Opinie o Coders Lab w Poznań

Poniżej znajdziesz opinie byłych oraz aktualnych pracowników o pracodawcy Coders Lab. Zobaczysz tutaj również opinie kandydatów do pracy w Coders Lab o przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej.


Najnowsze opinie pracowników, klientów i kandydatów do pracy o Coders Lab w Poznań

ex kursant
Inne

Coders Lab to ściema i zwykła drukarka pieniędzy kosztem zdrowia tych, którzy na te kursy się zapisują. • marketing - każda informacja od nich na stronie to ściema, od zatrudnien, po tytuły kursów - żaden nie powinien mieć w nazwie DEVELOPER. • wykładowcy - w moim przypadku instruktorów było 3, plus jeden który "się uczy" (za moje pieniądze!:)))). Pomijając jednego wykładowcę, który rzeczywiście miał wiedzę i pasję do uczenia to reszta przy nim to zero, a przypomnę że każda godzina to Wasze pieniądze i przede wszystkim Wasze zdrowie. Z tych 3 wykładowców dwóch Was opluje i poda minimalną wiedzę czyt. zmarnują Wasz czas. • mentor - tu krótko. Mentor to ściema. Niewidzialny. Niesłyszalny. Niepomocny. • materiał - stary materiał przygotowany X lat temu, nie podchodzi pod standardy IT w tym momencie. • opiekunka kursu - opluje Was. Podsumowując. Jeden wykładowca zrobił robotę, reszta olała temat i grzała krzesło. Na ich stronie powinien znaleźć się gigantyczny czerwony napis NIE GWARANTUJEMY WAM NIC. A kursy powinny mieć nazwę "Oplujemy Was za: ". Pozdrawiam wszystkich czytających, jeśli chcecie wejśc do IT to wybierzcie pracę samodzielną, za te 15kPLN spokojnie sfinasujecie sobie lepszą drogę niż pseudokurs od tych olewusów, a i zdrowie w lepszej kondycji będzie :) Bajo

Karolina
Kandydat
@ex kursant

o tak, zgadzam sie z ta opinia, dodatkowo zapisujac sie na kurs dedykowany dla osob poczatkujacych licze na to ze to mentor przygotuje mnie do zagadnien chociazby zwiaznych z jezykiem programowania Phyton, nie mniej jednak to kursant sam musi przygotowac sie do preworku ktory jest obowiazkowo do zaliczenia by byc dopuszczonym do zajec prowadzonych z mentorem. Koszty poniesione nie małe... a przekazania kursantom wiedzy ZERO ! mogłabym tu jeszcze pisac i pisac ale szkoda czasu ;-) NIE POLECAM !!!!!!!!!!!!!!!!!!

backend_dev
Pracownik
 Pytanie

Nie zostaniesz zawodowym sportowcem po wakacyjnym obozie, nie zostaniesz dobrze opłacanym specjalistą po wesołym bootcampie. Aby dobrze zarabiać trzeba osiągnąć profesionalny poziom co oznacza wieloletni wkład w rozwój i doskonalenie oraz ogromny wysiłek. Chcesz zostać programistą, czy jakimkolwiek innym specjalistą - popytaj tych co już tam są jak doszli do obecnego poziomu. Czy są tam wśród nich absolwenci bootcampów ? Czy może jednak absolwenci trudnych kierunków typu informatyka, automatyka, matematyka? Bycie specjalistą to ogromne zaangażowanie i nie ma dróg na skróty! Każdy może dojść, gdzie planuje, ale tu liczy się ogromnny upór. Pracuję w branży IT od ponad 10 lat i nigdy nie widziałem, aby przyjęto kogoś po bootcampie, większość ludzi jest też po studiach z reguły technicznych. Praca programisty to stres i poświęcenie. Wiele wolnego czasu należy poświęcić na naukę i nie tylko przez jakiś tam poczatkowy okres, ale zawsze, przez całą drogę zawodową. Swoją drogą ciekawe dlaczgo wykładowcy bootcampów sami nie angażują się w zarabianie na produkcji oprogramowania, a swój zawodowy czas spędzają na prowadzeniu szkoleń. Może im czegoś brakuje, gdzieś ich nie chciano, coś było nie do przejścia ? Może jednak lepiej potrafią mówić niż rozwijać projekty? Czy ktokolwiek z nich wspomina, że braca programisty, to nie tworzenie durnych, prostych stronek czy aplikacji, tylko przede wszystkim utrzymanie i rozwijanie ogromnych systemów, gdzie umiejętność programowania to zaledwie ułamek wymaganych zdolności? Programista codziennie doświadcza radzenia sobie z całym spektrum problemów powiązanych z całą infrastrukturą projektu i procesem utrzymania/wytwarzania. Pisanie kodu to może z 10-20 proc. jego pracy. Jeśli chcesz tam być, popytaj znajomych tych co tam są od wielu lat. Nie licz, że jakiś (usunięte przez administratora) sprzeda ci tajną receptę na sukces! I nastaw się na wysiłek na wiele lat. Może przez jakiś czas trzeba będzie popracować nawet za darmo, aby pobyć w branży i przekonać się z czym to się je. Może ten czas warto spozytkować na coś innego, na inną, może nawet lepsza opcję. No i bez angielskiego min B2 zapomnij o sprawie.

zulu
Inne
@backend_dev

argument, że wykładowcy uczą bo są za słabi w programowaniu można również zastosować do wykładowców studiów (informatyka/automatyka/etc).

Martysia
Inne

Mam dzień na aplikację dotyczącą stanowiska Marketing Specialist, podobają mi się benefity zawarte w ogłoszeniu, 26 dni płatnego wolnego, połowa dofinansowania do multisportu, brzmi super. Nakreśli ktoś natomiast jak z zarobkami? Jest ktoś w stanie przedstawić widełki zarobkowe? Co ile macie firmowe imprezy?

Joanna
Pracownik
@Samanta

Nie jest to obowiązkowe, ale pracownicy bardzo doceniają ten sposób wspólnej integracji :)

Pytanie
 Pytanie

Czy Coders Lab ma ściśle ustalone godziny pracy?

Odpowiedz Nowy wpis
Inne
@Pytanie

Nie, startujemy między 8 a 10 i odpowiednio wtedy 8 godzin.

Dałem zarobić szkole w 2023 Nowy wpis
Inne

Kupiłem kurs testerski z pakietem pewna praca i jedyne pewne było to że dałem się zrobić w bambuko. Uśmiech politowania sprawiła osoba na zajęciach która zapytała się wprost prowadzącego czy zna firmy które ZA DARMO wezmą junior testera D: Zajęcia z testowania manualnego były ok, wykładowca był praktykiem i przekazywał wiedzę. Zależało mu na tym by każdy się wyrobił z robotą. Natomiast kurs na testera automatyzującego to porażka - 5 nauczycieli z czego każdy pytał się i ogarniał przez pierwsze 30 min co zrobił jego poprzednik z naszą grupą xD Jeden typ leciał tak szybko z Javą, że nikt nic nie ogarniał, i jeszcze chciał bez przerwy odbębnić swoje, jego następca popijał piwerko na zajęciach i tylko cud sprawił, że daliśmy radę coś tam przerobić. Po zwróceniu się do Coders Lab dali nam innego prowadzącego który ostatnie dwa dni zajęć poprowadził, ale to było za mało by podejść do egzaminu końcowego w moim przypadku. Ja osobiście nie polecam a ten ich certyfikat jest nic nie wart na rynku pracy. Uczciwa ocena to neutralna - mimo wszystko program został zrealizowany.

Ola Nowy wpis
Inne

Kupiłam kurs z pakietem "Pewna Praca". Pracy przez obiecane pół roku nie udało mi się znaleźć (jak i większości ludzi z grupy), a pomimo spełnienia wszystkich punktów regulaminu, szkoła nie chce zwrócić pieniędzy za pakiet (moje kontakty z mentorem rzekomo powinny obywać się na Zoomie, o czym w regulaminie nie ma ani słowa). Łapią ludzi na nieuczciwą reklamę, obiecując gruszki na wierzbie.

Anna Nowy wpis
Inne

Do pracy potrzebni są sami wykładowcy i bardzo to szanuję, że szukają wykwalifikowanej kadry. Mąż właśnie czyta jedno z ogłoszeń i na wstępie jest info, że każda rekrutacja ma 3 etapy. Ile zajmuje cała rekrutacja, od momentu wysłania cv do momentu rozpoczęcia pracy? Jeśli chodzi o województwo mazowieckie to jaka pensja jest przewidziana?

 Rozmowa kwalifikacyjna
Firma Coders Lab poszukiwała pracowników. Wziąłeś udział w procesie rekrutacyjnym? Ile etapów obejmował ten proces? Podziel się swoimi przemyśleniami dotyczącymi przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej.
logo firmy Opiekunka seniorki w Niemczech
Poznań
Ethicus Care Premium Sp. z o.o.
(3 opinie)
Wyślij CV
logo firmy Spawacz
Poznań
Dextron Personeel B.V.
(83 opinii)
Wyślij CV
logo firmy Specjalista ds.sprzedaży
Poznań
Loewe & Partner Sp. z o.o.
(1 opinia)
Wyślij CV
Aplikuj na wiele ofert
ByłyKursantAlien
Inne

Witam. Kończyłem kurs online w 2023 roku. Na wstępie usłyszałem od naszego "guru", że ten kurs jest tak wartościowy, że i tak jest tańszy niż powinien być. Ja płaciłem 13k i powiem z całą szczerością, że za te pieniądze mocno nie polecam. Zajęcia miały się odbywać w co drugi weekend, w praktyce chyba jakoś przyśpieszyli tempo może ze względu na ilość zainteresowanych i chęć zarobienia większej kasy, że wychodziło tak, że był wolny jeden weekend w miesiącu. Biorąc pod uwagę, że pracowało się w tygodniu, a zajęcia trwały w weekendy od 9 do 17, po czym dostawało się pracę domową od razu na następny dzień, przy której nieraz jako niedoświadczona osoba siedziałem nawet do 24, to mocno to przypłaciłem słabym samopoczuciem i zdrowiem, po tych 6 miesiącach to już ledwo na oczy widziałem, a pod koniec to już to chcialem rzucić w cholerę i żałowałem mojego udziału w tym kursie. Mamy do dyspozycji guru i wykładowców, nie powiem niektórzy byli spoko, natomiast miałem słaby kontakt z guru, który jest głównie odpowiedzialny za twój rozwój. Zazwyczaj jak pytałem o A uzyskiwałem odpowiedż na temat B i C, jakoś nie mogliśmy znaleźć wspólnego języka. Kontakt był różny, zazwyczaj starał się odpowiedzieć, ale słyszałem, że np jest z dziećmi, lub u rodziców i udzielał mi zdawkowych odpowiedzi. Niby to rozumiem, ale w końcu zapłaciłem za to sporo kasy. Z jednym tematem nie dawałem za wygraną, dostawałem bardzo ogólne odpowiedzi, które nie pozwalały mi rozwiązać tematu, w końcu zadałem to same pytanie na forum przy innych kursantach i wtedy usłyszałem, że to bardzo dobre pytanie i ostatecznie dostałem 20 min wykład na ten temat ........... Co do samych zajęc to tempo jest bardzo szybkie, ciągle mnie irytowało że jakiś temat zostawał rozgrzebany i niedokończony, a za chwilę zaczynano kolejny i nie było już czasu wrócić do poprzedniego. Odnośnie materiałów to czuło się, że już pewnie ze 2-3 lata były nieaktualizowane, było sporo błędów i niedociągnięc. Można było to zgłaszać ale nic w tej sprawie nie robili. Często czuło się, że człowiek sam zostawał bez pomocy, zwłaszcza przy warsztatach, które były koszmarne. Zazwyczaj wyglądały tak, że dostawało się na weekend dośc "grube" zadaie o poziomie trudności mocno przewyższającym wiedzę jaką uzyskiwaliśmy na wcześniejszych zajęciach. Dodatkowo w ciągu weekendu wykładowca miał 1h na omówienie kwestii związanych z warsztatem, na łącznie ok. 12 kursantów, czyli było to tyle co nic. Zajęcie często były nieprzemyślane, czasami ilość materiału była tak przytłaczająca, że wykładowca nie zdążał by go omówić danego dnia i oczywiście poźniej nie było kiedy nadrobić zaległości. Guru powiedział, że wystarczy 2h dziennie, aby być na bierząco z materiałami, wiem po sobie, że tyle czasu dzienie to nic, ja średio poświęcałem 3-4 h a i tak było mało. Podsumowując kurs niewarty zainwestowanych pieniędzy, bardziej mnie zniechęcił niż otworzył oczy na nowe możliwości. Nie jest też tak, że odradzam w 100%, bo jeżeli jesteś młodą, bezrobotną osobą, która ma dużo czasu i samomotywacji, a do tego masz już może jakieś podstawy it, to napewno coś z tego kursu wyniesiesz, pytanie tylko jak go sobie opłacić jako bezrobotny(-a), może rodzice ;). Osobom na etacie, które nigdy nic nie miały wspólnego z it nie polecam. Człowiek na początku mocno odbija się od ściany i kosztuje to wiele stresu, raczej nie można liczyć na wiele indywidualnego wsparcia. Ocena kursu jako "maszynka do zarabiania kasy" na pewno nie mija się mocno z prawdą. Jest to moja indywidualna ocena, z 12 kursantów kilka osób dawało radę i pewnie ocenili by go w miarę pozytywnie.

Michał
Były pracownik

Ja właśnie zakończyłem współpracę z Coders Lab po prawie półtora roku. Jak do tej pory to najlepsza firma, z którą współpracowałem. Managerowie mieli luźne podejście i w zasadzie o nic nie cisnęli. Jak ktoś robił to co do niego należało to było to realnie wynagradzane. Pracowałem w dziale sprzedaży w Warszawie i zakończyłem współpracę bo nauczyłem się programować i tym teraz chce się zajmować w życiu.

anonim
Inne
@Michał

Pracowałeś w dziale sprzedaży i nauczyłeś się programować? A co firma sfinansowała Ci nauczanie? Klienci ostatnio wypowiadają się w tonie, że na pomoc opiekuna kursu i mentora nie ma co liczyć. A jak to jest, gdy się człowiek w firmie zatrudnia, jest jakieś wdrożenie?

Michał
Inne
@anonim

Tak, nauczyłem się, ponieważ chciałem dokładnie wiedzieć co sprzedaje. Firma jest w stanie wesprzeć Cię w wybranym przez Ciebie kierunku, z tym nigdy nie było problemu. Co do pomocy opiekuna i mentora to wiecznie na nich narzekają osoby, które najmniej robią. Jeśli ktoś jest zaangażowany w to żeby się nauczyć to przechodzi przez kurs bez problemu i normalnie znajduje pracę. Trzeba chcieć.

Przemysław
Inne
@Michał

Ok, ale szukam opinii pracownika, a nie osoby, co ma taką lub inną opinię o kursie. Chciałbym w najbliższym czasie odpowiedzieć na ogłoszenie - Social Media Specialist. Sęk w tym, że prócz życzeń firmy o min. 2 letnim doświadczeniu kandydata w obszarze obsługi kanałów Social Media, a także kreatywności i poczucia estetyki, nie wymieniono żadnych szczegółów odnośnie pensji. Kto napisze, ile ono wynosi i na czym tu polega elastyczny czas pracy?

Luis
Inne

Jestem klientem i nie polecam. Jak gwarantuje sprzedawa to nie są kursy dla każdego. Prework jest mega ciezki i wymagajacy. Tempo prowadzenia zajec - szybkie, nie tlumacza, traktuja uczestnikow jak osoby, ktore powinny wszystko wiedziec. Nie ma czasu na pytania. Opiekun kursu i mentor to fikcyjne postacie, odpisuja raz na tydzien. Mentor w niczym nie pomaga.

Mik
Kandydat
@Luis

To prawda co piszesz werbują ,bo kurs dla początkujących a pożniej się okazuje ,że tempo dla zaawansowanych.Nie masz szans się wiele n nauczyć w wolniejszym tempie.

Pytanie
 Pytanie

Czy nowo zatrudnione osoby w Coders Lab otrzymują od pierwszych dni umowę o pracę?

Joanna
Pracownik
@Pytanie

Forma zatrudnienia zależy od Pracownika. Takie sprawy są zawsze ustalane w procesie rekrutacyjnym :)

backend_dev
Pracownik
 Pytanie

Nie zostaniesz zawodowym sportowcem po wakacyjnym obozie, nie zostaniesz dobrze opłacanym specjalistą po wesołym bootcampie. Aby dobrze zarabiać trzeba osiągnąć profesionalny poziom co oznacza wieloletni wkład w rozwój i doskonalenie oraz ogromny wysiłek. Chcesz zostać programistą, czy jakimkolwiek innym specjalistą - popytaj tych co już tam są jak doszli do obecnego poziomu. Czy są tam wśród nich absolwenci bootcampów ? Czy może jednak absolwenci trudnych kierunków typu informatyka, automatyka, matematyka? Bycie specjalistą to ogromne zaangażowanie i nie ma dróg na skróty! Każdy może dojść, gdzie planuje, ale tu liczy się ogromnny upór. Pracuję w branży IT od ponad 10 lat i nigdy nie widziałem, aby przyjęto kogoś po bootcampie, większość ludzi jest też po studiach z reguły technicznych. Praca programisty to stres i poświęcenie. Wiele wolnego czasu należy poświęcić na naukę i nie tylko przez jakiś tam poczatkowy okres, ale zawsze, przez całą drogę zawodową. Swoją drogą ciekawe dlaczgo wykładowcy bootcampów sami nie angażują się w zarabianie na produkcji oprogramowania, a swój zawodowy czas spędzają na prowadzeniu szkoleń. Może im czegoś brakuje, gdzieś ich nie chciano, coś było nie do przejścia ? Może jednak lepiej potrafią mówić niż rozwijać projekty? Czy ktokolwiek z nich wspomina, że braca programisty, to nie tworzenie durnych, prostych stronek czy aplikacji, tylko przede wszystkim utrzymanie i rozwijanie ogromnych systemów, gdzie umiejętność programowania to zaledwie ułamek wymaganych zdolności? Programista codziennie doświadcza radzenia sobie z całym spektrum problemów powiązanych z całą infrastrukturą projektu i procesem utrzymania/wytwarzania. Pisanie kodu to może z 10-20 proc. jego pracy. Jeśli chcesz tam być, popytaj znajomych tych co tam są od wielu lat. Nie licz, że jakiś (usunięte przez administratora) sprzeda ci tajną receptę na sukces! I nastaw się na wysiłek na wiele lat. Może przez jakiś czas trzeba będzie popracować nawet za darmo, aby pobyć w branży i przekonać się z czym to się je. Może ten czas warto spozytkować na coś innego, na inną, może nawet lepsza opcję. No i bez angielskiego min B2 zapomnij o sprawie.

Ciekawy
Inne
@backend_dev

"Jeśli chcesz tam być, popytaj znajomych tych co tam są od wielu lat." Ale ja nie mam w tej firmie znajomych, jeśli o to Ci chodziło w wypowiedzi. Dlatego zaglądam na forum. Sporo napisałeś, ale ogólnie o pracy programisty, tylko dlaczego akurat na wątku tej konkretnej firmy? Znasz ich metodykę pracy, kwalifikacje, których oczekują od kandydata, albo szkolenia, które swojej kadrze zapewniają, by na czasie byli?

zulu
Inne
@backend_dev

argument, że wykładowcy uczą bo są za słabi w programowaniu można również zastosować do wykładowców studiów (informatyka/automatyka/etc).

Martysia
Inne

Mam dzień na aplikację dotyczącą stanowiska Marketing Specialist, podobają mi się benefity zawarte w ogłoszeniu, 26 dni płatnego wolnego, połowa dofinansowania do multisportu, brzmi super. Nakreśli ktoś natomiast jak z zarobkami? Jest ktoś w stanie przedstawić widełki zarobkowe? Co ile macie firmowe imprezy?

Jagoda
Pracownik
@Martysia

Cześć! Możesz aplikować przez NoFluffJobs - tam znajdziesz informacje o zarobkach :) Jeśli chodzi o imprezy firmowe, organizujemy przynajmniej trzy w roku a dodatkowo co miesiąc odbywają się wspólne śniadania :)

anonim
Inne
@Jagoda

A śniadania są w dni robocze w siedzibie firmy? Koszt takich posiłków pokrywa firma? Te integracje to są w ogóle tylko dla nowych ludzi?

Joanna
Pracownik
@anonim

Śniadania są formą spędzenia wspólnie czasu, odbywają się w siedzibie naszej firmy :) Integracje są oczywiście organizowane dla całej firmy.

Samanta
Inne
@Joanna

Każdy musi brać w nich udział? Przyznam, że jako osoba introwertyczna nie lubię być zmuszana do interakcji z innymi czy udawania że się dobrze bawię, ciekawe czy to problem. Często są takie spotkania? A meetingi?

Joanna
Pracownik
@Samanta

Nie jest to obowiązkowe, ale pracownicy bardzo doceniają ten sposób wspólnej integracji :)

były uczestnik kursu
Inne

Gorąco nie polecam. Informacje o tym, że kurs jest dla osób bez zadnego doświadczenia to absolutna ściema. Tempo prowadzenia materiału oraz ilość treści jest zawrotna. Prowadzący pytają czy cos wytłumaczyć i ogólnie są mili, ale przez sam fakt takiego tempa ciężko to wszystko sobie poukładać bez wcześniejszego przygotowania. Podobną ilość wiedzy można wyniesc z filmików na yt i przełożenia tego na zadania ze strony choćby codewars. Coders Lab jako szkołe programowania szczerze odradzam.

Magda
Kandydat
 Pytanie

Cześć, zastanawiam się nad kursem SEO specjalist w coderslab. Polecacie ?

ex kursant
Inne

Coders Lab to ściema i zwykła drukarka pieniędzy kosztem zdrowia tych, którzy na te kursy się zapisują. • marketing - każda informacja od nich na stronie to ściema, od zatrudnien, po tytuły kursów - żaden nie powinien mieć w nazwie DEVELOPER. • wykładowcy - w moim przypadku instruktorów było 3, plus jeden który "się uczy" (za moje pieniądze!:)))). Pomijając jednego wykładowcę, który rzeczywiście miał wiedzę i pasję do uczenia to reszta przy nim to zero, a przypomnę że każda godzina to Wasze pieniądze i przede wszystkim Wasze zdrowie. Z tych 3 wykładowców dwóch Was opluje i poda minimalną wiedzę czyt. zmarnują Wasz czas. • mentor - tu krótko. Mentor to ściema. Niewidzialny. Niesłyszalny. Niepomocny. • materiał - stary materiał przygotowany X lat temu, nie podchodzi pod standardy IT w tym momencie. • opiekunka kursu - opluje Was. Podsumowując. Jeden wykładowca zrobił robotę, reszta olała temat i grzała krzesło. Na ich stronie powinien znaleźć się gigantyczny czerwony napis NIE GWARANTUJEMY WAM NIC. A kursy powinny mieć nazwę "Oplujemy Was za: ". Pozdrawiam wszystkich czytających, jeśli chcecie wejśc do IT to wybierzcie pracę samodzielną, za te 15kPLN spokojnie sfinasujecie sobie lepszą drogę niż pseudokurs od tych olewusów, a i zdrowie w lepszej kondycji będzie :) Bajo

Znający standardy
Inne
@ex kursant

Trzeba bylo się uczuć głąbie a nie szukać przyczyn niedostatków umysłowych dookoła. Wszyscy winni tylko nie ty… i jak na głąba przystało (usunięte przez administratora) się znasz i tyle potrafisz powiedzieć.

2
dupka boli
Pracownik
 Pytanie
@Znający standardy

zaszczypało co ?

Zuzanna
Inne
@dupka boli

Go może i tak, ale jak to w końcu z tym jest? Faktycznie tak nawet słabo czy przekoloryzował?

ktoś
Inne
@ex kursant

bo brałem w tym udział i (usunięte przez administratora) nic z tego nie mam. Jestem pomijany w rekrutacjach a pytania i zadania są kompletnie nieadekwatne od tego co było na kursie. Kurs "przeczytaj pdf i zrób to sam, a jak nie wiesz to pytaj"

Karolina
Kandydat
@ex kursant

o tak, zgadzam sie z ta opinia, dodatkowo zapisujac sie na kurs dedykowany dla osob poczatkujacych licze na to ze to mentor przygotuje mnie do zagadnien chociazby zwiaznych z jezykiem programowania Phyton, nie mniej jednak to kursant sam musi przygotowac sie do preworku ktory jest obowiazkowo do zaliczenia by byc dopuszczonym do zajec prowadzonych z mentorem. Koszty poniesione nie małe... a przekazania kursantom wiedzy ZERO ! mogłabym tu jeszcze pisac i pisac ale szkoda czasu ;-) NIE POLECAM !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ula
Inne

To jest moja pierwsza opinia w necie. I jest to opinia bardzo bardzo negatywna. Po pierwsze dałam się wmanewrować w kurs. Dałam się zrobic na miłe telefony od niejakiej pani Oli. Dzwoniła 100 razy, rano, wieczorem, poniedziałek, piątek. A ja głupia łyknelam haczyk. Kurs miał być skierowany do laików. Hue hue. No nie był kurna. Moderator nieobecny.(no czasem zajrzał). Aha i najsympatyczniejsza sprawa -hejt na grupie :) To takie ludzkie kurcze. Nie chcą mi pieniędzy oddac (przedpłaty) ale ja chyba tego tak nie zostawie. Także ostrzegam innych. Uczciwie.

RT
Inne

Szanowni Państwo, Future Collars to nie jest Coders Lab - to są dwie różne firmy - prosimy o usuniecie nazwy Future Collars

Pytanie
 Pytanie

Jak często można ubiegać się o podwyżkę w Future Collars (Coders Lab)?

RT
Inne
@Pytanie

Proszę nie mylić Future Collars z Coders Lab - to są dwie różne firmy

Monika
Kandydat
 Pytanie

Jaka atmosfera panuje w pracy ?

Damian
Kandydat

Muszę odradzić jakiekolwiek kursy od tej firmy. Po 3 latach poszukiwania pracy z ich kursem nie dało razy znaleźć pracy... W czasie kursu mentorzy i prowadzący mówili żeby pisać do nich to pomogą lub coś poradzą. Po kilku miesiącach bezkutecznego szukania pracy napisałem do nich co warto zmienić lub poprawić. Od 3 lat brak odzewu. Mają ludzi głęboko gdzieś. Liczy się tylko hajs wydany na ich kursiki. A pracę znalazłem sam po studiach i własnych projektach. Ich papierek jest g.... warty na rynku jaki i wszystkich innych firm. Podczas rozmowy z rekruterami dowiaduje się że jest po 200-400 testerów na 1 stanowisko, wiec ludzie w HR z automatu wyrzucają pielęgniarki, fizjoterapeutki itd po takim kursiki i nigdy nie dostaną pracy. Jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto. P.S. firmy nawet nie stać na kuriera bo 3 rok czekam na certyfikat. Trzeba odebrać osobiście. Porażka

Kamil
Kandydat

Bardzo nieładnie tak wykorzystywać zebrane pomysły z zadania rekrutacyjnego a na koniec nie zatrudniać nikogo na stanowisko... w dodatku jakaś denna argumentacja wyssana z (usunięte przez administratora) firma nie oferuje możliwości rozwoju, wdrożenia przyszłemu pracownikowi, no i chyba niektóre osoby co tam przyszły były od razu wszechstronnie wszechwiedzące, niczego nie musiały się uczyć...Nie polecam, szkoda zdrowia!!!!!!!!

Magda (Coders Lab)
Pracodawca
@Kamil

Panie Kamilu, ładniej byłoby podpisać się imieniem i nazwiskiem - wtedy zdecydowanie łatwiej byłoby mi się odnieść do zarzutów, anonimowo można wszystkim zarzucić wszystko. Spróbuję jednak zmierzyć się z tym, co Pan napisał: - W ciągu ostatnich trzech latach (tylko ten okres sprawdzałam) nie mieliśmy w procesie rekrutacyjnym żadnej osoby, która miałaby na imię "Kamil" (naiwnie zakładam, że podał Pan prawdziwe imię :) - Biorąc pod uwagę charakter Pana wpisu oraz to, że zadania głównie otrzymują osoby aplikujące do Działu Marketingu zakładam, że to do tego Działu właśnie Pan aplikował. - Zadania, które wykonuje część z Kandydatek/Kandydatów aplikujących do Coders Lab z zasady nie służą nam do "szukania pomysłów" (cierpimy wręcz na ich nadmiar i technicznie brakuje nam czasu, aby je realizować :) Mają raczej pokazywać sposób myślenia Kandydatki/Kandydata. I tu Pana zaskoczę - pomysły i koncepcje, przedstawiane nam przez różne osoby są często bardzo zbieżne i zazwyczaj kręcą się wokół tych samych narzędzi i sposób komunikacji (oraz opierają się na praktykowanych już przez nas sposobach promocji). Ale też nie o jakąś szczególną innowacyjność nam w tych ćwiczeniach chodzi. Jeśli więc widzi Pan pomysł zaproponowany nam przez siebie w naszej komunikacji (zakładając, że brał Pan udział w procesie rekrutacyjnym w Coders Lab, ale o tym dalej), to pewnie dlatego, że my też wiemy, jak robić marketing i dobrze znamy swój produkt (obydwu tym aspektom poświęcamy się bowiem dzień w dzień od przeszło 9 lat:) - Czytają informację o tym, że nie oferujemy wdrożenia wnoszę, że pomylił Pan Coders Lab z jakąś inną firmą, do której Pan aplikował. Dobre wdrożenie nowego Pracownika traktujemy baaaardzo serio i mamy ten proces niezwykle dopracowany: > Każda nowa osoba przechodzi proces on-boardingowy, a jednym z jego elementów jest całodzienne szkolenie mówiące m.in o tym: jakie są wartości Coders Lab, co jest dla nas ważne, jaką mamy kulturę organizacyjną, jak wygląda nasza oferta. Podkreślam - KAŻDA NOWA OSOBA. W to, że uzyskał Pan u nas inne informacje - przepraszam - nie uwierzę :( > Każda nowa osoba ma przypisanego tzw. "buddiego", czyli osobę, do której może się zwrócić z pytaniem w KAŻDEJ chwili. > Każda nowa osoba ma zaplanowaną serię spotkań z osobami odpowiedzialnymi za poszczególne obszary, aby mogła uzyskać wiedzę generalną. Dzięki tej wiedzy Manager(ka) w oparciu o kompetencje nowej osoby może określić zakres odpowiedzialności nowego Pracownika oraz jego/jej konkretne zadania. > Bez żadnej z tych rzeczy nie ruszamy - "Edukacja" jest jedną z naszych wartości i każde wdrożenie traktujemy niezwykle poważnie. - "Brak możliwości rozwoju" - z racji na lakoniczność tego zarzutu, ciężko mi się do niego odnieść. Ale nade wszystko nie wierzę, że jakakolwiek firma byłaby w stanie powiedzieć Kandydatce/Kandydatowi coś takiego wprost w procesie rekrutacyjnym - raczej wszyscy zakładamy, że biznes będzie nam rósł, a w raz z nim kompetencje naszego Zespołu :) Kończąc ten przydługi wywód, życzę Panu powodzenia w szukaniu dobrego miejsca do realizacji swoich marzeń i aspiracji :)

Wiktoria
Kandydat
 Pytanie

Zastanawiam się nad zapisaniem na kurs Specjalista SEO w CodersLab. Czy ktoś był na tym kursie i może podzielić się opinią, czy warto?

Wojtek
Kandydat
 Pytanie
@Wiktoria

Też właśnie jestem zainteresowany, ktoś brał udział?

Adam
Inne
@Wiktoria

Czemu akurat ten kurs a nie jakiś inny? Ktoś znajomy już to kupił?

Majk
Inne
@Adam

Wydają się okej, więc czemu nie

Zuzanna
Inne
@Majk

A jest tu jakiś konkretny naprawdę godny uwagi? Pytam, bo nie na każdy będzie czas niestety...

Zostaw merytoryczną opinię o Coders Lab - Poznań

Możesz oznaczyć pracodawcę w treści opinii wpisując znak @ np: @Pracodawca

Administratorem danych jest GoWork.pl Serwis Pracy sp. z o.o. Dane osobowe przetwarzane są w celu umożliwienia ... Czytaj więcej


Drogi Użytkowniku,

Pamiętaj, przed dodaniem opinii o Pracodawcy, koniecznie zapoznaj się z poniższą informacją:

NIE dodawaj opinii, która:

ikona dobre praktyki
łamie prawo polskie
ikona dobre praktyki
jest niezgodna z regulaminem serwisu GoWork.pl
ikona dobre praktyki
jest wulgarnym komentarzem
ikona dobre praktyki
jest niemerytoryczna

Każda merytoryczna opinia jest ważna, każda z nich może być zarówno pozytywna jak i negatywna, dlatego zachęcamy do tego by dzielić się swoimi przemyśleniami, które dotyczą Pracodawcy. Nie pisz jednak pod wpływem negatywnych emocji.

Zadbaj o kulturę pozytywnego feedbacku, nie pisz tylko negatywnych informacji o Pracodawcy, zwróć uwagę na stosowne aspekty i realia w swojej opinii. Wszystkie oceny są wartościowe. Wspólnie zadbajmy o sens merytorycznych opinii.

Dodaj pomocną opinię, którą sam chciałbyś przeczytać o swoim potencjalnym Pracodawcy. Podziel się swoimi przemyśleniami, a poniższe przykłady możesz potraktować jako podpowiedzi o czym Użytownicy lubią czytać odwiedzając profile firm.

ikona dobre praktyki
przebieg on-boardingu nowego pracownika
ikona dobre praktyki
proponowane przez Pracodawcę wartości wynagrodzenia
ikona dobre praktyki
codzienna praca, również w relacji z przełożonymi
ikona dobre praktyki
panująca atmosfera w pracy
#TwójGłosMaZnaczenie

Często zadawane pytania

  • Jak się pracuje w Coders Lab?

    Zobacz opinie na temat firmy Coders Lab tutaj. Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy oraz kandydaci do pracy to 17.

  • Jakie są opinie pracowników o pracy w Coders Lab?

    Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy to 9, z czego 1 to opinie pozytywne, 1 to opinie negatywne, a 7 to opinie neutralne. Sprawdź tutaj!

gemius

Na podstawie badań Mediapanel prowadzonych przez Gemius w okresie od 1 marca do 31 marca 2024: wskaźniki "Real Users" platforma internet.

Ranking Użytkownicy
(real users)
  1. GoWork.pl 3 634 470
  2. Pracuj.pl 3 137 130
  3. LinkedIn 3 035 232
  4. Olx.pl 2 564 298
Coders Lab
Przejdź do nowych opinii