych możecie skorzystać, aby podnieść swoje kwalifikacje? To pytania, które powinniście sobie zadać przy zmianie zawodu po 40.!

Jeśli macie w sobie odpowiednią determinację i nowo wybrana branża to Wasza świeża pasja, przekwalifikowanie zawodowe po 40. może być fantastycznym doświadczeniem! Pożegnajcie nudę i otwórzcie się na nowe możliwości.

Oceń artykuł
1.5/5 (22)