Animator czasu wolnego ma za zadanie walkę z nudą i dbanie o dobre samopoczucie innych. Jak zostać animatorem w hotelu? Obowiązki na tym stanowisku to nie tylko organizowanie zabaw dla dzieci! Zobacz, jakie wymagania należy spełniać, aby pracować w tym zawodzie i sprawdź, ile zarabia animator czasu wolnego.

Animator czasu wolnego: opis zawodu

Wakacje to czas relaksu i… dobrej zabawy. Jak zapewnić atrakcje podczas urlopu sobie i dzieciom? Z pomocą w tej kwestii przychodzi animator czasu wolnego. Opis zawodu, w którym głównym zadaniem jest zapewnienie dobrej zabawy gościom hotelu, zawiera wiele ciekawych wskazówek i rad dla kandydatów na to pełne przygód stanowisko. Osoby wykonujące ten zawód powinny być wszechstronnie uzdolnione i wykazywać się nie lada kreatywnością! Urlopowicze pragną zregenerować swoje siły i chcą odpocząć w przyjaznej atmosferze, a rolą animatora jest zapewnienie im niezapomnianych wrażeń z wakacji.

Kto to jest animator czasu wolnego? Ta profesja jest bardzo popularna w hotelach i nadmorskich kurortach, jednak coraz częściej osoby prywatne decydują się na wynajęcie animatora, aby zadbał o dobrą zabawę na urodzinach dziecka czy podczas rodzinnego przyjęcia. 

Animator czasu wolnego – obowiązki

Głównym obowiązkiem osoby zatrudnionej na tym stanowisku jest dbanie o dobre samopoczucie uczestników danego wydarzenia. Jak zostać animatorem czasu wolnego w hotelu? Oprócz zapewnienia uczestnikom udanej zabawy, animator odpowiada za integrację uczestników danej imprezy. Jego zadaniem jest ułożenie odpowiedniego programu animacji i wdrożenie go podczas trwającej zabawy. Organizowanie spotkań tematycznych dla dzieci i dorosłych, prowadzenie konkursów, zajęcia sportowe, artystyczne czy muzyczne, to tylko niektóre z wielu codziennych zajęć wykonywanych w tym zawodzie.

Animator czasu wolnego – wymagania

Jak zostać animatorem na wakacjach? Jeżeli zdecydowałeś się aplikować na to stanowisko, to powinieneś znać wymagania stawiane przez pracodawcę. W tym zawodzie liczy się wszechstronność i pozytywne nastawienie do ludzi. Codzienny kontakt z innymi osobami i dbanie o ich dobre samopoczucie wymaga optymistycznego podejścia i odpowiednich kompetencji miękkich. Czym powinien charakteryzować się kandydat na to stanowisko? Oto najbardziej pożądane cechy animatora czasu wolnego

  • łatwość w nawiązywaniu kontaktów,
  • dbanie o przyjazną atmosferę,
  • umiejętność pracy z dziećmi i młodzieżą,
  • wysoko rozwinięte zdolności komunikacyjne,
  • dobra kondycja fizyczna,
  • poczucie humoru,
  • kreatywność,
  • pozytywne nastawienie.

Osoby zatrudnione na tym stanowisku muszą dbać o stały kontakt z innymi. Dlatego szybkość w nawiązywaniu relacji społecznych jest niezbędna w codziennej pracy animatora. Oprócz stawianych przez pracodawców wymagań dotyczących umiejętności miękkich, w tym zawodzie liczą się również kwalifikacje.

Kurs na animatora czasu wolnego

Osoby po pedagogice, turystyce i rekreacji czy hotelarstwie mogą liczyć na ciekawe zatrudnienie w tej profesji. Wiele sieci hotelowych i innych organizacji turystycznych prowadzi kursy animacji czasu wolnego, na których kandydaci poznają specyfikę tego zawodu i zwiększają swoje kwalifikacje.

Wzór CV: animator czasu wolnego

Jeżeli zastanawiasz się nad podjęciem pracy na tym stanowisku, to warto zadbać o profesjonalnie przygotowane CV. Animator czasu wolnego to popularny zawód w okresie wakacyjnym, gdyż w sezonie letnim ofert pracy pojawia się najwięcej. Jak napisać CV, aby zrobić dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy? Skup się na umiejętnościach miękkich, wykaż swoje kwalifikacje i spraw, by to właśnie twój życiorys przyciągnął uwagę rekrutera. Przykładowe CV do pracy animatora pomoże Ci w napisaniu własnego dokumentu rekreacyjnego:

wzór cv animator czasu wolnego

List motywacyjny: animator czasu wolnego

Oprócz standardowego CV, aplikując na stanowisko animatora warto dołączyć list motywacyjny. Animator czasu wolnego z powołaniem to idealny pracownik. Pokaż przyszłemu pracodawcy, że zależy ci na współpracy i jesteś gotowy na podjęcie wyzwania, jakim jest praca na tym stanowisku. Co napisać w liście motywacyjnym na stanowisko animatora? Skorzystaj z naszego przykładu!


Pobierz darmowy wzór dokumentu:


Animator czasu wolnego – zarobki

Objęcie tego pełnego wrażeń stanowiska to dobry pomysł na pracę na wakacje. Wiele młodych osób w sezonie letnim decyduje się na zatrudnienie jako animator czasu wolnego w turystyce. Wiele hoteli podejmuje stałą współpracę z animatorami, zwłaszcza w ciepłych krajach i kurortach, które są otwarte na przyjmowanie gości przez cały rok.

Ile zarabia animator czasu wolnego? Wysokość pensji jest uzależniona od rodzaju podpisanej umowy i warunków zatrudnienia. Wielu pracodawców, zwłaszcza biura podróży oprócz wynagrodzenia, oferuje animatorom zakwaterowanie w hotelu, wyżywienie i opłaca loty. 

Ile zarabia animator? 

Przeciętne zarobki animatora czasu wolnego zależą od jego doświadczenia i formy zatrudnienia. Przy podpisaniu umowy o pracę na pełen etat pracownicy są w stanie zarobić od 2 500 zł do 3 500 zł netto. Natomiast jeżeli doszło do zawarcia umowy zlecenie, to stawka za godzinę pracy na tym stanowisku może sięgać nawet 30 zł brutto! Animator czasu wolnego dla dzieci za prowadzenie imprezy np. urodzin i organizowanie zabaw dla kilkunastoosobowej grupy może zarobić około 300 zł netto.