Jak zostać instruktorem fitness i dobrze zarabiać w tym zawodzie? Konieczna będzie nie tylko znakomita forma, ale też umiejętność pracy z ciałem i drugą osobą. Tłumaczymy, co zrobić, żeby zostać instruktorem fitness. Jak zacząć swoją przygodę z instruktażem i ile zarabia się na takim stanowisku?

Instruktor fitness – jak zacząć?

Co zrobić, żeby zostać instruktorem fitness? Pierwszym i najważniejszym krokiem będzie oczywiście utrzymywanie przez Was dobrej formy. Aby móc nauczać inne osoby dowolnej dyscypliny sportowej trzeba najpierw samemu dobrze ją zgłębić.

Jeśli jednak sport to Wasza pasja od dziecka, a do tego macie odpowiednie podejście do innych i potraficie dobrze pracować z ciałem, to kwestia tego, jak zostać instruktorem fitness staje się w Waszym przypadku o wiele prostsza.


Chcesz dowiedzieć się, ile zarabia instruktor fitness? Forum GoWork.pl to najlepsze źródło wymiany informacji i opinii!


Jak zostać instruktorem fitness? Studia, kursy

Nawet jeśli jednak odznaczacie się wybitnym talentem sportowym, to nie wystarczy, aby zostać profesjonalnym instruktorem. Konieczne może być nawet ukończenie studiów. To najlepsza gwarancja tego, że poza samymi ćwiczeniami zdobędziecie także pomocną w wykonywaniu zawodu wiedzę na temat ludzkiej anatomii czy fizjologii.

Instruktor fitness – studia

Sam zawód instruktora fitness nie należy już do regulowanych, co oznacza, że nie potrzebujecie dodatkowych uprawnień do jego wykonywania. Nie oznacza to jednak, że kierunkowe studia tracą tu na znaczeniu.

Studia na kierunku wychowania fizycznego ze specjalizacją instruktorską przydadzą się każdemu, kto poważnie myśli o utrzymywaniu się z prowadzenia zajęć sportowych w przyszłości. Wielu studentów decyduje się w ich trakcie także na zgłębienie dodatkowych dyscyplin sportowych.

Dzięki temu możecie także dowiedzieć się, jak zostać instruktorem jogi czy innych dyscyplin ruchowych. Niektórzy polecają też wybór specjalizacji fizjoterapeutycznej, co znacznie poszerza wachlarz umiejętności, jakie będziecie mogli potem zaoferować swoim „podopiecznym”.

Szkolenie na instruktora fitness – kurs na instruktora fitness

Jak zostać instruktorem fitness bez kończenia studiów? To także możliwe, dzięki specjalnym szkoleniom i kursom zawodowym. Choć nie mają one równie rozbudowanego programu, co uczelnie, także nauczą Was zawodu.

Co więcej, wybierając taki kurs, warto także zdecydować się na ten, który kończy się uzyskaniem odpowiedniego certyfikatu. Tego typu dokumentacja Waszych umiejętności instruktorskich ułatwi późniejsze znalezienie zatrudnienia jako instruktor fitness. Szkoła Policealna GoWork.pl także oferuje takie zajęcia.

Uprawnienia instruktora fitness

Choć do wykonywania zawodu instruktora nie są wymagane specjalne uprawnienia, istnieje kilka warunków, jakie musi spełniać przyszły trener fitness. Wymagania, jakie są tu stosowane, to:

  • ukończone 18 lat;
  • posiadanie minimum średniego wykształcenia;
  • niekaralność za przestępstwa związane ze współzawodnictwem;
  • posiadanie wiedzy w zakresie działalności instruktorskiej (nie jest ona aktualnie formalnie sprawdzana).

Kto może zostać instruktorem fitness? Kwalifikacje i umiejętności miękkie

Solidne kwalifikacje zawodowe i certyfikaty z różnych kursów aerobiku z pewnością pomogą Wam szybko znaleźć pracę. Jednak rolą trenera fitness nie jest tylko nauka samych ćwiczeń.

Dlatego odpowiadając sobie na pytanie, kto może zostać instruktorem fitness, warto przyjrzeć się także swoim umiejętnościom miękkim. Podczas prowadzenia zajęć ważnym obowiązkiem jest dbałość o poprawność wykonywanych ćwiczeń i zapobieganie kontuzjom uczestników zajęć.

Równie istotne będzie jednak także motywowanie ich do dalszego wysiłku, a także stosowanie odpowiednich technik, aby przełamać ich opór przed trudniejszymi ćwiczeniami. To właśnie dlatego umiejętności komunikacyjne i odpowiednie „podejście” do drugiego człowieka mogą zapewnić Wam sukces.

Znani instruktorzy fitness wiedzą, kiedy „przycisnąć” uczestników zajęć, a kiedy np. bardziej skupić się na oddechu. Są także najczęściej autorami własnych programów ćwiczeń, dedykowanym różnym celom. To połączenie ich kwalifikacji i charyzmy sprawia, że ufają im dziesiątki trenujących.


Szukasz pracy w Szczecinie? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Instruktor fitness – zarobki

 Wiele zależy od tego, w jakiej części Polski pracujecie oraz w ilu ośrodkach prowadzicie zajęcia. Istotna jest także frekwencja podczas Waszych treningów!

Ile zarabia trener fitness? Doświadczeni instruktorzy podpowiadają, że miesięcznie można liczyć nawet na zarobki rzędu 3 – 5 tys. złotych. Na to trzeba jednak zapracować i to nie tylko samymi treningami!

Na wyższe stawki mogą liczyć oczywiście instruktorzy, którzy cieszą się już pewną rozpoznawalnością. Dlatego warto prowadzić także swoją stronę np. w mediach społecznościowych. Możecie tam zamieszczać treści z poradami dotyczącymi ćwiczeń, zdrowego odżywania czy np. krótkie filmiki instruktażowe.

To także dobry sposób na to, aby znaleźć podopiecznych, chętnych nawiązać współpracę z trenerem personalnym. Na prowadzeniu jednoosobowych zajęć także można nieźle zarobić.

Instruktor fitness – czy warto?

Czy warto zostać instruktorem fitness? Choć nie każdy może tu liczyć na wysokie zarobki, jest to zasadniczo dobrze płatna praca, dająca wiele możliwości takich jak np. elastyczny grafik.

Jeśli do tego przejawiacie wyraźny talent jako trenerzy, a także macie niebanalny pomysł na promowanie siebie – zyskujecie szansę na zrobienie większej kariery. Kto wie, może w przyszłości uda Wam się otworzyć własne studio, na którym zarabia się najwięcej?

A nawet jeśli nie, praca instruktora fitness potrafi dostarczyć wiele radości i satysfakcji z postępów uczestników zajęć. Wielbiciele ruchu na pewno będą zadowoleni. Dodatkowy bonus? Zajęcia możecie prowadzić też za granicą i połączyć pracę z podróżowaniem.

Oceń artykuł
0/5 (0)