Praca Lublin - jak wygląda sytuacja na lubelskim rynku pracy?
Lublin jest stolicą województwa lubelskiego. Na terenie miasta znajduje się wiele zakładów produkcyjnych, co czyni go jednym z największych ośrodków przemysłowych regionu. Przez wiele dekad rozwijał się tu przemysł spożywczy, energetyczny, motoryzacyjny i maszynowy. Obecnie miasto to jest jednym z liderów nowoczesnych usług biznesowych w Polsce, dzięki czemu dostępne są coraz liczniejsze oferty pracy zdalnej.
Po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową frazy „Lublin praca” okazuje się, że znalezienie zatrudnienia w tych branżach dla osób z wysokimi kwalifikacjami nie powinno stanowić problemu. Dobre warunki do rozwoju ma tu również sektor nowych technologii - to właśnie na terenie Lublina, w latach 70. XX wieku, powstały pierwsze kable światłowodowe. W stolicy Lubelszczyzny rozwijają się także inne gałęzie przemysłu - lekki (galanteria skórzana, materiały medyczne, tapicerskie, obuwie specjalistyczne), biotechnologiczny (szczepionki, surowice, sprzęt diagnostyczny), chemiczny (środki barwiące, przetwórstwo tworzyw sztucznych) i farmaceutyczny. Na ekspertów z tych branż czeka umowa o pracę, godziwe wynagrodzenie i dobre warunki zatrudnienia.
Stopa bezrobocia w Lublinie i województwie lubelskim - ile wynosi?
Stopa bezrobocia na Lubelszczyźnie w w lipcu 2021 roku wynosiła 7,7 proc., a zatem spadła o 0,4 punktu procentowego w porównaniu do zeszłego roku. W tym samum okresie stolica województwa Lubelskiego odnotowała bezrobocie na poziomie 5,6 proc. i była wyższa od krajowej. Ponad połowę wszystkich bezrobotnych w regionie stanowią kobiety. Trudna sytuacja jest także na wsi - tam liczba bezrobotnych w czerwcu 2021 wynosiła 38,2 tys. osób.
Lublin praca - jacy są najwięksi pracodawcy w województwie Lubelskim?
Warto również wspomnieć o największych pracodawcach na Lubelszczyźnie. Trzy czołowe firmy - PGE Dystrybucja, Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. i sieć marketów Stokrotka zatrudniają łącznie ponad 21 tys. osób. Ich przychód w 2017 roku wynosił około 12 mld złotych. Innymi dużymi firmami z tego regionu są na przykład Herbapol, Black Red White, Nałęczowianka, Perła, Stock, Lubella, Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. Osobom, którym zależy na możliwości szybkiego awansu i wysokich zarobkach, powinny rozważyć pracę właśnie w tych miejscach, a także w strukturach branży budowlanej, która boryka się w Lublinie z brakiem kadr.
Praca w Lublinie a zarobki
Zarobki w Lublinie zależą od wielu czynników. Są to miejsce pracy, stanowisko, doświadczenie, branża, zakres obowiązków, forma umowy (np. umowa zlecenie, umowa o pracę, B2B, kontrakt), a także wymiar czasu pracy (niepełny lub pełny etat). Na bardzo wysokie wynagrodzenia w tym mieście mogą liczyć specjaliści IT, zwłaszcza eksperci i seniorzy. To również głównie dla nich przeznaczona jest praca zdalna. Sprawdź, na kogo jeszcze czeka umowa o pracę z satysfakcjonującą pensją w stolicy województwa Lubelskiego.
Przeciętne wynagrodzenie w Lublinie - ile wynosi?
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Lublinie wynosiło w lipcu 2021 roku 5253,50 złotych brutto. Pracownik, którego wiązała umowa o pracę, otrzymywał wówczas około 3793 złotych na rękę. To więcej niż średnia wojewódzka - według GUS przeciętne wynagrodzenie brutto na Lubelszczyźnie w tym samym okresie sięgało około 5042 złotych. Po odjęciu składek ZUS (emerytalnej, rentowej i chorobowej), składki zdrowotnej, a także zaliczki na podatek dochodowy, pracownikowi należało się się około 3643 złotych na rękę.
Kto zarobi najwięcej w Lublinie?
Nie ulega wątpliwości, że najbardziej pożądani, zarówno na lubelskim, jak i krajowym rynku pracy, są pracownicy branży IT i to właśnie oni mogą liczyć na korzystne oferty pracy. Dotyczy ich także praca zdalna i, najbardziej pożądana na rynku, umowa o pracę lub kontrakt B2B. Jak wynika z danych Urzędu Statystycznego w Lublinie, osoby zatrudnione w sekcji informacja i komunikacja w sierpniu 2021 roku zarabiały średnio 7261 złotych brutto. W sektorze tym znajdują się nie tylko programiści, testerzy oprogramowania, czy specjaliści ds. SEO, ale także pracownicy telekomunikacji, wydawcy oraz producenci filmów. Oferty pracy dotyczące przemysłu mówiły z kolei o przeciętnym wynagrodzeniu wynoszącym 5349 złotych brutto, co sprawiło, że jest to drugi najbardziej opłacalny sektor zarówno w samym Lublinie, jak i całym województwie lubelskim.
Kto zarobi najmniej w Lublinie?
Kryzys spowodowany epidemią koronawirusa sprawił, że średnie wynagrodzenie w sekcjach, takich jak zakwaterowania i gastronomia oraz administrowanie i działalność wspierająca zmniejszyły się kolejno o 26,1 proc. oraz 21,4 proc. Także same oferty pracy dotyczące tych sektorów były stopniowo wycofywane. Przeciętna płaca pracownika branży HoReCa w sierpniu 2021 roku wynosiła około 3655 złotych brutto. Z kolei osoba zatrudniona w sekcji administrowania i działalności wspierającej, w tym samym okresie zarabiała przeciętnie 3891 złotych brutto. Dotyczyła ją także praca zdalna. W jakiej sytuacji są z kolei pracownicy produkcji oraz fizyczni? Ci pierwsi mogą liczyć na wynagrodzenia do 4000 złotych brutto. Pracownik fizyczny, w zależności od branży, specjalizacji i tego czy wiąże go umowa o pracę czy inna, otrzyma do 5000 złotych brutto.
Oferty pracy Lublin - na jakie zawody zapotrzebowanie jest szczególnie wysokie?
Jak wynika z badania „Barometru zawodów” , zapotrzebowanie na pracowników na Lubelszczyźnie dotyczy wielu różnych specjalności. Oferty pracy w Lublinie otrzymają zatem przedstawiciele branż:
- budowlanej - inżynierowie budownictwa, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, spawacze, ślusarze, lakiernicy;
- elektryczno-elektronicznej - inżynierowie elektrycy i energetycy, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki;
- IT - programiści, projektanci i administratorzy baz danych;
- gastronomicznej i spożywczej - cukiernicy, piekarze, masarze i przetwórcy ryb, szefowie kuchni, pracownicy przetwórstwa spożywczego;
- medycznej - pielęgniarki i położne, fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, ratownicy medyczni;
- spedycyjno-transportowej - kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kurierzy;
- handlowej - sprzedawcy, kasjerzy, kierownicy sprzedaży;
- usługowej - fryzjerzy, krawcy;
- finansowo-księgowej - pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych;
- przetwórstwa przemysłowego - operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy przetwórstwa metali;
- motoryzacyjnej i mechanicznej - diagności samochodowi, blacharze i lakiernicy samochodowi, mechanicy pojazdów samochodowych
Kto może mieć problemy ze znalezieniem pracy w Lublinie? Zawody nadwyżkowe
Problemy ze znalezieniem pracy w Lublinie mogą mieć z kolei absolwenci popularnych kierunków studiów - pedagogiki, kulturoznawstwa, ekonomii, historii, filozofii oraz filologii. Z uwagi na dużą konkurencję oraz niewiele ofert pracy, konieczne może okazać się przekwalifikowanie, zdobycie doświadczenia zawodowego (praktyki, staże) lub zmiana miejsca zamieszkania na takie, w którym zdobycie zatrudnienia będzie łatwiejsze. Inne profesje nadwyżkowe to także: nauczyciele, archiwiści, muzealnicy, bibliotekarze, bibliotekoznawcy i specjaliści informacji naukowej. Zatrudnienie w tych zawodach może stanowić problem, mało jest bowiem ofert pracy skierowanych właśnie do tych specjalistów. Lubelski rynek pracy jest przesycony ponadto dziennikarzami i redaktorami, agentami ubezpieczeniowymi, farmaceutami, tłumaczami, nauczycielami nauczania początkowego, nauczycielami przedszkolnymi, obuwnikami, pracownikami socjalnymi, psychologami i psychoterapeutami, socjologami i specjalistami ds. badań społecznych, specjalistami administracji publicznej, specjalistami rolnictwa i leśnictwa, specjalistami technologii żywności i żywienia, wychowawcami w placówkach oświatowych i opiekuńczych. Nadwyżka widoczna jest także w przypadku pracowników biurowych i administracyjnych - oni również stanowią profesje nadwyżkowe. Przesyt ten wynika z aplikowania na stanowiska, które nie wymagają specjalnych kwalifikacji i odpowiadania na mało wymagające oferty pracy.
Jak szukać pracy w Lublinie?
Osoby, które poszukują pracy na Lubelszczyźnie mogą odwiedzić Powiatowy Urząd Pracy w Lublinie i skorzystać z następujących form wsparcia:
- poradnictwa zawodowego,
- pośrednictwa pracy,
- świadczeń aktywizacyjnych,
- bonów na zasiedlenie,
- zatrudnieniowych,
- stażowych i szkoleniowych.
Możliwe jest ponadto ubieganie się o środki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, zwrot kosztów egzaminu, dofinansowanie studiów czy udział w programie specjalnym.
Gdzie jeszcze można znaleźć ciekawe oferty? Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy "praca Lublin", ukazuje się wiele stron z ofertami skierowanymi nie tylko do specjalistów, ale także osób bez doświadczenia czy pracowników fizycznych. Wśród nich znajduje się Serwis Pracy GoWork.pl. Innym sposobem, aby szybko znaleźć pracę jest uruchomienie swojej sieci kontaktów lub wzięcie udziału u targach branżowych.
Aktualne oferty pracy w Lublinie - czego przede wszystkim można się spodziewać?
Mieszkańcy Lublina bez trudu zauważają, że oferty pracy są łatwo dostępne na terenie powiatu, zarówno gdy idzie o młodych ludzi, jak i seniorów. Bez problemu znaleźć można zatrudnienie na część etatu w oparciu o umowę zlecenie, czy pracę na cały etat, gdzie króluje umowa o pracę. Najłatwiej o zatrudnienie będzie w sektorze usługowym i obsłudze klienta, ale również w branży security czy gastronomii. Nie do pominięcia jest opieka medyczna, produkcja, transport czy budownictwo, gdzie do najczęściej poszukiwanych kandydatów zaliczyć się mogą operatorzy maszyn i mechanicy sprzętu do robót ziemnych.
Jakich profesji jeszcze potrzebuje Lublin? Młodszy specjalista ds. baz danych, czy technicy informatycy wszelkich specjalizacji jasno mówi o tym, jak dynamicznie rozwija się tu branża IT, zachęcając absolwentów kierunków informatycznych do podjęcia tu pracy. Ubezpieczenia z kolei, gdzie do podstawowych obowiązków zatrudnionego należeć będzie doradztwo w zakresie sprzedawanych produktów i usług, przygotowywanie ofert sprzedażowych dla klientów czy budowanie trwałych relacji z klientami, również przeżywa w ostatnim okresie rozkwit.
Jeśli posiadasz ku temu odpowiednie umiejętności, wówczas do gustu może Ci przypaść ogłoszenie dotyczące kariery na stanowisku kierowniczym. "Praca Lublin kierownik" to ostatnio coraz częstsze zapytania w wynikach wyszukiwania, gdzie nie tylko Lublin jest zasypywany przez tę ofertę, ale i całe województwo warmińsko-mazurskie. Ostatecznie powiedzieć można, że trudno będzie gdziekolwiek znaleźć lepszą ofertę od tej, jaką prezentuje Lublin. Praca zdalna czy stacjonarna? Umowa o pracę czy część etatu?
Praca Lublin - czego mogą się spodziewać studenci?
Praca dla studentów również jest w Lublinie łatwo dostępna. W przypadku mężczyzn sporą rolę odgrywa logistyka i kariera magazyniera, choć nie da się nie wspomnieć o bardziej w Polsce popularnych zawodach, takich jak kasjer-sprzedawca, pracownik fast-food czy kurier miejski. Oferty pracy kierowane do studentów cechuje elastyczny grafik i rozliczenie na podstawie stawki godzinowej. Od kandydatów zwykle nie wymaga się niczego poza chęcią do pracy i motywacją. Jeśli jesteś studentem, nie obawiaj się - bez względu na to jaka interesuje Cię praca, Lublin będzie w stanie wyjść naprzeciw Twoim oczekiwaniom.
Praca zdalna Lublin - w jakich firmach można ją znaleźć?
Nowoczesne i wygodne rozwiązania to coś, co przede wszystkim oferuje Lublin. Praca zdalna lub hybrydowa to rozwiązanie, które wprowadza coraz więcej firm nie tylko w Lublinie, ale także w całej Polsce. Wielu pracowników poszukuje stanowisk umożliwiających pracowanie z domu ze względu na wygodę oraz oszczędność czasu oraz pieniędzy (np. na bilety komunikacji miejskiej lub benzynę) . Jaka praca zdalna dostępna jest w stolicy Lubelszczyzny? Wiele tego typu ofert znajdą przede wszystkim w branżach takich jak obsługa klienta, marketing i IT.
Pozostałe ogłoszenia dotyczą zatrudnienia w call center lub jako przedstawiciel handlowy. Oferty pracy z domu (lub z całego świata) czekają także analityków biznesowych, pracowników HR, specjalistów ds. content marketingu czy ds. usług płatniczych oraz copywriterów.
Praca biurowa w Lublinie - gdzie jej szukać?
Pracę biurową w Lublinie znajdzie m.in. specjalista ds. kadr, informatyk, programista, czy pracownik administracyjny. W zależności od stanowiska, zarobki w biurach wynoszą nawet kilkanaście tysięcy złotych brutto miesięcznie. Pracownikom może przysługiwać zarówno praca zdalna, jak i hybrydowa. Jeżeli interesuje Cię właśnie taka praca, Lublin bez trudu będzie w stanie Ci ją zaoferować. Praca fizyczna Lublin - jakie przedsiębiorstwa ją oferują? Praca fizyczna w stolicy Lubelszczyzny znajdzie się w firmach budowlanych, magazynach, a także przedsiębiorstwach zajmujących się sprzątaniem oraz ochroną ludzi i mienia. Na jakie zarobki i formę zatrudnienia może liczyć pracownik fizyczny? Umowa o pracę, kontrakt oraz umowa zlecenie są najpopularniejsze. Zarobki w tym przypadku wynoszą od 2800 do 5000 złotych brutto, a wpływ na nie ma branża i stanowisko.
Praca - Lublin. Powiatowy Urząd Pracy
Dbanie o swoją karierę zawodową może oznaczać sięganie po najrozmaitsze środki, dzięki którym bez problemu zdobędziesz zatrudnienie. Praca (Lublin) może wyczekiwać na Ciebie również w lokalnym urzędzie pracy, gdzie nie tylko możesz zarejestrować się jako osoba bezrobotna, by umilić sobie czas poszukiwania pracy, ale także przejrzeć najnowsze oferty pracy, aplikując na te, które odpowiadają Twoim wymaganiom. Wbrew obiegowej opinii, pracę w urzędzie może znaleźć nie tylko pracownik fizyczny o niskich kwalifikacjach i niewielkim doświadczeniu, ale również wysokiej klasy specjalista, legitymujący się wykształceniem wyższym.
Lublin praca - czy warto szukać zatrudnienia w województwie lubelskim?
Lublin jest ośrodkiem gospodarczym województwa lubelskiego i jednym z najatrakcyjniejszych miast dla inwestorów krajowych i zagranicznych. Świadczą o tym chociażby wysokie pozycje, które zajął w rankingu miast przyszłości, obecność wykwalifikowanej kadry pracowniczej, klimat inwestycyjny oraz doskonała komunikacja z innymi miastami i państwami Europy Wschodniej, która umożliwia ekspansję na rynki ukraiński, białoruski i rosyjski. Przez Lublin przebiegają trzy drogi krajowe i międzynarodowe. Znajduje się tam również nowoczesny port lotniczy. Specyfiką rynku pracy w tym mieście jest wysoki udział pracowników w sektorach priorytetowych dla miastach - spożywczym, medycznym, logistycznym, farmaceutycznym. Praca w Lublinie czeka w szczególności na specjalistów z tych branż.
Na Lubelszczyźnie największą grupę imigrantów zarobkowych stanowią obywatele Ukrainy i to do nich często kierowane są oferty lubelskich pracodawców. Konieczność zatrudniania pracowników z innych krajów wynika z emigracji lublinian do większych miast. Jak wynika z danych GUS, z Lublina w latach 2010-2015 wymeldowało się prawie 7 tysięcy osób.