Oferty pracy Białystok: charakterystyka rynku pracy
Patrząc na najnowsze ogłoszenia o pracę w Białymstoku, wyraźnie widać, że sytuacja na lokalnym rynku pracy jest bardzo dynamiczna. Zatrudnienie znajdzie tu zarówno pracownik fizyczny, jak i umysłowy, osoba bez doświadczenia i starszy specjalista (senior) z wieloletnim stażem. Do tego każdy może liczyć na stabilne warunki zatrudnienia. Wiele ofert pracy jest także skierowanych do osób niepełnosprawnych. Ogółem, na 1000 mieszkańców Białegostoku pracują 403 osoby. W mieście główną rolę odgrywa branża usługowa (handel, naprawa pojazdów, transport, zakwaterowanie i gastronomia, informacja i komunikacja) - pracuje w niej 28 proc. mieszkańców. Pozostali są zatrudnieni w:
- przemyśle i budownictwie - 21 proc.
- sektorze finansowym (działalność finansowa i ubezpieczeniowa, obsługa rynku nieruchomości) - 4,2 proc.
- sektorze rolniczym (rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo) - 1,7 proc. (stan na koniec roku 2022 - źródło portalwliczbach.pl https://www.polskawliczbach.pl/Bialystok#rynek-pracy).
Białystok liczy prawie 300 tys. mieszańców. Jest liderem w zakresie bezpieczeństwa i ekologii oraz stwarza bardzo dobre warunki do życia i rozwoju zawodowego.
A ile zarabia się w Białymstoku? Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, zarobki w Białymstoku są poniżej średniej krajowej. Przeciętne wynagrodzenie w mieście wynosi bowiem 6 626,37 zł brutto miesięcznie. Z kolei bezrobocie w Białymstoku wynosi 6,8 proc. (stan na listopad 2023 roku źródło: https://bialystok.stat.gov.pl/).
Białystok praca: najwięksi pracodawcy
Białystok to miasto, w którym najważniejszym sektorem jest przemysł, a jego szczególnie rozwinięta gałąź to przetwórstwo przemysłowe. Osoby zainteresowane rozpoczęciem swojej kariery zawodowej w stolicy Podlasia powinny skupić się na zdobywaniu wykształcenia w dominujących branżach, by zdobyć możliwość rozwoju zawodowego, a następnie zainteresować się pracą w największych lokalnych przedsiębiorstwach, które zatrudniają najwięcej pracowników. O jakich firmach mowa? Przede wszystkim o:
- Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem”,
- Spółdzielni Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego,
- CEDC International (Polmos Białystok),
- Grupie Mlekovita,
- Spółdzielni Mleczarska Mlekpol,
- Spółdzielni Mleczarska z Piątnicy,
- Danwood S. A. - dostawcy prefabrykowanych domów o konstrukcji drewnianej w standardzie "pod klucz".
Poza tym, najbardziej przyszłościowe - oprócz przemysłu - są sektory, które dominują w całym regionie. Szczególnie dobrym wyborem wydaje się być efektywne pozyskiwanie wiedzy z zakresu informatyki, produkcji, nowych technologii lub ekologii.
Praca w Białymstoku: zawody deficytowe i nadwyżkowe
Praca Białystok czeka w województwie podlaskim na specjalistów, którzy należą do tzw. zawodów deficytowych. Poszukiwani są przede wszystkim:
- elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy,
- fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, pielęgniarki i położne oraz psycholodzy i psychoterapeuci,
- kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
- magazynierzy,
- nauczyciele praktycznej nauki zawodu i przedmiotów zawodowych,
- operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych,
- pracownicy służb mundurowych,
- spawacze.
Co to oznacza dla mieszkańców? Że nawet doświadczenie zawodowe na podobnym stanowisku nie jest konieczne, aby znaleźć zatrudnienie w wyżej wymienionych profesjach. Bowiem gdy brakuje przysłowiowych rąk do pracy, pracodawcy chętniej dają szansę także osobom, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową.
Z kolei do zawodów nadwyżkowych należą w województwie podlaskim wyłącznie ekonomiści (źródło Barometr zawodów https://barometrzawodow.pl/modul/prognozy-na-plakatach?publication=province&province=10&year=2023&form-group%5B%5D=all), co jest bardzo dobrą wiadomością dla wszystkich mieszkańców poszukujących pracy na Podlasiu. W poprzednich latach lista ta była zdecydowanie dłuższa i znajdowały się na niej profesje, takie jak: kelner, barman, pracownik ds. ochrony środowiska i BHP, specjalista technologii żywności i żywienia, technik budownictwa, technik informatyk oraz technik mechanik.
Oferta pracy w Białymstoku: gdzie szukać?
Pracy w Białymstoku najlepiej szukać w naszym serwisie GoWork.pl, który grupuje aktualne oferty zarówno z samego miasta, jak i całego województwa. Strona posiada filtry, które pomagają w jak najlepszym dopasowaniu ogłoszeń do preferencji użytkownika. Do wyboru są m.in.:
- stanowisko,
- typ umowy (np. umowa o pracę, umowa zlecenie, kontrakt B2B),
- wymiar pracy (np. pełny etat, część etatu czy staż),
- tryb pracy (np. praca hybrydowa lub mobilna).
Aktualne oferty pracy w Białymstoku to jednak nie wszystko, co oferuje serwis GoWork. Na naszej stronie znajdują się także opinie o ogłaszających się na portalu pracodawcach, dzięki czemu masz szansę dowiedzieć się więcej o firmie, do której zamierzasz aplikować i lepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Oferty pracy w Białymstoku można znaleźć również w Powiatowym Urzędzie Pracy, o czym więcej będzie w dalszej części artykułu.
Praca dodatkowa Białystok: ciekawe pomysły na pracę dorywczą
Miasto obfituje nie tylko w oferty pracy na pełny etat. Praca dorywcza w Białymstoku również jest możliwa. Zainteresowani są nią najczęściej studenci, uczniowie, młode mamy i seniorzy.
Osoby uczące się zazwyczaj szukają ofert pod hasłami "praca dodatkowa w Białymstoku" lub "praca na weekendy w Białymstoku", ponieważ tylko w ten sposób mogą pogodzić zarabianie pieniędzy z nauką. Praca, która pozwoli im dorobić do kieszonkowego, zazwyczaj oznacza podjęcie zatrudnienia na stanowisku związanym z procesem produkcji. Inną możliwością jest także obsługa klienta, np. zawód kasjer-sprzedawca czy kelner.
Praca dodatkowa w Białymstoku bez wykształcenia i na niepełny etat jest możliwa także np. w charakterze przedstawiciela handlowego. Na elastyczne godziny pracy coraz częściej godzą się również przedsiębiorcy oferujący pracę biurową. Wśród mieszkańców coraz popularniejsza staje się praca sezonowa w Białymstoku. Dotyczy stanowisk typu pracownik budowlany lub fizyczny, ogrodnik czy dozorca.
Praca biurowa Białystok: w jakich branżach?
Szukasz pracy biurowej w Białymstoku? Dobrze się składa, ponieważ w mieście zatrudnienie czeka na wielu przedstawicieli tej branży. Co ważne, jest to najczęściej praca praca 8-16. Białystok pod tym względem nie zawodzi i oferuje stabilne zatrudnienie na pełny etat i w oparciu o umowę o pracę. Poza tym, białostoccy pracodawcy zapewniają pracownikom biurowym niezbędne narzędzia do pracy, np. laptopa i telefon komórkowy - także do użytku prywatnego.
Najbardziej popularne są tutaj stanowiska związane z obsługą klienta, np. doradca klienta, opiekun klienta, wirtualna asystentka czy specjalista ds. klientów biznesowych. Białostocki rynek pracy oferuje także pracę sekretarkom, kierownikom biura, księgowym, specjalistom ds. komunikacji, analitykom danych czy osobom zarządzającym dokumentacją techniczną. Wszystkich zainteresowanych prosimy i zachęcamy do odwiedzenia naszego serwisu i zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy biurowej w Białymstoku.
Praca zdalna w Białymstoku: gdzie oferują najczęściej?
Praca zdalna w Białymstoku czeka w branżach, takich jak:
- IT - poszukiwani są m.in. projektanci stron www, administratorzy baz danych, programiści, informatycy, graficy komputerowi i specjaliści ds. przenoszenia danych;
- edukacja - oferty pracy z domu w Białymstoku są skierowane m.in. do lektorów języków obcych, korepetytorów, nauczycieli i wykładowców kursów online;
- marketing - praca online czeka m.in. na specjalistów ds. e-commerce i copywriterów;
- finanse - praca na home office w Białymstoku to opcja m.in. dla księgowych, doradców klienta w bankowości i agentów ubezpieczeniowi;
- medycyna - w grę wchodzi tutaj raczej praca hybrydowa; mogą ją wykonywać m.in. psychoterapeuci i dietetycy;
- call center - najpopularniejsze stanowiska to m.in.: telemarketer, opiekun klienta i pracownik obsługi klienta.
Inną opcją w trybie home office jest praca chałupnicza w Białymstoku, czyli na przykład skręcanie długopisów, pakowanie bielizny, wypełnianie ankiet, składanie kartonów czy drobne szycie. Bez problemu można wykonywać ją w domu, pod warunkiem jednak, że posiada się umiejętność pracy na akord.
Praca dla studentów Białystok: tu znajdziesz pracę bez doświadczenia
Na terenie Białegostoku działa 11 uczelni wyższych (np. Politechnika Białostocka), na których studiuje około 25 tys. studentów. Są to osoby, które również poszukują zatrudnienia, dlatego miasto otwiera przed nimi wiele możliwości.
Praca dla studenta w Białymstoku może przybierać różne formy. Jedną z nich jest chałupnictwo. Praca chałupnicza może być bowiem wykonywana w domu o dowolnej porze. Pozwala więc łączyć naukę z zarabianiem pieniędzy. Pracodawca zapewnia wówczas niezbędne narzędzia i nie wymaga doświadczenia. Na czym polega praca chałupnicza? Może to być na przykład:
- składanie kartonów,
- wypełnianie ankiet,
- skręcanie długopisów/zabawek,
- pakowanie bielizny/drobnych przedmiotów,
- proste szycie (np. zasłon lub serwetek) lub szydełkowanie/robienie na drutach,
- rękodzieło.
Praca bez doświadczenia w Białymstoku dla studenta może być także związana z udzielaniem korepetycji, np. z matematyki, języków obcych czy chemii. Dla osób posiadających prawo jazdy w grę wchodzi także praca jako kierowca Bolt/Uber. Niektórzy studenci próbują swoich sił w branży IT, podejmując pracę na pół etatu. Co ważne, już na starcie mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie, bo raz, że forma zatrudnienia osób do 26. roku życia zakłada, iż kwota brutto równa się netto, a dwa branża związana z nowoczesną technologią jest bardzo dobrze opłacana. Oczywiście, znaczenie ma tutaj wiele czynników, chociażby wielkość firmy. Jednak ostatecznie zarobki programistów - także studentów - są wyższe niż pensje przedstawicieli innych sektorów.
Praca dla nieletnich w Białymstoku: gdzie szukać?
Czy praca dla niepełnoletnich w Białymstoku jest w ogóle możliwa? Choć wydawać by się mogło, że od każdego pracownika wymaga się ukończonych 18 lat, lokalny rynek jest otwarty także na osoby nieletnie. Czym mogą się zajmować? Na przykład pracą sezonową przy zbiorze owoców. Uczniowie, zwłaszcza młodzież na poziomie szkoły średniej, chętnie zajmują się także kolportażem ulotek, opieką nad zwierzętami, robieniem zakupów dla osób starszych, koszeniem trawników czy pracami porządkowymi. Jedyne wymagania od kandydatów nieletenich są takie, że muszą mieć zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na podjęcie pracy oraz brak przeciwwskazań zdrowotnych.
Wielu zatrudnionych, którzy nie są jeszcze dorośli w świetle prawa, podejmuje się także pracy charytatywnie lub na zasadzie wolontariatu. W Białymstoku działa bowiem wiele miejsc, w których potrzebna jest pomoc, np. schronisko dla zwierząt, a do tego jest sporo eventów, przy organizacji których dodatkowe pary rąk zawsze się przydadzą.
Białystok oferty pracy: gdzie zarabia się najlepiej?
Wysokość wynagrodzenia w Białymstoku zależy od wielu czynników. Są to m.in.:
- wykształcenie,
- forma zatrudnienia,
- wielkość firmy,
- zakres obowiązków,
- doświadczenie zawodowe,
- wymiar pracy.
Na atrakcyjne wynagrodzenie w Białymstoku mogą liczyć pracownicy z sektora IT. Średnia pensja programisty wynosi między 8 a 13 tys. zł brutto miesięcznie. W pozostałych branżach zarabia się następująco:
- budownictwo - 6 700 zł brutto miesięcznie,
- informacja i komunikacja 6 600 zł brutto miesięcznie,
- działalność naukowa - 6 500 zł brutto miesięcznie,
- wytwarzanie energii - 6 300 zł brutto miesięcznie,
- przemysł - 5 800 zł brutto miesięcznie.
Najmniej zarabiają pracownicy w gastronomii i administracji (poniżej 4 tys. zł brutto miesięcznie).
Urząd pracy Białystok: kontakt i adres
Wciąż wpisujesz: "szukam pracy Białystok" i jak dotąd nie udało Ci się jej znaleźć? Odwiedzić zatem Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku. Instytucja mieści się przy ul. Pogodnej 63/1 i jest czynna:
- w poniedziałek, środę, czwartek i piątek w godzinach 7:30-15:30;
- we wtorek w godzinach 8:00-16:00.
Osoby chcące skorzystać z pomocy Powiatowego Urzędu Pracy mogą skontaktować się z instytucją pod numerem telefonu: 85 747 38 57 lub za pośrednictwem adresu e-mail: bibi@praca.gov.pl. Jednocześnie informujemy, że zarejestrować się jako osoba bezrobotna można osobiście lub za pośrednictwem strony internetowej.
Urząd Pracy Białystok oferty pracy grupuje, ale nie tylko - prowadzi także różne akcje mające na celu aktywizację zawodową osób bezrobotnych. Warto wiedzieć, że w mieście działa również Wojewódzki Urząd Pracy. Instytucja znajduje się przy ul. Pogodnej 22.