Opinie o Akzo Nobel w Warszawa

Poniżej zobaczysz opinie byłych i obecnych pracowników o firmie Akzo Nobel. Przeczytasz tutaj również opinie kandydatów do zatrudnienia w firmie Akzo Nobel o rekrutacji.

Branże: Chemia przemysłowa - produkcja farb

Najnowsze opinie pracowników, klientów i kandydatów do pracy o Akzo Nobel w Warszawa

ciekawska

Hej, A czy jest osoba, ktora ma doswiadczenie na stanowisko People Services Advisor with Swedish lub z innym jezykiem?

Janusz

Ilu Site Leaders miała ta firma? XD

Zeus
@Janusz

źle postawione pytanie, prawidłowe pytanie to dlaczego tak wielu i co tam się takiego dzieje... podpowiedź: ludzkie pany z holandii traktuja polske jak (usunięte przez administratora) a ludzi jak najgorsze dno, kto cos takiego moze wytrzymac na dluzsza mete...

jack
@Zeus

Nie do końca się z tym zgodzę. Owszem, rotacja jest spora, ale problemem jest również nieodpowiednie zarządzanie w poszczególnych działach przez polskich team leaderów. Wielu z nich nie ma wystarczających kompetencji. To, ze ktoś w tej firmie pracuje kilkanaście lat to nie oznacza, ze powinien zarządzać ludźmi, zwłaszcza jak tworzy się dookoła konflikty. Niestety, w tej firmie jest wiele takich „menedżerów”, przez co opinie na gowork są takie jakie są.

Małgorzata

teraz firma szuka pracownika na pozycję Senior Digital Specialist. Wymagają angielskiego w mowie i piśmie. Wiecie jak wiele tego języka wykorzystuje się w codziennej pracy? Czy to tylko czasami czy faktycznie niemal cała praca to w tym języku?

Kar

Expert ds.farb i lakierów z Akzonobel obecna wypłata od kilku miesiecy na poziomie 2350zl do ręki wstyd i kompromitacja dla tej firmy... Nie dziwię się że ludzie rezygnuja po latach pracy im większe obroty firmy tym bardziej przykręcają śrubę. PPG zatrudnia pracowników na lepszych warunkach zaraz w Akzo spadnie sprzedaż...

Wanda
@Kar

A to ile Twoim zdaniem powinno być? Pięć tysięcy? ;-) Gdzie więcej dostaniesz w tych czasach?

Pewny
@Kar

Kar przez co spadnie sprzedaż w Akzo ? Przez to że tobie nie chce się sprzedawać ? Grunt żeby szef zobaczył źe nie robisz roboty i w odpowiednim czasie cie wydupił z roboty i wziął kogoś kto będzie robił robotę . Jak mało to szukaj pracy i do widzenia a nie żale wylewasz i przypisujesz sobie całą sprzedaż i że zaraz spadnie jak Ciebie nie będzie , litości … weźcie się wkoncu do pracy a nie żale wylewasz na forum

obiektywnie
@Pewny

Za taka prace należy się godna płaca. To już nie są czasy wyzysku jak kilka lat temu, wiec dobrze ze ludzie się szanują. Nie pluj jadem -galopujaca inflancja robi swoje.

@Pewny

A duzo osob zwalniają? :P

taz
@Marta

raczej sami z siebie nie wyrzucają - ludzie sami rezygnują, bo szybko okazuje się ze trzeba wykonywać prace za 2 albo 3 osoby. Rotacja jest duża

@Wanda

to chyba żyjesz na innym świecie, 2350 zł to wystarczy żeby godnie żyć ?

@Kar

Niestety teraz klientów bardzo mało a plany wysokie...

@Jagi

Czemu klientów mało? Wolą konkurencję?

@Julia

Ogólnie w marketach budowlanych spadła sprzedaż farb ze względu na ceny,a plany rosną z roku na rok

Art
@Kar

Jak się samo kręciło i premie były bez żadnego zaangażowania to było dobrze, jak teraz trzeba się zaangażować w sprzedaż żeby zrobić wynik i wziąć premie to wstyd bo wychodzi nieudolność i brak umiejętności sprzedażowych ….

@Art

@Art to już nie chodzi o samą sprzedaż lecz podejście pracodawcy... Rzucają Ci kosmiczny plan zrobisz to super a jak nie to najniższa krajowa gdzie tu sens? Najlepszą opcją byłoby wdrożenie jakiegoś sensownego planu

@Jagi

a nie ma żadnych premii podwyżek za wyniki sprzedazy?

@Marta

Oczywiście że są, tylko że aktualnie plany są kosmiczne szefostwo zostawia pracowników samych sobie i mają ich gdzieś ( jeśli ktoś jakimś cudem zrobi plan to super w innym wypadku masz najniższą krajową)

Dominika
@Jagi

Czyli jednak wyrabiają? I takie osoby to mogą liczyć na awans?

@Dominika

No wiesz to wszystko zależy też od danej hali jego kierownika i też o konkurencji Jeśli trafisz na halę gdzie jest silna konkurencja to raczej ciężko będzie Ci wykonać plan Awans to dużo powiedziane w skrócie robisz to samo i masz troszkę większą wypłate

Ciekawe
@Kar

Jakie warunki finansowe dają dla KAR-a ?

logo firmy Programista PLC, HMI, SCADA
Ostrów Wielkopolski
Zakład Przemysłowych Systemów Automatyki Sp. z o.o.
logo firmy Elektronik / Mechatronik
Ludwigsfelde
BERGMAN Deutschland GmbH
logo firmy PRACOWNIK SERWISU
MW

Postanowiłam napisać tutaj ten post, bo uważam, że należy ostrzec ludzi przed zostaniem kolejnymi ofiarami pracy w tej firmie. Jeśli przyszedł wam to głowy pomysł pracy tutaj: przeczytajcie wszystkie opinie na tej stronie, potem przeczytajcie je jeszcze raz, i jeszcze, i jeszcze. A potem uciekajcie jak najdalej od Akzo (no chyba że już naprawdę nie macie innej opcji, tylko pracę w tej firmie). Ujmując sprawę krótko i zwięźle, to najgorsza firma, w jakiej miałam nieprzyjemność pracować w moim życiu. Bałagan, brak organizacji, brak planu na działanie w poszczególnych zespołach, niekompetentni liderzy, koordynatorzy, którzy wiedzą mniej niż ich pracownicy, brak wsparcia i szkoleń dla nowych pracowników, brak szacunku dla pracownika ze strony firmy, niedziałające procesy, brak komunikacji między działami - to tylko krótka lista rzeczy, które definiują środowisko pracy w firmie Akzo Nobel. W trzech słowach: jeden wielki cyrk. Rotacja ludzi jest duża, co lepsi odchodzą, więc w firmie ubywa wiedzy, przybywa za to znajomych królika na pozycjach liderskich. Do tego jak masz pecha, to trafisz do toksycznego zespołu, w którym najstarsi stażem pracują mniej niż rok (poza zarządzającymi oczywiście). Z całego serca nie polecam. UCIEKAJCE!!!!

Jagi

Praca jako expert ds farb i lakierow ma plusy taki jak elastyczny grafik oraz umową o pracę ale zdecydowanie za dużo minusów praca fizycznie jest bardzo ciężka i za małe pieniądze w obecnych czasach (2,5tys netto) oraz brak możliwości realnego rozwoju

@Jagi

Czemu nie ma możliwości rozwoju? Chodzi o brak szkoleń? Czy może o awans cięzko?

Zofia

Firma wydaję się być interesująca po pierwszych rozmowach, ale po kilkudniowym onboardingu, na który poruszane są ogólne i często niezwiązane z pracą kwestie, powoli czar pryska i można zauważyć prawdziwe oblicze firmy. Od początku widać brak organizacji oraz konkretnego planu na wdrożenie nowego pracownika, praktycznie pozostaje on sam ze swoją nową pracą, a od czasu do czasu dostaje jakieś szkolenie, w którym jego jedynym zadaniem jest obserwować pracę innego pracownika. Natomiast po paru tygodniach musi wziąć odpowiedzialność za pracę nie bedąc nawet dobrze zaznajomionym z procesami firmy. Co więcej, codziennie organizowane są bezcelowe spotkania, na których musimy odpowiadać na te same pytania oraz raz w tygodniu musimy się "spowiadać" z naszych błędów przed kolegami i koleżankami z własnego zespołu. Każdy błąd wpisany jest do Excela i należy wskazać właściwą metodę jego rozwiązania w trakcie rozmowy. Każdy proces w HRach musi być wielokrotnie sprawdzony, bo brak zaufania do pracownika. Skutkiem procesu tranzycji z Europy Zachodniej do Polski jest uwłaczająca postawa naszych kolegów i koleżanek zza Odry, których największą przyjemnością jest doszukiwanie się błędów i informowanie o nich do kierownictwa. Ichniejsi przełożeni przejawiają dziwną postawę bycia przesadnie przyjaznymi i pomocnymi, ale tylko na samym początku, bo jeśli zauważą jakiekolwiek zachowania odbiegające od ich normy to błyskawicznie reagują rozmowami wyrównawczymi. Sama pensja i benefity są poniżej średniej na rynku, więc czy warto wstąpić w szeregi tej organizacji pozostawiam wam :)

MSM
@Zofia

Haha, czyli od 2019 roku nic się nie zmieniło :-D Ta firma to dramat. Po dziś dzień ja nie wiem, na czym polegała moja praca w Akzo.

Art
@MSM

Skoro ty nie wiesz na czym polegała Twoja praca w Akzo to znaczy że nie potrafiłeś /łaś logicznie myśleć i Cie wydupili lub sam się ewakuowałeś/łaś jak zrobiło się gorąco i firma zobaczyła że nie potrafisz myśleć . Obiboki i malkontenci długo w tej firmie nie pociągną , dlatego Twoja kariera trwała krótko bądź dobrze się kamuflowałeś/łaś…

Jak jest z pakietem medycznym w Akzo Nobel? Można dołączyć rodzinę?

Tak. Najbliższą rodzinę, partnera/ke, rodziców

Julia

A płaci się za to czy firma finansuje całość?

Piotrek
@Julia

, za pakiet dla rodzin płaci pracownik.

New one

Hej, jak się pracuje w działe FP&A? Ktoś może coś?

Pracownik AN
@New one

W FP&A jest fajny przełożony. Konkretny, pozytywny, któremu zależy na rozwoju swoich podwładnych. Myślę, że spoko

anonymus
@Pracownik AN

z tego co mi wiadomo zalezy na kraj jaki trafisz sa regiony calkiem ok a sa takie w ktorej pracuje sie ponad sily. Z przelozonymi raczej ok

Kubica

? :) nope

Whynot

Haha

Beata
@Kubica

Nie jest tak, jak napisał @Pracownik AN? To jak jest?

Worst company ever

I have also decided to share my experience from this company. They lie to you at the interview, promising you all kinds of stuff about the job position and the atmosphere. I unfortunately believed them and was fully shocked about how they handle discrimination and (usunięte przez administratora) They do not see this as a serious matter. When it comes to onboarding - joke! No real material or knowledge whatsoever that you could gain from. This place is a circus, I wouldn’t wish my worst enemy to work there.

Barbara
@Worst company ever

Na forum GoWork.pl staramy się wypowiadać, posługując się językiem polskim. Jeśli zatem masz nam coś do przekazania na temat tego pracodawcy, to oczywiście serdecznie Cię do tego zachęcam. Reszcie z Was chciałabym przypomnieć, że Akzo Nobel właśnie prowadzi rekrutację: https://pracodawcy.pracuj.pl/akzo-nobel-decorative-paints-sp-z-o-o,16194 Jak możecie zauważyć - mają wiele ciekawych ofert pracy. Może ktoś z Was ostatnio aplikował i zechce opowiedzieć nam o przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej? Takie informacje bardzo by się nam przydały.

rozbawiony
@Barbara

Trzeba było się uczyć języków obcych, (usunięte przez administratora)

Helena
@rozbawiony

Tu nie chodzi o znajomość języków obcych osoby piszącej powyżej. Na tym forum po prostu lepiej pisać po polsku. Ale pozostawmy już ten temat. Pracujesz może w Akzo Nobel? Jeśli tak to ja też z chęcią dowiem się czegoś o tym, jak przebiega tam rekrutacja.

Celina
@Barbara

Nie pouczaj innych jak maja sie wypowiadac d3bilko.

Lol
@Barbara

Co? Haha to dobre. w firmie jest wielu ludzi z zagranicy, którzy nie mówią po polsku bo nie ma takiej potrzeby ani wymogu. Jak obcokrajowiec ma się wypowiedzieć po polsku? Spotkania teamowe są po angielsku.

@rozbawiony

nie bądźcie jak Barbara! learning more than one language is a key to success :) a jeżeli chcecie trafić gdzie Barbara pracuje, to aplikujcie.

Annonymos

Hello I have never seen such a company in my entire professional life. 1- First the HR lies about the salary in the interview you agree about salary but when u sign your contract they will gives you a salary made in two part gross + language bonus so for example if you are sick the language bonus is not paid or cover by ZUS or in case if you resign or also over hours meaning in any above case you will not receive the bonus language 2- top management totally absent and all managers below are left totally out of control creating mess in all level a) Promoting friends to higher positions b) Conflict of interest on the recruitment process Example People with very bad result & negative past history got promoted one years ago to team leaders just because they are good friends of their direct manager ( Outside work ) People got promoted (Nominated ) after long time absent and short working time in the company less then 1 years not even involve in any project or any things that can justified this promotion 3- No recognition for the good employee they always nominated their friend ( same people ) 4- They are always trying to destroyed or hide or discarded the one who really work hard 5 - Atmosphere very bad clans fight against others 6- Parking spot available all the time for some peoples and for the rest is lottery (share the crumbs of the cake ) 7- People leaving company almost every week 8- total absence of event or party for employee

@Annonymos

I've worked there and I totally agree!! Stay away from this circus aa sorry Akzo :D

Mariusz

Czy ktoś z Was wie jak wyglada praca PH od KK ? Jaka kasa ? Woj pomorskie. Po jakim czasie dzwonią? Jak wyglada atmosfera w pracy ?

impressed

I am very impressed with entire Akzo Nobel as a company. They lead by example and continuously create inclusive work environment - entire board of directors and managerial force is composed of mentally handicapped people! Go Akzo!

@impressed

They are inclusive only if you think in the same way as they do. But if you're Christian, they don't care about your feelings.

Run Away!

More than 2 years working there, this company is a circus, where Managers and Team Leaders are the main clowns. nothing work, everything is chaotic. the board leaders convince you that it is the best company in the world !! but then, they at the minimum opportunity go to another SSC to impose their tyranny !!! They left in groups ????????????. Poor new corporation. Low salaries, without increases, they promise promotions for vacancies that then do not exist! they do not value good employees so the best ones leave. I do not recommend to anybody !!

why stay?
@Run Away!

Wow more than 2 years? Why did you stay, then? Problems with finding a job? xD

Run Away
@why stay?

Thank you for care about me, fortunately I have a job :)

More than words
@Run Away!

Do you know where they left in groups?

Mary
@More than words

Pharmaceutical company starting with Z, after ruining it and creating chaos they will move on to another one. They don't care about people, only about their ego and fullfit their pockets.

Pawel

Firme moge zdecydowanie polecic ze wzgledu na fajna atmosfere pracy i fajnych ludzi. W tym roku byly wysokie bonusy i firma sie preznie rozwija. Platne nadgodziny bez zadawania pytan a dlaczego masz nadgodziny, elastyczne godziny pracy, mozesz zaczac o 8 a mozesz i o 10 i 100% czasu na prace zdalna z domu w czasie pandemii. Zarobki moglyby byc nieco wyzsze, i troche chaosu ktory jest jednak we wszystkich firmach, poza tym wszystko OK.

zonk

zabawny z Ciebie Pan :)

no chyba nie
@Pawel

czas strasznie kontrolują, nadwymiarowe obowiązki zlecają, a nadgodzin to już nie chce im się wypłacać

prawda jest inna
@Pawel

W biurze w niektorych zespolach trzeba byc przynajmniej 3 razy w tyg, nadgodziny zawsze tlumaczyc z wyprzedzeniem, zarobki nizsze niz w innych korporacjach, lokalizacja biura malo dogodna dla tych co dojezdzaja komunikacja i nie mieszkaja na Ochocie badz Wlochach, zero podyzek, atmosfera w zaleznosci od zespolu na jaki trafisz

stop kłamstwom
@prawda jest inna

Przełożeni otwarcie mówią, że panuje tu "biurowa kultura pracy", tzn. masz siedzieć w biurze przynajmniej 3 razy w tygodniu, BO TAK. Co z tego, że wszyscy podczas szczytu pandemii byli tak samo albo bardziej produktywni z domów? Co z tego, że marnujesz nawet 10 godzin w tygodniu na dojazdy? Masz siedzieć przed szefem, który nie rozumie twojej pracy, bo to jedyny sposób w który może cię kontrolować i pokazać, że jego praca na czymś polega. Tak - managerowie w tej firmie to osoby najmniej kumate ze wszystkich. Jeśli masz inne oferty to wiesz co robić.

@stop kłamstwom

Może kierownictwo nie ufa za bardzo pracownikom podczas pracy zdalnej? Wiadomo, jedni mogą uczciwie pracować, ale drudzy już nie, różnie to bywa.

Stasiek
@Julia

No drudzy mogą walić w krzycha????????????????????

burnt out

If you value your time just don't come awywhere near this place. No appreciation for dedication or skills, no meaningful salaries or promotions. All the talented people leave as soon as they come to understand how things work there. Management has no direction, everything is either chaos or a comedy. I have been there almost from the start and the only reason I didn't change place sooner is I was either naive enough to believe my superiors that things would change or because I didn't have energy after work.

Question
@burnt out

Is there a pressure to come back to office?

Anonimus
@Question

Of course there is a pressure to come back. Most departments have already A taste of this pressure. Akzo doesnt understand that people will be leaving soon if they keep try control them so much

JJ
@Question

No no pressure, there are also colleagues from other citities who I have never met f2f as they work just remotely.

no chyba nie
@JJ

There is a lot of pressure, some team leads order workers to come to the office before official guidlines kick in to show off before their superiors. Health and safety are hardly respected here, the same goes for your private time

Malina

Na jakie zarobki mogę liczyć na stanowisku HR Administrator z językiem obcym? I czemu tak dużo tego typu ofert się pojawia, duża rotacja?

Truskawka
@Malina

dokładnie tak

Ktos

Pracowałem w tej firmie trzy lata jako KAR i nie mogłem powiedzieć ani złego słowa na kontakt z przełożonym. Przy wyrabianiu premii zarobki były naprawdę przyzwoite, na cały rok może dwa razy nie udało się wyrobić pełnej premii. Na chwile obecną w 2022 szefostwo stwierdziło że podzielą system premiowania, część premii będzie co miesiąc a reszta po zakończeniu kwartału. Jest to bzdura totalna biorąc pod uwagę że sama podstawę to dostaniecie najniższą a po awansie trochę więcej(a wymyśliły to osoby zapewne które nie potrzebują premii żeby cyfra na koncie się zgadzała). Chwalą się progresją z zeszłego roku a teraz dla dobra pracownika dzielą premie i zero podwyżek. Było naprawdę ok teraz jak dla mnie nie warto tam marnować czasu.

Kar
@Ktos

Tak jest jak Kolega pisze.Też zaprzestałem współpracy z firmą,tylko pracowałem ponad 5 lat.Długo by jeszcze pisać,aha praca przez agencję (taka Panie procedura w AN)

exEmployee

Niestety niewiele dobrego można o tej firmie napisać. Dawny Top Management naobiecywał złote góry na rekrutacjach, ale po zatrudnieniu okazało się to wszystko górą mułu. A potem wszyscy po kolei uciekali do kolejnego SSC, zostawiając bałagan. Najpierw hajs się sypał na wszystko na lewo i prawo a potem dokręcenie kurka i praca poniżej poziomu wypłat. 3 lata minęło a w firmie dalej bałagan, wieczne nadgodziny, często niepłatne, praca w weekendy przy tranzycjach, wyciskanie ludzi jak cytryny, więc nie ma się co dziwić, że ogłoszenia na te same role wiszą miesiącami. A ci co pracują ostatkiem sił trzymają się dopóki nie znajdą nowej pracy albo lądują na L4 z przemęczenia. Kandydaci nie warto tracić czasu na rekrutację do tej firmy, bo będzie czekać was jedynie rozczarowanie pracą i płacą.

ex

dokladnie tak

@exEmployee

Jak duże to rozczarowanie płacą? Bo nie dodałeś żadnych konkretów. A przydałoby się info o wypłatach. Przynajmniej mnie by pomogło podjąć decyzje czy aplikować.

Niesamowite
@exEmployee

Wytłumacz mi proszę, jak można być rozczarowanym płacą? Dostajesz dokładnie tyle, ile sobie wynegocjujesz. Jeśli dostaniesz za mało to nie przyjmujesz oferty. Od początku wiesz ile będziesz zarabiać. A tu nagle rozczarowanie po jakimś czasie. Całkiem zabawne, muszę przyznać.

zzz
@Niesamowite

Możesz być Jak za place masz wykonać określoną pracę i w określonym środowisku pracy. A jak nagle się okazuje masz robić 2x tyle to i nic nie działa, albo nie jest tak jak było mówione to można być rozczarowanym. Zabawne jest takie myślenie jak twoje - typowe HR (usunięte przez administratora).

@Niesamowite

Niesamowity to ty jesteś jak nie rozumiesz, że negocjujesz pracę i płacę na 1 etat a nie na kilka albo 1 etat z permanentnymi niepłatnymi nadgodzinami. A po kilku miesiącach/latach pracy i nowych obowiązkach, które się dostało w międzyczasie (niby tylko na chwilę, bo przecież trwają rekrutacje na otwarte role) nie dostajesz podwyżki. Teraz już łapiesz czy nadal twoja głowa tego nie ogarnia?

Niesamowite
@exEmployee

Ale wy biedni jesteście. Idziecie do pracy i każą wam pracować. Trzeba to zgłosić do PiP. Pracujesz 8 godzin, po 8 godzinach wyłączasz laptopa i już nie pracujesz. Ewentualnie jak jest backlog i masz ochotę to dogadujesz się z przełożonym i robisz nadgodziny, a jak nie masz ochoty to nie robisz. Chyba nie takie trudne?

Zofia
@Niesamowite

I co zrobi PIP? Da karę 500 zł?

xxx
@Marek

Bardzo duże rozczarowanie.

Rowniez Ex
@Niesamowite

Osoby krytykujące "exEmployee" to albo osoby z HR lub nierozumiejące clue wypowiedzi lub (najgorsza wersja) "broniące" firmę pomimo oczywistych niedociągnięć. Tak, podpisując umowę zgadzasz sie na xxx zadań za yyyy stawkę (załóżmy, że tyle jest warta taka praca). Nie masz "prawa" narzekać, jeśli zadania i stawka nie zmieniły się a Ty po prostu chcesz więcej siana. (usunięte przez administratora) Czy masz prawo być rozczarowany? Jak najbardziej, ponieważ masz wziąć na siebie , że jest ciężko, ale podwyżka...uuuu....musisz udowodnić, że jesteś godzien podwyżki o 3.5%, bo na tyle pozwala Twoje ratio/ grade - osiągnięcia nie grają tu roli. Byłem obecny przy kilku rozmowach, gdy pracownik wyrabia 150% normy, praktycznie bez błędów, dostaje pozytywne feedbacki, ale po 2 latach takiej pracy, musi udowadniać, że nie jest lampą, aby jego podwyżka (roszczeniowa postawa) została rozpatrzona.

Zdecydowanie Ex
@Rowniez Ex

Dokładnie tak, dodam jeszcze, że zgadzasz się na pracę xxx za kasę yyy, ale potem dowalają ci jeszcze zadania za które już kaski nie dostajesz, więc jedyna opcja to odejść

123Akzo
@Zdecydowanie Ex

Zgadzam się ????

In my view company is nice. I worked not so long because of moving to another city but people were nice and I found some good friends there. Work there was not the easiest, migration, process split etc but it can be interesting

Zostaw merytoryczną opinię o Akzo Nobel - Warszawa

• Jak się pracuje w Akzo Nobel?

Zobacz opinie na temat firmy Akzo Nobel tutaj. Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy oraz kandydaci do pracy to 90.

• Jakie są opinie pracowników o pracy w Akzo Nobel?

Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy to 52, z czego 5 to opinie pozytywne, 35 to opinie negatywne, a 12 to opinie neutralne. Sprawdź tutaj!

• Jak wygląda rekrutacja do firmy Akzo Nobel?

Kandydaci do pracy w Akzo Nobel napisali 3 opinii na temat procesu rekrutacyjnego. Zobacz szczegóły tutaj.

Akzo Nobel