Co to jest dodatek funkcyjny i pracownikom jakich branż przysługuje? Tłumaczymy, komu i za jakie wyniki w pracy należy się dodatek do wynagrodzenia, a także, jak oblicza się jego wysokość. Ile wynosi dodatek funkcyjny? W tekście znajdziecie również wzór pisma o przyznanie dodatku do pobrania.

Dodatek-funkcyjny-co-to-jest

Funkcja funkcji nie równa. Stanowiska różnią się od siebie nie tylko rodzajem wykonywanych czynności, ale też zakresem odpowiedzialności za ich wykonywanie. Aby zrównoważyć taką kwestię, w wybranych przypadkach stosowany jest dodatek funkcyjny. Nazywamy nim świadczenie pieniężne, jednak wypłacane tylko w określonych sytuacjach. Czym dokładnie jest dodatek funkcyjny? Na jakich zasadach jest udzielany? Kto może otrzymać dodatek funkcyjny? Ile wynosi takie świadczenie?

Dodatek funkcyjny – co to jest?

Czym jest dodatek funkcyjny i komu przysługuje? Nazywamy tak dodatek do wynagrodzenia, przyznawany w formie rekompensaty za m.in. dużą odpowiedzialność w pracy niż w przypadku standardowych czynności wykonywanych na konkretnym stanowisku, uzależnionych od pełnionej funkcji. Szansę na jego otrzymanie mają zatrudnieni, którzy oprócz wykonywania normalnych obowiązków podejmują się również realizacji bardziej wymagających zadań.

Dodatek dotyczy jednak określonej grupy pracowników. Najczęściej przyznaje się go osobom na określonych stanowiskach kierowniczych lub państwowych. Uzupełnia on wynagrodzenie zasadnicze.

Zasady wypłacania dodatku funkcyjnego

Co ciekawe, o ile wypłatę dodatku w kwestii wynagradzania pracowników urzędów państwowych, samorządowych, jednostek organizacyjnych, jednostek samorządu terytorialnego i publicznych zakładów opieki zdrowotnej w pewnej mierze regulują przepisy, o tyle w firmach prywatnych decyzję o przyznaniu dodatku i jego wysokości podejmuje pracodawca.

Na przyznanie pracownikowi takiego dodatku może zdecydować się, ustalając odpowiednie postanowienia. Uwzględnienie w umowie o pracę dodatku funkcyjnego nieprzewidzianego w przepisach, przez co zyskuje on charakter stałego składnika wynagrodzenia, jest wiążące i obliguje pracodawcę do jego wypłacania. W postawieniach powinno zawrzeć się informację o wskazaniach do nabycia dodatku, jak i czynnikach, które uniemożliwiają jego otrzymanie. Pracodawca może również wyrazić swoją chęć przyznania dodatku funkcyjnego również w regulaminie wynagradzania.


ZOBACZ TEŻ: Karta nauczyciela – przywileje


Dodatek funkcyjny – komu przysługuje?

Kto może otrzymać taki dodatek do pensji? Biorąc pod uwagę wypłatę dodatku funkcyjnego przez zwiększoną odpowiedzialność obowiązków, w pierwszej kolejności należy się on pracownikom:

  • urzędów państwowych,

  • urzędów samorządowych,

  • jednostek organizacyjnych,

  • jednostek samorządu terytorialnego,

  • publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Pracownikom strefy budżetowej dodatek funkcyjny należy się na przepisowo wyznaczonych zasadach. Oznacza to, że w tym przypadku pracodawca nie ma tu wielu możliwości. Może jedynie modyfikować jego wysokość w zależności od widełek płacowych, określonych w aktach prawnych. Przekazanie dodatku funkcyjnego następuje raz w miesiącu w ustalonym terminie wypłaty wynagrodzenia zasadniczego.

Dodatek funkcyjny dla nauczyciela – kiedy przysługuje?

Dodatek funkcyjny mogą otrzymać także nauczyciele. Musi on jednak pełnić jedną z poniższych funkcji:

  • stanowisko dyrektora lub wicedyrektora szkoły, lub przedszkola;

  • sprawowanie funkcji wychowawcy klasy;

  • sprawowanie funkcji doradcy metodycznego;

  • sprawowanie funkcji opiekuna stażu.

Dodatek jest wtedy przyznawany wyłącznie na okres, w którym dany nauczyciel pełni dodatkowe obowiązki, przynależące do np. dyrektorskiego stanowiska.


TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Ile zarabia dyrektor szkoły?


Dodatek funkcyjny – Kodeks pracy

W jaki sposób przepisy Kodeksu pracy regulują kwestie dodatku funkcyjnego i jego wysokości? Otóż nie mówią o tym wprost.

To, na jakich zasadach powinien być wypłacany dodatek, określają bowiem rozporządzenia odpowiednich ministrów, dotyczące wybranych grup zawodowych. To jednak ogólne wytyczne – bardziej szczegółowy zestaw zasad wypłaty dodatku powinien zostać zawarty w wewnętrznych przepisach danego miejsca pracy lub zgodnie z regulaminem wynagradzania w przypadku określonych stanowisk.


Warto przeczytać też:


Ile wynosi dodatek funkcyjny?

Jak wyliczyć dodatek funkcyjny? Jego kwota w strefie budżetowej zależna jest od wielu zmiennych. Jedną z nich są kolejne nowelizacje przepisów, zmieniające wysokość dodatku.

Ministerialne rozporządzenia, dotyczące dodatku, ustalają także jedynie przedziały kwotowe, zaś o ostatecznej wysokości decyduje już sam szef jednostki budżetowej lub innej placówki. Dlatego kwota dodatku jest każdorazowo ustalana indywidualnie.

Obliczyć taką wysokość można na kilka wymienionych poniżej sposobów:

  • procentowo od wynagrodzenia zasadniczego;

  • procentowo od najniższego wynagrodzenia zasadniczego na danym stanowisku, gdzie obowiązki dodatkowo przejmuje pracownik przykładowo w sytuacji zastępstwa;

  • poprzez określenie, np. w zakładowym regulaminie wynagrodzeń, przedziałów kwotowych.

Wybór konkretnej metody zależy od rodzaju zajmowanego stanowiska lub wewnętrznych przepisów danego zakładu pracy.

Ile wynosi dodatek funkcyjny dla kierownika?

A jak wygląda obliczanie wysokości dodatku funkcyjnego w przypadku stanowisk kierowniczych? Tu dodatek także ma charakter stały i zgodnie z przepisami należny jest osobie, która oprócz wypełniania swoich obowiązków podejmuje się także dodatkowych, przez co ma zwiększony nakład pracy.

Wśród nich najczęściej znajduje się właśnie zarządzanie zespołem. Taka rola dodatkowo obciąża pracownika, który nie jest już odpowiedzialny tylko za swoje wyniki w pracy, ale i innych. Właśnie z tego względu takiej osobie pracodawca może przyznać dodatek funkcyjny do wynagrodzenia zasadniczego.


Szukasz pracy w Katowicach? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Kiedy można odebrać dodatek funkcyjny?

We wszystkich przypadkach dodatek funkcyjny ma charakter stały. Tym różni się np. od premii uznaniowej. Nie jest to bowiem nagroda za osiągane w pracy wyniki, a forma uzupełnienia wynagrodzenia z racji dodatkowych obowiązków, ciążących na pracowniku.

Oznacza to, że każdorazowo dodatek jest doliczany do pensji i wypłacany razem z nią raz w miesiącu.

Dodatek funkcyjny a chorobowe

Czy dodatek funkcyjny wchodzi w podstawę chorobowego? Co do zasady powinien być uwzględniony w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego. Wyjątek od tej reguły stanowi jednak sytuacja, w której wewnętrzne przepisy zakładu pracy stanowią o niepobieraniu dodatku w tym samym czasie, co wynagrodzenia lub zasiłku za czas choroby.

A co jeśli z kolei dodatek został przyznany na określony czas, którego koniec przypada na moment przedłużonej niezdolności do pracy? W takim przypadku do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego wlicza się tylko dodatek przysługujący do ostatniego dnia okresu, na który został przyznany.

Dodatek funkcyjny a urlop

Czy dodatek funkcyjny ulega obniżeniu w związku z urlopem wypoczynkowym pracownika? Jeśli ma on charakter stały, w trakcie trwania urlopu powinien być wypłacany bez zmian, w tej samej wysokości.

Skorzystanie z urlopu bezpłatnego może jednak stanowić już podstawę do obniżenia dodatku, adekwatnie do długości okresu nieobecności w pracy.

Czy dodatek funkcyjny wlicza się do nadgodzin?

Dodatek funkcyjny a nadgodziny to bardzo ważny temat. Warto wiedzieć, że powinien także wliczać się do nadgodzin. Wypłacany wówczas za pracę nadliczbową powinien zostać obliczony od kwoty wynagrodzenia wynikającej ze stawki osobistego zaszeregowania, obejmującej wynagrodzenie zasadnicze, oraz przyznany dodatek funkcyjny.

Jak opodatkowany jest dodatek funkcyjny?

Dodatek funkcyjny ulega także opodatkowaniu. Podatek jest wtedy odliczany od całości kwoty wynagrodzenia zasadniczego i przyznanego dodatku.

Czy dodatek funkcyjny wlicza się do emerytury?

To, czy dodatek funkcyjny zostanie wliczony do naszej emerytury, zależeć będzie od wewnętrznych przepisów płacowych danego zakładu pracy. Jeśli był on uwzględniany w kwocie wynagrodzenia i ulegał oskładkowaniu, tak właśnie się stanie.

Jeśli natomiast nie wliczano go do kwoty wynagrodzenia, od którego odprowadzane były składki emerytalne, dodatek nie zostanie wliczony do przyszłej emerytury.


Sprawdź też:


Dodatek funkcyjny – wzór pisma

Jak napisać pismo w sprawie przyznania dodatku funkcyjnego? Powinno zawierać podstawowe informacje, takie jak:

  • dane osobowe pracownika,
  • rodzaj zajmowanego stanowiska,
  • wysokość kwoty przyznawanego dodatku.

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy także gotowy wzór pisma, który możecie pobrać poniżej:


Miejscowość i data

Imię i nazwisko pracownika
Stanowisko służbowe


Pismo w sprawie przyznania dodatku funkcyjnego


Z dniem … roku przyznaję Panu/i dodatek funkcyjny według kategorii
(nr.kategorii) …………. w wysokości: ……………………. (kwota przyznanego dodatku funkcyjnego), słownie: …………………… (słownie kwota dodatku).

Podpis pracodawcy lub jego przedstawiciela


Oceń artykuł
5/5 (1)