Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jakiej dziedzinie czujesz się dobrze? Co sprawia Ci przyjemność, uruchamia twoją wyobraźnię, otwiera umysł i pochłania Cię w całości? Jesteś w stanie zaangażować się w stu procentach w to, co kochasz, a jednocześnie możesz zamienić to w pracę? To marzenie każdego i jak najbardziej w Twoim zasięgu ręki!

W czasach kiedy jedną z najważniejszych ról odgrywają nowoczesne technologie, internet i klikalność”, często zapomina się o artystycznych zawodach, takich jak: pianista, rzeźbiarz, dyrygent czy malarz. Podobnych zawodów jest naprawdę bardzo dużo, lecz ciężko jest im się odnaleźć na rynku pracy, a przecież też są ważne!

Najważniejszy jest pomysł.

Obecnie panuje opinia, że łatwo jest znaleźć pracę informatykowi czy inżynierowi. Są to zawody, które wymagają dużej wiedzy głównie z zakresu nauk ścisłych, co na chwilę obecną jest najbardziej pożądane. Życie w korporacjach stało się czymś w rodzaju mody, a na tę chwilę internet opanował wszystkich i na razie nie zapowiada się, aby było inaczej.

Jest również grono ludzi, którzy nie lubią pracować w określonych ramach czasowych narzuconych przez pracodawcę. Nie lubią wykonywać zadań pod presją czasu, siedzieć osiem godzin przy biurku tworząc kolejne kolumny i wiersze w Excelu. Każdy lubi co innego i właśnie to jest super. Istnieje również grono ludzi, którzy żyją ze swojej artystycznej pasji.

Rób to, co sprawia Ci przyjemność.

Jeśli kochasz czytać? Rób to! Czytaj jak najwięcej. Możesz przecież pisać o tym, jakie były twoje odczucia po przeczytaniu książki, dziel się wiedzą, którą zdobyłeś i stań się ekspertem w tej dziedzinie. Możesz zostać krytykiem literackim! Albo szukaj pracy na przykład w bibliotekach lub czytelniach, bo dlaczego nie?

Może wolisz pisać? Pisanie jest bardzo rozwijające, więc nie ma przeszkód do tego, abyś szedł z tym kierunku. Zastanów się jaki temat najbardziej Cię interesuje. Jeśli uwielbiasz podróżować, to załóż bloga i opowiadaj o swoich przeżyciach z niezapomnianych wypraw. Może Twoim zamiłowaniem jest kuchnia indyjska? Czytaj o tym i twórz własne przepisy, a możliwe, że dzięki temu zdobędziesz grono odbiorców, którzy każdego dnia z niecierpliwością będą czekać na kolejny wpis. Na rynku pracy jest również wiele ofert dla freenalcerów. Łap zlecenia i zamień swoją pasję w pracę. Promuj posty, pnij się w górę i zdobądź dodatkowe umiejętności z zakresu marketingu i reklamy.

Pasjonuje Cię muzyka? Uważasz, że granie na jakimś instrumencie lub śpiewanie, byłoby dla Ciebie? Spróbuj i rozwijaj się w tym kierunku. Motywuj się do działania, próbuj swoich sił w szkole muzycznej, dawaj koncerty w restauracjach i spraw, aby ludzie rozpoznawali twoją muzykę. Dobrym narzędziem jest YouTube. Korzystaj z tego, co oferuje Ci otoczenie, bo czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze.

Nie rezygnuj!

Dlaczego mowa o kierunkach artystycznych? Ponieważ dzięki nim, tworzy się życie towarzyskie i kulturalne społeczeństwa. Mimo że często nie zwracamy na to uwagi, a dla wielu jest to całkowicie pomijana sprawa, to jednak coraz częściej uciekamy do tradycyjnych form rozrywki.

Pamiętaj, że tylko od Ciebie zależy to, jak będzie wyglądała Twoja przyszłość. Jeśli naprawdę wierzysz w swoje możliwości, to jest ogromna szansa, że osiągniesz sukces. Bo sukces to konsekwencja i efekt ciężkiej pracy.

 

Na rynku pracy możemy znaleźć bardzo dużo innych ciekawych artystycznych zawodów jak na przykład rzeźbiarz, czy konserwator zabytków. Te kierunki charakteryzują się głównie odświeżaniem dzieł sztuki czy renowacją zabytków. Istotna jest precyzja i skupienie.

Innymi ciekawymi kierunkami są:

  • Kompozycja i teoria muzyki,
  • Dyrygentura,
  • Wokalistyka,
  • Wzornictwo,
  • Scenopisarstwo.

A jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Chcielibyśmy je poznać!