Czy zmiana zawodu po 40. jest możliwa? Jak najbardziej! Nawet jeśli martwimy się o swoje szanse na rynku pracy w tym wieku, istnieje wiele możliwości przekwalifikowania zawodowego po 40. Specjalnie dla takich osób przygotowaliśmy mini poradnik, jak rozgryźć przebranżowienie w tym wieku!

Przekwalifikowanie zawodowe po 40

Czy można zmienić zawód w wieku 40 lat?

Coraz częściej myślisz o zmianie zawodu po 40.? Czujesz, że w dotychczasowej branży osiągnęliście już wszystko? Praca przestała sprawiać Ci satysfakcję? W takim razie nie marnuj talentu i uniknij syndromu wypalenia zawodowego, wybierając nową ścieżkę rozwoju dla siebie! Przekwalifikowanie się lub przebranżowienie mogą być najlepszym sposobem na przełamanie rutyny.

Nasza kariera wcale nie musi stać w miejscu tylko dlatego, że nie jesteśmy świeżo upieczonymi absolwentami uczelni. Nawet jeśli myśl o wysyłaniu aplikacji na programy stażowe czy stanowiska juniorskie budzi w nas lęk i wątpliwości, warto spróbować! Przygotowaliśmy mini poradnik, jak zmienić pracę po 40.!

Kiedy warto rozważyć przekwalifikowanie zawodowe?

Wypalenie zawodowe to coraz częstszy problem właśnie u 40-latków. Jak rozpoznać, że dopadło ono właśnie nas? Pomyślmy, czy z któryś z poniższych czynników nie zdominował naszego życia:

  • praca nie sprawia nam satysfakcji,

  • wykonujemy swoje obowiązki bez zaangażowania,

  • wszystkie rozmowy na tematy zawodowe wywołują w nas negatywne emocje,

  • wynagrodzenie w obecnej pracy wciąż jest niesatysfakcjonujące,

  • praca jest dla nas źródłem stresu,

  • staliśmy się cyniczni wobec współpracowników,

  • czujemy, że przełożeni i współpracownicy nas nie doceniają,

  • pensja wydaje nam się nieadekwatna do ilości wykonywanych przez nas zadań,

  • nieustannie myślimy o zmianie pracy,

  • odczuwamy drażliwość, osłabienie, przewlekle zmęczenie, mamy problemy ze snem czy apetytem mimo dobrego stanu zdrowia.

Czy nie czujesz, że w innej branży pensje są wyższe i bardziej adekwatne do wkładanego wysiłku?

Jak zmienić pracę po 40.? Wybierz branżę, która interesuje Cię najbardziej!

Jak zmienić pracę po 40. i nie zachwiać swoim bezpieczeństwem finansowym? Jeśli przykładowo przez ostatnią dekadę lub dłużej pracowaliśmy w branży HR, a chcemy teraz zostać testerami oprogramowania, nie obejdzie się bez ułożenia planu przekwalifikowania po 40.

Pierwszym, najważniejszym krokiem jest wybór nowej branży, w jakiej chcecie pracować. Najlepiej, aby była choć trochę związana z tą, w której pracowaliśmy dotychczas. W ten sposób na start będziemy mieć już na koncie część potrzebnego doświadczenia do przebranżowienia się!

Jeśli jednak interesuje nas bardziej drastyczna zmiana zawodu po 40., dobrze rozważyć ukończenie specjalistycznego kursu lub studiów podyplomowych. W ten sposób znacznie ułatwicie sobie znalezienie ofert pracy w nowym zawodzie!

Kursy zawodowe dla osób po 40-tce

Dzięki Funduszom Europejskim powstało sporo projektów nakierowanych na rozwój zawodowy, także osób w dojrzałym wieku. Wszystkie takie szkolenia są dobrej jakości (weryfikują to i kontrolują odpowiednie instytucje), a co najważniejsze – bezpłatne lub w bardzo przystępnej cenie.

Oferta Funduszy Europejskich obejmuje kursy zawodowe, kursy kwalifikacyjne, szkolenia językowe i informatyczne. Jak znaleźć interesujące nas projekty?

Możemy to zrobić za pośrednictwem wyszukiwarki dotacji, w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich w naszej okolicy oraz w Bazie Usług Rozwojowych. Na ten moment znajdziemy tam ponad 12 tysięcy ofert szkoleń, kursów, doradztwa, studiów podyplomowych czy coachingu.

Wybór studiów w młodości nie oznacza, że musimy wykonywać dany zawód do końca życia

Zmiana branży: od czego zacząć?

Zawsze warto zdobywać kompetencje miękkie, ale chcąc wejść na rynek pracy z większą pewnością siebie, powinniśmy pomyśleć przede wszystkich o rozwinięciu umiejętności twardych. W jakich kierunkach moglibyśmy pójść?

Oto kilka naszych propozycji:

  • kursy i szkolenia branżowe, które kończą się zdobyciem szczegółowej wiedzy i certyfikatów,

  • szkolenia z zakresu doskonalenia i pogłębienia już zdobytych umiejętności, np. kurs dla managerów, kurs dotyczący nowego oprogramowania, kurs obsługi mediów społecznościowych w firmie,

  • kursy biznesowe, które pomogą nam przejść z etatu na własną działalność gospodarczą: mogą to być np. szkolenia z zakresu zdobywania funduszy unijnych,

  • szkolenia związane z finansami i wiedzą na temat inwestowania, by lepiej zarządzać już posiadanymi środkami,

  • kurs prawa jazdy, także w innych kategoriach niż B,

  • nauka języków obcych.

Studia podyplomowe po 40-tce: jakie wybrać?

Studia podyplomowe w dojrzałym wieku to dobra opcja dla osób, które chcą poszerzyć zakres swoich umiejętności w danym zawodzie i zwiększyć swoją szansę na awans, a także dla tych, którzy myślą o całkowitej zmianie swojej pracy. Aby oszczędzić sobie czasu i wysiłku, możemy wybrać studia interaktywne przez internet prowadzone przez Uniwersytet Wirtualnej Edukacji.

Ponadto warto wybrać taki kierunek, jaki najbardziej nas interesuje, a który uważamy za dochodowy. W rankingu przyszłościowych kierunków króluje:

  • Master of Business Administratoion związany np. z przemysłem 4.0, zarządzaniem w trzecim sektorze (NGO), przywództwem i zarządzaniem zasobami ludzkimi, zarządzaniem finansami czy zarządzaniem w ochronie zdrowia;

  • Oligofrenopedagogika (edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną),

  • Edukacja i terapia osób z zaburzeniami spektrum autyzmu,

  • Surdopedagogika (edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością słuchową),

  • Tyflopedagogika (edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością wzrokową).

Z czym związać swoją przyszłość zawodową?

Choć wszystkie wyżej wymienione stanowiska są dobrze płatne i poszukiwane na rynku pracy, chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę, że najłatwiej przebranżowić się na zawód z branży IT. Poszukiwani są przede wszystkim programiści, analitycy aplikacji oraz testerzy.

Gwałtownie wzrosło także zapotrzebowanie na pracowników obsługujących platformy e-commerce. Łatwo pracę znajdą również osoby związane z branżą SEO, specjalizujące się w pozycjonowaniu stron.

Na brak ofert pracy nie mogą też narzekać zawodowi kierowcy czy pracownicy fizyczni, w tym spawacze, ślusarze i elektrycy. Z drugiej strony w związku z postępującym starzeniem się społeczeństwa wzrośnie także zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze dla seniorów.

Zmiana zawodu po 40-tce – odświeżmy kontakty zawodowe!

Jeśli mamy już w szufladzie odpowiedni certyfikat ukończenia kursu bądź dyplom, czas poważnie zabrać się za zmianę zawodu po 40-tce! Od czego zacząć zmianę pracy?

Zacznijmy od odświeżenia swoich kontaktów zawodowych. Jedną z niezaprzeczalnych zalet zmiany zawodu po 40-tce jest nasze bogate doświadczenie zawodowe! Zbudowana przez lata sieć networkingu teraz tylko czeka, abyśmy wykorzystali ją do przekwalifikowania zawodowego po 40.

Może ktoś z zapoznanych w poprzednich miejscach pracy pracuje aktualnie w branży, w której chcemy szukać pracy? Tego typu kontakty mogą okazać się bezcenne – dostać pracę z polecenia jest czasem zwyczajnie łatwiej.

Przekwalifikowanie zawodowe po 40. – czy powinniśmy bać się młodszej konkurencji?

To częsty dylemat osób, które decydują się na przebranżowienie po 40. Czy uda mi się zdobyć pracę, o którą starają się też młodsi kandydaci? Oczywiście!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jak odejść z pracy?

Choć młodsze pokolenie na rynku pracy radzi sobie całkiem nieźle, a ich znajomość nowych technologii, czy wyczucie trendów, może być nieco mniej „zardzewiałe”, niż nasze, brakuje im jednej rzeczy: doświadczenia i obycia na rynku!

Zmiana zawodu po 40. to coraz częstsze zjawisko i rekruterzy doskonale zdają sobie z tego sprawę. Udowodnijmy im, że sukcesy w poprzedniej branży osiągaliście nieprzypadkowo, popierając do konkretnymi argumentami. My już wiemy, co dobry pracownik powinien wnieść do firmy i jak poradzić sobie z różnymi sytuacjami zawodowymi. Tego żaden utalentowany junior nie przebije. Reszty nauczymy się błyskawicznie!

Szukasz pracy w Krakowie? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!

Jakich kompetencji szukają pracodawcy?

Warto również przyjrzeć się temu, jakie osoby najchętniej zatrudniają pracodawcy. Wiek nie jest wcale ważnym kryterium. Kto zatem będzie poszukiwany?

Na pewno taki pracownik, który nie boi się wyzwań, a jednocześnie posiada głęboką znajomość wybranej przez siebie dziedziny. Z tego też względu zawsze warto poszerzać swoje kompetencje zawodowe i inwestować w kursy czy studia.

Ponadto w procesie rekrutacji sprawdza się obsługę odpowiednich programów, umiejętności językowe (najlepiej, gdy są one potwierdzone certyfikatami), czy umiejętność pracy w zespole. Zmiana pracy wymaga więc odpowiedniego przygotowania i celowych wysiłków.

Przebranżowienie po 40. – bądźmy otwarci na nowe możliwości!

W powiedzeniu „masz tyle lat, na ile się czujesz”, kryje się wiele prawdy. Decydując się na przebranżowienie po 40., musimy udowodnić nowemu potencjalnemu pracodawcy, że wciąż mamy w sobie wiele energii i otwartości na zmiany.

Zachowajmy też odpowiednią dozę pokory. To, że mamy na koncie wiele lat doświadczenia zawodowego w poprzedniej branży, nie powinno definiować naszej obecnej ścieżki kariery. Korzystajmy z tego, czego nauczyliśmy się w poprzednich pracach, zachowując jednocześnie świeżość umysłu.

Czego możemy nauczyć się od nowych współpracowników? Z jakich materiałów szkoleniowych i edukacyjnych możemy skorzystać, aby podnieść swoje kwalifikacje? To pytania, które powinniście sobie zadać przy zmianie zawodu po 40.!

Jeśli mamy w sobie odpowiednią determinację i nowo wybrana branża to nasza świeża pasja, przekwalifikowanie zawodowe po 40. może być fantastycznym doświadczeniem! Pożegnajmy nudę i otwórzmy się na nowe możliwości.

Oceń artykuł
1.7/5 (38)