Przebranżowienie to krok, na który decyduje się coraz więcej pracowników. Kiedy zaczynałeś pracę, byłeś pełen optymizmu? Jednak lata mijają, a Twój entuzjazm znacznie osłabł? Zmiana firmy i obecnego pracodawcy to za mało. W tej sytuacji dobrym pomysłem może być… zmiana branży! Zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem? Zobacz, jak się przebranżowić i jak przygotować CV oraz list motywacyjny po przebranżowieniu.

Przebranżowienie – plan działania

Przebranżowienie może okazać się zbawienne, gdy masz dość obecnej posady i chcesz coś zmienić w swoim życiu zawodowym. Ale czy wiesz dokładnie, co chcesz robić i jaka praca będzie dla Ciebie najlepsza? Przemyślałeś wszystkie aspekty wybranego przez Ciebie zawodu? Dobrze przeanalizuj, co właściwie nie podoba Ci się w Twojej obecnej posadzie (“wszystko!” najczęściej, wbrew pozorom, nie jest dobrą odpowiedzią), a które jej aspekty Ci odpowiadają, np. współpraca z ludźmi, stałe godziny albo elastyczny czas pracy, możliwość pomocy innym itp. W końcu zmiana branży to poważna decyzja, a jeżeli Twój obecny zawód nie jest wynikiem czystego przypadku, to wybrałeś go z jakiegoś powodu.

Jak się przebranżowić?

Udało się sporządzić wstępny plan działania? Świetnie! Zebrane cele zawodowe okażą się bardzo pomocne, jeżeli nie wiesz jak się przebranżowić. Zestaw je z profesją, w której pragniesz zacząć się rozwijać. Czy obowiązki, które będziesz tam wykonywać i sama charakterystyka pracy pokrywają się z Twoimi ustaleniami? Jeśli nie, dobrze przemyśl, czy w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zmiana branży. Cel zawodowy musi być jasno określony i dobrze dopasowany do Twojej osobowości, pamiętaj także, że przebranżowienie to nie to samo co przekwalifikowanie. Jeżeli prawidłowo wykonywałeś swoje obowiązki na danym stanowisku, to praca w innej branży, w tym samym zawodzie może okazać się potrzebną odskocznią i szansą na dalszy rozwój kariery zawodowej.

Zmiana branży – profil zawodowy

Jak skutecznie się przebranżowić, aby nie żałować podjętej decyzji? Bolączką osób pragnących zmienić zawód jest przede wszystkim duża liczba kontrkandydatów z doświadczeniem. Jak z nimi konkurować? Odpowiednie kursy i szkolenia mogą przygotować cię do pracy w nowej branży. Niektóre są dofinansowywane np. ze środków unijnych lub są dostępne za darmo, dlatego warto z nich skorzystać. Inną możliwością jest znalezienie wolontariatu lub spróbowanie swoich sił na praktykach. Zastanów się, które z Twoich dotychczasowych obowiązków i umiejętności mogłyby zadziałać na Twoją korzyść. Czasem dotyczyć to może nawet pozornie niezwiązanych ze sobą branż.

Jak skutecznie się przebranżowić?

Jesteś z zawodu nauczycielem języka angielskiego, ale od dawna marzysz o nauczaniu tańca? Wykorzystaj zdobyte w szkole doświadczenie. Zdolność tłumaczenia uczniom nowych rzeczy i cierpliwość będą nieocenione także w branży tanecznej. Znajdź kurs na instruktora i weź udział w kilku szkoleniach z różnych rodzajów tańca. Pamiętaj, że ostatni i najważniejszy przystanek to zmiana branży. List motywacyjny powinien zawierać informacje o twoim poprzednim stanowisku, a umiejętności tam zdobyte, mogą być decydujące podczas zatrudnienia.

Zmiana branży – CV

Poszukiwanie nowej posady może trochę potrwać, zwłaszcza kiedy czeka cię zmiana branży. CV należy odpowiednio przygotować i przesłać potencjalnym pracodawcom. Do tej pory jedynie przeglądałeś oferty pracy w internecie? Warto poszerzyć zakres poszukiwań. Na początek popytaj wśród znajomych. Może któryś z nich słyszał o ciekawej ofercie, która nie trafiła do sieci? Doceń też możliwości, jakie dają Ci media społecznościowe i rozejrzyj się na interesujących Cię grupach. Poszukaj też informacji o pracodawcach, których bierzesz pod uwagę. Jeśli nie możesz uzyskać informacji od znajomych, to w sieci znajdziesz wiele opinii o pracy w różnych firmach.

Przebranżowienie a rozmowa kwalifikacyjna

Szukasz pracy po przebranżowieniu, ale póki co nie otrzymujesz propozycji zatrudnienia? Nie zrażaj się zbyt szybko, uzbrój się w cierpliwość i czekaj na nowe wyzwania, w końcu czeka cię zmiana branży! Rozmowa kwalifikacyjna na pewno nadejdzie. Jak się poprawnie zaprezentować? Opowiedz rekruterowi o swoim doświadczeniu w poprzedniej pracy i pokaż, jakie umiejętności zdobyte w tamtej branży będą przydatne, gdy obejmiesz nowe stanowisko.

Zmiana branży i list motywacyjny

Przebranżowienie ma różne oblicza i czasem wiąże się z mnóstwem przygotowań. Zmiana branży i list motywacyjny, który dołączymy podczas szukania nowego zatrudnienia, muszą być odpowiednio przemyślane. Często boimy się zmiany i przez długi czas tkwimy w pracy, która nie spełnia naszych oczekiwań. Jednak gdy odpowiednio przeanalizujemy sytuację, decydujemy się zaryzykować! Ważne, aby w liście motywacyjnym opisać kompetencje, które są potrzebne w danej branży oraz pokazać potencjalnemu pracodawcy, dlaczego to właśnie nas powinien zatrudnić w swojej firmie.

Zdarzyło Ci się kiedyś zmienić branżę? W jaki sposób tego dokonałeś? Koniecznie podziel się swoją historią! Być może uda Ci się kogoś zainspirować!

Oceń artykuł
0/5 (0)