A gdyby tak wyjechać z miasta i otworzyć własny biznes na wsi? Jeśli taki pomysł przychodzi Wam do głowy coraz częściej, mamy dla Was kilka inspiracji na to, jaki interes na wsi założyć, aby móc na nim dobrze zarobić. Sprawdźcie, jak powinien wyglądać nowoczesny biznes na wsi i co możesz sprzedawać w obszarach wiejskich, by mieć z tego duży zysk!

Biznes na wsi

Biznes na wsi – czy to dobry pomysł?

Czasami zastanawiacie się, co by było, gdybyście zrezygnowali z pracy w obecnej firmie i założyli własny biznes? Jeśli myśl o byciu swoim własnym szefem coraz częściej przychodzi Wam do głowy, warto to przemyśleć! A w dodatku, jeśli macie już dość życia w mieście, połączyć to z otwarciem biznesu na wsi. Jakie są najbardziej dochodowe biznesy w małej miejscowości? Nowy salon fryzjerski, hodowla ryb lub koni, a może produkcja mebli? Przemyśl, który rodzaj biznesu przyniesie Ci największą przyjemność i atrakcyjne zyski.

Jaka firma na wsi przyniesie wystarczające dochody, aby utrzymać siebie oraz rodzinę? Wbrew pozorom biznes na wsi to także mniejsza konkurencja i możliwości rozwoju w innych dziedzinach niż dotychczas.

Otwieranie działalności gospodarczej jest obecnie znacznie łatwiejsze niż kiedyś, dlatego, jeśli ma się dobry pomysł na biznes na wsi, nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować go zrealizować nawet z pomocą dofinansowania. Nawet jeśli nie macie doświadczenia w prowadzeniu własnego biznesu, nic nie stoi na przeszkodzie, by rozwinąć swoją firmę działającą lokalnie.

Jaki biznes otworzyć na wsi? Tu paleta możliwości jest naprawdę szeroka. Wcale nie musicie być programistami czy pracującymi zdalnie sławnymi dziennikarzami, aby móc otworzyć własny ekologiczny biznes na wsi!

Istnieją też inne rodzaje firm, które świetnie poradzą sobie poza większymi aglomeracjami miejskimi. Otwarcie własnego biznesu na wsi to świetny pomysł! Przedstawimy Wam kilka najciekawszych inspiracji.

Biznes na wsi - pomysły

Jaki biznes otworzyć na wsi? Przemyślany!

Pomysł otwarcia własnego biznesu na wsi najpierw trzeba starannie przeanalizować i przemyśleć. W końcu powinno się wybrać takie zajęcie, które pasuje do Was najlepiej. Uwielbiacie kontakt z drugim człowiekiem i zawsze zbieracie pochwały za gościnność?

Dobrym pomysłem na mały biznes na wsi dla Was może być agroturystyka. Nie musicie zaczynać od kupna czy budowy gigantycznego obiektu, na początek wystarczy niewielkie gospodarstwo z ofertą produktów ekologicznych. Na stole przysmaki prosto z Waszego ogrodu, kilka pokoi do wynajęcia i Wasza życzliwość, która przyciągnie klientów. Brzmi dobrze? O to właśnie chodzi!

Podejmując decyzję o tym, jaki biznes otworzyć na wsi, pomyślcie o swoich atutach i umiejętnościach. Drastyczne zmiany wymagają odpowiedniego przygotowania! Inaczej, jeszcze zanim spakujecie walizki, aby rozpocząć przeprowadzkę na wieś, dopadnie Was panika.

Zastanówcie się nad wyborem miejsca, w którym otworzycie swój biznes na wsi. Jaka jest tam konkurencja dla Waszej nowej firmy? Czy istnieje tam infrastruktura dla turystów? To ważne pytania!

Zadbajcie też o „poduszkę” finansową dla swojego nowego biznesu na wsi. Nie ma nic gorszego niż rzucanie się na głęboką wodę prowadzenia własnej firmy bez zasobów! Szybko poczujecie, czemu opłaca się zabezpieczyć się na różne możliwości.


Szukasz pracy w Warszawie? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Biznes na wsi – pomysły

Jaki dochodowy biznes na wsi wybrać, aby spełnić swoje marzenia? Jak wspominaliśmy, warto najpierw samemu zastanowić się, jaki typ firmy najlepiej odpowiadałby naszym kwalifikacjom i potrzebom. Następnym krokiem jest zaś wybór miejsca, w którym takiego biznesu na wsi jeszcze nie ma.

Nowoczesny biznes na wsi naprawdę potrafi się opłacić i przynieść wiele satysfakcji! Mamy dla Was garść pomysłów. Są to:

1. Ekologiczny biznes na wsi

2. Wynajem stodoły

3. Restauracja z lokalnymi przysmakami

4. Agroturystyka – z hodowlą lub bez

5. Park tematyczny/rozrywki

6. Pasieka pszczół

7. Hodowla drzewek

8. Usługi kosmetyczne

9. Wiejskie rękodzieło

10. Kemping i pole namiotowe

11. Biznes vendingowy

12. Lokalne usługi

Który z powyższych pomysłów wybrać? Podpowiadamy!


Sprawdź również:


Własny biznes na wsi

1. Ekologiczny biznes na wsi – centrum zdrowej żywności

Idea dbania o ekologię i naszą planetę jest Wam bliska? Dobrym pomysłem na nowoczesny biznes na wsi będzie niewielkie gospodarstwo na obszarach wiejskich, specjalizujące się w tego typu uprawie. Sprzedaż produktów ekologicznych to coś, czego szuka wielu mieszkańców większych miast, którzy mają dość sztucznych artykułów sklepowych.

Ekologiczny biznes na wsi może przybrać formę np. owczarni, w której z mleka będziemy wyrabiać sery, a nawet kosmetyki. Dodatkowo puchate owieczki z pewnością ściągną do Was turystów! A jeśli poza samą produkcją organicznej żywności chcielibyście także gościć przyjezdnych, zaplanujcie wynajem pokoi w domu, w którym sami będziecie mieszkać!

W ten sposób dokonacie dywersyfikacji dochodów (w jednym miesiącu zarobicie więcej na noclegach turystów, w innym na sprzedaży wyrobów), co będzie bezpieczniejsze dla nowego biznesu na wsi. A w dodatku możecie rozwinąć swoje zainteresowania, prowadząc np. warsztaty ekologiczne dla swoich gości.

Dysponując swoim miejscem na wsi, bez wątpienia możesz sprzedawać to, co to wyhodujesz w ziemi. Prowadząc sprzedaż produktów ekologicznych np. sezonowych owoców lub świeżych warzyw, warto zainwestować we współpracę z lokalnymi sklepami spożywczymi albo lokalami gastronomicznymi.

Wszystko to sprawia, że można łatwiej dotrzeć do nowych, potencjalnych klientów, a same produkty mogą cieszyć się większym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności. Uprawa oraz sprzedaż owoców i warzyw to doskonały pomysł na własny sklep internetowy. Dobrze wypromowany sklep online z ekologiczną żywnością może przynosić duże zyski.

Nowoczesny biznes na wsi

2. Nie masz pomysłu na biznes na wsi? Wynajmij stodołę!

Oryginalny pomysł na biznes, który może sprawdzić się na wsi to stworzenie klimatycznej stodoły. Coraz więcej ludzi chce odpoczywać z dala od zgiełku miasta, organizując spotkania i imprezy, w których bliskość natury będzie na pierwszym miejscu.

I tak stodoła może się sprawdzić w tym idealnie! Wystarczy ładnie ją wyremontować, zadbać o szczegóły wykończenia, wstawić regionalne dodatki i klimatyczne akcesoria. Taka stodoła może śmiało konkurować z najlepszymi restauracjami w mieście.

Ze względu na to, że jest to dość nowy trend, nie ma w tej tematyce dużej konkurencji. Warto to wykorzystać – dobrze rozpromować się w mediach społecznościowych, by przyciągnąć odbiorców z większych miejscowości.


Może Cię zainteresować również:


Biznes w obszarach wiejskich

3. Restauracja z lokalnymi przysmakami

Które dochodowe biznesy sprawdzą się na wsi? Jeśli dysponujesz odpowiednim kapitałem, warto zastanowić się nad prowadzeniem gastronomii. Najlepiej serwować w niej nie tylko najpopularniejsze dania, ale i lokalne przysmaki, które będą atrakcją dla przyjezdnych.

Z kolei sama sala może być wykorzystywana do organizacji różnych uroczystości typu chrzest, komunia i wiele innych. Duży zysk przynosi okolicznościowa zamiana restauracji w dom weselny.

4. Jaki biznes na własnej działce? Agroturystyka z hodowlą!

Jaki biznes się opłaca na wsi? Agroturystyka! Wybierając mniejsze miejscowości znajdujące się np. w pobliżu popularnych atrakcji turystycznych, czy np. tras spływów kajakowych możecie trafić w dziesiątkę!

Nie trzeba od razu inwestować w ogromny obiekt z pokaźnym przylegającym do niego terenem – mniejsze, lecz urokliwe miejsce może być równie opłacalne, a prostsze w prowadzeniu. To dobry pomysł na mały biznes na wsi dla tych, którzy uwielbiają kontakt z ludźmi w pracy, a do tego nie brak im cierpliwości i pracowitości.

Agroturystyka w połączeniu z hodowlą zwierząt wymaga już jednak trochę wiedzy. Dlatego, zanim zdecydujecie się na otwarcie tego typu biznesu na wsi, zasięgnijcie rady u doświadczonych właścicieli gospodarstw. Podpowiedzą, na co zwrócić uwagę przy kompletowaniu sprzętu lub kupnie zwierząt na hodowlę!

Otwarcie własnego biznesu na wsi

Agroturystyka z hodowlą alpak

W ostatnim czasie modne stało się prowadzenie gospodarstw hodujących alpaki. To niezwykle ciekawy biznes na wsi, który poprzez wykorzystywanie różnych sposobów może przynieść duży zysk. Dlaczego warto zainwestować w alpaki? Są to bardzo przyjazne zwierzęta, łatwe w hodowli. Bez problemu dostosowują się do różnych warunków i są odporne na choroby. Nie niszczą otoczenia, ponieważ odżywiają się głównie trawą. Właśnie przez to koszt ich utrzymania jest relatywnie niski.

Z czego można czerpać zyski? Warto pomyśleć o możliwości odwiedzin alpak przez przyjezdnych i całe rodziny. To doskonała forma relaksu. Ponadto wełna alpak należy do najwyższej jakości materiałów porównywanych do jedwabiu i kaszmiru. Można z niej produkować czapki, rękawiczki, szaliki czy kołdry i poduszki. Taka wełna jest nie tylko niesamowicie ciepła, ale i hipoalergiczna – idealna dla osób wrażliwych. Możesz sprzedawać produkty ekologiczne, które w postaci wełnianych akcesoriów idealnie nadają się do dystrybucji w sklepie internetowym.

Zarabianie pieniędzy na wsi - pomysły

Agroturystyka z końmi

Prowadzenie własnej stadniny daje ogromne możliwości. Mimo że opieka nad końmi wymaga dużo pracy i uwagi, jest w tym spory potencjał. Hodowla koni to przede wszystkim nauka jazdy konnej, obozy dla dzieci na wakacje i ferie, organizacja urodzin czy zajęcia z hipoterapii (terapia z końmi dla osób z zaburzeniami fizycznymi i psychicznymi). To tylko wybrane możliwości, które daje biznes na wsi, czyli hodowla koni.


Przeczytaj także: Zawody związane ze zwierzętami


5. Jak rozkręcić biznes na wsi? Stwórzcie park rozrywki nie z tej Ziemi!

Ciekawym pomysłem na nowoczesny biznes na wsi będzie także otwarcie tematycznego parku rozrywki. Tu nie musicie martwić się o fachową opiekę nad zwierzętami, czy zepsutą spłuczkę w pokoju dla gości. Wystarczy puścić wodze fantazji i wybrać, jaki typ scenerii najlepiej pasuje do danej okolicy.

Park dinozaurów, a może survivalowy tor przeszkód? Wycieczki do tego typu miejsc to dla wielu rodziców stały punkt wakacyjnego programu. Zadbajcie koniecznie również o kącik dla dzieci z opiekunką! Chwila oddechu dla turystów w Waszej ustronnej kawiarni w cieniu drzew oznacza dla Was czysty zysk.

Uwaga, w taki biznes na wsi trzeba będzie trochę zainwestować! Budowa obiektów tego typu wymaga rygorystycznego przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Do tego doliczcie też koszt reklamy – internetowej oraz outdoorowej. „Poczta pantoflowa” załatwi resztę!

Dochodowy biznes na wsi

6. Najbardziej opłacalny biznes na wsi: pasieka?

O roli pszczół w ekosystemie naszej planety można mówić bez końca. Dlatego świetnym pomysłem na połączenie słabości do ekologii i dochodowego biznesu na wsi będzie otwarcie własnej pasieki pszczół!

Coraz więcej osób w Polsce jest zainteresowanych kupnem różnych rodzajów produkowanych lokalnie miodów. Do tego możecie też w swojej pasiece wyrabiać rzemiosło artystyczne, a także uprawiać zioła!

Kiedy już zgromadzicie odpowiedni kapitał i Wasz biznes na wsi wyrobi sobie renomę, rozważcie założenie sklepu internetowego. W ten sposób założycie najbardziej opłacalny biznes! Do takiego pomysłu może też zachęcać fakt, że projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 zakłada wsparcie sektora pszczelarskiego m.in. przez oferowanie dofinansowania zakupu wyselekcjonowanych matek pszczelich.

Ciekawy biznes na wsi

7. Hodowla drzewek – czy to dobry pomysł na biznes na wsi?

Tereny wiejskie to idealne miejsce do uprawy drzewek różnego rodzaju. Może to być hodowla drzewek bonsai, krzewów ozdobnych, a nawet choinek, które w sezonie świątecznym sprzedają się doskonale. Hodowla drzewek bonsai czy innych niewielkich okazów daje również możliwość sprzedaży internetowej. Prowadząc sklep online z takim oryginalnym produktem można, znacznie łatwiej wypromować swoje usługi.

8. Usługi kosmetyczne w małych miejscowościach

Kobiety lubią o siebie dbać również w małych miejscowościach. W związku z tym, jeśli ukończysz kurs manicure, stylizacji brwi i rzęs czy innych zabiegów upiększających, nic nie stoi na przeszkodzie, by zbudować grono swoich klientów wśród społeczności wiejskiej.

Własny sklep internetowy na wsi

9. Wiejskie rękodzieło w sklepie internetowym

Osoby, które są utalentowane i chcą przekazywać lokalne wzory czy tradycje, mogą oprzeć swój biznes na sprzedaży internetowej. Własnoręcznie szyte ubrania, malowane zastawy, wazony czy dekoracje to ciekawy produkt, który może przyciągnąć kupujących z większych miast.

Warto skorzystać również z innych surowców. Dotyczy to przykładowo produkcji mebli z wikliny, czy dodatków z drewna. Idealna do sprzedawania i zgodna z lokalną kulturą będzie ręcznie wykonana biżuteria, haftowane serwetki, czy inne okolicznościowe pamiątki.

10. Kemping i pole namiotowe dla turystów na wsi

Dysponując niezagospodarowanym terenem, można zainwestować w pomysł na biznes na wsi, który wcale nie wymaga dużych nakładów finansowych. Jest nim otworzenie kempingu lub pola namiotowego. Można więc zarobić na przekazaniu miejsca do dyspozycji turystów, którzy przyjechali ze swoją przyczepą kempingową. Właściciel w takim przypadku ma dużo swobody – powinien głównie zadbać o wygodę przyjezdnych np. stworzyć toalety, miejsce na grill, czy strefę wypoczynkową lub po prostu pozostawić teren do zagospodarowania turystom.

11. Czy biznes vendingowy sprawdzi się na wsi?

Biznes vendingowy to z pewnością ciekawy i mniej popularny pomysł na biznes na obszarach wiejskich. Na czym to polega? Otóż to forma sprzedaży najczęściej realizowana za pomocą automatów sprzedających. Znajdują się w nich na ogół produkty spożywcze typu napoje, przekąski, kawa czy kanapki. Można w nich umieścić wiele innych rzeczy np. kosmetyki. Takie automaty świetnie sprawdzają się w dużych miastach i miejscach rekreacyjno-rozrywkowych.

Samo ustawienie automatu sprzedającego w centrum mało zaludnionej miejscowości raczej nie przyniesie oczekiwanych zysków. To rozwiązanie, które warto wykorzystać, jeśli już prowadzimy jakiś biznes na wsi np. wynajem pokoi, hodowlę zwierząt lub inne pomysły na zarabianie pieniędzy na obszarach wiejskich.

12. Jaki biznes się opłaca na wsi? Wybierzcie swoją niszę!

Jaki biznes się opłaca na wsi? Lokalne usługi! Aby jednak otworzyć dochodowy biznes na wsi tego typu, najpierw trzeba starannie przeanalizować sytuację na rynku w danej miejscowości.

Jeśli np. w wybranej przez Was lokalizacji brakuje punktu z usługami fryzjerskimi lub warsztatu samochodowego, macie odpowiedź na to, jaki biznes otworzyć na wsi. 

Ważne, abyście wybrali rodzaj otwieranego biznesu pod kątem swoich kwalifikacji do jego prowadzenia oraz potencjalnego zainteresowania Waszymi usługami. Konkurowanie z właścicielami trzech innych sklepów podobnego typu może bowiem okazać się receptą nie na sukces, a finansową porażkę.

Biznes na wsi – dotacje

Chcecie otworzyć własny biznes na wsi i zastanawiacie się, czy możecie uzyskać jakąś dotację na ten cel? Mamy dla Was dobre informacje!

Osoby, którym marzy się własny biznes na wsi, mogą skorzystać z różnych programów, które ułatwiają rozpoczęcie działalności gospodarczej.

1) Jeśli masz dobry pomysł, możesz skorzystać z dotacji z urzędu pracy. Warunkiem, który trzeba spełnić, jest przykładowo status osoby bezrobotnej, brak aktywnej działalności na 12 miesięcy przed złożeniem wniosku, brak przerwania staży lub innej pomocy zaproponowanej przez urząd czy brak innej dotacji na otworzenie biznesu. Ile wynosi dofinansowanie z urzędu pracy? Jest to 6-krotność średniej krajowej, a więc w 2024 roku może być to maksymalnie 47 000 zł.

2) Kolejną szansą dla osób, które mają ciekawy pomysł na biznes i chcą go zrealizować ze wsparciem instytucji, jest dotacja z LGD, czyli Lokalnych Grup Działania. Aby z niego skorzystać, mieszkać w obrębie działania grupy LGD, na 3 miesiące przed złożeniem wniosku nie prowadzić działalności gospodarczej, w dniu złożenia wniosku nie podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników (KRUS) z mocy ustawy i w pełnym zakresie. Otrzymuje się też dodatkowe punkty za działania ekologiczne, a także za przynależność do grupy osób bezrobotnych, kobiety, osób do 35 roku życia lub powyżej 50 lat. Takie dofinansowanie w 2024 roku może być przyznawane w kwocie do 150 tys. zł w dwóch transzach (pierwsza 80%, druga 20%).

3) Chcąc otworzyć biznes, możesz pomyśleć również o premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Kwota wypłacana jest w dwóch ratach: pierwsza rata w wysokości 80% kwoty pomocy, druga rata w wysokości 20% kwoty pomocy. Kto z niej skorzysta? Osoby, które podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie, czyli są rolnikiem, małżonkiem rolnika lub domownikiem rolnika. Trzeba być również pełnoletnim obywatelem UE i być ubezpieczony w KRUS. Wnioski o przyznanie pomocy składa się w oddziale regionalnym Agencji, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Ile wynoszą premie na rozpoczęcie działalności? Wszystko zależy od tego, ile zostanie utworzonych miejsc pracy:

1) 150 000 zł – w biznesplanie zakłada się utworzenie 1 miejsca pracy;

2) 200 000 zł – w biznesplanie zakłada się utworzenie 2 miejsc pracy;

3) 250 000 zł – w biznesplanie zakłada się utworzenie 3 miejsc pracy.

Biznes na wsi – czy warto?

To, czy warto rozkręcić biznes na wsi, zależy od indywidualnego podejścia. Nawet bez kapitału początkowego i korzystając z dofinansowania, możesz otworzyć biznes na wsi, który będzie przynosić zysk. Inspiracji jest naprawdę sporo. Tereny wiejskie zaskakują wieloma ciekawymi biznesami, dlatego można uczyć się od innych. A czy warto podjąć się tego wyzwania? Dobry pomysł na własny biznes na wsi w atrakcyjnej lokalizacji i dotacje – to przecież musi się udać!

Oceń artykuł
3/5 (2)