Czym jest bon na zasiedlenie i jak się o niego ubiegać? Z tego tekstu dowiecie się, na czym polega ta forma aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych do 30. roku życia. Możecie zdobyć nawet kilkanaście tysięcy złotych wsparcia na pokrycie kosztów zamieszkania! Jak wypełnić wniosek o bon na zasiedlenie?
Bon na zasiedlenie – co to jest?
Czym jest bon zasiedleniowy? Ta forma wsparcia jest dedykowana młodym, dopiero początkującym na rynku pracy. Jeśli jeszcze nie ukończyliście 30 lat, a do tego macie oficjalny status bezrobotnego i jesteście gotowi na wyjazd do innego miasta w poszukiwaniu pracy, to może być dla Was duża pomoc. Bon zasiedleniowy stanowi gwarancję przyznania środków finansowych na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej.
Finansowy „zastrzyk” otrzymają również osoby, które miasto chcą zmienić, aby w nowym spróbować założyć własną działalność gospodarczą. Na jakich zasadach przyznawane jest wsparcie i w jaki sposób ubiegać się o bon na zasiedlenie?
Bon na zasiedlenie – warunki
Jakie warunki należy spełnić, aby móc ubiegać się o bon zasiedleniowy? Pierwszym, istotnym kryterium jest wiek. Aby otrzymać taką formę wsparcia finansowego, nie możecie przekroczyć 30. roku życia.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest posiadanie oficjalnego statusu bezrobotnego. Aby go uzyskać, musicie zgłosić się do najbliższego Urzędu Pracy i zarejestrować się jako bezrobotni.
Bon na zasiedlenie zostanie przyznany osobom bezrobotnym w przypadku podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania.
Bon na zasiedlenie – ile trzeba być bezrobotnym?
Czy aby móc złożyć wniosek o bon na zasiedlenie, musicie być bezrobotni przez określoną ilość czasu? Wcale nie! Wniosek możecie złożyć nawet od razu po zakończeniu procesu rejestracji. W tym celu trzeba będzie udać się do osoby, która w Waszym urzędzie jest odpowiedzialna za aktywizację zawodową bezrobotnych i zgłosić chęć uczestnictwa w programie.
Bon na zasiedlenie – wymagania
O bon na zasiedlenie mogą ubiegać się osoby w wieku do 30 lat, które spełniają poniższe warunki:
zamierzają podjąć zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą poza miejscem dotychczasowego zamieszkania, przy czym z tytułu ich wykonywania będą oni osiągać wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie oraz będą podlegać ubezpieczeniom społecznym;
odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której zamieszkają w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej wynosi co najmniej 80 km, lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania środkami transportu zbiorowego przekracza łącznie co najmniej 3 godziny dziennie;
będą pozostawały w zatrudnieniu, wykonywały inną pracę zarobkową lub będą prowadziły działalność gospodarczą przez okres co najmniej 6 miesięcy.
Szukasz pracy w Poznaniu? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!
Wszystkie te informacje otrzymacie również we wniosku do wypełnienia, który trzeba złożyć, aby móc ubiegać się o bon na zasiedlenie. Jeżeli nadal będziecie mieć wątpliwości co do poszczególnych podpunktów, możecie też skorzystać z indywidualnej porady doradcy w powiatowym Urzędzie Pracy.
Jak wypełnić wniosek o bon na zasiedlenie?
Aby móc przystąpić do programu, konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku. Jego gotowy wzór do wypełnienia możecie pobrać bezpośrednio ze strony Urzędu Pracy w Waszej miejscowości bądź otrzymać go na miejscu. Podać w nim trzeba będzie następujące informacje:
dane osobowe;
obecne miejsce zamieszkania;
kwota bonu, o jaki się wnioskuje;
adres nowego miejsca zamieszkania.
Poza tymi informacjami będziecie także musieli wypełnić rubrykę uzasadnienia celowości przyznania bonu na zasiedlenie z uwzględnieniem potencjalnych kosztów. Dodatkowo jest jeszcze deklaracja pracodawcy o zamiarze zatrudnienia osoby bezrobotnej. W przypadku, gdy zamierzacie założyć własną działalność gospodarczą, wymagane jest wypełnienie odpowiedniej deklaracji (dane osobowe, adresy zarejestrowania i prowadzenia działalności gospodarczej).
Uzasadnienie celowości przyznania bonu na zasiedlenie – co wpisać?
Jak uzasadnić bon na zasiedlenie? Warto pamiętać, że osoba bezrobotna, która otrzymała bon, nie ma obowiązku przedstawienia dokumentów potwierdzających wydatkowanie przyznanej kwoty. Z tego względu Urzędy Pracy również nie określały zamkniętego katalogu kosztów zamieszkania.
Koszty zamieszkania to zresztą, jak zauważają urzędnicy, niejedyny koszt związany z podjęciem pracy w innej, niż rodzinna, miejscowości. Dlatego doradzają – jeśli chcecie zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku, skupcie się na ogólnym opisie celu wydatkowania środków, które otrzymacie w ramach bonu.
Mogą być nimi przykładowo:
średni koszt związany z wynajmem mieszkania,
średni koszt dojazdów do nowego pracodawcy.
Bon na zasiedlenie – dokumenty
Czy aby mieć szansę na otrzymanie bonu na zasiedlenie, warto dołączać do wniosku dodatkowe dokumenty? O ile w przypadku podjęcia zatrudnienia w innej miejscowości u konkretnego pracodawcy nie są one wymagane, o tyle mogą okazać się przydatne w innym przypadku.
Jeśli bowiem planujecie zakładać własną działalność gospodarczą, finansując ją ze środków z bonu, dobrze udokumentować swoje doświadczenie w danej branży. Mogą to być:
dokumenty potwierdzające Wasze kierunkowe wykształcenie;
dokumenty potwierdzające Wasze doświadczenie zawodowe w danej branży;
dokumenty potwierdzające odbyte szkolenia zawodowe w danej dziedzinie;
dokumenty potwierdzające posiadanie wymaganych uprawnień do wykonywania zawodu.
Oczywiście zdobycie pracy w wyuczonym zawodzie nie jest warunkiem koniecznym, aby otrzymać bon. Jednak jak zaznaczają urzędnicy, taka forma złożenia wniosku o zasiedlenie ma o wiele większe szanse na realne powodzenie.
Zaświadczenie o podjęciu zatrudnienia – kiedy trzeba je dostarczyć?
Pamiętajcie też o tym, że zaświadczenie o podjęciu zatrudnienia bądź dokumenty potwierdzające założenie działalności będziecie musieli dostarczyć do Urzędu obowiązkowo po otrzymaniu środków z bonu zasiedleniowego. Będziecie mieć na to 30 dni.
Co trzeba zrobić po otrzymaniu bonu na zasiedlenie?
Złożony wniosek bezrobotnego i ostateczne przyznanie bonu to nie koniec formalności. Bezrobotny, który otrzymał taką formę wsparcia, jest zobowiązany do konkretnych działań wobec urzędu pracy. Taka osoba powinna:
1) Do 30 dni od dnia otrzymania bonu dostarczyć do powiatowego urzędu pracy dokument, który potwierdza podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej. Potrzebne jest również oświadczenie o spełnieniu warunku związanego z odległością od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca, w której bezrobotny zamieszka przez podjęcie nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub otworzenie działalności gospodarczej.
2) Do 7 dni od dnia utraty zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej i od dnia podjęcia nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, przekazać powiatowemu urzędowi pracy oświadczenie potwierdzające utratę zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej oraz podjęciu nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej wraz z oświadczeniem o spełnieniu warunku dotyczącego odległości od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejsca, w którym osoba bezrobotna zamieszka przez podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub otwarcia działalności gospodarczej;
3) Do 8 miesięcy od dnia otrzymania bonu udokumentować w urzędzie pozostawanie w zatrudnieniu, posiadanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej przez okres przynajmniej 6 miesięcy.
W razie niewywiązania się z tych zobowiązań, według artykułu dotyczącego promocji zatrudnienia i instytucji rynku pracy:
- w przypadku punktu 1 i 2 – kwota bonu na zasiedlenie podlega zwrotowi w całości w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty;
- w przypadku punktu 3 – kwota bonu na zasiedlenie podlega zwrotowi proporcjonalnie do udokumentowanego okresu pozostawania w zatrudnieniu, wykonywania innej pracy zarobkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.
Bon zasiedleniowy w praktyce – na co uważać?
Co jeszcze możecie zrobić, aby zwiększyć prawdopodobieństwo otrzymania dodatku zasiedleniowego? Jednym ze sprawdzonych sposobów jest dołączenie do wniosku deklaracji pracodawcy, który chce zatrudnić Was w zasiedlanym miejscu.
Dla Dyrektora Urzędu to sygnał, że bon zostanie dobrze spożytkowany, a dana osoba znajdzie stabilne zatrudnienie na długi czas. A to oznacza, że prędzej zostanie wydana pozytywna decyzja. Uwaga! Ten krok ma zastosowanie wyłącznie w przypadku, w którym macie zostać zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, lub podejmujecie się założenia działalności.
Jeśli obawiacie się, że stracicie powierzone Wam środki w przypadku np. utraty pracy po zakończeniu 3-miesięcznej umowy o na okres próbny, nie musicie się tym martwić. Na rozliczenie się z Urzędem Pracy, który przyznał Wam bon zasiedleniowy, macie 8 miesięcy.
Jeżeli więc zdarzy się sytuacja, w której zostaniecie zwolnieni, wystarczy, że podpisując kolejną umowę z następnym pracodawcą, połączycie te okresy pracy ze sobą, kiedy przyjdzie czas rozliczeń. Ważne, aby łącznie nie wynosił on mniej, niż 6 miesięcy! Wasza pensja musi także pozostawać na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie, a także musicie podlegać ubezpieczeniom społecznym.
Bon na zasiedlenie – kwota i wymagania
Jaką konkretnie kwotę można otrzymać w ramach bonu zasiedleniowego? Istnieje kilka wytycznych, których trzeba się będzie trzymać.
Bon na zasiedlenie – warunek zarobkowy
Pierwszą wytyczną jest spełnienie warunku wysokości przyszłych zarobków. W pierwszej połowie 2023 roku osoba otrzymująca bon musi uzyskiwać przychód na poziomie minimalnego wynagrodzenia brutto, czyli 3 490 zł.
Jeśli wnioskujecie o bon na założenie działalności, aplikuje się ten sam warunek. Bierzemy tu wtedy pod uwagę sumę kwot ze wszystkich wystawionych w miesiącu faktur, bez względu na koszty.
Dodatek zasiedleniowy – ile można dostać?
O jaką kwotę możecie wnioskować, jeśli te warunki zostaną spełnione w Waszej nowej pracy? Maksymalna dopuszczalna kwota nie może przekroczyć 200% przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia.
W styczniu średnie wynagrodzenie wyniosło 6883,96 zł. Oznacza to, że w 2023 roku możecie otrzymać w ramach bonu zasiedleniowego kwotę maksymalnie 13 767,92 zł. Należy jednak pamiętać, że Urząd Pracy będzie mieć prawo zakwestionować podaną przez Was kwotę. Wówczas jej wysokość zostanie wyrównana do akceptowalnego poziomu.
Komentarze
Ekspert GoWork - Forum
A czy Tobie udało się otrzymać bon zasiedleniowy? W jaki sposób najlepiej uzasadnić celowość przyznania bonu zasiedleniowego? A może interesuje Cię, jak duża liczba osób korzysta z bonu zasiedleniowego? Zapraszamy na Forum 🙂 👉 https://www.gowork.pl/forum/praca-w-polsce/bon-na-zasiedlenie-jak-dostac
Kamils1097
Dzień dobry.
Przeprowadzam się na drugi koniec Polski. Mój wniosek o bon na zasiedlenie został rozpatrzony pozytywnie. Czy mogę podjąć pracę w firmie, w której w spółce jest moja mama?
Ekspert GoWork - Forum
Kamilsie,
przepisy nie zawierają żadnych przeciwskazań odnośnie przyszłego miejsca pracy, w związku z którym dana osoba starała się o bon na zasiedlenie. Ważne jest jedynie spełnianie przy tym kryterium dochodowego, o którym mowa w artykule. O wszystkich kwestiach związanych z zatrudnianiem członków rodziny przeczytasz w naszym artykule 🙂
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Marysia
Dzien dobry!
Wyprowadziłam sie 500 km od domu, znalazlam tu pracę, czy mając juz pracę w nowej miejscowości (mieszkam tu i pracuje od 1.5 miesiaca) nadal mogę złożyć taki wniosek?
Nie wiedziałam, że istnieje coś takiego a bardzo by mi pomógł teraz taki bon
Ekspert GoWork.pl
Marysiu,
niestety nie. Jednym z wymogów przyznania bonu na zasiedlenie jest status bezrobotnego. Jeżeli pozostajesz już w zatrudnieniu, to niestety nie spełniasz tej przesłanki.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Ola
Dziękuje za artykuł jest bardzo pomocny. Czy jeżeli podchodzę do starań o bon, razem ze złożeniem dokumentów muszę do nich dołączyć deklaracje pracodawcy o zamiarze zatrudnienia? Czy po okresie 30 dni od ewentualnej decyzji pozytywnej mogę podjąć prace u innego pracodawcy niż tego wskazanego w deklaracji? Pozdrawiam
Ekspert GoWork.pl
Olu,
w świetle art. 66n ustawy o promocji zatrudnienia, bon na zasiedlenie może zostać przyznany „w związku z podjęciem zatrudnienia”, jeżeli z tytułu wykonywania pracy bezrobotny będzie osiągał wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie oraz będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym. Można zatem wnioskować, że skoro przyznanie bonu jest związane z podjęciem zatrudnienia (czyli za przyznaniem bonu przemawia fakt planowania podjęcia konkretnego zatrudnienia, przyjęcia oferty), to należy dostarczyć oświadczenie pracodawcy o chęci zatrudnienia.
Odpowiadając na drugie pytanie, możesz podjąć pracę u innego pracodawcy, jednak trzeba poinformować o tym fakcie urząd pracy w ciągu 7 dni od utraty poprzedniej pracy oraz następnie w ciągu 7 dni od dnia podjęcia nowego zatrudnienia.
Dla utrzymania bonu na zasiedlenie nie jest istotne wykonywanie pracy na rzecz jednego pracodawcy, ale pozostawanie w stosunku zatrudnienia przez okres 6 miesięcy łącznie w ciągu 8 miesięcy od dnia otrzymania bonu na zasiedlenie.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Marek O.
Witam, chciałem złożyć wniosek o ten bon, ale urząd pracy powiedział, że nie ma na ten cel środków,bo nie było zainteresowanych i przenieśli środki na inne cele. Czy to jest zgodne z prawem?
Marek
Mateusz
Witam, w moim urzędzie jest przepis , że trzeba być minimum 3 miesiące zarejestrowanym bezrobotnym , lub w ostatnich 6 miesiacach pracować 3 miesiące na terenie danego powiatu. Czy jest to zgodne z przepisami ? Nie spotkałem się z takim czymś nigdzie indziej w powiecie ? Wszyscy biorą ten bon , a niestety ja chcąc iść do pracy nie jestem w stanie.Da się to jakoś obejść ?
Ekspert GoWork.pl
Mateuszu,
rzeczywiście, ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie wskazuje wymogów wymienionych przez Ciebie, jak również nie pozostawia wyraźnego pola do określania przez organ (powiat) dodatkowych wymogów niż określone w ustawie.
Na początek w takiej sytuacji można poprosić starostwo o wyraźne wskazanie podstawy prawnej (tj. z uwzględnieniem konkretnych przepisów) takiego ukształtowania wymogów i zwrócić uwagę na brak umocowania. Można również złożyć wniosek o bon na zasiedlenie, a ewentualną decyzję odmowną starosty zaskarżyć, wskazując na brak umocowania w przepisach.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Kacperek
Czy jeśli rozwiąże umowę z obecnym pracodawca a następnie zgłoszę się do urzędu pracy jako bezrobotny i podpisze znowu umowę z tym samym pracodawca mogę otrzymać bon?
Madzia
Z tego co wiem to nie, nie może to być pracodawca z którym byłeś związany w ciągu ostatnich (tu nie pamietam ilu) kilku miesięcy czy coś takiego. No i oczywiście jeśli chodziłes tam do pracy to pewnie też mieszkałeś gdzieś w zasięgu biura, jeżeli miałeś umowę najmu to wtedy też odpada
Ekspert GoWork.pl
Kacperku,
co prawda w przepisach nie zastrzeżono, że nie jest możliwe nawiązanie współpracy z wcześniejszym pracodawcą, lecz należy zwrócić uwagę, że jednym z warunków przyznania bonu jest podjęcie zatrudnienia poza miejscem dotychczasowego miejsca zamieszkania, a zatem musiałbyś w związku z planowaniem podjęcia zatrudnienia (nawet jeśli u pracodawcy, u którego już pracowałeś) przede wszystkim planować zmianę miejsca zamieszkania. Należy jednak mieć na względzie, że ostatecznie o przyznaniu bonu decyduje starosta i mógłby uznać, że w takiej sytuacji (mimo planu zmiany miejsca zamieszkania), przyznanie bonu w przypadku pracy u poprzedniego pracodawcy jest niezasadne.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Emilia
Dzień dobry,
niedawno przyznano mi bon na zasiedlenie. Studiuje zaocznie i znalazłam zatrudnienie na umowie zlecenie. Jednak mam pewien problem, ponieważ jednym z wymogów otrzymania bonu jest odprowadzenie składek społecznych ZUS. Z racji, że jestem studentem nie mam takiej możliwości. W ZUS jest możliwość odprowadzenia dobrowolnie składek emerytalno-rentownych. Ubezpieczenie zdrowotne mam przy rodzicu. Co w takiej sytuacji? Czy to wystarczy?
Madzia
Z tego co się dowiadywałam to pracodawca będzie musiał wystawić Ci zaświadczenie o dochodach z tych przepracowanych miesięcy i po prostu musi się zgadzać ta kwota brutto – czyli minimum krajowa. Jeśli jesteś studentem to i tak podlegasz ubezpieczeniom społecznym i powinno spełniać to wymogi do otrzymania bonu. Dowiedz się jeszcze w urzędzie u doradcy albo specjalisty ds programów, ale powinno być ok.
Ekspert GoWork.pl
Emilio,
rzeczywiście, warunkiem przyznania bonu na zasiedlenie jest podjęcie innej pracy zarobkowej (czyli np. umowy zlecenie), za którą bezrobotny otrzyma co najmniej minimalne wynagrodzenie oraz będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym. Fakt, że student nie podlega ubezpieczeniom społecznym z mocy prawa, niestety w świetle tej ustawy wyklucza go z możliwości starania się o bon na zasiedlenie (chyba, że podpisałby z pracodawcą umowę o pracę lub podjął współpracę w ramach własnej działalności).
Jeżeli natomiast zdecydujesz się sama opłacać składki, to będziesz formalnie podlegała ubezpieczeniom społecznym, a zatem ten warunek będzie spełniony. Mimo wszystko najlepiej zorientować się w Twojej konkretnej sytuacji w urzędzie, albowiem z praktyki wynika, że w pewnych zakresach w urzędach pozostają rozbieżności 🙂
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Pati26lipiec
Witam czy jeśli planujemy pracę za granicą możemy starać się o taki bon ?
Beata
„W 2021 roku przychód osoby, której zostaną przyznane środki z bonu, nie może być mniejszy, niż 2800 zł netto miesięcznie.” – netto czy może jednak brutto?
Oktawian
Dzień dobry, a jak ma się sprawa przy chęci wejścia w spółkę cywilną od razu po założeniu działalności gospodarczej? Wówczas faktury będą wystawiane na spółkę, a nie konkretną JDG. Czy to uniemożliwia spełnienie warunku zarobkowego?
Ekspert GoWork - Forum
Oktawianie,
zgodnie z art. 66n ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, aby otrzymać bon na zasiedlenie, należy m.in. z tytułu wykonywania działalności gospodarczej lub zarobkowej osiągać wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie oraz podlegać ubezpieczeniom społecznym.
Należy w tym miejscu wskazać, że spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku dochodowego, nie podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorców, ale każdy z jej członków zobowiązany jest posiadać status przedsiębiorcy. W kwestii spełnienia kryterium dochodowego nie będą istotne faktury wystawiane na spółkę, bowiem jest ona jedynie podatnikiem VAT, nie jest zaś podatnikiem podatku dochodowego, który z kolei jest brany pod uwagę przy ocenie spełnienia kryterium dochodowego. Podatnikiem jest każdy z przedsiębiorców (członków) spółki i to dochody osiągnięte z tytułu działalności w ramach spółki będą miały znaczenie.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
King
31 sierpnia wygasła moja umowa o pracę. Od 1 października podjęłam nową pracę odległa 90 km od miejsca zamieszkania. Nie zarejestrowałam się w urzędzie przez wrzesień. Jest szansa, żeby zarejestrować się do tyłu, mimo, że się już pracuje?
Ekspert GoWork - Forum
Kingo,
zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, bezrobotną określa się osobę niezatrudnioną i niewykonującą innej pracy zarobkowej, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia. Wynika z tego, że nie można przyznać statusu bezrobotnego osobie, która jest już zatrudniona. Organ rozpatrujący wniosek bierze pod uwagę sytuację obecną. Celem bowiem funkcjonowania urzędów pracy jest jak najszybsze znalezienie zatrudnienia osobie bezrobotnej, a zatem jest to działanie teraźniejsze ze skutkiem na przyszłość; działanie wsteczne jest bezcelowe.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Alina
Dzień dobry,
Jestem studentką studiów niestacjonarnych i mam mniej niż 26 lat. Mój wniosek o bon na zasiedlenie został rozpatrzony pozytywnie i muszę zgodnie z warunkami przedstawić umowę z pracodawcą, który zamiast umowy zlecenie wystawił umowę o praktyki absolwenckie (wysokość wynagrodzenia jest nadal wyższa niż minimalne). Czy wspomniany rodzaj umowy jest akceptowalna, czy mimo wszystko w takim wypadku muszę zwrócić kwotę bonu?
Ekspert GoWork - Forum
Alino,
zgodnie z art. 66n ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, bon na zasiedlenie może być przyznany osobie, która będzie wykonywała m.in. inną pracę zarobkową. Pod tym pojęciem kryje się m.in umowa cywilnoprawna, której specyficznym rodzajem jest z kolei umowa o praktykę absolwencką. Można więc przyjąć, że kryterium podjęcia zatrudnienia zostaje przez Ciebie spełnione.
Problem pojawia się jednak w odniesieniu do kryterium okresu świadczenia pracy, albowiem zgodnie z art. 5 ustawy o praktykach absolwenckich, taka umowa nie może być zawarta na okres dłuższy niż 3 miesiące. Bon na zasiedlenie natomiast przyznaje się, jeżeli bezrobotny będzie pozostawał w zatrudnieniu przez co najmniej 6 miesięcy.
Analizując natomiast przepisy o ewentualnym zwrocie kwoty przyznanego bonu, to należy wskazać, że może się to zdarzyć, gdy:
1) bezrobotny w terminie do 30 dni od dnia otrzymania bonu na zasiedlenie nie dostarczy do powiatowego urzędu pracy dokumentu potwierdzającego podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej i oświadczenia o spełnieniu „warunku odległościowego” – w tej sytuacji zwrot dotyczy całości kwoty bonu;
2) bezrobotny do 7 dni, odpowiednio od dnia utraty zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej i od dnia podjęcia nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, nie przedstawi powiatowemu urzędowi pracy oświadczenia o utracie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej i podjęciu nowego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej oraz oświadczenia o spełnieniu „warunku odległościowego” – w tej sytuacji zwrot dotyczy całości kwoty bonu;
3) bezrobotny w terminie do 8 miesięcy od dnia otrzymania bonu na zasiedlenie nie udokumentuje faktu pozostawania w zatrudnieniu, wykonywania innej pracy zarobkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej przez okres 6 miesięcy – w tej sytuacji zwrot dotyczy części kwoty bonu, proporcjonalnie do udokumentowanego okresu pozostawania w zatrudnieniu.
Z powyższego można wysunąć wniosek, że krótsze zatrudnienie nie oznacza od razu automatycznej konieczności zwrotu bonu. Ustawodawca dopuszcza sytuację, w której zatrudnienie zakończy się w przeciągu 6 miesięcy, ale konieczne jest wówczas znalezienie nowego zatrudnienia, by kwoty bonu nie utracić. Jeśli się to nie uda, to wówczas zwrot następuje w części. Dzieje się to dopiero post factum. Na etapie informowania urzędu pracy o podjęciu zatrudnienia, ustawodawca wskazał, że bon utracić można wówczas, gdy bezrobotny faktu podjęcia pracy nie udokumentuje, nie zaś, gdy wskazany w umowie okres zatrudnienia nie spełnia kryterium 6-miesięcznego. Spełnienie tego kryterium ma znaczenie w okresie późniejszym, tj. dla określenia rzeczywistej, należnej kwoty bonu, tj. czy należała się ona w całości, czy też w części i wówczas dopiero starosta wezwie do ewentualnego zwrotu.
Alino, umowa o praktykę absolwencką jest tak samo ważna dla korzystania z bonu, jak umowa o pracę czy jakakolwiek inna cywilnoprawna. Istotne jest, byś utrzymała stan zatrudnienia przez co najmniej 6 miesięcy, nawet jeśli wiązało będzie się to z koniecznością zmiany miejsca zatrudnienia.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Alina
Ponawiam pytanie, będę wdzięczna za odpowiedź.
Jakub
Witam, mam pytanie o wiek. W czerwcu skończyłem 30 lat czy mam szansę dostać bon wypełniając wniosek w listopadzie, spełniając wszystkie pozostałe warunki?
Ekspert GoWork - Forum
Jakubie,
w przepisach określono, że bon może zostać przyznany osobie do 30 roku życia. Oznacza to, że wraz z dniem, w którym rozpoczyna się Twój 31 rok życia (dzień po 30. urodzinach), tracisz prawo do przyznania bonu na zasiedlenie.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Ola
Dzień dobry,
Na jakiej podstawie prawnej w Państwa artykule jest stwierdzenie, że nie ma obowiązku przedstawiania dokumentów wydatkowania bonu na zasiedlenie?
Właśnie otrzymałam pismo z urzędu, że takową dokumentację mam przedstawić.
Dziękuję za pomoc.
KP
Również bardzo proszę o wyjaśnienie tej kwestii. Jestem na etapie wnioskowania o bon, otrzymałam też informację z urzędu, że konieczne będzie posiadanie imiennych rachunków na wszystkie wydatki.
Ekspert GoWork.pl
Olu oraz KP,
zgodnie z art. 66n ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, środki Funduszu Pracy przyznane w ramach bonu na zasiedlenie przeznacza się na pokrycie kosztów zamieszkania związanych z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.
Na bezrobotnego, któremu przyznano bon na zasiedlenie, nałożono w powyższej ustawie obowiązki w postaci konieczności dostarczenia dokumentu potwierdzającego zatrudnienie oraz udokumentowania pozostawania w zatrudnieniu przez okres 6 miesięcy (do 8 miesięcy od dnia otrzymania bonu na zasiedlenie) oraz ewentualnego powiadomienia o utracie zatrudnienia i podjęcia nowego. Tylko zaniedbanie tych obowiązków może mieć wpływ na ewentualne modyfikacje w wysokości przyznanego świadczenia – konieczności jego zwrotu w całości lub w części.
Nie wskazano przy tym obowiązku wykazywania wysokości i celu ponoszonych wydatków z pieniędzy przyznanych w ramach bonu, jak również, aby ich wysokość lub brak przedstawienia rachunków mógł mieć wpływ na wysokość czy utratę środków. Prawdopodobnie wymóg taki służy jedynie celom dowodowym.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Xpl
Dzień dobry, czy jest możliwość otrzymania bonu, jeśli wracam do firmy w której już pracowałam? W przerwie pozostaje w statusie osoby bezrobotnej.
Ekspert GoWork.pl
Olu,
jeżeli spełniasz pozostałe wymogi, związane w szczególności z odległością miejsca pracy od miejsca (dotychczasowego) zamieszkania oraz Twoim wiekiem, to możliwe jest uzyskanie bonu. Nie jest bowiem istotne, w jakiej firmie miałabyś pracować i czym się zajmować, ale abyś spełniała kryteria formalne i utrzymała zatrudnienie przez 6 miesięcy.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Ewa
Jak wygląda sytuacja z czasem w którym możemy przystąpić do pracy? Tzn, jeśli złożymy podanie o bon na zasiedlenie wraz z deklaracją pracodawcy to można od razu po złożeniu zacząć prace czy trzeba czekać na decyzję urzędu?
Ekspert GoWork.pl
Ewo,
z uwagi na fakt, że organy administracyjne wydają decyzję w oparciu o stan faktyczny z chwili wydawania decyzji, zdaje się, że z rozpoczęciem pracy lepiej jest poczekać, w przeciwnym wypadku w momencie wydawania decyzji nieaktualna będzie już przesłanka posiadania statusu osoby bezrobotnej.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Ola
Czy jeżeli w okresie 30 dni nie udało nam się znaleźć pracy, jest możliwość starania się o kolejny bon?
Ekspert GoWork.pl
Olu,
jeżeli bezrobotny w ciągu 30 dni od dnia otrzymania bonu nie przedstawi dokumentu potwierdzającego podjęcie zatrudnienia, to cała kwota bonu podlega zwrotowi w całości w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty (art. 66n ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
Przepisy nie zastrzegają, aby niemożliwe było ponowne staranie się o przyznanie bonu.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Dana
Czy po zakończeniu 6 miesięcznego stażu dla bezrobotnych z urzędu pracy ( nie byłam zatrudniona na dalsze 6 miesięcy) mogę składać wniosek o bon zasiedleniowy i czy go dostanę. Oczywiście miejsce pracy byłoby koło 100 km od mojego miejsca zamieszkania.
Ekspert GoWork.pl
Dano,
jeżeli posiadasz status osoby bezrobotnej i spełniasz pozostałe kryteria formalne, w szczególności wiekowe i odległościowe, to możesz starać się o bon na zasiedlenie.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Karo
Ponawiam pytanie ?
Jak wygląda sytuacja z czasem w którym możemy przystąpić do pracy? Tzn, jeśli złożymy podanie o bon na zasiedlenie wraz z deklaracją pracodawcy to można od razu po złożeniu zacząć prace czy trzeba czekać na decyzję urzędu?
Ekspert GoWork.pl
Karo,
z uwagi na fakt, że organy administracyjne wydają decyzję w oparciu o stan faktyczny z chwili wydawania decyzji, zdaje się, że z rozpoczęciem pracy lepiej jest poczekać, w przeciwnym wypadku w momencie wydawania decyzji nieaktualna będzie już przesłanka posiadania statusu osoby bezrobotnej.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork