Osoba bezrobotna z jednej strony ma wiele wolnego czasu. Z drugiej ma pewne obowiązki i ograniczenia wynikające z rejestracji urzędu pracy. Jak osoba bezrobotna może wykorzystać ten czas, aby z myślą o swojej sytuacji polepszyć własne perspektywy zawodowe?

Co-robić-na-bezrobociu

Jeśli nie masz pracy, a nie chcesz stracić płynności finansowej, dokonujesz rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy. Dzięki temu jako osoba bezrobotna możesz nie tylko zyskać dostęp do ubezpieczenia zdrowotnego, ale i skorzystać z zasiłku, który pozwoli pokryć koszty ponoszone w codziennym życiu. Jednak co robić w czasie oczekiwania na wymarzoną pracę? Czym może zająć się osoba bezrobotna?

Co należy do obowiązków osoby bezrobotnej?

Zgłoszenie się do Powiatowego Urzędu Pracy w celu znalezienia zatrudnienia przynosi wiele korzyści. To przede wszystkim wsparcie w formie wypłaty świadczenia, czy ubezpieczenie zdrowotne, dzięki któremu osoby niepracujące nie muszą martwić się o problemy zdrowotne. Jednak proces rejestracji pociąga za sobą konkretne obowiązki.

Powiatowe Urzędy pracy wymagają wobec zarejestrowanych osób bezrobotnych kwestii takich jak:

  • zgłaszanie się do urzędu pracy we wskazanych terminach m.in. w celu przyjęcia propozycji pracy lub potwierdzając swoją gotowość do podjęcia zatrudnienia (przy podjęciu pracy otrzymują dodatek aktywizacyjny przez cały okres przysługiwania zasiłku);
  • w przypadku braku możliwości stawienia się we wskazanym terminie, powiadomienie powiatowego urzędu pracy w czasie do 7 dni o uzasadnionej przyczynie nieobecności (można ją usprawiedliwić zwolnieniem lekarskim lub zaświadczeniem pracodawcy o przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej);
  • powiadomienie w okresie do 7 dni powiatowego urzędu pracy o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej (umowy zlecenie lub umowy o dzieło), a także innych okoliczności powodujących utratę statusu bezrobotnego lub prawa do zasiłku.

Osoba bezrobotna musi również powiadomić urząd pracy za każdym razem, gdy zmieni miejsce zamieszkania lub pobytu.

Co-robić-na-bezrobociu-pomysły

Co robić na bezrobociu, aby polepszyć swoją sytuację?

Jeśli szukasz pracy i podejmujesz się rejestracji w urzędzie pracy, wcale nie oznacza to, że trzeba spoczywać na laurach. Wbrew przeciwnie. Zanim otrzymamy propozycję pracy, która będzie zadowalająca, może upłynąć sporo czasu. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji działań, które może podjąć bezrobotny bez obaw o utratę statusu lub zasiłku. Efektywne korzystanie z okresu bezrobocia może mieć ogromny wpływ na rozwój kariery zawodowej.

Podnoszenie kwalifikacji

Na rynku pracy liczą się kwalifikacje i zdobyte umiejętności. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w czasie aktywnego poszukiwania pracy angażować się w różne projekty, korzystając z instrumentów wsparcia, jakie oferuje urząd pracy. Przede wszystkim są to szkolenia i staże. Są one finansowane ze środków Funduszu Pracy. Przy wyborze odpowiedniego szkolenia warto zwrócić uwagę, na to, by jego tematyka nawiązywała do branży, w której szukamy pracy.

Samodzielne poszukiwanie pracy

Choć pośrednictwo pracy urzędu powinno ułatwiać znalezienie etatu, nie zawsze jest to takie proste. Popularność serwisów internetowych publikujących ogłoszenia związane zatrudnieniem sprawia, że do puli urzędu trafia okrojona liczba ofert pracy. Często okazuje się, że szukanie pracy na własną rękę przynosi lepsze efekty. Co więcej, korzystanie z serwisów pracy typu GoWork.pl jest darmowe, a dzięki zaawansowanej wyszukiwarce oraz dodatkowym funkcjom również praktyczne i wygodne.

Podejmowanie wolontariatu

Podjęcie zatrudnienia to utrata statusu bezrobotnego. Jednak istnieje rozwiązanie na to, by zachować swoje prawa, a jednocześnie zyskać doświadczenie. Jako osoba bezrobotna możesz skorzystać z rozwoju, jaki daje wolontariat. Takie zajęcie polega na działaniu na rzecz organizacji charytatywnych lub organizacji non-profit. Wolontariatem nazwiemy też pomoc słabszym np. osobom starszym lub niepełnosprawnym. Umiejętności zdobyte w czasie takich prac mogą zostać docenione przez potencjalnych pracodawców, a tym samym przydać się w późniejszej karierze zawodowej.

Zakładanie własnej działalności gospodarczej

Jeśli rynek pracy nie oferuje bezrobotnemu ciekawej pracy, warto zdecydować się na odważny krok i podjąć się założenia własnej działalności gospodarczej. Osoba zarejestrowana w urzędzie pracy może podjąć jednorazowe środki na taki cel. Okazuje się więc, że będąc osobą bezrobotną, można spełnić marzenie o własnym biznesie, nie dysponując dużą kwotą potrzebną na start. Wystarczy dobry pomysł i chęci związane z uzyskaniem tego typu dotacji na własną działalność.


Szukasz pracy w Lublinie? Sprawdź już teraz najnowsze oferty pracy w serwisie GoWork.pl!


Jak-zorganizować-czas-na-bezrobociu

Jak zorganizować swój czas na bezrobociu?

Brak pracy generuje duże pokłady wolnego czasu. Warto go wykorzystać również w mniej formalny sposób niż podejmowanie wolontariatu lub zakładanie własnej firmy. Oto nasze propozycje:

1. Jeśli okres bezrobocia nie jest długi, a sytuacja finansowa nie zmusza nas do natychmiastowego podjęcia nowej pracy, warto przeznaczyć ten czas na odpoczynek. Regeneracja fizyczna i psychiczna jest niezwykle ważna, a pracując, często nie mamy na nią czasu. Przerwa w zatrudnieniu to idealna okazja na to, aby zadbać o swój komfort. Dobrze jest zrobić sobie krótką podróż i zmienić otoczenie.

2. Czas, w którym urząd poszukuje dla nas nowej pracy, można też przeznaczyć na rozwój zainteresowań. Robienie tego, co sprawia nam przyjemność, przyczynia się do tego, że bezrobotny nie myśli o problemach z pracą, co w niektórych przypadkach doprowadza nawet do depresji.

3. Okres poszukiwania pracy będzie dobrą okazją do przeanalizowania całej kariery zawodowej. Dobrze jest skupić się na aspektach takich jak:

  • określenie, jakie mamy mocne i słabe strony względem potencjalnych zawodów, które chcemy wykonywać;
  • analiza potrzeb (o jakiej pracy rzeczywiście marzymy) i ewentualna decyzja o przebranżowieniu;
  • zaplanowanie działań, które chcemy podjąć w przyszłości, aby zdobyć lepsze kompetencje np. szkolenia, kursy, praktyki, staże;
  • tworzenie sieci kontaktów w Internecie – różne serwisy społecznościowe umożliwiają kontakt z osobami, których poznanie stworzy okazje do rozmowy o wolnym stanowisku pracy;
  • doszlifowanie dokumentów aplikacyjnych – profesjonalne CV i list motywacyjny zwiększają szansę na wyróżnienie się spośród wielu innych kandydatów.

Jak widać, bezrobocie nie musi kojarzyć się z bezczynnym czekaniem na kontakt od urzędu. Najlepiej wziąć sprawy w swoje ręce i podjąć działania, które nie pozbawią nas przywilejów, ale za to prędzej czy później korzystnie wpłyną na sytuację zawodową. Nie muszą być to od razu ambitne plany zakładania własnej firmy. Małymi zmianami w okresie bezrobocia również budujemy solidne fundamenty własnej kariery.

Oceń artykuł
5/5 (1)