Perfect Consulting

Gdynia

Wywiadu udzieliła:
Hanna Kąkol
Dyrektor Zarządzająca Perfect Consulting
Od 1999 r. jest Dyrektorem Zarządzającym firmy Perfect Consulting- Hanna Kąkol, która powstała z jej inicjatywy. Działalność Perfect Consulting obejmuje usługi doradztwa personalnego i marketingowego oraz szkolenia interpersonalne. Firma specjalizuje w stosowaniu oraz wdrażaniu narzędzi wspomagających zarządzanie kapitałem ludzkim. Skupia wokół siebie kreatywny zespół konsultantów i trenerów realizujących filozofię: Doświadczeniem nie jest to, co się człowiekowi przytrafia, lecz to co on z tym r
Perfect Consulting
Liczba pracowników: 6
Adres:
ul. Czechosłowacka 3
81-336 Gdynia
Branże:
  • Human Resources
O firmie:
Firma od 17 lat działa na rynku HR realizując zaawansowane i kompleksowe usługi z obszaru rozwoju zawodowego, rekrutacji oraz szkoleń.
Na czym polega praca w agencji HR?
Praca w agencji HR to pełen wachlarz działań związanych z rekrutacją, m.in :
  • poszukiwanie kandydatów o określonych predyspozycjach, którzy aktualnie są zainteresowani zmianą pracy,
  • selekcja i analiza setek aplikacji,
  • weryfikacja kompetencji,
  • przeprowadzanie badań metodą Assesment Center,
  • wywiady rekrutacyjne, rozmowy kwalifikacyjne,
  • a także działania związane z poszukiwań źródeł dostępu do kandydatów o adekwatnych kwalifikacjach

Ta branża przeżywa duży rozwój, konkurenci wywierają presję?
Konkurencja jest duża, ale taka powinna być bo to powoduje, że firma się rozwija. Oczywiście, że wywieramy na siebie wpływ - wierzę, że pozytywny. To podnosi jakość naszych usług.

Co sprawia, że agencje HR cieszą się coraz większą popularnością wśród firm?
Współpraca z Agencją HR to przede wszystkim oszczędność czasu. Wyselekcjonowanie kandydata o wysokich kwalifikacjach aktualnie jest bardzo czasochłonne. Rekruterzy mają swoje sposoby by to zrobić, a działy personalne mogą skupić się innych zadaniach. Ponadto jako agencja dajemy gwarancję, co jest dodatkową korzyścią. Wykorzystujemy określone narzędzia i wypracowane procedury.

Jak ustalić, czego klient tak naprawdę potrzebuje od poszukiwanego kandydata?
Najczęściej zaangażowania i wysoko rozwiniętych kompetencji komunikacyjnych oraz skuteczności i efektywności. Do weryfikacji potrzeb klienta służy wywiad, który jest przeprowadzany z działem HR i bezpośrednim przełożonym. Bardzo ważne jest określenie przez klienta zadań, za które będzie odpowiedzialny kandydat, a także jakie cele będą priorytetowe.

Zdarzają się reklamacje?
Perfect Consulting działa na rynku 16 lat i hipokryzją byłoby temu zaprzeczać, ale reklamacje zdarzają się sporadycznie. Ostatnio daje się zauważyć tendencję do tego, że to kandydaci rezygnują z dalszego procesu rekrutacji, lub tuż po rozpoczęciu pracy, bo wybierają inną propozycję. Tym samym nie dają szans ani sobie ani firmie, w której właśnie rozpoczęli pracę.

Czy są jakieś cechy, umiejętności, które przesądzają o tym, że dana osoba nadaje się na dane stanowisko?
W zależności od stanowiska ważne są inne kompetencje. Są jednak tzw. kompetencje uniwersalne, a zalicza się do nich łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych, dobra organizacja czasu pracy, czyli skuteczność i efektywność działań, otwartość i elastyczność. Trudno zweryfikować zaangażowanie i tzw. „potencjał”, o którym często mówią klienci.

Zdarza się państwu rekrutować na stanowisko rekrutera?
Tak i to niełatwe zadanie. Rekruterzy - kandydaci, też nie zawsze chętnie aplikują na takie stanowisko.

Na co wtedy zwracać uwagę?
Jak w każdym procesie rekrutacyjnym tak i tutaj, ważne są określone kompetencje. U rekrutera weryfikujemy kilka ważnych cech: umiejętność analizowania i wnioskowania, umiejętność słuchania, otwartość na innych. Ważna, choć bardzo trudna, jest umiejętność przewidzenia, czy dana osoba ma tzw. intuicję, tak zwane przez klientów „ trzecie oko”, które pozwoli uniknąć błędów rekrutacyjnych.

Struktura zatrudnienia firmach takich jak Państwa jest zwykle dość jednorodna – to wada czy zaleta?
Tak jest jednorodna, jednak nie można oceniać tego w kategoriach wada czy zaleta. W zależności od wielkości, specjalizacji agencji i trudności czy złożoności projektów rekrutacyjnych, struktura zatrudnienia jest pozioma, ale z możliwością awansu na koordynatora danej specjalizacji lub obszaru działania.

Użytkownik <xenia> pyta: czy Perfect Consulting prowadzi może praktyki/staże, po których jest szansa na zatrudnienie?
Tak, już od kilku lat prowadzimy projekt INKUBATOR HR, współpracujemy z SWPS i innymi uczelniami i zapraszamy do współpracy studentów i absolwentów określonych kierunków. Jesteśmy też Partnerem Merytorycznym studiów podyplomowych w zakresie Zarządzania Zasobami Ludzkimi na WSAiB

Użytkownik Pablo, który jest studentem zaocznym pyta: czy dużo jest ofert dla znających języki obce? czy jest możliwość dostosowania grafiku?
Jak najbardziej. Są to najczęściej stanowiska w centarch CallCenter

Użytkownik <Jola> pyta: Czy pracodawcy przygotowując ofertę pracy zwykle mają na myśli dostosowanie jej do konkretnej osoby?
Klienci szukają nie konkretnej osoby, tylko osób o określonych predyspozycjach, chociaż zdarzają się projekty, gdzie wymagania klienta są bardzo dokładnie sprecyzowane i wtedy nasze poszukiwania ukierunkowane są na „wyłowienie” osoby z rynku.

Dziękujemy za rozmowę.

Ostatnio dodane oferty pracy przez Perfect Consulting
Specjalista ds. obsługi klienta zobacz ofertę
Praktykant HR zobacz ofertę
Przedstawiciel Handlowy zobacz ofertę