Własny biznes w postaci firmy remontowo-budowlanej może przynosić spory dochód, ale tylko pod warunkiem, że dobrze wszystko przemyślimy i zaplanujemy. Posiadanie własnej firmy niesie za sobą dużo korzyści, szczególnie dla osób, które pragną być wolne i niezależne zawodowo. Z drugiej strony to duża odpowiedzialność, a własna działalność to konieczność m.in. samodzielnego prowadzenia księgowości czy też załatwiania kwestii dotyczących ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, z czym wiąże się założenie firmy budowlanej, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Sprawdź, jak założyć swój własny biznes w branży budowlanej!

Czy warto założyć firmę budowlaną?

Coraz większa liczba przedsiębiorców mających praktyczne doświadczenie w branży, decyduje się na założenie firmy budowlanej. Wydaje się, że ostatnich czasach domy i bloki mieszkalne rosną jak grzyby po deszczu. Nic zatem dziwnego, że stale rośnie zapotrzebowanie na firmy budowlane; nie brakuje zarówno inwestycji deweloperskich, jak i prywatnych. Dodatkowo z naszego kraju wyjechało wielu robotników liczących na lepsze dochody za granicą, a firmy świadczące usługi budowlane stały się w Polsce bardzo rozchwytywane. Potrzebni są wykwalifikowani pracownicy, którzy specjalizują w przeprowadzaniu określonych etapów budowy. Dlatego posiadając właściwie wykształcenie i umiejętności, możemy otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą.

Duże firmy niechętnie zatrudniają takich pracowników na stałe, ze względu na koszty, które taka firma musi ponosić, nawet gdy specjalisty nie ma w pracy. Jednak bardzo chętnie zatrudniają one podwykonawców, w tym mikroprzedsiębiorstwa oraz jednoosobowe firmy. Po zakończonej współpracy specjalista wystawia fakturę VAT i może szukać kolejnego zlecenia, a do pozostałych robót budowlanych wykończeniowych firma zatrudnia kolejnych podwykonawców.

Niezależnie od tego, czy chcemy prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą ukierunkowaną na konkretną usługę, czy też większą firmę, jedno raczej jest pewne – na brak zajęć narzekać nie będziemy.

Jak założyć firmę budowlaną?

Podczas zakładania firmy budowlanej należy pamiętać o wielu aspektach. W pierwszej kolejność warto sobie oczywiście przygotować dobry biznesplan; należy również podjąć decyzję, jakie konkretnie usługi będzie świadczyła nasza firma. Usługi budowlane mogą polegać na prostszych pracach, niewymagających dużego doświadczenia. Jednak do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych potrzebne będą odpowiednie kwalifikacje. W przypadku mniej wymagających prac firmę może otworzyć niemal każdy. Specjalistyczne dziedziny w budownictwie wymagają posiadania uprawnień (np. uprawnień hydrotechnicznych, elektrycznych, sanitarnych itd.). Co ważne, takie uprawnienia niekoniecznie musi mieć sam właściciel firmy.

W dzisiejszych czasach możemy założyć jednoosobową działalność gospodarczą bez wychodzenia z domu, a cały proces zajmie nie więcej niż kilka minut. Konieczne będzie oczywiście zarejestrowanie naszej działalności w ZUS i do VAT. Warto pamiętać, że w przypadku firm, które należy wpisać do KRS, musimy liczyć się z większą liczbą formalności. Podczas zakładania własnej działalności gospodarczej musimy również pamiętać o wybraniu odpowiednich kodów PKD określających konkretną działalność. Bardzo ważnym aspektem jest oczywiście wybór optymalnej formy opodatkowania oraz formy prowadzenia firmy budowlanej.

Warto zrobić porządne rozeznanie, szczególnie jeżeli nie masz zbyt dużej wiedzy w zakresie prowadzenia biznesu. Osoby, które do tej pory były zatrudniane w ramach np. spółdzielczego stosunku prac, będą musiały usamodzielnić się i wyedukować w wielu kwestiach.

Forma prowadzenia firmy budowlanej – jaką wybrać?

W Polsce niezwykle popularna jest jednoosobowa działalność gospodarcza (a co ważne, wcale nie wyklucza ona możliwości zatrudniania pracowników budowlanych). Jednak Twój wybór rodzaju działalności gospodarczej nie ogranicza się tylko do takiej opcji. Sprawdź, jaka forma będzie najlepsza zarówno w przypadku zatrudnienia pracowników, jak i świadczenia usług samodzielnie.

  • Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są formą działalności gospodarczej, którą zna każdy. Założenie takiej spółki równoznaczne jest z koniecznością utworzenia zakładu kapitałowego – minimum 5000 zł, a także z zawarciem umowy. Taką spółkę może tworzyć zarówno jedna, jak i więcej osób. Do wad takiej działalności zaliczamy obowiązek prowadzenia pełnej księgowości czy podwójne opodatkowanie. Niewątpliwą zaletą będzie za to ograniczona odpowiedzialność – wspólnicy odpowiadają wyłącznie wkładem, a nie majątkiem.
  • Spółki akcyjne również mogą jednoosobowe. Wybierane najczęściej przez firmy działające na dużą skalę, które chcą wejść na rynek giełdowy. Wkład założycieli (współwłaścicieli) jest kapitałem zakładowym, a jego minimum wynosi 100 000 zł. Do zalet takiej spółki akcyjnej zaliczamy m.in. podmiotowość prawną, nastawienie na prowadzenie działalności na dużą skalę czy fakt, że akcjonariusze nie odpowiadają majątkiem osobistym za jej zobowiązania. Wadami tej formy działalności są: duży kapitał zakładowy, podwójne opodatkowanie zysku czy dosyć mały wpływ drobnych akcjonariuszy na sprawy spółki.
  • Wybierając prowadzenie działalności gospodarczej, jaką jest spółka cywilna, musimy mieć co najmniej jednego wspólnika. W umowie pisemnej takiej spółki zaznacza się zarówno jej cel gospodarczy, jak i sposoby na jego osiągnięcie. Umowa ta wiąże się również z podatkiem (wynosi on 0,5% wartości wniesionych wkładów). Taka spółka wiąże się z m.in. odpowiedzialnością wspólników całym swoim majątkiem, a w związku z tym, że nie ma ona podmiotowości prawnej, nie może zawierać umów ani zaciągać pożyczek. Niskie koszty założenia, możliwość skorzystania ze zwolnienia VAT, a także brak konieczności (do 1.200.000. euro) prowadzenia pełnej lub uproszczonej księgowości to duże zalety tej formy.
  • Spółka partnerska powstała z myślą o przedstawicielach wolnych zawodów. Zawody wymienia art. 88 Kodeksu Spółek Handlowych (m.in. lekarze, księgowi, architekci czy inżynierzy budownictwa). Tutaj również potrzebujemy wspólnika. Zawarcie takiej umowy nie jest skomplikowane, a do jej zalet zalicza się najczęściej brak wymagań określonego kapitału zakładowego czy brak odpowiedzialności wspólnika za zobowiązania partnera (wynikających z wykonywanego przez niego zawodu). Do wad zaliczamy konieczność samodzielnego opłacania przez wspólników składek społecznych czy zdrowotnych, a także możliwość założenia spółki partnerskiej tylko przez osoby wykonujące wybrane zawody.
  • Do wyboru mamy jeszcze takie rodzaje działalności gospodarczej, jak np. spółka komandytowa czy spółka komandytowo-akcyjna. W przypadku tej pierwszej wspólnicy pełnią inne funkcje; jeden z nich odpowiada za zobowiązania spółki, reprezentuje ją, odpowiada również swoim majątkiem. Drugi wspólnik odpowiada za zobowiązania tylko do wysokości sumy komandytowej. Do założenia drugiej spółki konieczny będzie kapitał zakładowy (minimum 50 000 zł), a zamiast komandytariusza musimy mieć akcjonariusza (co najmniej jednego).

Jednoosobowa działalność gospodarcza a własna firma budowlana

W przypadku firmy budowlanej warto wziąć pod uwagę jednoosobową działalność gospodarczą. To obecnie najpopularniejsza forma działalności w branży budowlanej; możesz zarówno zatrudniać pracowników, jak i świadczyć specjalistyczne usługi samodzielnie. W ramach takiej działalności sam jesteś własnym szefem, zatem cała decyzyjność, ale również odpowiedzialność spada na Ciebie. Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie przysparza większych trudności, podobnie jak samo jej prowadzenie. W razie potrzeby w łatwy sposób zamkniesz lub zawiesisz działalność gospodarczą w CEIDG. Taką działalność możemy założyć również internetowo, korzystając ze stron rządowych. Dobrą opcją będzie tutaj założenie firmowego rachunku bankowego – wtedy te dwie sprawy załatwimy za jednym razem, szczegółów dowiesz się na stronach banków, świadczących takie usługi.

Własna firma remontowo-budowlana a PKD

Jeżeli chcesz założyć własną firmę, konieczne będzie wskazanie odpowiednich kodów PKD (Polska Klasyfikacja Działalności), określających konkretny obszar Twojej działalności. Przykładowo kod PKD 43.33.Z określał będzie posadzkarstwo; tapetowanie i oblicowywanie ścian, kod PKD 41.20.Z to z kolei roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Jeżeli zajmujesz się tynkowaniem, to wskaż kod PKD 43.31.Z. Z kolei realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków to PKD 41.10.Z. To oczywiście tylko kilka przykładowych kodów, w rzeczywistości jest ich ogromna ilość, a każdy z nich dokładnie określa zakres działalności danej firmy. Warto jeszcze wspomnieć o kodzie 43.39.Z – wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych. Jak więc można zauważyć, dział PKD 41 oraz dział 43 będą najbardziej interesować przedsiębiorców z branży budowlanej.

Możliwe formy opodatkowania w przypadku branży budowlanej

Zakładając firmę budowlaną, masz kilka form opodatkowania do wyboru. Ostateczny wybór to oczywiście kwestia indywidualna, a zależeć od będzie od wielkości firmy, liczby zatrudnionych czy przychodu. Warto dobrze przemyśleć ten aspekt, gdyż będzie on miał spory wpływ na funkcjonowanie firmy oraz generowane koszty. W branży budowlanej bardzo popularny jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jednak to planowany przychód oraz wysokość kosztów będą najważniejsze w wyborze formy opodatkowania.

Skala podatkowa a własna firma budowlana

Skala podatkowa jest podstawową formą opodatkowania dochodów, jednak w branży budowalnej wcale nie jest najczęściej wybierana. Opodatkowanie na zasadach ogólnych wyodrębnia dwie stawki. Obecnie dla dochodów nieprzekraczających 120 000 zł jest to 12%; jeżeli dochód jest większy, stawka wyniesie 32%. Warto pamiętać, że musimy również obowiązkowo płacić składkę zdrowotną (9% od całości osiągniętego dochodu). W przypadku skali podatkowej mamy kwotę wolną od podatku (30 000 zł) oraz możliwość wspólnego rozliczania się małżonków w takiej sytuacji. Tę formę opodatkowania możesz wybrać zarówno w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i spółki cywilnej czy jawnej.

Podatek liniowy a usługi remontowo-budowlane

Podatek liniowy jako forma opodatkowania oznacza stałą stawkę 19% – niezależnie od wysokości dochodu. Do wad podatku liniowego zaliczamy mocno ograniczone możliwości korzystania z ulg podatkowych. Obowiązkowa składka zdrowotna wynosi 4,9% od kwoty osiągniętego dochodu, jednak istnieje możliwość np. zaliczenia jej do kosztów uzyskania przychodu. Dla kogo podatek liniowy będzie optymalnym rozwiązaniem? Najlepiej sprawdzi się w przypadku firm budowlanych, których roczny dochód przekracza 100 000 zł.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to najpopularniejsza forma opodatkowania wśród firm budowlanych. Oblicza się go od osiągniętego przychodu, a nie dochodu. Jest to dobra propozycja dla tych, którzy nie ponoszą wysokich kosztów, gdyż w tym wypadku nie mają one żadnego znaczenia. Stawka ryczałtu w przypadku firm budowlanych jest niezwykle atrakcyjna i wynosi 5,5%. Wadą ryczałtu będzie (podobnie, jak w przypadku podatku liniowego) wykluczenie stosowania większości ulg podatkowych.

Firma remontowo-budowlana a podatek VAT

W przypadku firm budowlanych nie możemy skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego z podatku VAT. Jeżeli jednak wykażemy obroty nieprzekraczające kwoty 200 000 zł (po przekroczeniu tej kwoty należy zarejestrować się do VAT jako czynny podatnik), możemy na starcie skorzystać ze zwolnienia. Musimy jednak spełnić pewne warunki – zwolnienie dotyczy wyłącznie właścicieli firm, świadczących usługi na rzecz osób prywatnych. Jeżeli zajmujesz się np. wznoszeniem budynków, opcja ta nie będzie dostępna.

W niektórych przypadkach lepiej już od początku działalności firmy być czynnym podatnikiem VAT. Mowa o sytuacjach, w których VAT naliczony przewyższa VAT należny.

Ile potrzeba pieniędzy, aby założyć własną firmę budowlaną?

Założenie własnego biznesu, na przykład firmy budowlanej wymaga oczywiście od przedsiębiorcy kapitału. Jak duży musi być ten kapitał, aby nasza firma mogła rozpocząć działalność, zależeć będzie głównie od zakresu świadczonych usług. Oczywiste jest, że mniejsze firmy, zajmujące się usługami remontowymi dla osób prywatnych wygenerują mniej kosztów od większych przedsiębiorstw, które zajmują się np. wznoszeniem budynków. Warto pamiętać, że uzyskanie odpowiednich uprawnień również będzie generować koszty; musimy wziąć pod uwagę zakup narzędzi, pojazdu, materiałów czy ewentualne wypłaty dla pracowników zatrudnionych w ramach stosunku pracy. Konieczna będzie wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – warto tutaj pamiętać o możliwości skorzystania z ulgi na start na okres 6 miesięcy.

W jaki sposób można pozyskiwać zlecenia dla firmy budowlanej?

Na początku działalności naszej firmy, może nam być trochę ciężej z pozyskaniem dużej ilości zleceń ze względu na brak opinii. Na renomę musimy sobie dopiero zapracować. Na szczęście oferty na rynku pracy są bardzo zróżnicowane, nie brakuje propozycji z różnych obszarów prac budowlanych. Aby jednak dotrzeć to tych ofert, warto zainteresować się np. internetową giełdą zleceń budowlanych. Na portalach ogłoszeniowych znajdziemy oferty zarówno od osób prywatnych, jak i od firm. Jeżeli prowadzisz działalność, firmy bardzo chętnie zaproponują Ci współpracę. Pamiętaj, aby nie dawać się wykorzystywać – nie bierz nigdy pod uwagę darmowych zleceń, które jako zapłatę oferują polecenie. To nieuczciwe postępowanie, a za wykonaną przez Ciebie pracę zawsze należy się zapłata w formie pieniężnej. W przyszłości możesz pomyśleć o przetargach czy marketingu internetowym.

Własna firma budowlana – zarobki

Prowadząc własną firmę budowlaną, można liczyć na całkiem dobre zarobki. Dużo oczywiście zależy od kapitału, wielkości firmy czy naszej specjalizacji, uprawnień i wykształcenia. Jako właściciel firmy remontowo-budowlanej musisz pamiętać o wielu aspektach, a dobre prowadzenie i zarządzanie przyniesie oczekiwany zysk. Pamiętaj, że to bardzo konkurencyjna branża, zatem wyrobienie sobie renomy i ciągła poprawa wizerunku firmy będą konieczne, aby utrzymać się na fali.

Oceń artykuł
0/5 (0)