Poznaj definicję mikroprzedsiębiorcy i sprawdź, czy jednoosobowa działalność gospodarcza oznacza to samo, co mikroprzedsiębiorstwo. Na jakich zasadach działa mikrofirma i kto może ją założyć? Szczegóły opisujemy poniżej.
Mikroprzedsiębiorca: definicja, mikroprzedsiębiorca kto to?
Mikrofirma kojarzy się z najmniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej. Definicję tego pojęcia określa ustawa Prawo przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 roku (t.j. Dz.U. z 2021 roku poz. 162). Według art. 7 ust. 1 mikroprzedsiębiorcą nazywamy właściciela firmy, który w przypadku dwóch ostatnich lat obrotowych spełnił poniższe warunki:
- prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą oraz zatrudnia mniej niż 10 osób;
- osiągnął roczny obrót netto zarówno za sprzedaż towarów czy usług i dotyczący wszystkich innych operacji finansowych nieprzekraczający równowartości 2 milionów euro;
- jego suma aktywów bilansu końcowego nie przekroczyła równowartości 2 milionów euro.
Prawa mikroprzedsiębiorców, oraz małych oraz średnich przedsiębiorców są kontrolowane przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Czy jednoosobowa działalność gospodarcza to mikroprzedsiębiorstwo?
Na ogół to właśnie osoby fizyczne prowadzące jednoosobową firmę uzyskują status mikroprzedsiębiorcy. Staje się to w wypadku, gdy właściciel firmy jednoosobowej nie przekroczy ustalonej wysokości średniorocznego zatrudnienia. Jeśli tak się stanie, mikroprzedsiębiorca zostanie już zaliczony do małych podatników – nawet jeśli jego obroty są niższe, niż wytyczone 2 miliony euro.
Szukasz pracy w Białymstoku? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!
Mikrofirma – ile osób?
Mikrofirma to po prostu inna nazwa mikroprzedsiębiorstwa. Jak wspominaliśmy, mikroprzedsiębiorca musi spełnić konkretne wytyczne. Tak samo jest i w przypadku mikroprzedsiębiorstwa – definicja tego pojęcia pojawia się w Ustawie o rachunkowości.
Za mikrofirmy uważamy spółki handlowe (oraz inne osoby prawne), które w roku obrotowym, oraz roku poprzedzającym nie przekroczyły co najmniej dwóch z podanych niżej wielkości:
- sumy przychodów ze sprzedaży towarów i produktów w wysokości 3 milionów zł;
- sumy aktywów bilansu na koniec jednego roku obrotowego w wysokości 1,5 miliona zł;
- wielości średniorocznego zatrudnienia w wysokości do 10 pracowników.
Za mikrofirmy uważa się również:
- osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, których przychód netto w roku obrotowym nie przekroczył 2 milionów euro;
- stowarzyszenia, związki zawodowe, organizacje pracodawców, izby gospodarcze, fundacje, przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych, społeczno-zawodowe organizacje rolników, organizacje samorządu zawodowego, organizacje samorządu gospodarczego rzemiosła i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – jeśli nie prowadzą działalności gospodarczej.
Mikrofirma a samozatrudnienie
Mikrofirmy to swoiste paliwo dla gospodarki – świeże pomysły na biznes w domu lub niewielką firmę napędzają rozwój całego kraju! Jak się jednak okazuje, mikroprzedsiębiorstwo w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej nie każdemu mikroprzedsiębiorcy się podoba.
Z czego wynika ta niechęć? Mikroprzedsiębiorca a jednoosobowa działalność gospodarcza to jednak drobna różnica. Zwłaszcza dla tych właścicieli firm, którzy muszą martwić się nie tylko o swoją wypłatę, ale i zespołu. Tymczasem jak wskazują dane GUS, jednoosobowe działalności „wolnych strzelców” wykazują na tyle niskie obroty, że zaniżają prawdziwy wkład mikrofirm w rozwój polskiego rynku.
WARTO WIEDZIEĆ: Dotacje dla firm na szkolenie pracowników
Czym się różni mikrofirma od małych i średnich przedsiębiorstw?
Klasyfikacja przedsiębiorstw ustalana jest na podstawie bilansu sporządzonego z dwóch ostatnich lat obrotowych. W podstawowych formach prowadzenia działalności poza mikrofirmą znajdziemy inne formy z sektora MŚP, czyli małe i średnie przedsiębiorstwa. Czym się od siebie różnią? Pracodawca, który ma status mikroprzedsiębiorcy, gdy zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 osób, a jego roczne dochody mieszczą się w limitach. Z kolei działanie małych przedsiębiorstw i średnich przedsiębiorstw uwzględnia następujące warunki:
- Mała firma zatrudnia do 50 pracowników. Całkowity roczny obrót firmy nie może przekraczać 10 milionów euro.
- Średnia firma zatrudnia od 50 do 250 pracowników. Całkowity roczny bilans ze sprzedaży lub sumy aktywów nie przekroczyły równowartości 50 milionów euro.
Zarządzanie mikrofirmą – aplikacja e-mikrofirma
Prowadzenie księgowości i spraw dotyczących dokumentacji rachunkowej w przypadku mikrofirmy może odbywać się przy pomocy biura rachunkowego. Alternatywą jest samodzielne załatwianie takich kwestii, w których pomocne są odpowiednie aplikacje takie jak e-mikrofirma.
Rządowa aplikacja e-mikrofirma działa od 2020 roku, kiedy to została uruchomiona przez Ministerstwo Finansów. Logowanie do aplikacji odbywa się za pomocą Profilu Zaufanego, w systemie bankowości elektronicznej lub przez e-dowód. Do czego służy aplikacja e-mikrofirma? Oto najważniejsze funkcje:
- wystawianie i zapisywanie faktur krajowych;
- tworzenie ewidencji VAT;
- generowanie, podpisywanie oraz przesyłanie danych o operacjach gospodarczych za wybrany okres (Jednolity Plik Kontrolny) do Ministerstwa Finansów.
Warto podkreślić, że Rada Unii Europejskiej uznała, że od 1 stycznia 2024 roku fakturowanie w wersji elektronicznej będzie w Polsce obowiązkowe. Oznacza to, że przedsiębiorcy będą musieli zapoznać się z programem rządowym i być na bieżąco z jego aktualizacjami.
Mikrofirma – czy ma sens?
Jak wskazują badania dotyczące przedsiębiorstw, w Polsce zdecydowana większość z nich ma formę małej lub mikrofirmy. Wynika to z wielu kwestii:
- prowadzenie niewielkiego biznesu jest prostsze i łączy się z wieloma ulgami;
- przy zakładaniu mikrofirmy nie trzeba mieć dużego kapitału – można starać się o dofinansowanie unijne lub z urzędu pracy;
- mikrofirmy wyróżniają się wyższą rentownością niż duże przedsiębiorstwa i szybszym wzrostem wynagrodzeń;
- w mniejszym zespole mikrofirmy łatwiej o większe zgranie, zaangażowanie i identyfikację problemów.
Z drugiej strony firmy z sektora małych i mikrofirm, choć mają ogromne znaczenie dla rozwoju krajowej gospodarki, są mocno narażone na skutki pogarszającej się koniunktury inwestycyjnej. Przez to w ostatnim czasie można zauważyć zwiększający się odsetek zamykanych mikrobiznesów.
Komentarze
Janek1965
Mikroprzedsiębiorca jak mikroprzedsiębiorca.
Osobiście do wszystkich nowych „udogodnień” mam dwojaki stosunek, z jednej strony kwestia wprowadzenia na ostatnią chwilę tak dużych zmian podatkowych (mam na myśli nowy ład) też nie napała mnie optymizmem. Jednak wydaje mi się, że dobra księgowa będzie w stanie zoptymalizować działanie firmy w taki sposób aby nowe zmiany nie odbiły się aż tak bardzo na naszych portfelach.
A co do tematu, zastanawiam się jak wiele przedsiębiorców zapłaci w tym miesiącu podwójny ZUS by odliczyć go w przyszłym roku jeszcze od kosztów uzyskania przychodów.
Pozdrawiam wszystkich przedsiębiorców i księgowe 🙂