logo GFT Polska (dawniej Rule Financial)

GFT Polska (dawniej Rule Financial)

Poznań

Wywiadu udzielił:
Piotr Kania
Dyrektor Zarządzający GFT Polska (dawniej Rule Financial)
Ekspert w dziedzinie zarządzania usługami i procesem dostarczania oprogramowania na globalną skalę. W ciągu kilku lat znacznie przyczynił się do wzmocnienia pozycji Rule Financial w Polsce, mobilizacji aktualnych zespołów w zakresie rozwoju oprogramowania, zapewnienia jakości i wsparcia aplikacji. Pod jego zarządem filia w Łodzi zwiększyła zatrudnienie o 200 specjalistów, stając się jednym z kluczowych oddziałów firmy. Posiada potrójny tytuł magistra w dziedzinie informatyki, zarządzania finansami i biznesem. Wcześniej pracował m.in. w CGI, Nokii oraz Telece (EMEA).
GFT Polska (dawniej Rule Financial)

Jak wyglądało utworzenie polskiego oddziału?

Zaczynaliśmy w Polsce w 2008 roku z czteroosobowym zespołem. W ciągu kilku lat ciężko pracowaliśmy na rozpoznawalność i konkurencyjność marki, zwiększając zatrudnienie i sukcesywnie rozwijając portoflio projektów. Obecnie zatrudniamy ponad 550 specjalistów i świadczymy usługi dla 9 na 10 największych banków inwestycyjnych na świecie.

Jaki był kluczowy w historii moment firmy i kiedy nastąpił?

Działamy na polskim rynku już siedem lat. W ciągu tego okresu nie brakowało ważnych momentów i wymagających projektów – bez nich nie osiągnęlibyśmy naszej obecnej pozycji. Pierwszym przełomowym momentem był 2010 rok. Rekordowy na tamten moment wzrost zatrudnienia spowodował, że zmieniliśmy siedzibę w Łodzi. Kolejnym kamieniem milowym był maj 2013 roku. Wtedy otworzyliśmy drugi oddział w Polsce, tym razem w poznańskim Okrąglaku. Wybór był podyktowany efektywną infrastrukturą biznesową oraz dostępem do dużej liczby specjalistów. Przeniesienie części projektów do stolicy Wielkopolski oczywiście wiązało się z licznymi wyzwaniami, jednak z pewnością była to kluczowa decyzja od której uzależniony był nasz dalszy, dynamiczny rozwój. Ostatnim przełomem jest natomiast integracja z międzynarodowa firmą IT - GFT Group. Od stycznia tego roku, już jako GFT Polska, zyskaliśmy znacznie większą skalę działania i nowe możliwości rozwoju. Największą zmianą jest poszerzenie bazy klientów o banki detaliczne. Jako GFT Polska stanowimy silną bazę sieci nearshorowej w Europie Centralno-Wschodniej.

Czego poszukujecie Państwo u potencjalnych pracowników?

Z naszego doświadczenia wynika, że obok kierunkowego wykształcenia ważne są także kompetencje miękkie oraz biegła znajomość języków obcych. Specyfika pracy w GFT często wymaga, aby programista pełnił jednocześnie rolę konsultanta, który pracuje bezpośrednio z klientem. Poszukujemy kandydatów, którzy są pasjonatami, aktywnie proponują własne pomysły, liczy się ich zaangażowanie i motywacja. Chciałbym zaznaczyć, że obiecującym kandydatom, nawet bez znaczącego doświadczenia, proponujemy tzw. „Fast Track” – trzymiesięczny program intensywnych szkoleń przygotowujących do samodzielnego prowadzenia projektów. Brak długiego stażu pracy nie jest dla nas przeszkodą.

Ile w tym momencie jest zatrudnianych osób?

W dwóch centrach obecnie zatrudniamy około 550 osób. Niemal 200 z nich dołączyło do naszego zespołu w ubiegłym roku, w szczególnie wymagającym okresie integracji z GFT Group. Zamierzamy utrzymać dotychczasową dynamikę wzrostu. W 2015 r. planujemy zatrudnić kolejnych 200 specjalistów, a w perspektywie trzech lat podwoić obecną liczbę pracowników. Szacujemy, że w 2018 r. w szeregach GFT Polska będzie zatrudnionych ponad 1000 osób.

Co można uznać za dotychczasowy sukces firmy?

Działamy w trudnym, bardzo konkurencyjnym otoczeniu biznesowym. W przeciwieństwie do innych branż, gdzie często pracodawcy mogą wybierać z dużej liczby kandydatów, my spotykamy się z coraz większym niedoborem specjalistów. Jednym z największych sukcesów jest ciągły wzrost zatrudnienia. Udowadnia on, że kandydaci doceniają naszą ofertę: atrakcyjne zarobki, stabilność pracy, możliwość rozwoju. Nie bez znaczenia pozostaje także fajna atmosfera w firmie i imprezy integracyjne, co pomaga budować zaangażowanie zespołu.

Jakie są silne strony firmy, dzięki którym jest ona konkurencyjna na rynku?

Praca w GFT to praca dla najlepszych w branży. Nasi programiści prowadzą projekty dla największych instytucji finansowych z nowojorskiego Wall Street czy londyńskiego „City”. Umożliwiamy rozwój zawodowy w międzynarodowym otoczeniu. Naszą konkurencyjność budujemy również poprzez atrakcyjną ofertę skierowaną dla pracowników. Umożliwiamy im m.in. udział w konferencjach branżowych – tylko w 2014 roku certyfikowaliśmy 180 konsultantów, natomiast w ogólnopolskich konferencjach branżowych corocznie bierze udział kilkadziesiąt osób, również w roli prelegentów. Możliwość sprawdzenia się w roli konsultanta technicznego lub eksperta od rynków finansowych ma zarówno doświadczony pracownik, jak i świeżo upieczony absolwent, który chciałby rozwijać się w tym kierunku. W GFT pracownik jest największą wartością, a chęć ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych i dzielenia się swoją wiedzą z innymi jest jego najlepszą rekomendacją.

Pracowników na jakie stanowiska poszukujecie Państwo najczęściej?

Ze względu na specyfikę pracy, czyli kompleksowego tworzenia oprogramowania, począwszy od fazy projektowej, przez tworzenie i testowanie, aż do wdrażania gotowych systemów, ok. 95% poszukiwanych przez nas pracowników to specjaliści z wykształceniem kierunkowym. Mam tutaj na myśli programistów, testerów oprogramowania inżynierów wsparcia aplikacji, ale także menedżerów projektów czy analityków biznesowych. Premiujemy umiejętności swobodnego programowania w takich technologiach jak Java, .NET czy JavaScript, a także określone kompetencje miękkie. Poszukujemy także osób z dobrą znajomością SQL oraz zagadnień baz danych. Ze względu na systematycznie rozwijane portfolio projektów typu BigData, chętnie zatrudniamy także kandydatów z doświadczeniem w zakresie rozwiązań chmurowych, rozproszonych systemów obliczeniowych i przetwarzania dużych ilości danych.

Jakie główne zadania czekają na nowych pracowników?

Zadania zależą w głównej mierze od stanowiska. Pierwsze dni z reguły wyglądają jednak podobnie. Każdy nowy pracownik bierze udział w serii szkoleń wdrożeniowych i poznaje swojego Career Managera, doświadczonego mentora, który pomaga ustalić cele zawodowe i zaplanować ścieżkę kariery, ale także zapoznać tę osobę z zespołem i firmą. Nasi pracownicy mają dużą swobodę w kwestii wyboru kierunku rozwoju swojej kariery. Oferujmy różnorodne szkolenia techniczne i te rozwijające kompetencje miękkie czy konsultingowe, a także kursy języka angielskiego czy nawet studia podyplomowe.

Czy firma zatrudnia studentów umożliwiając im start w karierze?

Oczywiście. Z myślą o studentach prowadzimy Graduate Program, w którym każdego roku bierze udział średnio 80 osób. Co ciekawe, zauważamy, że w programie stażowym, stworzonym początkowo z myślą o absolwentach, biorą udział coraz młodsze osoby. Normą stają się studenci drugiego i trzeciego roku. Nasz najmłodszy stażysta miał natomiast zaledwie 19 lat i w momencie wysłania zgłoszenia do programu nie podjął jeszcze nawet studiów. Udział w stażu pozwala młodym programistom poznać specyfikę pracy w branży i skonfrontować ich oczekiwania z rzeczywistością. Stażyści funkcjonują w strukturach firmy na równi z etatowymi pracownikami, biorą udział także w ponad 60 szkoleniach technicznych, domenowych, miękkich i zajęciach językowych. Zwieńczeniem trzymiesięcznego programu jest prezentacja wewnętrznego projektu. Taki układ pozwala w efektywny i szybki sposób odkryć potencjał i rozwinąć umiejętności stażysty. Nasza strategia to strzał w dziesiątkę – ponad 80% uczestników zostaje w firmie już na etacie. Naszym najnowszym projektem jest natomiast „Summer IT Voyager” realizowany we współpracy z hiszpańskim biurem GFT. Program składa się z dwóch części: dwumiesięcznego szkolenia w Łodzi oraz półrocznego stażu projektowego w Hiszpanii. Został skonstruowany w ten sposób, aby kandydat zdobył konkretne umiejętności programistyczne oraz nabył doświadczenie w realizacji projektów w międzynarodowym środowisku. Możemy śmiało powiedzieć, że ten projekt wyznacza nowe standardy programów stażowych w Polsce.

Czy firma uczestniczy w targach pracy?

Tak, targi pracy to dla nas niezwykle cenna możliwość bezpośredniego kontaktu z młodymi, zdolnymi kandydatami. Od 2009 roku, wtedy jeszcze jako Rule Financial, jesteśmy Sponsorem Głównym Akademickich Targów Pracy w Łodzi. Jest to największa tego typu impreza w Polsce – tylko w ubiegłym roku odnotowaliśmy rekordową liczbę 17 tysięcy odwiedzających. Jest dla nas nie tylko okazja na pozyskanie aplikacji, ale także na przybliżenie studentom i absolwentom naszej działalności, wyjaśnienie na czym polega praca u nas i dlaczego warto wysłać do nas swoje CV. Poza ATP mozna nas spotkać na wielu innych wydarzeniach tego typu w branży IT.

Jakimi kanałami jest prowadzony proces rekrutacji?

Staramy się aktywnie wychodzić do kandydatów. Jako Sponsor Główny wspieramy Akademickie Targi Pracy w Łodzi, ale także uniwersyteckie koła i grupy technologiczne, organizujemy liczne szkolenia, staże i warsztaty, podczas których potencjalni kandydaci mogą zapoznać się z ofertą GFT. Jednocześnie duża część działań jest prowadzona kanałami online. Na naszej stronie internetowej znajduje się osobna sekcja o możliwościach kariery w GFT, wraz z pełną listą aktualnych ogłoszeń. Publikujemy je również na dedykowanych serwisach czy uniwersyteckich biurach karier. Co ważne, na bieżąco monitorujemy oczekiwania kandydatów i wdrażamy je w bieżące działania. Na przykład z tego względu ostatnio zdecydowaliśmy się na publikację w ogłoszeniach widełek wynagrodzenia.

Czy w firmie są przeprowadzane okresowe oceny pracownicze?

Stawiamy przede wszystkim na przejrzystość. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na proces oceny w formie 360 stopni. W praktyce oznacza to, że pracownika oceniają nie tylko przełożeni, ale również współpracownicy, podwładni, a nawet on sam. Umożliwia to kompleksową ocenę z różnych punktów odniesienia, a także wytypowanie obszarów do doskonalenia. Bierzemy pod uwagę rozwój umiejętności technicznych, motywację do pracy i zdolności komunikacyjne wykazane na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. W proces oceny zaangażowany jest również oczywiście Career Manager, który może rekomendować wtedy swojego podopiecznego do awansu.

Jak wygląda rekrutacja do GFT Polska?

Proces rekrutacji w GFT składa się w czterech etapów: weryfikacji nadesłanego CV, rozmowy telefonicznej, testu technicznego przeprowadzanego online oraz rozmowy technicznej z ekspertami. Na nasze potrzeby opracowaliśmy własną specjalną platformę umożliwiającą tzw. live coding. Dzięki temu możemy prześledzić tworzenie kodu przez danego kandydata i poznać jego sposób pracy, co mówi nam dużo więcej niż test papierowy, który w naszej branży powinien już być reliktem przeszłości. Sprawdzamy wiedzę specjalistyczną, płynność komunikacji w języku angielskim, która w przypadku międzynarodowej marki jak GFT jest niezbędna, oraz kompetencje miękkie, np. umiejętność pracy w zespole czy samodzielność. Duże znaczenie ma dla nas także motywacja – w procesie rekrutacji nie chodzi tylko o to czy kandydat pasuje do firmy, ale również czy firma może spełnić jego oczekiwania.

Jak często są przeprowadzane szkolenia w firmie i jakich obszarów dotyczą?

Na samym początku kariery nasi konsultanci i stażyści mają do wyboru bogatą ofertę szkoleń technicznych, miękkich i biznesowych. Nowi pracownicy biorą oczywiście udział także w programie wdrożeniowym, poruszającym m.in. zagadnienia wprowadzające do struktur organizacyjnych firmy, metodykę prowadzenia projektów, przybliżające program Rozwoju Kariery, szkolenie biznesowe. Konkretne szkolenia są dobierane pod kątem danej osoby już po sprecyzowaniu indywidualnych celów zawodowych. Aby zapewnić optymalny rozwój każdemu pracownikowi, stworzyliśmy autorski program rozwoju kompetencji – Career Management System, który pomaga wyznaczyć cele i wytyczyć ścieżkę ich osiągnięcia.

W jaki sposób motywujecie Państwo pracowników - systemy pozapłacowe?

Przede wszystkim oferujemy realne możliwości indywidualnego rozwoju zawodowego. Nasza strategia personalna zakłada wspieranie pracowników poprzez organizację i finansowanie szkoleń technicznych, egzaminów certyfikujących, umożliwienie udziału w prestiżowych konferencjach branżowych. Dbamy również o dobrą atmosferę – w każdej chwili można zrelaksować się w chill out roomie, w którym można pograć w gry komputerowe lub billard albo odpocząć na leżaku na naszym firmowym tarasie. Oczywiście standardem u nas są pakiety Benefit Multisport lub OK System, prywatna opieka medyczna i dodatkowe ubezpieczenie na życie, a także imprezy integracyjne.

Jak często odbywają się imprezy integracyjne?

Kilka razy do razy organizujemy większe wewnętrzne bankiety. Tradycją jest już Christmas Party, organizowane już od kilku lat w sali balowej łódzkiego hotelu andel’s. Wśród naszych pracowników krąży już nawet anegdota na ten temat – tylko tam znajduje się odpowiednio duża przestrzeń, aby pomieścić wszystkie osoby pracujące w łódzkim oddziale. Ostatnio zorganizowaliśmy także dwie duże imprezy w Łodzi i Poznaniu, aby uczcić połączenie Rule Financial z GFT Group. Postawiliśmy na jeszcze niedostępne w ogólnym obiegu gadżety wykorzystujące najnowsze technologie – zainteresowanie było ogromne. Po obu wydarzeniach dostaliśmy dużo pozytywnych sygnałów. Nasi pracownicy i zaproszeni goście doskonali się bawili. Regularnie organizujemy także wyjazdy integracyjne w atrakcyjne zakątki Polski, często stawiamy w nich na aktywności sportowe. W skali lokalnej na porządku dziennym są wspólne lunche firmowe, wyjścia do pubów lub wieczory gier planszowych.

Czego życzyć Państwu na kolejne lata?

1 stycznia 2015 roku staliśmy się GFT Polska, częścią międzynarodowej grupy będącej jednym ze światowych leaderów w swojej branży, czyli w dostarczaniu oprogramowania dla sektor bakowego. To połączenie daje nam jako firmie ogromne możliwości dalszego rozwoju – jeszcze dynamiczniejszego wzrostu zatrudnienia, prowadzenia nowych projektów, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. W związku z tym sądzę, że najlepszymi życzeniami dla nas będzie to, abyśmy w dalszym ciągu pomyślnie realizowali wszystkie nasze projekty i pomysły.

Dziękuję za rozmowę.