Czym jest bon na zasiedlenie i jak się o niego ubiegać? Z tego tekstu dowiecie się, na czym polega ta forma aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych do 30. roku życia. Możecie zdobyć nawet kilkanaście tysięcy złotych wsparcia na pokrycie kosztów zamieszkania! Jak wypełnić wniosek o bon na zasiedlenie?

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_57773387_polski-pieni%C4%85dz-i-portfel-na-tle-pieni%C4%99dzy.html
Podjęcie wymarzonej pracy zarobkowej czasami wymaga wyjścia poza obszar zamieszkania. Na wniosek bezrobotnego, który chce rozwinąć karierę zawodową w innym mieście i będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym, można otrzymać bon na zasiedlenie. Co to za forma wsparcia? Jakie są warunki na przyznanie bonu na zasiedlenie? Jakie dokumenty trzeba złożyć, aby go dostać?
Bon na zasiedlenie – co to jest?
Czym jest bon na zasiedlenie? Ta forma wsparcia jest dedykowana młodym, dopiero początkującym na rynku pracy. Jeśli jeszcze nie ukończyliście 30 lat, a do tego macie oficjalny status bezrobotnego i jesteście gotowi na wyjazd do innego miasta w poszukiwaniu pracy, to może być dla Was duża pomoc.
Bon zasiedleniowy stanowi gwarancję przyznania środków finansowych na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej.
Finansowy „zastrzyk” otrzymają również osoby, które miasto chcą zmienić, aby w nowym spróbować założyć własną działalność gospodarczą. Na jakich zasadach przyznawane jest wsparcie i w jaki sposób ubiegać się o bon na zasiedlenie?
Bon na zasiedlenie – warunki
Jakie warunki należy spełnić, aby móc ubiegać się o bon zasiedleniowy? Pierwszym, istotnym kryterium jest wiek. Aby otrzymać taką formę wsparcia finansowego, nie możecie przekroczyć 30. roku życia.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest posiadanie oficjalnego statusu bezrobotnego. Aby go uzyskać, musicie zgłosić się do najbliższego Urzędu Pracy i zarejestrować się jako bezrobotni.
Bon na zasiedlenie zostanie przyznany osobom bezrobotnym w przypadku podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania.
PRZECZYTAJ TEŻ:
Kucharz – jak nim zostać? Zarobki, staż pracy i umiejętności
Work-Life Balance. Na czym polega? Jakie są z tego korzyści?
Influencer – kim jest? Ile zarabia? Czy warto inwestować w influencer marketing?
Bon na zasiedlenie – ile trzeba być bezrobotnym?
Czy aby móc złożyć wniosek o bon na zasiedlenie, musicie być bezrobotni przez określoną ilość czasu? Wcale nie! Wniosek możecie złożyć nawet od razu po zakończeniu procesu rejestracji. W tym celu trzeba będzie udać się do osoby, która w Waszym urzędzie jest odpowiedzialna za aktywizację zawodową bezrobotnych i zgłosić chęć uczestnictwa w programie.
Bon na zasiedlenie – wymagania
Regulacje związane z tym rodzajem wsparcia opisuje art. 66n ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Na wniosek bezrobotnego do 30 roku życia starosta, na podstawie umowy, może przyznać bon na zasiedlenie w związku z podjęciem przez niego poza miejscem dotychczasowego zamieszkania zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, jeżeli:
1) z tytułu ich wykonywania będzie osiągał wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie oraz będzie z tego tytułu podlegał ubezpieczeniom społecznym;
2) odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której bezrobotny zamieszka w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej wynosi co najmniej 80 km lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania środkami transportu zbiorowego przekracza łącznie co najmniej 3 godziny dziennie;
3) będzie pozostawał w zatrudnieniu, wykonywał inną pracę zarobkową lub będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres co najmniej 6 miesięcy.
Wszystkie te informacje otrzymacie również we wniosku do wypełnienia, który trzeba złożyć, aby móc ubiegać się o bon na zasiedlenie. Jeżeli nadal będziecie mieć wątpliwości co do poszczególnych podpunktów, możecie też skorzystać z indywidualnej porady doradcy w powiatowym Urzędzie Pracy.
Szukasz pracy w Poznaniu? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!
Jak wypełnić wniosek o bon na zasiedlenie?
Aby móc przystąpić do programu, konieczne będzie złożenie odpowiednich dokumentów. Gotowy wzór wniosku o bon na zasiedlenie możecie pobrać bezpośrednio ze strony Urzędu Pracy w Waszej miejscowości bądź otrzymać go na miejscu. Trzeba w nim podać następujące informacje:
1) dane osobowe;
2) obecne miejsce zamieszkania;
3) kwota bonu, o jaki się wnioskuje;
4) adres nowego miejsca zamieszkania.
Poza tymi danymi należy wypełnić rubrykę uzasadnienia celowości przyznania bonu na zasiedlenie z uwzględnieniem potencjalnych kosztów. Dodatkowo jest jeszcze deklaracja pracodawcy o zamiarze zatrudnienia osoby bezrobotnej.
W przypadku, gdy zamierzacie założyć własną działalność gospodarczą, wymagane jest wypełnienie odpowiedniej deklaracji (dane osobowe, adresy zarejestrowania i prowadzenia działalności gospodarczej).
Może Cię zainteresować: Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej 2024. Gdzie szukać wsparcia?
Uzasadnienie celowości przyznania bonu na zasiedlenie – co wpisać?
Jak uzasadnić bon na zasiedlenie? Warto pamiętać, że osoba bezrobotna, która otrzymała bon, nie ma obowiązku przedstawienia dokumentów potwierdzających wydatkowanie przyznanej kwoty. Z tego względu Urzędy Pracy również nie określały zamkniętego katalogu kosztów zamieszkania.
Koszty zamieszkania to niejedyny koszt związany z podjęciem pracy w innej niż rodzinna, miejscowości. Dlatego doradzają – jeśli chcecie zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku, skupcie się na ogólnym opisie celu wydatkowania środków, które otrzymacie w ramach bonu.
Mogą być nimi przykładowo:
średni koszt związany z wynajmem mieszkania,
średni koszt dojazdów do nowego pracodawcy.
Może Cię zainteresować: Program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” – pożyczki jeszcze w tym półroczu!
Bon na zasiedlenie – dokumenty
Czy aby mieć szansę na otrzymanie bonu na zasiedlenie, warto dołączać do wniosku dodatkowe dokumenty? O ile w przypadku podjęcia zatrudnienia w innej miejscowości u konkretnego pracodawcy nie są one wymagane, o tyle mogą okazać się przydatne w innym przypadku.
Jeśli bowiem planujecie zakładać własną działalność gospodarczą, finansując ją ze środków z bonu, dobrze udokumentować swoje doświadczenie w danej branży. Mogą to być:
1) dokumenty potwierdzające Wasze kierunkowe wykształcenie;
2) dokumenty potwierdzające Wasze doświadczenie zawodowe w danej branży;
3) dokumenty potwierdzające odbyte szkolenia zawodowe w danej dziedzinie;
4) dokumenty potwierdzające posiadanie wymaganych uprawnień do wykonywania zawodu.
Oczywiście zdobycie pracy w wyuczonym zawodzie nie jest warunkiem koniecznym, aby otrzymać bon. Jednak jak zaznaczają urzędnicy, taka forma złożenia wniosku o zasiedlenie ma o wiele większe szanse na realne powodzenie.
Zaświadczenie o podjęciu zatrudnienia – kiedy trzeba je dostarczyć?
Pamiętajcie też o tym, że zaświadczenie o podjęciu zatrudnienia bądź dokumenty potwierdzające założenie działalności będziecie musieli dostarczyć do Urzędu obowiązkowo po otrzymaniu środków z bonu zasiedleniowego. Będziecie mieć na to 30 dni.
Co trzeba zrobić po otrzymaniu bonu na zasiedlenie?
Złożony wniosek bezrobotnego i ostateczne przyznanie bonu to nie koniec formalności. Bezrobotny, który otrzymał taką formę wsparcia, jest zobowiązany do konkretnych działań wobec urzędu pracy. Taka osoba powinna:
1) Do 30 dni od dnia otrzymania bonu dostarczyć do powiatowego urzędu pracy dokument, który potwierdza podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej. Potrzebne jest również oświadczenie o spełnieniu warunku związanego z odległością od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca, w której bezrobotny zamieszka przez podjęcie nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub otworzenie działalności gospodarczej.
2) Do 7 dni od dnia utraty zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej i od dnia podjęcia nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, przekazać powiatowemu urzędowi pracy oświadczenie potwierdzające utratę zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej oraz podjęciu nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej wraz z oświadczeniem o spełnieniu warunku dotyczącego odległości od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca, w którym osoba bezrobotna zamieszka przez podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub otwarcia działalności gospodarczej;
3) Do 8 miesięcy od dnia otrzymania bonu udokumentować w urzędzie pozostawanie w zatrudnieniu, posiadanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej przez okres przynajmniej 6 miesięcy.
W razie niewywiązania się z tych zobowiązań, według artykułu dotyczącego promocji zatrudnienia i instytucji rynku pracy:
w przypadku punktu 1 i 2 – kwota bonu na zasiedlenie podlega zwrotowi w całości w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty;
w przypadku punktu 3 – kwota bonu na zasiedlenie podlega zwrotowi proporcjonalnie do udokumentowanego okresu pozostawania w zatrudnieniu, wykonywania innej pracy zarobkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.
Bon zasiedleniowy a zeznanie podatkowe
Bon zasiedleniowy to jedna z form wsparcia oferowanych przez urzędy pracy osobom bezrobotnym, mająca na celu pomoc w osiedleniu się w nowej lokalizacji oraz łatwiejszego znalezienia miejsca wykonywania pracy. Istotną kwestią jest to, że niektóre formy wsparcia podlegają opodatkowaniu, co oznacza obowiązek ich uwzględnienia w rocznym zeznaniu podatkowym, natomiast inne są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).
Bon zasiedleniowy jest jednym z tych świadczeń, które nie są objęte podatkiem dochodowym, co oznacza, że nie trzeba go uwzględniać w rocznym rozliczeniu podatkowym. Dzięki temu osoby, które skorzystały z tej formy pomocy, nie muszą martwić się o dodatkowe formalności związane z podatkami.
Warto zapoznać się z artykułem: Co robić na bezrobociu? Jak osoba bezrobotna może efektywnie zorganizować swój czas?
Bon zasiedleniowy w praktyce – na co uważać?
Co jeszcze możecie zrobić, aby zwiększyć prawdopodobieństwo otrzymania dodatku zasiedleniowego? Jednym ze sprawdzonych sposobów jest dołączenie do wniosku deklaracji pracodawcy, który chce zatrudnić Was w zasiedlanym miejscu.
Dla Dyrektora Urzędu to sygnał, że bon zostanie dobrze spożytkowany, a dana osoba znajdzie stabilne zatrudnienie na długi czas. A to oznacza, że prędzej zostanie wydana pozytywna decyzja. Uwaga! Ten krok ma zastosowanie wyłącznie w przypadku, w którym macie zostać zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, lub podejmujecie się założenia działalności.
Jeśli obawiacie się, że stracicie powierzone Wam środki w przypadku np. utraty pracy po zakończeniu 3-miesięcznej umowy o na okres próbny, nie musicie się tym martwić. Na rozliczenie się z Urzędem Pracy, który przyznał Wam bon zasiedleniowy, macie 8 miesięcy.
Jeżeli więc zdarzy się sytuacja, w której zostaniecie zwolnieni, wystarczy, że podpisując kolejną umowę z następnym pracodawcą, połączycie te okresy pracy ze sobą, kiedy przyjdzie czas rozliczeń. Ważne, aby łącznie nie wynosił on mniej, niż 6 miesięcy! Wasza pensja musi także pozostawać na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie, a także musicie podlegać ubezpieczeniom społecznym.
Bon na zasiedlenie – kwota i wymagania
Jaką konkretnie kwotę można otrzymać w ramach bonu zasiedleniowego? Istnieje kilka wytycznych, których trzeba się będzie trzymać.
Bon na zasiedlenie – warunek zarobkowy
Pierwszą wytyczną jest spełnienie warunku wysokości przyszłych zarobków. W 2024 roku osoba otrzymująca bon musi uzyskiwać przychód na poziomie minimalnego wynagrodzenia brutto, czyli od 1 lipca 4300 zł brutto.
Jeśli wnioskujecie o bon na założenie działalności, aplikuje się ten sam warunek. Bierzemy tu wtedy pod uwagę sumę kwot ze wszystkich wystawionych w miesiącu faktur, bez względu na koszty.
Dodatek zasiedleniowy – ile można dostać?
O jaką kwotę możecie wnioskować, jeśli te warunki zostaną spełnione w Waszej nowej pracy? Maksymalna dopuszczalna kwota nie może przekroczyć 200% przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia. Oznacza to, że w 2024 roku możecie otrzymać w ramach bonu zasiedleniowego kwotę ponad 15 tys. zł. Należy jednak pamiętać, że Urząd Pracy będzie mieć prawo zakwestionować podaną przez Was kwotę. Wówczas jej wysokość zostanie wyrównana do akceptowalnego poziomu.
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_67722844_polski-z%C5%82oty.html
Komentarze
Ekspert GoWork - Forum
A czy Tobie udało się otrzymać bon zasiedleniowy? W jaki sposób najlepiej uzasadnić celowość przyznania bonu zasiedleniowego? A może interesuje Cię, jak duża liczba osób korzysta z bonu zasiedleniowego? Zapraszamy na Forum 🙂 👉 https://www.gowork.pl/forum/praca-w-polsce/bon-na-zasiedlenie-jak-dostac
Kamils1097
Dzień dobry.
Przeprowadzam się na drugi koniec Polski. Mój wniosek o bon na zasiedlenie został rozpatrzony pozytywnie. Czy mogę podjąć pracę w firmie, w której w spółce jest moja mama?
Ekspert GoWork - Forum
Kamilsie,
przepisy nie zawierają żadnych przeciwskazań odnośnie przyszłego miejsca pracy, w związku z którym dana osoba starała się o bon na zasiedlenie. Ważne jest jedynie spełnianie przy tym kryterium dochodowego, o którym mowa w artykule. O wszystkich kwestiach związanych z zatrudnianiem członków rodziny przeczytasz w naszym artykule 🙂
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Marysia
Dzien dobry!
Wyprowadziłam sie 500 km od domu, znalazlam tu pracę, czy mając juz pracę w nowej miejscowości (mieszkam tu i pracuje od 1.5 miesiaca) nadal mogę złożyć taki wniosek?
Nie wiedziałam, że istnieje coś takiego a bardzo by mi pomógł teraz taki bon
Ekspert GoWork.pl
Marysiu,
niestety nie. Jednym z wymogów przyznania bonu na zasiedlenie jest status bezrobotnego. Jeżeli pozostajesz już w zatrudnieniu, to niestety nie spełniasz tej przesłanki.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Ola
Dziękuje za artykuł jest bardzo pomocny. Czy jeżeli podchodzę do starań o bon, razem ze złożeniem dokumentów muszę do nich dołączyć deklaracje pracodawcy o zamiarze zatrudnienia? Czy po okresie 30 dni od ewentualnej decyzji pozytywnej mogę podjąć prace u innego pracodawcy niż tego wskazanego w deklaracji? Pozdrawiam
Ekspert GoWork.pl
Olu,
w świetle art. 66n ustawy o promocji zatrudnienia, bon na zasiedlenie może zostać przyznany „w związku z podjęciem zatrudnienia”, jeżeli z tytułu wykonywania pracy bezrobotny będzie osiągał wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie oraz będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym. Można zatem wnioskować, że skoro przyznanie bonu jest związane z podjęciem zatrudnienia (czyli za przyznaniem bonu przemawia fakt planowania podjęcia konkretnego zatrudnienia, przyjęcia oferty), to należy dostarczyć oświadczenie pracodawcy o chęci zatrudnienia.
Odpowiadając na drugie pytanie, możesz podjąć pracę u innego pracodawcy, jednak trzeba poinformować o tym fakcie urząd pracy w ciągu 7 dni od utraty poprzedniej pracy oraz następnie w ciągu 7 dni od dnia podjęcia nowego zatrudnienia.
Dla utrzymania bonu na zasiedlenie nie jest istotne wykonywanie pracy na rzecz jednego pracodawcy, ale pozostawanie w stosunku zatrudnienia przez okres 6 miesięcy łącznie w ciągu 8 miesięcy od dnia otrzymania bonu na zasiedlenie.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Marek O.
Witam, chciałem złożyć wniosek o ten bon, ale urząd pracy powiedział, że nie ma na ten cel środków,bo nie było zainteresowanych i przenieśli środki na inne cele. Czy to jest zgodne z prawem?
Marek
Mateusz
Witam, w moim urzędzie jest przepis , że trzeba być minimum 3 miesiące zarejestrowanym bezrobotnym , lub w ostatnich 6 miesiacach pracować 3 miesiące na terenie danego powiatu. Czy jest to zgodne z przepisami ? Nie spotkałem się z takim czymś nigdzie indziej w powiecie ? Wszyscy biorą ten bon , a niestety ja chcąc iść do pracy nie jestem w stanie.Da się to jakoś obejść ?
Ekspert GoWork.pl
Mateuszu,
rzeczywiście, ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie wskazuje wymogów wymienionych przez Ciebie, jak również nie pozostawia wyraźnego pola do określania przez organ (powiat) dodatkowych wymogów niż określone w ustawie.
Na początek w takiej sytuacji można poprosić starostwo o wyraźne wskazanie podstawy prawnej (tj. z uwzględnieniem konkretnych przepisów) takiego ukształtowania wymogów i zwrócić uwagę na brak umocowania. Można również złożyć wniosek o bon na zasiedlenie, a ewentualną decyzję odmowną starosty zaskarżyć, wskazując na brak umocowania w przepisach.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Kacperek
Czy jeśli rozwiąże umowę z obecnym pracodawca a następnie zgłoszę się do urzędu pracy jako bezrobotny i podpisze znowu umowę z tym samym pracodawca mogę otrzymać bon?
Madzia
Z tego co wiem to nie, nie może to być pracodawca z którym byłeś związany w ciągu ostatnich (tu nie pamietam ilu) kilku miesięcy czy coś takiego. No i oczywiście jeśli chodziłes tam do pracy to pewnie też mieszkałeś gdzieś w zasięgu biura, jeżeli miałeś umowę najmu to wtedy też odpada
Ekspert GoWork.pl
Kacperku,
co prawda w przepisach nie zastrzeżono, że nie jest możliwe nawiązanie współpracy z wcześniejszym pracodawcą, lecz należy zwrócić uwagę, że jednym z warunków przyznania bonu jest podjęcie zatrudnienia poza miejscem dotychczasowego miejsca zamieszkania, a zatem musiałbyś w związku z planowaniem podjęcia zatrudnienia (nawet jeśli u pracodawcy, u którego już pracowałeś) przede wszystkim planować zmianę miejsca zamieszkania. Należy jednak mieć na względzie, że ostatecznie o przyznaniu bonu decyduje starosta i mógłby uznać, że w takiej sytuacji (mimo planu zmiany miejsca zamieszkania), przyznanie bonu w przypadku pracy u poprzedniego pracodawcy jest niezasadne.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Emilia
Dzień dobry,
niedawno przyznano mi bon na zasiedlenie. Studiuje zaocznie i znalazłam zatrudnienie na umowie zlecenie. Jednak mam pewien problem, ponieważ jednym z wymogów otrzymania bonu jest odprowadzenie składek społecznych ZUS. Z racji, że jestem studentem nie mam takiej możliwości. W ZUS jest możliwość odprowadzenia dobrowolnie składek emerytalno-rentownych. Ubezpieczenie zdrowotne mam przy rodzicu. Co w takiej sytuacji? Czy to wystarczy?
Madzia
Z tego co się dowiadywałam to pracodawca będzie musiał wystawić Ci zaświadczenie o dochodach z tych przepracowanych miesięcy i po prostu musi się zgadzać ta kwota brutto – czyli minimum krajowa. Jeśli jesteś studentem to i tak podlegasz ubezpieczeniom społecznym i powinno spełniać to wymogi do otrzymania bonu. Dowiedz się jeszcze w urzędzie u doradcy albo specjalisty ds programów, ale powinno być ok.
Ekspert GoWork.pl
Emilio,
rzeczywiście, warunkiem przyznania bonu na zasiedlenie jest podjęcie innej pracy zarobkowej (czyli np. umowy zlecenie), za którą bezrobotny otrzyma co najmniej minimalne wynagrodzenie oraz będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym. Fakt, że student nie podlega ubezpieczeniom społecznym z mocy prawa, niestety w świetle tej ustawy wyklucza go z możliwości starania się o bon na zasiedlenie (chyba, że podpisałby z pracodawcą umowę o pracę lub podjął współpracę w ramach własnej działalności).
Jeżeli natomiast zdecydujesz się sama opłacać składki, to będziesz formalnie podlegała ubezpieczeniom społecznym, a zatem ten warunek będzie spełniony. Mimo wszystko najlepiej zorientować się w Twojej konkretnej sytuacji w urzędzie, albowiem z praktyki wynika, że w pewnych zakresach w urzędach pozostają rozbieżności 🙂
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Pati26lipiec
Witam czy jeśli planujemy pracę za granicą możemy starać się o taki bon ?
Micc
Dzień dobry, obecnie jestem zarejestrowany w urzędzie pracy i wstępnie umówiony z nowym pracodawcą na zatrudnienie. Aktualnie w UP nie ma możliwości składania wniosków o bon na zasiedlenie. Czy mogę podjąć zatrudnienie u tego pracodawcy na umowę zlecenie, a w momencie gdy bon będzie dostępny zarejestrować się ponownie w urzędzie i podjąć (z tym samym pracodawcą) pracę na umowę o pracę? Czy w takim przypadku zgodnie z prawem mogę otrzymać bon na zasiedlenie? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
Beata
„W 2021 roku przychód osoby, której zostaną przyznane środki z bonu, nie może być mniejszy, niż 2800 zł netto miesięcznie.” – netto czy może jednak brutto?
Oktawian
Dzień dobry, a jak ma się sprawa przy chęci wejścia w spółkę cywilną od razu po założeniu działalności gospodarczej? Wówczas faktury będą wystawiane na spółkę, a nie konkretną JDG. Czy to uniemożliwia spełnienie warunku zarobkowego?
Ekspert GoWork - Forum
Oktawianie,
zgodnie z art. 66n ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, aby otrzymać bon na zasiedlenie, należy m.in. z tytułu wykonywania działalności gospodarczej lub zarobkowej osiągać wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie oraz podlegać ubezpieczeniom społecznym.
Należy w tym miejscu wskazać, że spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku dochodowego, nie podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorców, ale każdy z jej członków zobowiązany jest posiadać status przedsiębiorcy. W kwestii spełnienia kryterium dochodowego nie będą istotne faktury wystawiane na spółkę, bowiem jest ona jedynie podatnikiem VAT, nie jest zaś podatnikiem podatku dochodowego, który z kolei jest brany pod uwagę przy ocenie spełnienia kryterium dochodowego. Podatnikiem jest każdy z przedsiębiorców (członków) spółki i to dochody osiągnięte z tytułu działalności w ramach spółki będą miały znaczenie.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
King
31 sierpnia wygasła moja umowa o pracę. Od 1 października podjęłam nową pracę odległa 90 km od miejsca zamieszkania. Nie zarejestrowałam się w urzędzie przez wrzesień. Jest szansa, żeby zarejestrować się do tyłu, mimo, że się już pracuje?
Ekspert GoWork - Forum
Kingo,
zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, bezrobotną określa się osobę niezatrudnioną i niewykonującą innej pracy zarobkowej, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia. Wynika z tego, że nie można przyznać statusu bezrobotnego osobie, która jest już zatrudniona. Organ rozpatrujący wniosek bierze pod uwagę sytuację obecną. Celem bowiem funkcjonowania urzędów pracy jest jak najszybsze znalezienie zatrudnienia osobie bezrobotnej, a zatem jest to działanie teraźniejsze ze skutkiem na przyszłość; działanie wsteczne jest bezcelowe.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Alina
Dzień dobry,
Jestem studentką studiów niestacjonarnych i mam mniej niż 26 lat. Mój wniosek o bon na zasiedlenie został rozpatrzony pozytywnie i muszę zgodnie z warunkami przedstawić umowę z pracodawcą, który zamiast umowy zlecenie wystawił umowę o praktyki absolwenckie (wysokość wynagrodzenia jest nadal wyższa niż minimalne). Czy wspomniany rodzaj umowy jest akceptowalna, czy mimo wszystko w takim wypadku muszę zwrócić kwotę bonu?
Ekspert GoWork - Forum
Alino,
zgodnie z art. 66n ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, bon na zasiedlenie może być przyznany osobie, która będzie wykonywała m.in. inną pracę zarobkową. Pod tym pojęciem kryje się m.in umowa cywilnoprawna, której specyficznym rodzajem jest z kolei umowa o praktykę absolwencką. Można więc przyjąć, że kryterium podjęcia zatrudnienia zostaje przez Ciebie spełnione.
Problem pojawia się jednak w odniesieniu do kryterium okresu świadczenia pracy, albowiem zgodnie z art. 5 ustawy o praktykach absolwenckich, taka umowa nie może być zawarta na okres dłuższy niż 3 miesiące. Bon na zasiedlenie natomiast przyznaje się, jeżeli bezrobotny będzie pozostawał w zatrudnieniu przez co najmniej 6 miesięcy.
Analizując natomiast przepisy o ewentualnym zwrocie kwoty przyznanego bonu, to należy wskazać, że może się to zdarzyć, gdy:
1) bezrobotny w terminie do 30 dni od dnia otrzymania bonu na zasiedlenie nie dostarczy do powiatowego urzędu pracy dokumentu potwierdzającego podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej i oświadczenia o spełnieniu „warunku odległościowego” – w tej sytuacji zwrot dotyczy całości kwoty bonu;
2) bezrobotny do 7 dni, odpowiednio od dnia utraty zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej i od dnia podjęcia nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, nie przedstawi powiatowemu urzędowi pracy oświadczenia o utracie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej i podjęciu nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej oraz oświadczenia o spełnieniu „warunku odległościowego” – w tej sytuacji zwrot dotyczy całości kwoty bonu;
3) bezrobotny w terminie do 8 miesięcy od dnia otrzymania bonu na zasiedlenie nie udokumentuje faktu pozostawania w zatrudnieniu, wykonywania innej pracy zarobkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej przez okres 6 miesięcy – w tej sytuacji zwrot dotyczy części kwoty bonu, proporcjonalnie do udokumentowanego okresu pozostawania w zatrudnieniu.
Z powyższego można wysunąć wniosek, że krótsze zatrudnienie nie oznacza od razu automatycznej konieczności zwrotu bonu. Ustawodawca dopuszcza sytuację, w której zatrudnienie zakończy się w przeciągu 6 miesięcy, ale konieczne jest wówczas znalezienie nowego zatrudnienia, by kwoty bonu nie utracić. Jeśli się to nie uda, to wówczas zwrot następuje w części. Dzieje się to dopiero post factum. Na etapie informowania urzędu pracy o podjęciu zatrudnienia, ustawodawca wskazał, że bon utracić można wówczas, gdy bezrobotny faktu podjęcia pracy nie udokumentuje, nie zaś, gdy wskazany w umowie okres zatrudnienia nie spełnia kryterium 6-miesięcznego. Spełnienie tego kryterium ma znaczenie w okresie późniejszym, tj. dla określenia rzeczywistej, należnej kwoty bonu, tj. czy należała się ona w całości, czy też w części i wówczas dopiero starosta wezwie do ewentualnego zwrotu.
Alino, umowa o praktykę absolwencką jest tak samo ważna dla korzystania z bonu, jak umowa o pracę czy jakakolwiek inna cywilnoprawna. Istotne jest, byś utrzymała stan zatrudnienia przez co najmniej 6 miesięcy, nawet jeśli wiązało będzie się to z koniecznością zmiany miejsca zatrudnienia.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Alina
Ponawiam pytanie, będę wdzięczna za odpowiedź.
Jakub
Witam, mam pytanie o wiek. W czerwcu skończyłem 30 lat czy mam szansę dostać bon wypełniając wniosek w listopadzie, spełniając wszystkie pozostałe warunki?
Ekspert GoWork - Forum
Jakubie,
w przepisach określono, że bon może zostać przyznany osobie do 30 roku życia. Oznacza to, że wraz z dniem, w którym rozpoczyna się Twój 31 rok życia (dzień po 30. urodzinach), tracisz prawo do przyznania bonu na zasiedlenie.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Ola
Dzień dobry,
Na jakiej podstawie prawnej w Państwa artykule jest stwierdzenie, że nie ma obowiązku przedstawiania dokumentów wydatkowania bonu na zasiedlenie?
Właśnie otrzymałam pismo z urzędu, że takową dokumentację mam przedstawić.
Dziękuję za pomoc.
KP
Również bardzo proszę o wyjaśnienie tej kwestii. Jestem na etapie wnioskowania o bon, otrzymałam też informację z urzędu, że konieczne będzie posiadanie imiennych rachunków na wszystkie wydatki.
Ekspert GoWork.pl
Olu oraz KP,
zgodnie z art. 66n ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, środki Funduszu Pracy przyznane w ramach bonu na zasiedlenie przeznacza się na pokrycie kosztów zamieszkania związanych z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.
Na bezrobotnego, któremu przyznano bon na zasiedlenie, nałożono w powyższej ustawie obowiązki w postaci konieczności dostarczenia dokumentu potwierdzającego zatrudnienie oraz udokumentowania pozostawania w zatrudnieniu przez okres 6 miesięcy (do 8 miesięcy od dnia otrzymania bonu na zasiedlenie) oraz ewentualnego powiadomienia o utracie zatrudnienia i podjęcia nowego. Tylko zaniedbanie tych obowiązków może mieć wpływ na ewentualne modyfikacje w wysokości przyznanego świadczenia – konieczności jego zwrotu w całości lub w części.
Nie wskazano przy tym obowiązku wykazywania wysokości i celu ponoszonych wydatków z pieniędzy przyznanych w ramach bonu, jak również, aby ich wysokość lub brak przedstawienia rachunków mógł mieć wpływ na wysokość czy utratę środków. Prawdopodobnie wymóg taki służy jedynie celom dowodowym.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Asia
Czy udało się jakoś obejść przedstawianie tych dokumentów potwierdzających wydatki, czy trzeba było jednak to potwierdzić?
Xpl
Dzień dobry, czy jest możliwość otrzymania bonu, jeśli wracam do firmy w której już pracowałam? W przerwie pozostaje w statusie osoby bezrobotnej.
Ekspert GoWork.pl
Olu,
jeżeli spełniasz pozostałe wymogi, związane w szczególności z odległością miejsca pracy od miejsca (dotychczasowego) zamieszkania oraz Twoim wiekiem, to możliwe jest uzyskanie bonu. Nie jest bowiem istotne, w jakiej firmie miałabyś pracować i czym się zajmować, ale abyś spełniała kryteria formalne i utrzymała zatrudnienie przez 6 miesięcy.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Ewa
Jak wygląda sytuacja z czasem w którym możemy przystąpić do pracy? Tzn, jeśli złożymy podanie o bon na zasiedlenie wraz z deklaracją pracodawcy to można od razu po złożeniu zacząć prace czy trzeba czekać na decyzję urzędu?
Ekspert GoWork.pl
Ewo,
z uwagi na fakt, że organy administracyjne wydają decyzję w oparciu o stan faktyczny z chwili wydawania decyzji, zdaje się, że z rozpoczęciem pracy lepiej jest poczekać, w przeciwnym wypadku w momencie wydawania decyzji nieaktualna będzie już przesłanka posiadania statusu osoby bezrobotnej.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Ola
Czy jeżeli w okresie 30 dni nie udało nam się znaleźć pracy, jest możliwość starania się o kolejny bon?
Ekspert GoWork.pl
Olu,
jeżeli bezrobotny w ciągu 30 dni od dnia otrzymania bonu nie przedstawi dokumentu potwierdzającego podjęcie zatrudnienia, to cała kwota bonu podlega zwrotowi w całości w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty (art. 66n ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
Przepisy nie zastrzegają, aby niemożliwe było ponowne staranie się o przyznanie bonu.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Dana
Czy po zakończeniu 6 miesięcznego stażu dla bezrobotnych z urzędu pracy ( nie byłam zatrudniona na dalsze 6 miesięcy) mogę składać wniosek o bon zasiedleniowy i czy go dostanę. Oczywiście miejsce pracy byłoby koło 100 km od mojego miejsca zamieszkania.
Ekspert GoWork.pl
Dano,
jeżeli posiadasz status osoby bezrobotnej i spełniasz pozostałe kryteria formalne, w szczególności wiekowe i odległościowe, to możesz starać się o bon na zasiedlenie.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Karo
Ponawiam pytanie ?
Jak wygląda sytuacja z czasem w którym możemy przystąpić do pracy? Tzn, jeśli złożymy podanie o bon na zasiedlenie wraz z deklaracją pracodawcy to można od razu po złożeniu zacząć prace czy trzeba czekać na decyzję urzędu?
Ekspert GoWork.pl
Karo,
z uwagi na fakt, że organy administracyjne wydają decyzję w oparciu o stan faktyczny z chwili wydawania decyzji, zdaje się, że z rozpoczęciem pracy lepiej jest poczekać, w przeciwnym wypadku w momencie wydawania decyzji nieaktualna będzie już przesłanka posiadania statusu osoby bezrobotnej.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Kacper
Dzień dobry, wyprowadziłem się do odległego o 90 kilometrów miasta, niestety nie wiedziałem o czymś takim jak bon zasiedleniowy, przepracowałem w firmie 3 miesiące i w styczniu kończy mi się umowa. Jeżeli po wygaśnięciu umowy zarejestruję się jako bezrobotny i zacznę pracę w tej samej firmę to dostanę bon?
Ekspert GoWork.pl
Kacprze,
istotą bonu na zasiedlenie jest rekompensata wydatków, które bezrobotny zmuszony jest ponieść celem podjęcia pracy. Taki bon ma również służyć skróceniu czasu szukania zatrudnienia przez bezrobotnego i zachęceniu podjęcia pracy poza miejscem zamieszkania.
Co prawda kwestia ta nie została wyraźnie uregulowana, ale właśnie z uwagi na wyżej scharakteryzowaną istotę bonu na zasiedlenie można wnioskować, że skoro do tej pory pracowałeś w określonym miejscu i przeprowadziłeś się, oznacza to, że już poniosłeś wydatki celem podjęcia tej pracy, a zatem przyznanie bonu jest bezcelowe, bowiem rekompensowałoby de facto sytuację przeszłą, nie zaś przyszłą. Zwróć uwagę, że dla przyznania bonu na zasiedlenie istotne jest m.in. miejsce dotychczasowego zamieszkania, które powinno zmienić się w związku z planowanym podjęciem zatrudnienia, co przecież nie ma miejsca w Twojej sytuacji.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Emilia
NIestety, ale po otrzymaniu bonu nie można pracować w tym samej firmie. Jest to jeden z warunków przyznania bonu. Jest to jeden z warunków regulaminu MUP w Lublinie.
Emilia
Dzień dobry,
w miejscowości X, która oddalona jest ok 160km od mojego miejsca zameldowania, mieszkam już i pracuję od prawie 3 lat z przerwami (różne miejsca pracy). Dnia 31.12.2021r. skończyła mi się umowa (umowa o pracę), którą wypowiedziałam. Czy jeśli zarejestruję się jako bezrobotna w Urzędzie Pracy w mojej rodzinnej miejscowości, mam możliwość składania wniosku o przyznanie mi wyżej wspomnianej zapomogi? Wspomnę również, że w miejscowości X mieszkam na co dzień i wynajmuję nowe mieszkanie od prawie roku. Czy będę musiała to w jakiś sposób udokumentować np. rachunki, umowa wynajmu z datą zawarcia? Dziękuję za odpowiedź!
Ekspert GoWork.pl
Emilio,
zgodnie z art. 66n ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, bon na zasiedlenie może zostać przyznany osobie, która zamierza podjąć zatrudnienie poza miejscem dotychczasowego miejsca zamieszkania (a nie zameldowania). Oznacza to, że jeśli od roku mieszkasz już w tym miejscu, w którym dodatkowo wcześniej pracowałaś, to bon nie może zostać przyznany. Istotą bonu na zasiedlenie jest pomoc w podjęciu pracy poza miejscem codziennego bytowania, wymagającego „zasiedlenia” w innym miejscu, co w Twoim przypadku miało już miejsce wcześniej.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Anna
Proszę o pomoc,bon przyznany .wykorzystano miesiąc pracując na umowę cywilno prawną,następnie pracodawca zmienił umowę na umowę na stałe,zarobki powyżej najniższej.Jednak byłam w pierwszym miesiącu na l4 nie płatnym….(za krótki okres zatrudnienia,choroba nie wybiera)I dostałam wypłatę niższą niż przewidują przepisy odnośnie bonu.Nizsza o 300zl .Czy będę musiała zwrócić bon?
Ekspert GoWork.pl
Anno,
kwota wynagrodzenia ma znaczenie przede wszystkim dla przyznania bonu, drugorzędnie dla jego „utrzymania”. Dodatkowo, znaczenie ma kwota określonego w umowie wynagrodzenia (lub osiągany przychód), a nie faktycznie otrzymane wynagrodzenie, które – tak jak w Twoim przypadku – może w niektórych sytuacjach być niższe, np. z powodu choroby, która jest zdarzeniem losowym.
Zgodnie z art. 66n ust. 5, zwrot bonu na zasiedlenie następuje w przypadku:
1) nieudokumentowania, w terminie 30 dni, faktu podjęcia zatrudnienia;
2) nieprzedstawienia, w terminie 30 dni, oświadczenia o spełnianiu warunku odległościowego miejsca zatrudnienia od miejsca zamieszkania;
2) nieprzedstawienia, w terminie 7 dni, oświadczenia o utracie zatrudnienia i podjęciu nowego zatrudnienia;
3) nieudokumentowanie, w terminie do 8 miesięcy, faktu pozostawania w zatrudnieniu przez 6 miesięcy. Oczywiście zatrudnienie to powinno wiązać się z otrzymywaniem co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Znaczenie będzie miała jednak kwota określona w umowie – urząd pracy nie będzie żądał pasków wynagrodzeń 🙂
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Kasia
Dzień dobry, czy może być przyznany dwa razy bon na zasiedlenie? Ostatni bon otrzymałam 7 lat temu?
Ekspert GoWork.pl
Kasiu,
w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie zawarto żadnych przeciwskazań dla otrzymania bonu na zasiedlenie więcej niż jednokrotnie. Możesz zatem ubiegać się ponownie o przyznanie bonu 🙂
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Gabi
Witam, bon można otrzymać tylko w przypadku wykonywania pracy przez 6 miesięcy, jednak w praktyce wygląda to tak, że najpierw dostajemy umowę na okres próbny trzy miesiące a dopiero później, umowę na powiedzmy 12 miesięcy i co w takim przypadku? Pracodawca nie chce napisać we wniosku że zatrudni mnie na okres dłuższy niż 3 miesiące i co teraz? Nie mam szans na otrzymanie bonu? Pozdrawiam.
Ekspert GoWork.pl
Gabi,
możesz spróbować ubiegać się o bon, ale trzeba mieć na względzie, że ostatecznie zadecyduje starosta.
W przypadku osób, które teoretycznie uzyskały umowę na okres co najmniej 6-miesięczny już od razu, może przecież zdarzyć się tak, że rozwiążą/wypowiedzą/zostanie im wypowiedziany stosunek pracy choćby po tygodniu. Wówczas dla utrzymania bonu konieczne będzie podjęcie przez nich kolejnego zatrudnienia tak, aby w przeciągu 8 miesięcy mogły udokumentować 6 miesięcy pozostawania w zatrudnieniu – w przeciwnym razie kwota bonu będzie podlegała proporcjonalnemu zwrotowi.
W Twoim przypadku może być natomiast tak, że zostaniesz zatrudniona na 3 miesiące, a potem bez problemu umowa zostanie przedłużona na kolejny okres, a Ty bez trudu będziesz w stanie wykazać fakt pozostawania zatrudnienia przez 6 miesięcy.
Z powyższych względów, których oczywiście świadomy jest starosta, 6-miesięczny fakt pozostawania w zatrudnieniu ma pierwszorzędne znaczenie dla „utrzymania” bonu, drugorzędne dla jego przyznania. Ostatecznie więc zadecyduje starosta po przeanalizowaniu Twojego przypadku.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Ola
W październiku 2021 obroniłam dyplom i aktualnie mam status osoby poszukującej pracy. Chciałabym podjąć pracę w innym, odległym o ponad 400km mieście. Czy jako wcześniej niepracująca zawodowo osoba i poszukująca pracy (tak mam na zaświadczeniu z PUP) mogę otrzymać taki bon na zasiedlenie? Czy 5letnie studia magisterskie liczą się jako staż pracy, który umożliwia wnioskowanie o takie wsparcie?
Ekspert GoWork.pl
Olu,
jako osoba poszukująca pracy jak najbardziej masz możliwość ubiegać się o bon na zasiedlenie. Nie jest przy tym wymagany żaden staż pracy; staż pracy nie decyduje o możliwości ubiegania się o bon, jak również nie wpływa na jego przyznanie. Ważne, byś w dniu złożenia wniosku była zarejestrowana w urzędzie jako osoba bezrobotna poszukująca pracy.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
zuz
Witam. Od 9 miesięcy mieszkam około 100 km od domu ( miejsce w którym jestem zameldowana ). Do końca lutego pracuję 30 km od miejsca w którym mieszkam i 130 km od domu. Przez cały marzec będę bezrobotna. Od kwietnia zaczynam pracę w miejscowości w której mieszkam od 9 miesięcy czyli 100 km od domu. Czy należy mi się bon? Czy jest szansa, że go dostanę?
Ekspert GoWork.pl
Zuzie,
dla przyznania bonu istotne jest aktualne miejsce Twojego zamieszkania (nie zameldowania). Jeżeli miałabyś rozpocząć pracę, która oddalona jest od Twojego miejsca zamieszkania o co najmniej 80 km lub dojazd miałby zajmować co najmniej 3 godziny dziennie, to wówczas mogłabyś ubiegać się o bon. Istotą bowiem przyznania takiego bonu jest pokrycie kosztów związanych z koniecznością zmiany miejsca zamieszkania lub długotrwałego dojazdu w związku z rozpoczęciem zatrudnienia.
Nawet jeżeli miejsce Twojego obecnego zamieszkania nie figuruje w żadnych dokumentach i nie będzie dla Urzędu Pracy kwestią oczywistą, to i tak jednym z wymogów dla otrzymania bonu konieczne jest udokumentowanie faktu, że będziesz mieszkać w innym miejscu oraz wydatków z tym związanych np. poprzez przedstawienie umowy najmu. Taka umowa musiałaby zostać zawarta z taką datą, z której wynikałoby wyraźnie, że zamierzasz w tym miejscu zamieszkać w związku z planowaną przeprowadzką i podjęciem zatrudnienia, a zatem z pewnością w tym roku, a nie 9 lat temu.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Natalia
Witam, znalazłam pracę która spełnia wymogi ppotrzebne aby skorzystać z bonu o zasiedlenie, czy wniosek musi być złożony tylko wtedy gdy jest organizowany konkurs w danym urzędzie? Czy zgodny z prawem jest fakt że urząd dał tylko dwa dni na złożenie takiego wniosku osobiście, czy termin na złożenie takiego wniosku nie powinien być dłuższy ?
Ekspert GoWork.pl
Natalio,
w przepisach nie wskazano, aby o bon na zasiedlenie mogły ubiegać się wyłącznie osoby, które wygrały konkurs ogłoszony przez Urząd Pracy. Nie określono również terminów, w których ubiegający się o bon powinien złożyć wniosek.
Z przepisów wynika wniosek, że o bon na zasiedlenie można ubiegać się w dowolnym momencie, ważne aby spełniać wymogi formalne (wskazane wyżej w artykule), przede wszystkim mieć status osoby bezrobotnej.
W praktyce często rozpatrywanie wniosków o bon na zasiedlenie odbywa się po ogłoszeniu ich naboru przez Urząd Pracy, czyli można je złożyć w określonym w ogłoszeniu terminie. Trudno jednak wskazać, czy jest to działanie w pełni zgodne z prawem czy nie. Takie ukształtowanie sytuacji przez Urząd Pracy umożliwia jednak w praktyce skorzystanie z bonu jedynie osobom, które akurat w momencie ogłoszenia naboru pozostają bezrobotne, a tym samym uniemożliwia skorzystanie z bonu osobom, które stały się lub staną się bezrobotne wcześniej lub później. Takie osoby, składając wniosek poza określonym przez Urząd Pracy terminem, nie robią tego z własnej winy i zaniedbania. Nikt przecież nie może dać gwarancji, kiedy stanie się bezrobotny, jak również kiedy i gdzie znajdzie pracę.
Niestety, nie jestem w stanie powołać się na żaden konkretny przepis lub wyrok w powyższym zakresie, jest to zatem luźna interpretacja. Próbując jednak zrozumieć takie postępowanie organu należy wskazać, że pieniądze na realizację bonu powiat pozyskuje ze środków publicznych, a zatem jeżeli fizycznie takimi środkami jeszcze nie dysponuje (a pieniądze na realizację bonu powinny zostać wypłacone wnioskodawcy po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku), to próbuje sytuację rozwiązać w inny sposób, właśnie w drodze naboru wniosków, kiedy to fizycznie dysponuje już środkami na pokrycie realizacji bonu.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Bartosz
Dzień dobry.
Urząd pracy z mojego powiatu prowadził nabór wniosków o przyznanie bonu na zasiedlenie jedynie w dniach od 2 do 4 lutego 2022. Dowiedziałem się o tym dopiero teraz, kiedy urząd nawet nie rozpatrzył wniosku o rejestracje jako osoba bezrobotna, który wysłałem z końcem stycznia. Czy to znaczy ze nie mam szans na otrzymanie bonu bo minął okres składania wniosków? Za późno stałem się bezrobotny czy o co chodzi? Sądziłem ze na tego typu fundusze nie robi się naborów w konkretnych terminach tylko składa się wnioski w momencie w którym są one osobie bezrobotnej potrzebne 🙂 proszę wyjaśnić bo absurdy tego kraju mnie przerażają
Ekspert GoWork.pl
Bartoszu,
w przepisach dotyczących bonu na zasiedlenie rzeczywiście nie znajdziemy żadnych wskazań, jakoby wniosek można było złożyć jedynie w momencie ogłoszenia naboru przez urząd. Tak ukształtowana sytuacja, w której Urząd Pracy w ogóle rozpatrywałby jakiekolwiek wnioski o przyznanie bonu tylko w momencie gdy wpłynęły w określonych przezeń dniach sprawiałaby, że spora część osób uprawnionych wedle ustawy do skorzystania z bonu nie otrzymałaby takiej szansy ze względu na arbitralną i niczym niepopartą decyzję organu; można byłoby się nawet pokusić o stwierdzenie nadinterpretacji przepisów przez organ. Dla przyznania bonu istotne są bowiem inne przesłanki, tj. m.in. status osoby bezrobotnej, który jest przecież czynnikiem zmiennym i niedającym się przewidzieć, bo przecież nie możemy wiedzieć, kiedy dana osoba stanie się bezrobotna i czy akurat, mówiąc potocznie, „wstrzeli się” w termin wskazany przez organ.
Tyle w teorii, natomiast w praktyce rozpatrywanie wniosków odbywa się w drodze naboru dlatego, że wypłata środków na realizację bonu powinna nastąpić od razu po jego przyznaniu, natomiast środki na finansowanie tego bonu pozyskiwane są z – ogólnie mówiąc – „krajowych” środków finansowych, a zatem jeżeli takimi środkami fizycznie powiat nie dysponuje, to próbuje rozwiązać sytuację w inny sposób, tj. ogłaszając nabór wtedy, kiedy wiadomo że będzie w stanie wypłacić pieniądze wnioskodawcy.
Odnosząc się natomiast do braku jakiejkolwiek reakcji organu na Twój wniosek, to należy tutaj wskazać, że organ ma co do zasady 30 dni na załatwienie sprawy (art. 35 KPA). Jeżeli sprawa nie została załatwiona w tym terminie (w szczególności w przypadku bezczynności organu), masz prawo wnieść ponaglenie do organu wyższego stopnia na podstawie art. 37 KPA (w tym przypadku do rady powiatu), ale za pośrednictwem organu prowadzącego postępowanie (w tym przypadku urzędu pracy – starosty).
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Gosia
Witam.
Otrzymałam informację z mojego PUP , że nie realizują ( nie przyjmują wniosków) o bon zasiedleniowy. Czy to jest zgodne z prawem, czy ustawa nie gwarantuje mi takiej możliwości ?
Ekspert GoWork.pl
Gosiu,
z art. 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wynika, że określenia priorytetowych grup bezrobotnych i osób wymagających wsparcia, a co za tym idzie – najbardziej trafnych form pomocy, dokonuje samorząd województwa na podstawie Krajowego Planu Działań, uwzględniając strategie rozwoju województwa, w tym w zakresie polityki społecznej, oraz po zasięgnięciu opinii powiatów wchodzących w skład województwa oraz wojewódzkiej rady dialogu społecznego. W skrócie, to samorząd województwa określa indywidualnie dla danego województwa, kogo i w jaki sposób wesprą powiatowe urzędy pracy. Takiego określenia organ ten dokonuje na podstawie Krajowego Planu Działań, w którym z kolei określane są cele i kierunki działań zgodne z priorytetami polityki państwa w dziedzinie rynku pracy oraz przewidywana wysokość środków finansowych, w tym Funduszu Pracy oraz budżetu państwa, na dofinansowanie w/w działań.
Z powyższego wynika więc, że bon na zasiedlenie może nie być w ogóle przyznawany w powiatach, w których samorząd województwa określił inną, trafniejszą formę pomocy bezrobotnym, zwłaszcza z uwzględnieniem wysokości środków, którymi dysponuje celem udzielania wsparcia bezrobotnym.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Seba
Witam
Czy wniosek można złożyć przez internet . ?
Ekspert GoWork.pl
Sebo,
tak, jeżeli taki wniosek jest obsługiwany elektronicznie w Twoim urzędzie pracy. Możesz to sprawdzić na stronie praca.gov.pl, a dokładniej tutaj: https://www.praca.gov.pl/eurzad/index.eup#/inneSprawy/wyborUrzedu?dest=EURZAD.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
CzornY
Dzień Dobry,
Proszę o informację co do deklarowanej kwoty bonu, o którą się można ubiegać.
Czy jako koszty możemy deklarować koszt przeprowadzki? tzn. paliwa / wynajęcia busa / firmy
Czy w tym koszcie możemy zaliczyć wyłącznie koszt jednomiesięcznego czynszu oraz załóżmy biletu miesięcznego? Jakie koszty można tam wpisać i czy wpisujemy je jako jednorazowe, czy też jako cykliczne przez ten okres „testowy”. Pozdrawiam
Ekspert GoWork.pl
CzornY,
na początku należy przypomnieć, że istotą bonu na zasiedlenie jest pomoc bezrobotnemu w opłaceniu wydatków związanych ze zmianą miejsca zamieszkania w celu podjęcia pracy zarobkowej. Do takich wydatków należą nie tylko te „sztywne” i cykliczne w postaci kosztów najmu i biletów transportu miejskiego, ale również te wskazane przez Ciebie, poniesione jednorazowo w związku z organizacją przeprowadzki, a zatem – koszt paliwa, wynajęcia firmy transportowej czy też kaucji za najem, jak również zakup niezbędnych sprzętów AGD.
Pamiętać jednak należy, że kwota bonu na zasiedlenie może wynieść maksymalnie 200% przeciętnego wynagrodzenia, które w tym roku wynosi 6235 zł brutto, a zatem kwota bonu nie może przekroczyć 12 470 zł brutto. O ostatecznej wysokości bonu zadecyduje starosta.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Katarzyna
Dzień dobry, otrzymałam bon w październiku. Od tego momentu pracuje na umówię o pracę. Ostatnio podjęłam pracę dodatkową na 2 weekendy w miesiącu – umowa zlecenie. Czy powinnam zgłosić tą umowę zlecenie w urzędzie pracy? Czy oni to sprawdzają? Czy tylko zalezy im na tej glownej umowie o pracę? Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam
Ekspert GoWork.pl
Katarzyno,
dla przyznania bonu na zasiedlenie istotny jest głównie fakt konieczności przeprowadzki w celu podjęcia zatrudnienia oraz utrzymanie (jakiegokolwiek) zatrudnienia przez 6 miesięcy, za które będziesz otrzymywała co najmniej minimalne wynagrodzenie. To, że w trakcie podjęłaś dodatkowe zatrudnienie nie wpływa już na Twoją sytuację – i tak już się przeprowadziłaś, jesteś zatrudniona, otrzymujesz odpowiednie wynagrodzenie.
Na marginesie – pracodawca zgłosi umowę zlecenie do oskładkowania i opodatkowania, a zatem w urzędzie pracy taka informacja też się znajdzie niezależnie od Twojej ingerencji 🙂
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
EMF
Wyprowadzam sie 83km od mojego miejsca zamieszkania . Bede mieszkac I kolezanki czy moge strac sie o bon jezeli nie bede miala fv?
Czy jak otrzymam Bon moge sie przeprowadzic w trakcie 6 miesiacu ?
Ekspert GoWork.pl
EMFo,
celem udokumentowania warunku odległościowego możesz przedstawić np. umowę najmu spisaną z koleżanką, nie musi to być fv. Możesz przeprowadzić się w trakcie, ważne jednak, by zachować warunek odległościowy 🙂
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Klaudia
Witam. We wniosku wpisałam konkretne miasto jednakże czekając na decyzję o przyznaniu znalazłam fajną ofertę w innym mieście. Czy muszę od nowa starać się o bon i pisać nowy wniosek czy wystarczy poinformować? Próbowałam się dodzwonić do urzędu ale chyba się już dziś spóźniłam…
Ekspert GoWork.pl
Klaudio,
z jednej strony dobrze byłoby złożyć nowy wniosek, bowiem każda sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie – dane zawarte we wniosku wpływają na możliwość przyznania bonu i jego wysokość, a zatem zmiana takich danych oznacza całkiem inny stan faktyczny. Z drugiej strony, zgodnie z przepisami ustawy bezrobotny otrzymuje bon w związku z przeprowadzką do innego miejsca, a nie do określonego we wniosku miejsca. Poza tym, ma też obowiązek (a w tej sytuacji również możliwość) powiadomienia urzędu pracy o zmianie miejsca zatrudnienia w trakcie 6-miesięcznego okresu, czyli już po przyznaniu bonu. Zmiana miejsca pracy nie jest równoznaczna z utratą bonu czy też koniecznością składania nowego wniosku. Wreszcie, nie bez powodu wyznaczono bezrobotnemu aż 30-dniowy termin na dostarczenie dokumentu potwierdzającego podjęcie zatrudnienia i spełnienie warunku odległościowego. Służy to zapewne zabezpieczeniu w przypadku gdy bezrobotny nie podjąłby zatrudnienia w mieście wskazanym we wniosku lecz w innym, ale oddalonym również o co najmniej 80 km od miejsca dotychczasowego miejsca zamieszkania.
Z powyższego można wysunąć wniosek, że raczej nie ma konieczności w Twojej sytuacji składania nowego wniosku. W praktyce natomiast nie zaszkodzi potwierdzić tego z Twoim urzędem pracy 😉
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
XDXDA
Jeśli we wniosku napisało się ze pracę będzie szukać w branży gastronomicznej a teraz trafiła się praca na umowę o pracę w innej branży czy ti coś w tym przeszkadza ?
Ekspert GoWork.pl
XDXDA,
nie przeszkadza. Ważne, by zatrudnienie umożliwiło spełnienie warunku związanego z osiąganym wynagrodzeniem w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie oraz podlegać będziesz ubezpieczeniom społecznym.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Mateusz
Dzień dobry, czy są jakieś wymogi, które musi spełniać pracodawca?
Pozdrawiam!
Olek
Dzień dobry, jestem w wieku do 25 lat i w urzędzie pracy zarejestrowany od końca marca, dopiero co dowiedziałem się o bonie i chciałbym złożyć dokumenty w lipcu tylko, że w wymogach bonu jest zapis, że: „Osoby do 25 roku życia mogą otrzymać bon na zasiedlenie w okresie nie dłuższym niż 4 miesiące od dnia rejestracji w PUP.”. Co w takiej sytuacji jeżeli przekracza mi te 4 miesiące ?
Monika
Dzień dobry, czy jeśli podejmę pracę na umowę zlecenie i na umowie będę mieć podaną kwotę 19,70 brutto czyli najniższą krajową, która spełnia wymogi bonu o zasiedlenie. To czy ważne jest ile godzin w miesiącu będę wyrabiać w pracy, czy kwota przelewu / mojego wynagrodzenia również musi się pokrywać z minimalną krajową?
Pozdrawiam
Madzia
Miesięczna kwota wynagrodzenia musi być równa lub większa od minimalnej krajowej czyli 3010zł brutto
Mateusz
Witam
Jestem kierowcą ciężarówki, aktualnie jestem w trakcie zmiany pracy. Firma do której planuję się przenieść znajduje się ponad 80 km od mojego miejsca zamieszkania, zamierzam też przeprowadzić się w tamte rejony. Ciężarówką będę jeździł po całej Unii Europejskiej w systemie 2na 1(czyli dwa tygodnie w trasie, tydzień w domu) Czy w takiej sytuacji przysługuje mi bon na zasiedlenie, jestem w trakcie rejestracji w urzędzie pracy i składania bonu na zasiedlenie ale w urzędzie dopiero sprawdzają czy kierowcy międzynarodowemu przysługuje taki bon. Proszę o odpowiedz.
Pozdrawiam
Wiktoria
Dzień dobry,
Mam Pytanie, przeprowadziłam się i mieszkam w miejscowości X i pracuje tutaj(umowa zlecenie) jako że jest to większa firma ma kilka oddziałów w innych miastach, czy mogę przejść na umowę o pracę w tej samej firmie ale w innym mieście i również dostanę bon?
Madzia
Najpierw musisz być zarejestrowaną bezrobotną i chyba musi upłynąć jakiś czas od ostatniej umowy z firmą, z którą pracowałaś wcześniej
Teresa
Czy jeśli wcześniej pracowałam na umowie zlecenie daleko od domu. I teraz jestem zarejestrowana jako bezrobotna to mogę ubiegać się o bon?
Matylda
Witam, prosiłabym o udzielenie odpowiedzi na kilka nurtujących mnie pytań.
1. Czy bon może być przyznawany wielokrotnie (jeżeli dana osoba za każdym razem spełniałaby warunki odnośnie jego przyznania)?
2. Jestem zameldowana na stałe w miejscowości X, która jest oddalona o ok. 450 km od miasta Y, w którym obecnie pracuję. Jeżeli za rok kupiłabym mieszkanie na własność w miejscowości Y (bez zmiany meldunku stałego oraz bez nadania meldunku czasowego) i straciłabym w niej pracę, to czy następnie mogłabym zarejestrować się jako bezrobotna w PUP-ie w miejscowości X, poszukać jakiejś nowej pracy w mieście Y i starać się o bon na zasiedlenie (kryteria wieku, odległości etc. spełnione)? Czy fakt, że pracowałam w mieście Y przez ostatnie 12 miesięcy lub/i zakupiłam tu mieszkanie w jakiś sposób blokuje mi możliwość ubiegania się o to świadczenie pieniężne?
TADAMAMAM
Czy umowa podnajmu musi być podpisania po wydaniu decyzji o przyznaniu bonu czy może być trochę wcześniej? Można przecież dać informację, że o mieszkanie w stolicy nie jest tak łatwo w związku z tym trzeba było wynająć mieszkanie wcześniej, aby można było rozglądać się za pracą.
No i czy umowa zlecenie w tym mieście ma jakieś znaczenie? Czy mogą stwierdzić, że skoro pracowałam na zleceniu w Warszawie to już tam mieszkałam.
KlaudiaT
Witam! Ponad 2 lata tametu przeprowadziłam się do miejscowości oddalonej ponad 100 km od mojego miasta rodzinnego. Przez ten okres zasiedliłam się tu i podjęłam prace. Niestety życie zmusza mnie do powrotu, co wiąże się z wysokimi kosztami (przeprowadzka, wynajem nowego mieszkania, poszukiwanie pracy). Czy wobec tego, powracając do swojego rodzinnego miasta, w którym już kiedyś mieszkałam i mam tam meldunek, mogę ubiegać się o taką zapomogę i starać się o bon na zasiedlenie? Czy się nie kwalifikuję? Jeśli tak do jakiego urzędu pracy mam się zgłosić? Do urzędu miejsca zamieszkania, w którym obecnie żyje? Czy do miejscowości rodzinnej, w której mam meldunek i planuje wrócić po okresie ponad 2 lat? Dziękuję za odpowiedź.
Tomek
Dzień dobry
Mam pytanie 21.10.2022 dostałem decyzję że jestem osobą bezrobotna 8 listopada 2022r. rozpocząłem szkolenie w firmie warunkiem otrzymania pracy było zdanie egzaminu . W dniu 8 listopada 2022r również złożyłem za pomocą e-Puapu wniosek o przyznanie bonu . Mój wniosek został rozpatrzony pozytywnie;, a 14 listopada 2022r dostałem od pracodawcy umowę zlecenie zawarta z dniem 8 listopada 2022 r .Moje pytanie czy będę musiał zwrócić pieniądze po ich otrzymaniu.
Czy data złożenia wniosku może być równa z datą podjęcia pracy , czy musi być wcześniejszą. Pozdrawiam
Belka
Dzień dobry,
Czy jeśli korzystałam już z bonu kilka lat temu to czy może wnioskować kolejny raz?
Koral
Dzień dobry, czy jest możliwość aby bon dostała osoba, która zakończyła współpracę z firmą na umowę o dzieło, zarejestrowała się w biurze pracy, a później przez to biuro pracy zatrudniła się na umowę o pracę w tej samej firmie?
Absolutnie nie mogę znaleźć informacji jak to się ma z perspektywy umowy o dzieło, bo od niej nie są odprowadzane żadne składki ani nie ma ubezpieczenia.
Kuba1
Czy wniosek o bon na zasiedlenie można złożyć tylko raz? Pytam ponieważ, przez pracodawcę i umowę, która szła bardzo długo mogę go stracić. Zatem czy byłaby szansa na otrzymanie bonu jeśli wróciłbym do domu, powtórzył procedury i ponownie znalazł pracę w innym mieście?
pąpel
Czy jeśli rocznikowo mam 31 lat, ale wciąż nie miałam urodzin, to kwalifikuję się jako osoba, która „nie przekroczyła 30 roku życia”?
Weronika
Mam 25 lat studiuje zaocznie, w styczniu otrzymałam bon na zasiedlenie. Czy przysługuje mi ulga dla studentów? Czy pobierając bon trace ulge ?
Ryszard P
Pytanie do osób, które takowy bon już otrzymały, ile dni zajęło rozpatrzenie wniosku?
Przesiedleniowiec
W przypadku gdy chciałbym płynnie przejść z pracy do pracy oddalonej o tę wymaganą odległość od dotychczasowego zamieszkania w jak najkrótszym czasie to i tak jestem zmuszony po zakończeniu pracy i złożeniu wniosku już jako bezrobotny czekać na decyzję starosty (gdzie może to być nawet do 30 dni) przed podpisaniem kolejnej umowy?
Można się spodziewać krótszego okresu oczekiwania na decyzję?
Ile zazwyczaj trwa takie oczekiwanie na decyzję starosty?
Czy można to jakoś pośpieszyć? 🙂
Mała
Witam mam takie pytanie. Otrzymałam bon na zasiedlenie więcej niż 80 km od miejsca zameldowania. Aktualnie po 2 miesiącach zamierzam zmienić pracę. Siedziba miej nowej firmy będzie się mieścić 300 km od miejsca mojego zameldowania, natomiast teren na którym będę pracować będzie 60 km od miejsca mojego zameldowania. Miejsce zamieszkania tymczasowego nie ulega zmianie, zostaje takie jakie wpisałam przy pobieraniu bonu. Czy będę musiała go oddać?? Proszę o odpowiedź
Justyna
Dzień dobry,
co jeśli tuż po przepracowaniu 6 miesięcy zwolnię się, a pracodawca nie podpisze deklaracji zatrudnienia po 6 miesiącu pracy ? Czy w takiej sytuacji można w inny sposób udokumentować zatrudnienie w 6 i ostatnim miesiącu?
eNtity
Dzień dobry,
Chciałbym złożyć wniosek o bon na zasiedlenie jednak nurtuje mnie podstawowe pytanie czy on mi się należy. Sytuacja w skrócie wygląda tak, że bon chce otrzymac za przeprowadzkę i prowadzenie życia zawodowego w miejscu, do którego się już przeniosłem w przeszłości. Sytuacje prywatne zmusiły mnie do odejścia z wówczas posiadanego miejsca pracy i powrót do domu rodzinnego czyli pod adres zameldowania. Pomiędzy tym okresem, który trwa kilka tygodni dowiedziałem się o ww. bonie przesiedleńczym i chciałbym ponownie spróbować swoich sił w większym mieście. Spełniam pozostałe wymogi, kluczowym pytaniem jest czy w takiej sytuacji mogę wnioskować o bon? Na dniach chcę zarejestrować się jako osoba bezrobotna i dzięku uprzejmości pracownikowi go work będę wiedział czy składać wniosek o bon. Formalnie mieszkam pod adresem zameldowania i chce wyjechac, choc ponownie to wciaz by podjac sie pracy zarobkowej w wiekszym miescie i tam wynajac mieszkanie. Aktualnie nie posiadam zadnym umów najmu. Z góry dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam.
Patrycja
Witam, po jakim czasie mogę ponownie zarejestrować się w urzędzie jeśli sama się z niego wyrejestruje? (i czy jeśli sama się wyrejestruje to również będę ubezpieczona miesiąc po wyrejestrowniu?) Po ponownym zarejestrowaniu odrazu chcialabym skorzystać z bonu, czy będzie to odrazu możliwe?
Damian
Czy po otrzymaniu bonu zasiedleniowego mogę otrzymać po okresie 6 miesięcy dotację na założenie działalności gospodarczej?
Ww.
Dzień dobry!Urząd Pracy w Świeciu we „Wniosku o przyznanie bonu ..” określił maksymalną kwotę nie wyższą niż 5000 zł (kwota nie może być wyższa niż 5.000 zł). Czy jest to zgodne z przepisami?
Kasia
Dzień dobry.
Chciałabym zapytać o taki bon w przypadku studenta który po obronie magistra (lat 24) zarejestruje się jako bezrobotny w miejsce rodzinnym, po czym zda egzamin doradcy podatkowego i podejmie praktyki obowiązkowe praktyki w nękacie oddalonym o ponad 300 km. Czy może ubiega się o taki bon, dodam ze praktyki trwają łącznie 24 miesiące i są prowadzone na zasadzie takiej jak umowa o zlecenie ponieważ osoba do 26 i tak nie odprowadxa podatków. Chciałabym tez zapytać o to ze praca po otrzymaniu bonu ma trwać nieprzerwanie 6 ms czy może być tak ze 3 miesiące w jednym miejscu i zaraz 3 ms w innym, bez przerwy ?
Katarzyna
Nie bardzo rozumiem co wpisać we wniosku w polu planowane miejsce zamieszkania wraz z podaniem ulicy oraz dane planowanego pracodawcy. Podobnie sprawa wygląda z dołączeniem deklaracji od przyszłego pracodawcy. Skoro przez całą procedurę ubiegania się o wniosek muszę pozostawać bezrobotna, to skąd wykluczając znajomości mam wiedzieć kto dokładnie mnie zatrudni lub na jakiej ulicy znajdę mieszkanie?? Dla mnie to absurd, proszę o wyjaśnienie
Klaudik
Dzień dobry.
Bon na zasiedlenie został mi przyznany. Właśnie zmieniła pracę i pani z urzędu kazała mi wysłać dokumenty wraz z „tabelami” w których trzeba w pisać miesiąc, ile się przepracowało godzin, jaka była wypłata i odciągane składki. Menagerka tej firmy nie jest w stanie mi tego wypełnić jedynie może dać mi paski płacowe. Czy takie rozwiązanie jest możliwe ?
Aleksandra_mobbing
Dzień dobry,
Został mi pozytywnie przyznany bon na zasiedlenie. Podjęłam pracę (pierwsza umowa na 6 miesiący) w której mam aktualnie przepracowane 4 miesiące.
W pracy pojawia się mobbing. Mam udokumentowane od psychiatry wrócenie do leków uspokajających oraz nasennych ze względu na sytuację w firmie. Zaproponowano mi również l4, jednak odmówiłam biorąc pod uwagę pobrany bon zasiedleniowy.
Jak wygląda postępowanie w takiej sytuacji? Czy zwrot kosztów jest proporcjonalny do dni końca umowy?
Nie jestem w stanie określić czy w ciągu miesiąca będę w stanie wrócić do pracy, a na pewno nie wrócę już do aktualnej firmy, więc łączy się to z poszukaniem nowego miejsca pracy
Michał
Witam! Dziękuję za bardzo ciekawy artykuł! Za miesiąc wracam do Polski z za granicy. Palnuję przeprowadzić się z domu rodzinnego gdzie jestem zameldowany do innego miasta. Mam nadzieję że po zarejestrowaniu się w urzędzie pracy uda mi się skorzystać z tej pomocy 🙂
Chciałbym jeszcze zapytać gdzie można znaleźć więcej informacji z jakich pomocy może skorzystać osoba bezrobotna?
Pozdrawiam! 🙂
Klaudia
Jestem po ukończeniu studiów, pobieram jeszcze alimenty od rodzica z racji tego że nie jestem w stanie jeszcze sama się utrzymać. W poszukiwaniu pracy znalazłam ofertę oddaloną o blisko 800 km. Czy mogę zarejestrować się w urzędzie jako bezrobotna i z tego tytułu starać się o przyznanie bonu zasiedleniowego i czy razem z tym pracodawca będzie mógł otrzymać na mnie bon zatrudnieniowy?