Długotrwałe bezrobocie to na rodzimym rynku pracy jedno z najgroźniejszych zjawisk. Pomimo tego, iż sytuacja ulega poprawie, to osoby pozostające bez zatrudnienia przez okres co najmniej 12 miesięcy wciąż stanowią nieco ponad połowę wszystkich bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. Jak z tym problemem radzi sobie Częstochowa?

Częstochowa walczy z długotrwałym bezrobociem

Istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym można zwalczać bezrobocie – w Częstochowie wdrażane są one w praktykę bardzo skutecznie. Świadczy o tym fakt, iż w okresie od stycznia do końca maja 2017 r. rejestrowane bezrobocie spadło z poziomu 6,5 proc. do 5,5 proc. Patrząc na te wyniki trudno uwierzyć, że w 2013 r. Częstochowa należała do grona polskich miast o najwyższym wskaźniku bezrobocia.

Jednakże w dalszym ciągu miasto zmaga się z długotrwałym bezrobociem. W maju br. na 5932 bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Częstochowie przypadło 811 osób długotrwale wyłączonych z rynku pracy. Należy się spodziewać, iż skala tego zjawiska jest znacznie większa, ponieważ nie każdy, kto ma problem ze znalezieniem posady, zgłasza się do pośredniaka.

Jak pomagać osobie długotrwale bezrobotnej?

Walka z długotrwałym bezrobociem wymaga szczególnego podejścia i odpowiednich metod. Przywrócenie osoby długotrwale bezrobotnej na rynek pracy jest złożonym procesem, na który składają się:

  • postawienie właściwiej diagnozy – czyli określenie przyczyn wykluczenia,
  • aktywizacja wymagająca podejmowania licznych działań,
  • utrzymanie zatrudnienia.

Warto w tym momencie przypomnieć, iż osoby pozostające bez zatrudnienia przez rok i dłużej mają zmienione podejście do kwestii związanych z rozwojem zawodowej kariery. Są zniechęcone, często nie wierzą we własne możliwości, trudno im zrobić pierwszy krok w celu poprawy jakości życia.

Projekty realizowane przez PUP w Częstochowie

Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie niedawno ogłosił nabór do programu „Powrót na rynek pracy”. Jest on adresowany do 40 osób długotrwale bezrobotnych. Z myślą o nich przewidziano w ramach przedsięwzięcia dwie formy wsparcia:

  • staże,
  • prace interwencyjne.

Z długotrwałym bezrobociem często zmagają się osoby po 50-tce, dlatego też częstochowski PUP podjął się realizacji programu „Zawsze aktywni”, z którego skorzysta 40 osób w wieku 50+. W tym przypadku wsparcie będzie polegało na skierowaniu chętnych do:

  • robót publicznych,
  • prac interwencyjnych.

Środki na sfinansowanie wymienionych powyżej projektów pozyskano z rezerwy Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – mowa tu o niespełna 550 tys. zł. Osoby pragnące przystąpić do tych programów muszą być zarejestrowane jako bezrobotne.

Najlepsze oferty pracy w Częstochowie

Wśród wielu możliwości na znalezienie stabilnego zatrudnienia w Częstochowie, przyznać trzeba zdecydowanie, że wyłącznie jedna z możliwości będzie w stanie pozytywnie zaskoczyć Cię swoją efektywnością. Chodzi oczywiście o wszelkiego typu portale internetowe, takie, jak na przykład GoWork, gdzie najlepsze oferty pracy w Częstochowie pojawiają się zdecydowanie najczęściej.

To właśnie dzięki takim serwisom jak nasz, pracodawcy mogą przyspieszyć proces rekrutacji nawet o kilka tygodni, a kandydaci zwiększyć swoje szanse na otrzymanie dobrze płatnej posady, zwyczajnie aplikując nawet na kilkadziesiąt ofert dziennie. Nie wierz nam na słowo – przekonaj się sam!

Oceń artykuł
5/5 (1)