Opinie o comarch.pl - Comarch S.A. w Kraków

Poniżej znajdziesz opinie byłych i obecnych pracowników o firmie Comarch. Znajdziesz poniżej również opinie kandydatów do pracy w Comarch o rozmowie kwalifikacyjnej.

Branże: Usługi IT tworzenia oprogramowania i aplikacji

Najnowsze opinie pracowników, klientów i kandydatów do pracy o Comarch w Kraków

Stabilny

Jak zapowiadałem, zjawiam się w grudniu. Chciałem czekać możliwie długo, ale jutro mamy ostatni dzień pracy w roku. Podwyżek nie było i nie będzie. Przynajmniej oficjalnie. Jak się dowiedziałem od pewnego współpracownika, Comarch poszedł w quiet firing i okazjonalne zwolnienia. Plan początkowo wyszedł dobrze – zredukowano zatrudnienie o 5%. Tylko ktoś nie do końca przemyślał tą strategię. Z firmy ubyło trochę wartościowych ludzi. W czwartym kwartale, też odeszło trochę osób. Takiego ubytku pracowników to ja nie widziałem odkąd pracuję. No i nagle się okazuje, że niektóre projekty tak średnio sobie radzą. Podobno w głowach szeroko pojętego managementu pojawia się przebłysk myśli, że pracownikom to chyba jednak trzeba zacząć lepiej płacić, bo sytuacja wymknie się spod kontroli i niekoniecznie zwalniają się ci ludzie, którzy powinni. Są osoby, które podwyżki nie widziały dwa lata. One, ja i wielu innych mamy dość czekania. CV już trochę powysyłałem, a Sylwestra to ja spędzę na stronach do rekrutacji.

@Stabilny

chłopie nie czekaj ani chwili, kazdy dzien stracony w tej firmie jest dniem straconym, a wiem, co mówie, bo spędzilem prawie dekadę tam. Teraz oczy mi się otworzyły, ze się za z szacunkiem, za dobra kase, i robiąc ciekawe rzeczy.

@byly

Ja nie narzekam na samą pracę. U mnie jest serio spoko. Zespół też mam fajny. Natomiast durne wymysły firmy i warunki stają się nieakceptowalne.

@Stabilny

Zdradzisz w jakim dziale pracujesz? Długo już jesteś pracownikiem firmy?:) Ja niby czytam wszystkie negatywne opinie, ale chciałabym sama spróbować jak praca wygląda. Co to za durne wymysły i warunki? W zespole dużo was pracuje?

Stabilny

Nie zdradzę, ale kilka lat siedzę. Jak nie masz expa, to śmiało aplikuj. Jak patrzyłem na raporty z Inhire i Just join IT to kiepsko teraz z pracą dla juniorów. Jak jesteś midem / seniorem, to odpuść.

Bianka
@Stabilny

Tu na rozmowie kwalifikacyjnej powiedzą kto jest midem a kto nie? mam na myśli samouków bez komercyjnego doświadczenia, na technicznej rozmowie sami kandydata wycenia czy jednak bez komercyjnego trudno by kogoś zaprosili do siebie?

ten no
@Bianka

niestety na rozmowie kwali nic ci nie powiedza bo beda probowali ugrac najnizsza mozliwa stawke. dodatkowo w comarchu nie ma stanowisk junior/mid/senior - jest po prostu programista tak wiec nawet po zatrudnieniu nie dowiesz sie na jakims poziomie jestes. mozesz sprobowac ogarnac poziom po opisie wymagan ale to chyba tyle. tak jak kolega wyzej napisal - jesli sam siebie uwazasz na poziom ponad junior to lepiej wyslac cv gdzie indziej chyba ze naprawde pali ci sie pod nogami a rachunki trzeba placic.

byly_pracownik
@ten no

Malo tego, moga cie przydzielic pierwszego dnia do zespolu w innej technologii, niz do ktorej aplikowales X D

@byly_pracownik

Mi tak zrobili ale akurat mi to odpowiadało. Rekrutowalem się na Javę a wszedłem do projektu z Angularem i się jego nauczyłem w pracy :)

Jasii

I jak Elon kupuje Comarcz czy ktoś inny już w kolejce ?

Annax

Nie polecam tej firmy, Polska Cebulandia w najczystszej postaci. Katastrofa jeśli chodzi o kulturę organizscjyjną, a raczej jej brak, brak etyki biznesowej, szowinizm. Odradzam każdemu kto się nad tym zastanawia. Moje najgorsze w życiu doświadczenie zawodowe.

Zarobki

Ten gościu miał akurat drugie zarobki w firmie. Coś 6 mln rocznie. Niestety w Comarchu kazdy prezes i kierownik otrzymuje jakiś budżet na swój sektor. Zabierając dla siebie większość kasy. Dla zwykłych pracowników pozostaje 5000 brutto pensji i premia roczna 1000. Po zarobkach danego prezesa widać jaki ma charakter i jaki jest chojny w stosunku do innych.

Obiektywny
@Zarobki

Ten sektor utrzymuje cała resztę Comarchu. Chciałby dać na pensje ale musi podzielić się z innymi sektorami żeby mogły przetrwać...

Była

Chyba nie zrozumieliście przekazu albo pan zbyszek się broni. Tu nie chodzi oto aby zarabiać 6mln lecz aby dobry programista mial 20 tys pensji tak jak to jest w normalnych firmach. Tu niestety programiści którzy robili całą robotę otrzymywali grosze. A zyski ich kosztem zgarnial mierny zarząd.

Stabilny

Z rekomendacji ludzi ze studiów, to mogę wymienić EY, Luxsoft, Capgemini (ale tu ponoć różnie jak u nas), Santander i Millennium. Pewnie znalazłoby się jeszcze kilka większych. Swoją drogą wyszły raporty Just Join IT i Inhire - no w Comarchu to te stawki są całkowicie nierynkowe. Minimum kilka tysięcy za niskie. Polecam na te tematy pogadać z przełożonymi.

Programista Baz Danych

Ostatnio miałem "przyjemność" uczestniczyć w rekrutacji na programistę baz danych. Zaczęło się standardowo - test umiejętności(z tego co wiem to każde stanowisko programistyczne zaczyna od tego testu), następnie dostałem telefon z krótkim wywiadem, w jakiej placówce chciałbym pracować, oczekiwania finansowe, od kiedy mogę zacząć - standardowe hrowe rozmowy. Podczas właśnie tego telefonu dowiedziałem się, że jeśli będą dalej zainteresowani moją osobą zaproszą mnie na dłuższą HR-OWĄ rozmowę, żebym opowiedział o doświadczeniu i poznał kierownika mojego zespołu. Jakie było moje zdziwienie jak tylko wszedłem na rozmowę, a bez żadnego wstępu zaczęto mnie pytać nie o moje doświadczenie, a o zagadnienia techniczne, nie wywodzące się z mojej dziedziny!! Przypominam aplikowałem na stanowisko programista baz danych, a zaczęto mi zadawać pytania z dziedzin sieci komputerowych, protokołów, komend na linuxie, jak i rejestrów w Windowsie. Kiedy przeszliśmy wreszcie do pytań z dziedziny SQL oraz pisania kodu, "wielcy" kierownicy zaczęli się czepiać o każde słowo. Mimo podania poprawnej definicji na początku, z którą się nie zgodzili, tak obchodzili temat żeby na koniec pouczyć mnie, że nic nie umiem i powiedzieć słowo w słowo to co ja odpowiedziałem jako pierwsze - takich sytuacji było dużo więcej, a musze zaznaczyć, że mam spore doświadczenie w bazach, więc takie pytania nie stanowią dla mnie problemu. Ogólnie cała "rozmowa kwalifikacyjna", jeśli można ją tak nazwać to był pokaz dwóch wielkich kierowników, którzy znęcali się nad kandydatem.

Protokoły TLS, HTTP, komendy na systemie Linux (te podstawowe jak i bardziej zaawansowane), rejestry i dziennik zdarzeń w Windowsie. Bazy danych: Kilka kwerend do napisania w SQL do wyświetlonej przez nich bazy, DELETE vs TRUNCATE, transakcje i jeszcze jakieś były (najlepiej wyszukać "SQL rozmowa kwalifikacyjna pytania" i większość powinna być)

logo firmy Programista PLC, HMI, SCADA
Ostrów Wielkopolski
Zakład Przemysłowych Systemów Automatyki Sp. z o.o.
logo firmy Scrum Master/Agile Coach
logo firmy Project Manager
MS POS Poland Sp. z o.o.
Maciej

Bardzo mocno nie polecam pracy w Comarchu. Obiecują gruszki na wierzbie, a rzeczywistość jest turbo inna. 3 dni w tygodniu musisz być w biurze - 60% tygodnia - na rozmowie mówili, że 3 dni z domu a 2 z biura. Premii świątecznych brak. Na GIGANTYCZNE 30-lecie firmy pracownicy dostaną....... BLUZY Z LOGO COMARCH! Na spotkanie świąteczne trzeba sobie samemu kupić alkohol - oczywiście to nie obowiązek pracodawcy, ale nie oszukujmy się, święta to jedyna słuszna integracja w wielu firmach. Zwalniają dużo osób, nie przedłużają umów, mają w(usunięte przez administratora) pracownika zwalniając go 1,5 tygodnia przed świetami w 11 rocznicę pracy. Wiceprezes na callu "Witaj na pokładzie" mówi: jak się nie podoba to się zwalniać xD Super podejście! Bardzo motywujące!

@Maciej

CIesz sie, że dostaniesz bluzę. Ja na 10 rocznicę pracy dostałem wypowiedzenie, a nie bluzę.

@były pracownik

10ty rok pracy i wypowiedzenie? To jakich wymagań nie spełniałeś do tego czasu ze tak u Ciebie się skończyło? Były wcześniej w ogóle jakieś sygnały, że współpraca może zostać przerwana?

byly

Nie było (przynajmniej oficjalnie), po prostu ktoś uznał, że produkt, którym się zajmowałem można skasować, żeby ciąć koszty. Z perspektywy czasu dobrze mi to to zrobiło, 3 miesiące wolnego za które mi płacili, potem 3 miesięczna odprawa, a teraz robię dla prawdziwego potentata rynku światowego za x2 tyle.

Czy to dobry moment na przyjęcie się tu, mimo tego, co piszecie? Martwi mnie trochę ten brak podwyżek, premia uzależniona od bycia w biurze. Kiedyś było inaczej, skoro teraz pracownicy zaczęli rezygnować? Prosze o szczerą opinię, bo oferta na stanowisko Programisty mnie zainteresowała, i chciałbym wziąć udział w rekrutacji. Jak w ogóle zarobki w firmie wyglądają, bo nie podali widełek? Tylko ze słyszenia wiem o firmie, że nie jest źle pod tym względem :)

Rifi

To napewno kiepski moment żeby przyjść tutaj do pracy chyba że zadowalają cie widełki między 4.5k a 6k brutto.

Pimpek
@Rifi

Raczej przygotuj się że stawkę którą wynegocjujesz teraz (będzie niska) będziesz mógł renegocjować pewnie za 2 lata albo i lepiej. Comarch nie zwalnia, ale idzie teraz w quiet firing (czyli nie dajemy podwyżek i czekamy aż ludzie sami odejdą). Weź to pod uwagę, bo od stycznia minimalna znowu idzie skokowo do góry i wróci vat na żywność, więc jeśli teraz dostaniesz niską wypłatę, to za 2 miesiące będzie ona krytycznie niska.

Zarządzanie
@Rifi

Dziwne że comarch który ma własne biura płaci swoim pracownikom dużo mniej pieniedzy niż firmy które muszą płacic dodatkowo za wybajem biur. Rozumiem że prezes zabiera sobie wielką część zysku. Dużo kasy idzie też na Cracovię. Ale co z pozostałą kasą? Na co ona się rozchodzi.

Pawel
@Pimpek

Comarch zwalnia, sam jestem tego niestety przykladem. Po 11 latach mi wreczono bez zapowiedzi wypowiedzenie.

Stabilny

Podwyżki są zablokowane odgórnie. Premie nie są uzależnione od bycia w biurze, bo ich po prostu nie ma. Tzn. są ale kierownicy jednostek organizacyjnych wykorzystują budżet premiowy na dawanie podwyżek pod stołem :) Niby są premie projektowe, ale pytałem ludzi, to tylko w jednym na kilka sypią groszem, o ile projekt zostanie dowieziony. Są osoby, które mają pecha do projektów i przez parę lat nie widzieli premii. Czy warto tu przychodzić? Praca bywa ciekawa, ale to zależy gdzie trafisz. Jak nie masz doświadczenia, to jak najbardziej. Ciężko o posady dla juniorów bez expa. Jeżeli masz ponad dwa lata expa, to nawet o tym nie myśl. Wisienką na torcie jest teraz makabryczny brak ludzi. 1. Testerów brakuje i nie ma planu zatrudniać nowych. 2. Jest nawet stanowisko, gdzie w zależności od wersji stoją 4 wolne wakaty. Nieliczni pozostali na tymże stanowisku coraz częściej przebąkują o zmianie pracy, bo nie ma podwyżek. Jednocześnie obecnie zarabiają poniżej rynkowych kwot i to minimum 25% za mało. 3. Nowych chętnych do pracy brak. Nic dziwnego przy takich stawkach. 4. W raporcie dla inwestorów za pierwsze półrocze (dostępny publicznie) wyszło, że pracowników jest mniej niż względem analogicznego okresu i to wcale nie jest wina zwolnień. Niedługo podniosą minimalną do 4242zł brutto. Studenci w gastro na UZ będą zarabiać godzinowo więcej od pracowników Comarchu. Przecież to jest porąbane. Jednocześnie nie wiadomo kiedy i czy do pracy wróci profesor. Oczywiście życzę mu powrotu do zdrowia, ale niestety dopóki jego stan nie jest pewny, to zastępcza prezes nie będzie miała odwagi do uwolnienia podwyżek i będzie to spory błąd. No ale lepiej kupować akcje klubu piłkarskiego od Krakowa niż doceniać pracowników :) Odezwę się w grudniu czy coś ruszyło z podwyżkami. Jak do końca roku nie dostanę podwyżki od nowego roku, to szukam nowej pracy.

@Pawel

Bez zapowiedzi – a czy z jakimś wyjaśnieniem? Dopytuję, bo jakby nie patrzeć piszesz przy tym o tej 11-letniej karierze. Gdyby nie to zdarzenie chciałbyś tu już do samego końca zostać czy jak? i co zostało podkreślone jako powód tak już ostatecznie?

Programista
@Stabilny

Masz jakieś nowe informacje dotyczące podwyżki?

@Programista

Od razu mówię, że oficjalnych nie mam. Wszystko słyszę z drugiej lub trzeciej ręki. Kierownicy niczego nie mówią wprost. Padają hasła w stylu: - Zobaczymy. - Perspektywy są optymistyczne. - Teraz jeszcze nie, ale może już niedługo. Mi to brzmi na mydlenie oczu. Z drugiej strony praktycznie każdy z kim gadam narzeka na za niskie zarobki, a najbardziej narzekają juniorzy i chyba są najbardziej zmotywowani do walki o wyższe wynagrodzenia. Tyle z moich obserwacji i tego co zasłyszałem. Zaczynam teoretyzować od tego momentu. Wpis wyszedłem zdecydowanie za długi. Jeżeli wierzyć opiniom o Comarchowych widełkach między 4500-5500zł brutto dla juniorów, to aktualnie oferty pracy w IT w Krakowie dla osób z dwuletnim, a czasem nawet rocznym expem zaczynają się od 7000zł brutto i to dla testerów (na których brak narzekam i zarabiają najmniej w IT). Dodajmy do tego, że większość młodych zmienia robotę po 2-3 latach. Jak firma nie da podwyżek, to ludzie będą coraz bardziej zmotywowani do odchodzenia. Rozumiem, że każdego specjalistę da się zastąpić skończoną ilością studentów, ale o napływie CV nie słyszałem (ewentualnie HR trzyma gębę na kłódkę). Moim zdaniem, jeżeli ktoś z rocznym doświadczeniem nie dostanie jakiejś sensownej podwyżki (tj. np. 30% z 5000zł brutto na 6500zł brutto), to zacznie szukać nowej pracy. Co gorsza część osób nie dostanie podwyżek / dostanie za niskie, bo np. za krótko pracuje (są osoby, które przez 2 lata od podjęcia pracy nie widziały podwyżki). Skończy się na tym, że masowo zaczną odchodzić osoby z dwuletnim expem. Z kolei osoby z rocznym przemęczą się rok bądź też zmienią robotę. Prowadzi to też do sytuacji, w której będziemy mieli gwałtowny odpływ ludzi wymieszany z silent quiting. Co się stanie jak znikną juniorzy, a ci pozostali najsłabsi stracą resztki motywacji? Projekty będą iść jeszcze gorzej. Dla jasności mówię tu jedynie o juniorach, bo ich sytuacja jest łatwa do przewidzenia. Jak to będzie z osobami, które siedzą np. 5 lat? Ciężko przewidzieć, bo pewnie każdy ma trochę inną sytuację. Moja jest ok, ale nie będzie ok od nowego roku. Pod koniec zeszłego tygodnia usłyszałem o odejściu dwóch osób z ponad dziesięcioletnim stażem (ale możliwe, że jedną z nich Paweł, który twierdzi, że został zwolniony). Ostatnio z pracy odszedł nawet kierownik business unitu, który siedział w Comarchu ponad 20 lat. Za bardzo się rozpisałem zatem do sedna – według mnie podwyżki będą na szeroką skalę i okażą się za niskie. Nie wyobrażam sobie, żeby przy takiej oddolnej presji nie zwiększyli wypłat. Tak złych nastrojów nie pamiętam. Może to kwestia tego, że po Covidzie i zwiększeniu ilości pracy z biura ludzie mają bardziej bojowe nastroje niż wcześniej? Na koniec dobra rada – odświeżcie swoje Linkediny i dopracujcie CV.

Rambo
@Stabilny

Pracujesz może w sektorze usług ?

Lukasz
@Stabilny

Mnie viceprezes zwolnil na 10 rocznice pracy w firmie, pracowalem jako Product Owner, mialem wlasny produkt, dosc niszowy i bylem jedynym ekspertem z tej dziedziny. Na 3 tyg. przed rocznica 10 lat w CA dostalem wypowiedzenie z przyczyn pracodawcy. Dostalem kilka dni na oddanie sprzetu i mialem sie wiecej nie pokazywac (3 miesiace okresu wypowiedzenia spedzilem w domu). Jako ciekawostkę napisze, ze wypowiedzenie dostalem majac zone w 9 miesiacu zagrozonej ciazy, kiedy planowalem, jak wziac 3 miesieczny urlop, zeby jak najmniej zaszkodzic mojemu produktowi. Glupi, chcialem przychodzic do pracy raz w tygodniu, zeby koordynować biezacy rozwoj platformy. Moi bezposredni przełożeni wiedzieli o mojej sytuacji rodzinnej. Tak sie zakonczyla moja przygoda z ta firma. 10 lat rzetelnej pracy i nawet dziekuje nie uslyszalem. Z perspektywy czasu wyszlo nie najgorzej, spedzilem 3 pierwsze miesiace zycia mojego dziecka w 100% razem z nim, dostalem ustawowa odprawe, oraz znalazlem nowa prace za stawke 2x zarobki w CA. Problemem tej firmy jest wlasnie zarzad, bo na poziomie zespolu bylismy zgrana ekipa, robiliśmy ciekawe rzeczy i tak się zasiedzialem, ze 10 lat prawie by minelo. Oczywiscie teraz wiem, ze byl to duzy blad. Pozdrawiam kolegow, ktorzy jeszcze tam pracuja, wiem, ze czasami ciezko wyjsc ze swojej strefy komfortu, ale warto. Swiat poza CA wyglada lepiej.

@Lukasz

@Lukasz ciężko się czyta takie rzeczy. Sytuacja absolutnie skandaliczna. No to wychodzi na to, że zwolnienia są, aczkolwiek ja osobiście słyszę głównie o odejściach. W jednym BU ostatnio wywalili z dnia na dzień kierownika R&D, ale istnieją różne teorie dlaczego. @Programista nie spodziewaj się pozytywnej decyzji. Dwie osoby, które poszły po podwyżkę i dostały odmowę. Czyżby quiet firing, o którym wspominał @Pimpek? @Rambo tajemnica, ale opisywana przeze mnie sytuacja dotyczy między innymi usług ;') Na koniec garść nowości: 1. Wyszedł raport za trzy kwartały. Wyniki są sensowne - odsyłam do relacji inwestorskich. Jest kasa i cytując: "W kolejnych okresach Grupa Comarch zamierza kontynuować strategię zakładającą: ▪ znaczne inwestycje w kapitał ludzki" - czyli zatrudnienia albo podwyżki. Polecam dodać fragment do argumentów stojących za podwyżką. 2. Ciąg dalszy raportu - Zatrudnienie: "W okresie trzech kwartałów 2023 roku wielkość zatrudnienia w Grupie Comarch zmniejszyła się o 4,9%. Na dzień 30 września 2023 r. Grupa Comarch zatrudniała 6 531 osób, tj. o 340 osób mniej niż na dzień 31 grudnia 2022 r." - gratuluję tym, którzy odeszli i współczuję zwolnionym. Żeby było śmieszniej ten wynik nie uwzględnia jeszcze kilku odejść, o których wiem. Do końca roku pewnie ubędzie jeszcze minimum 100 osób w tym tempie. 3. Słyszałem przebąkiwania o zakładaniu związków zawodowych. Oby nie skończyło się jak w Si. Pewnie w ten sposób pracownicy chcą wywalczyć podwyżki. Z drugiej strony nie słyszałem, żeby działo się w tym kierunku cokolwiek oficjalnego.

Pimpek
@Stabilny

Swoją drogą te dane o zatrudnieniu dotyczą też studentów na zleceniu czy tylko pracowików na uop? U mnie po zeszlorocznym stażu zostala jedna osoba chyba tylko a reszta skończyla wspólpracę

@Pimpek

Nie mam pojęcia, zgaduję, że tak. Comarch mówi, że zatrudnia stażystów, więc chyba się wliczają. Trzeba by kogoś z HR podpytać. Z zostawaniem po stażach bywa bardzo różnie w zależności od miejsca. Wydaje mi się, że z reguły zostaje od 25% do 50% stażystów.

RysiekZKlanu

Pracowałem w tej dziurze kilka lat. Na szczęście już od nowego roku idę do normalnej firmy za normalne pieniądze. Plusy: - można ładnie walić (usunięte przez administratora)i udawać że się pracuje a niezbyt ogarnięty management i tak się nie zorientuje. Pracuje w myśl zasady jaka płacą taka praca. - śmieszne wynagrodzenie - śmieszne premie a teraz decyzja Zarządu ich brak - brak projektów - kadra zarządzająca nie śledzi trendów na rynku, brakuje również specjalistow przez co nie mogą pozyskać klientów - brak jakichkolwiek rozwoju i szkoleń - jedno konto Udemy na całe centrum, więc np jeśli chcesz czegoś się nauczyć to zapisujesz się na listę i czekasz aż konto ktoś zwolni. - nędzny pakiet socjalny - mulitsport opłacasz sobie sam dostajesz jedynie bardzo kiepskie ubezpieczenie medyczne imed - bardzo kiepska kadra zarządzająca która nie szanuje pracowników - z firmy odchodzą naprawdę wybitni specjaliści a zostają bardzo słabi. -zwalnia się ludzi którzy firmie poświęcili kilkanaście lub kilkadziesiąt lat swojego życia, zarobili dla firmy mnóstwo pieniędzy i zdobyli dobre kontrakty a jak popełnili najmniejszy błąd (często nie że swojej winy) to wypowiedzenie umowy - zero podwyżek. Pracowałem tam tylko dlatego że nie musiałem się specjalnie napracować a w tym czasie spokojnie mogłem poświęcić czas na rozwój. Nie zarabiałem źle jak na Comarch (napewno dużo powyżej średniej) a w sumie pracowałem może 2 godziny dziennie. W nowej firmie na dzień dobry 5k więcej.

AGH

Hejka! Możecie się podzielić opinią nt pracy na stanowisku Business Development Manager? Ponoć nakładają target już na dzień dobry i patrzą na człowieka poprzez ten target: brak wyrobienia targetu = wylot. Jak z presją?

Prezes nie szanuje pracownikó. Wyzysk. Powiedział "każdego pracownika można zastąpić skończoną liczbą stażystów".

AJtiiii

Cześć, czy praca PMa to faktycznie taka ciekawa rola jak opisuja na rozmowie rekrutacyjnej? Czy mógłbym prosić o jakieś widełki? ????

Xyz

Firma daje jakieś premię czy dodatki świąteczne dla pracowników?

RAF
@Xyz

Nie. Według firmy dostępność do centrum medycznego i kompleksu sportowego w Krakowie jest wystarczającym benefitem. Przed pandemią na święta były jeszcze organizowane mikołajki dla dzieci pracowników ale to umarło

Xyz
@RAF

Niestety nie brzmi to dobrze. Czy @Pracodawca nie zdaje sobie sprawy, że może to obniżać motywację pracowników do pracy przy ambitnych projektach realizowanych w firmie?

@Xyz

Które projekty uważasz za te dość ambitne a które za nie? :D dasz znać? dopiero co zapoznaje się z tymi komentarzami liczy się dla mnie zdanie już pracujących, bo od zewnątrz to zawsze inaczej może wyglądać. w kolejnym roku jakiś nowy projekt wchodzi?

taki elo ziom

nowy projekt w sensie nowy kod od podszewki? nikle szanse bo comarch od lat ciagnie na wdrazaniu tego samego kodu - jedyne co sie zmienia to klienci. nie mowie ze nowych projektow nie ma ale jesli planujesz sie zatrudnic to licz sie z tym ze prawie na pewno trafisz do utrzymywania jakiegos legacy projektu gdzie nowy kod polega na dopisywaniu ficzerow.

Romek

Nie pracuje tam, ale z tego, co kojarzę firma teraz skupia się na nowoczesnych rozwiązaniach. Rozwija marketplace o globalnym potencjale, idzie mocno w stronę AI. Raczej nie brakuje tam ambitnych projektów, gdzie wykorzystuje się najnowsze technologie

Wydatki

Od poczatku roku z Comarchu odeszło 10 % pracowników. Podwyżki delej wstrzymane. Kilka procent specjalistów zastąpiono studentami po stażu. Zamiast poprawić jakoś sytuację firma woli kupić akcję Cracovii za 21 mln oraz spłacić jej dług okolo 80 mln zł. Wychodzi że każdy z pracowników zapłaci średnio po 17 000 zł za te zachcianki zarządu. Za niedługo wszyscy wartosciowi pracownicy uciekną do innych firm.

@Wydatki

A jak ci studenci sobie radzą? Ile ten staż wynosił i jak ich wyniki mogą zostać do siebie przyrównane, że takie decyzje zapadły? Są wystarczające? Zastanawiam się czy po prostu ci wspomniani specjaliści nie wykonywali pracy nieadekwatnej do swoich umiejętności? Mogliby utrzymywać wyższy poziom?

Despero

Zdecydowanie pracownicy nie wykonują odpowiedniej pracy, Comarch dziala sprawiedliwie - dobremu pracownikowi daje dobrą stawkę, olewaczowi slabą ;)

Były

Odchodzą dobrzy specjaliści ze względu na slabe stawki. Tu nawet wyjątkowo zdolni pracownicy zarabiają mało. Oczywiście nowi studenci bez doświadczenia nie są w stanie zastąpić specjalistów . Projekty coraz wolniej są wykonywane i się sypią.

Stabilny

Bardzo różnie, istna loteria. Czasem wpadają bardzo fajni praktykanci i są to dobre nabytki dla firmy. Są tacy, że można im dać trudniejszą robotę po paru miesiącach pracy, a są też takie miernoty, że strach im cokolwiek dać. Zasadniczo to samo można powiedzieć o innych pracownikach z nawet kilkuletnim stażem. Nie mam pojęcia, dlaczego niektórych osób jeszcze nie wywalili, a z drugiej strony pozwalają odchodzić rewelacyjnym specjalistom. Standardowo staż trwa 3 miesiące i dość często takie osoby zostają na np. 3/5 etatu, a w międzyczasie robią magisterkę. Czasem ciężko zlokalizować przyczynę problemu, dlaczego dany projekt źle idzie. Moim zdaniem kierownictwo projektów w wielu przypadkach źle stawia KPI i nie potrafi łączyć kropek. Na pewno nie pomaga fakt, że ludzie aktualnie nie mają motywacji do pracy przez stawki - no nikt nie będzie się starał dla firmy, która żałuje kasy i nie zapewnia benefitów. Dodatkowo dzisiaj jeszcze doszły do mnie ciekawe informacje na temat warunków pracy w jednym z biur. Sytuacja jest tak głupia, że nadaje się na odcinek mojego ukochanego "The office". Pozostaje śmiech przez łzy, bo morale szorują po dnie. Najlepsze jest to, że w paru miejscach KPI spadły po tym jak kazali częściej pracować z biura. Moim zdaniem to firma najpierw powinna wyjść z gestem dobrej woli i odpowiednio docenić dobrych pracowników, których w Comarchu nie brakuje. Dać powód, żeby komukolwiek chciało się starać, a nie że ludzie idą po najmniejszej linii oporu.

@Despero

O jakim sektorze / sektorach mówisz? Bo moim zdaniem Comarch traktuje pracowników na takim samym poziomie - wszystkim równo, wszystkim (usunięte przez administratora)Jaka płaca taka praca. Ludzi, którzy mają bardzo dobre stawki, to są raczej wyjątki. Jednocześnie ludzie, którym płacą za mało to jest większość.

Despero
@Stabilny

Hah napisałem to z przekąsem w odpowiedzi na wcześniejszy komentarz. Zgadzam się ze zdecydowaną większością tego co jest napisane w innych komentarzach. Odszedłem po 3 latach z comarchu. Przyszedłem mając 2 lata doświadczenia jako taki junior co już coś tam ogarniał. Po 3 latach pracy w międzyczasie stałem się midem a chcieli dalej płacić jak za juniora, więc dałem sobie spokój.

@Wydatki

Też się dziwię po co wydawać tyle kasy na klub ze strefy spadkowej. Dla porównania Puszcza Niepołomice ma tyle samo punktów a budżet 10 razy mniejszy. Ale comarch i prezes zawsze mial problem z logicznym zarządzaniem.

taki elo ziom
@Despero

pracowalem w jednym z kluczowych zespolow w calej firmie. zarabialem 12 brutto. u konkurencji bez zadnych negocjacji dostalem dwa razy tyle. tak wiem co to by bylo na tyle jesli chodzi o ta sprawiedliwosc i docenianie ciezkiej pracy.

Nick24

Mógłby się ktoś wypowiedzieć jak wygląda praca w dziale finansów? Atmosfera? Ludzie? Szefostwo? Na jakie wynagrodzenie mogę liczyć na start? Zastanawiam się nad aplikowaniem na ofertę, która mnie zaciekawiła.

Niebieski

Z żalem piszę tę opinię, ale w firmie dzieje się coraz to gorzej, niestety.. Niestety, bowiem na samą pracę czy atmosferę akurat w moim zespole nie mogę powiedzieć złego słowa (chociaż nie wszyscy są idealni, ale ogólnie jest więcej plusów niż minusów), o tyle to co wyprawia ostatnio firma jest zwyczajnie niepoważne. Otóż po kolei, w ostatnim roku dawałem z siebie 100% żeby się pokazać i zasłużyć na podwyżkę, często przedkładając swoje plany osobiste tylko po to żeby zapewniać ciągłość prac w projektach i wyjazdach na delegacje do klientów. Pomimo zamrożenia podwyżek, miałem nadzieje, że to będzie miało znaczenie, ale okazało się, że nie. Dodatkowo okazało się, że premie, z którymi firma zalega już spory czas, również nie wiadomo kiedy zostaną wypłacone, a gwoździem do 'trumny' jest mail od profesora, w którym pisze o tym, że teraz trzeba chodzić do biura 3 dni i to będzie miało wpływ na podwyżki i premie. Rozumiecie to? Ocenianie jak w przedszkolu czy szkole na zasadzie obecności w biurze, a nie to ile efektywnie dajesz firmie przy swojej pracy w projektach i ile firma na tym zarabia. To już przelało moją czarę goryczy i straciłem jakąkolwiek motywacje na czekanie na podwyżki i premie, które się należą, bo i tak zawsze znajdą jakieś ale. To wszystko poszło za daleko, bo pracownik się stara i stara, ale dostaje raz po raz mokrą sćierką w wiadomo co.. Można było wiele przeboleć ze względu na atmosfere pracy.. Ja i tak będę się zwalniał, ale mam nadzieję, że firma @Pracodawca pójdzie po rozum do głowy i się opamięta, ze względu na garstkę ludzi, która tam zostanie mimo wszystko pracować.. Chociaż coś mi się wydaje, że te ostatnie sytuacje mocno się odbiją na zwolnieniach tych doświadczonych i dobrych pracowników.

Były niebieski
@Niebieski

Klasyka gatunku, te biuro to wymówka pretekst aby zaniżać wynagrodzenia, co jakiś czas coś wymyślą aby nie robić podwyżek. Są ludzie ambitni, kompetentni ale nie będą docenieni, firma wyciśnie ich jak gąbkę

@Niebieski

Z praktycznego punktu widzenia, zawsze tak tam było. Można było się starać w opór, tworzyć cuda, a jak przychodziły te rozmowy kwartalne, to nic z podwyżki. Można było być kluczowym pracownikiem i ogarniać wszystko, ale firma tego nie doceniła w żadnym stopniu. Można było się zwolnić i wtedy firma nagle zauważała pracownika, który ogarniał wszystko. Ale... jak wiele osob tutaj pisało, wtedy było już za późno. Każdy wolał iść do normalnej firmy.

same bro
@Niebieski

Święta prawda, w biurach coraz więcej ciasta od ludzi, co odchodzą. Sporo osób co od lat pracowała :(

Come back

Powrót do biur bo jak nie to podwyżek i premii jak nie było, to nie będzie :D

@Come back

... ale w kuchni sa te najtansze expresy delonghi, wiec mozna sobie zrobic kawe ;) A na poważnie, zawsze mają wymówkę, żeby nie dać podwyżki i premii. I zawsze znajdzie się wymówka, że stawka nie może być rynkowa. A potem jest płacz jak ktoś złoży wypowiedzenie i nagle podwyżke rynkowa da sie zrobic, ale nikt nie chce xD

YYYYY
@NoOne

Hmmm ale to dobrze, że jak ktoś chce odejść to są propozycje, aby kogoś zatrzymać. A taka podwyżka właśnie, jak ktoś chce odejść, to ile wynosi? O jakich kwotach mowa? To jest Kilka sówek miesięcznie więcej czy mniej?

zzz
@YYYYY

Trochę słabo że pracownik musi tracić czas na szukanie innej pracy aby w obecnej dostać podwyżkę. Comarch psuje sobie przez to skuteczność swoich pracowników. Choć często jak już osoba znajdzie nową pracę to stawki są 2-3 razy wyższe. Czyli 5000-20000 brutto. A przy odejściu w Comarchu dadzą ci maks 1000 brutto podwyżki.

Niestety do momentu kiedy wielce szanowny Janusz będziesz rządził w tej firmie będzie ona żartem na dłuższą metę. O podwyżkach jeśli nie jesteście pracownikiem zarabiającym tj. developerem itp zapomnijcie. Poziom ingerowania Janusza we wszystko co się odbywa w firmie jest paranoją wręcz. PS. Na dzień programisty dali ludziom JABŁKA xdddd

Wroclaw

Cześć, piszę na profilu grupy Krakowskiej, ponieważ we Wrocławiu brak opinii. Chciałbym zapytać jak wygląda praca na stanowisku analityka ERP i jakiego można spodziewać się wynagrodzenia? Rozumiem, że wynagrodzenie zależy od umiejętności i doświadczenia ale pytam mniej więcej o widełki :)

Nie

Wyciskają ostatnie soki z człowieka. Zero nagród i premii, potrafią zwolnić po uzyskaniu dużego sukcesu.

@Nie

Na pewno prawdą jest, o wyciskaniu soków. Do zwolnien nie moge się odniesc. Koszmarch zawsze żerował na niskich płacach i braku docenienia pracowników, tak aby się czuli, że nie zasługują na podwyżkę.

Student

Planuję w przyszłym roku szukać pierwszego stażu w IT. Na jakie zarobki w tym roku mogą liczyć stażyści w Comarchu?

ziomo
@Student

Podwyżki wstrzymane więc najpewniej tyle co w tym roku - jakieś 2500 brutto.

Kubek
@ziomo

Nie wiem jak jest w tym roku, ale w ubiegłym na stażu dostałem 4.5k brutto

info
@Kubek

Ale to za 2 miesiące bo pierwszy był darmowy a dopiero za drugi płacili.

Programmer
@Kubek

4,5k na stażu to nieźle jak na januszex, pewnie i tak podnoszą co roku

student
@Student

4.5k brutto w tym roku

Kłamstwo

To sciema albo wpis hr. U nas po stażu dawali wszystkim 5 brutto.

XYZ
@ziomo

Czyli tak w ostateczności wyszło, że z 5 tys jest, tak? czemu w ogóle piszecie o tych wstrzymanych podwyżkach? Widzę, że w kolejnym wątku taki temat się powiela, z czego to wynika?

Odpowiedź
@XYZ

Z tego że ta firma na rynku konkuruje głównie ceną. Nie ma wysokiej klasy produktów ani know-how (bo ten zależy od pracowników a ogromna liczba doświadczonych osób odeszła a duża część pozostałych pewnie niebawem zrobi to samo). Produkty są pisane byle jak przed nie doświadczonych ludzi. Jeśli będą podwyżki to oczywiście musi to wpłynąć na cenę końcowego produktu - więc spadnie konkurencyjność a więc w dłuższej perspektywie dochody albo spadnie marża więc też dochody. (usunięte przez administratora) Sposób zarządzania w Comarch się nie zmieni do póki nie będzie faktycznie kryzysu. Np nie odejdzie tyle ludzi że projekty zaczną się walić jak domki z papieru. Z punktu widzenia przedsiębiorcy to wygląda tak - ludzie odchodzą, zastępują ich ludzie za mniejsze pieniądze, na gowork są negatywne opinie ale biznes się kręci. Więc po co coś zmieniać :-)

Neutralny

Większość komentarzy zamieszczony tutaj to typowy hejt pewnie pisanych przez osoby którym odmówiono podwyżki albo które zwolniono albo które są sflustrowane z jakiegoś innego powodu. Firma istnieje prawie 30 lat, działa w wielu sektorach, ma stale rosnące przychody ze sprzedaży, działa na coraz większej liczbie rynków itd. Gdyby pracowali tutaj sami słabi programiści (bo lepsi już uciekli :-) ), jakość produktów była tak marna jak się tutaj opisuje to tej firmy dawno by nie było. Konkurencja nie śpi i każdy chce mieć coraz większy udział w rynku. Comarch nie jest idealną firmą (o ile taka istnieje). Są mocni programiści i są słabi. Są dobrzy TL i są mierni. Tak samo z wyższą kadrą zarządzającą. Niektóre projekty są prowadzone wręcz tragicznie a niektóre na dobrym poziomie. Niektóre podejmowane decyzje są delikatnie mówiąc dziwne a niektóre w pełni zrozumiałe. Comarch to korporacja, pracują tutaj różni ludzie jak w każdej innej firmie o podobnych lub większych rozmiarach. Apropo słabych programistów - niektórzy z tych rzekomo słabych programistów odchodzą lub są zwalniani i zatrudniani w innych firmach. Niektórzy z nich na prawdę się nie nadawali do programowania ale potem widać w linkedin, że pracują w jakiś niby uznanych software house :-) Stawki w Comarch są różne. Doświadczone osoby, które wypracowały sobie uznanie i wnoszą realną wartość w firmie mają dobre stawki. Na pewno Comarch nie zapłaci dużo początkującym lub słabym osobom. To nie jest korporacja z USA, która sypie sianem każdemu programiście bez opamiętania. W Comarch możesz dobrze zarabiać ale po czasie i nie możesz biernie czekać na podwyżki. Bo się nie doczekasz. Jeśli dla kogoś kasa jest jedynym wyznacznikiem to oczywiście najlepsze siano jest w amerykańskich start upach. W Comarch są ciekawe i wymagające projekty oraz ciekawe technologie. Wiem, że nie jest tak w każdym sektorze bo niektóre sektory są tragicznie zarządzane i zacofane.

@Neutralny

Zgadzam się w 100%. Przy ponad 6 tyś. pracowników kadra jest na pewno zróżnicowana pod każdym względem, w tym umiejętności oraz wiedzy.

Greek
@Neutralny

Może i racja ale w KRK tych płacących sianem z USA jest od groma, więc za tą samą pracę można dostać X2 X3. Szkoda czasu na Janusza bo to się nie opłaca.

Dr
@Neutralny

Głupoty gadasz. Tutaj wyjątkowo zdolne osoby kończące doktorat dostawały 6000 brutto. Taki wyzysk.

Jasio
@Dr

Witać że działania HR to są. Te osoby co mają 20k w Comarch po 10 latach miałyby teraz po 40k w innych firmach. Trzeba być analfabeta ekonomicznym by nie korzystać z tego boomu co jest. 10k miesięcznie mniej przez 5 lat to nowe mieszkanie !!! Atmosfera ważna ale to loteria tak jak w Comarch. Jedyne co może uratować Comarch to potężna recesja która dotknie Polskę i zmniejszy oczekiwania finansowe pracowników w co głęboko wątpię. Nie mniej zgadzam się Comarch to trampolina do bardzo dobrych zarobków dla nowych korzystajcie jeśli możecie. Druga sprawa to niedokończona sukcesja CEO, jeśli tego nie uczyni z glowa to dzieci sprzedadzą to w try miga i Comarch stanie się w najlepszym przypadku kontraktowania z induskim kapitałem.

Swalk
@Jasio

Nie po 40k, po 100k. Kto da więcej...

Ogar
@Swalk

Jak inaczej niż wyzysk nazwać firmę która na start oferuje 5k a inne beee te z zagranicznym kapitałem 15k dla ogarniętych ? Comarch to przeszłość.

robin33
@Neutralny

Co ty w ogóle za bzdury gadasz i z jakimś zacięciem piszesz o software houseach? Różnica polega na tym że taki software house ucina skład który się do niczego nie nadaję i tak samo projekty które są nierentowne. W comarchu takie projekty gówniane rozwijane przez 3 lata do worka na (usunięte przez administratora) to norma. To samo ludzie którzy nic nie potrafią a udają nie wiadomo kogo. Jak się trafi do takiego gównianego zespołu w comarchu to po prostu na start masz niedosyć że słabą kasę to jeszcze beznadziejny rozwój. A ci co zostają to po prostu śmierdzące lenie które nigdy by się nie odnalazły na rynku pracy. A co do reszty, tak są zespoły które ciągną te firme ale czytak to powinno wyglądać w PROFESJONALNEJ firmie?

@Dr

Nie znam ani jednej osoby, która pracuje za takie pieniądze.

Takijeden
@Neutralny

Nie znasz też ani jednej osoby, która pracuje za stawki oferowane przez konkurencję. To jest wystarczający powód, żeby omijać tę firmę.

Dinkens
@Neutralny

Kiedy zwiazek zawodowy w Comarchu ? Bierzcie przyklad z Sii Panie i Panowie :) być może to dobra droga

Obserwartor
@Dinkens

Naprawdę podoba Ci się "pranie" korespondencji na forach w internecie ? Dla mnie, prezentacja e-maili służbowych (Sii) na forach jest niedopuszczalna, powiem więcej jest niezgodna z prawem. Nie rozumiem, dlaczego pracownicy (byli, obecni) skupiają się na wylewaniu żali w internecie. Każdy z nas ma wybór, może pracować tam gdzie chce. Ponad to, nie każdy człowiek przelicza wszystko na $ i bierze pod uwagę inne czynniki np. ludzi z którymi pracuje, miejsce, widok za oknem ;-). Trochę luzu życzę wszystkim piszącym na tym forum.

KoszmarnyKarolek
@Neutralny

Nie jest to typowy hejt pisany tylko przez sfrustrowanych ludzi którym odmówiono awansu/podwyżki. Jak pracowałem w Comarch to spotkałem się z podobnymi opiniami co Twoja. Jeśli ktoś chciał coś poprawić, zasugerować że może warto by coś zmienić, ulepszyć (nie mówię tylko o podwyżkach, benefitach) to szybko odbijał się od leniwego betonu kierowników którym nie chciało się po prostu nic robić albo nie mieli żadnych kompetencji. Łatwo przypinało się wtedy tym osobom aktywnym łatkę frustrata. W Comarchu frustratem jest każdy kto ma energię do działania. Nikt nie twierdzi, że w Comarch pracują słabi programiści. Moim zdaniem pracują tam bardzo dobrzy programiści. Tylko krótko. Comarch dużo przyjmuje dobrych programistów i dużo z nich odchodzi. Tym sposobem się to utrzymuje. W danym momencie jest zawsze duża ilość dobrych programistów. Dobrzy programiści przychodzą, pracują kilka lat i odchodzą. Z łatką frustrata od swojego lidera który w porównaniu z nimi jest leniem który złapał ciepłą posadkę i dla którego Comarch to racja stanu.

Damian
@KoszmarnyKarolek

Jak widać zadowolenie, jest zależne to, gdzie kto i do jakiego działu trafił. Trzeba też na to zwracać uwagę. To taki początkujący programista dla którego ma to być pierwsza praca na rękę, ile zarobi? Mówię o takiej osobie po kursie.

@Neutralny

Ja po ponad 10 latach pracy nawet 10k nie mam na reke...

ex
@Damian

Po samym kursie w comarchu nie będzie pracował, bo nie ma wyższego wykształcenia/nie jest studentem. Natomiast porównując studenta, powiedzmy 2-3 roku informatyki przyjętego na staż, to można spokojnie przyjąć, że u konkurencji zarobi około 2 razy tyle co w comarchu. Co do działów masz rację, ale trzeba wziąć poprawkę, że dobry dział w comarchu nie jest równoznaczny z dobrym działem ogólnie.

@KoszmarnyKarolek

@KoszmarnyKarolek Większość pozytywnych komentarzy jest zgłaszanych lub oznaczanych jako nie pomocne. Niektóre są komentowane jako działania HRowe. Wiadomo, że większość opinii na tego typu serwisach piszą osoby sfrustrowane, które chcą dać upust swojej frustracji. Znam wiele osób, które opuściły Comarch. Zdecydowana większość, która opuściła tą firmę z własnego wyboru ocenia ją co najmniej neutralnie. Niektóre rzeczy są fajne niektóre nie jak w każdej firmie. Natomiast te osoby, które zostały zwolnione lub nie dostały przez długi czas podwyżki bo nie rokowały, mają silnie negatywną opinię.

Olo
@Neutralny

Nie prawda. Jest wielu bardzo dobrych pracowników i mają niezwykle niskie zarobki. Taka jest strategia firmy. Wykorzystują daną osobę za grosze puki nie odejdzie do innej firmy. Co roku jest wielu nowych studentów i znich jest kolejna ekipa do wyzysku.

KoszmarnyKarolek
@Neutralny

Pracowałem tam > 5 lat a osoby które opuściły firmę nie z własnej woli to były wyjątki - może 2-3 osoby przez te kilka lat. W tym czasie może kilkadziesiąt osób zmieniło pracę z własnej woli i faktycznie spora część zwolniła się z powodu niskich wynagrodzeń i braku podwyżek. Dyskutowałbym z Tobą natomiast czy to wynika z faktu "nie rokowania". Jako kierownik który poznał wynagrodzenia swojego zespołu i sposób przydzielania podwyżek powiedziałbym, że wynika to z systemowego podejścia do zaoszczędzenia jak największej kwoty na wynagrodzeniach i opóźniania podwyżek jak najdłużej. Pracownikom wmawialiśmy, że JF akceptuje podwyżki raz na kwartał - to pierwsza próba opóźnienia przydzielenia podwyżki. Następnie ograniczało się liczbę osób które zasługiwały na podwyżkę do limitu który akceptował Dyrektor Sektora - limit ustawiał nisko aby nie zdenerwować JF i nie narazić się na potrzebę uzasadniań/wyjaśniań. Czyli dobro zespołu, ludzi i ich pracy stało niżej zawsze niż dobro Dyrektora Sektora i jego odbiór przez JF. Później okazywało się, że nie wszystkie jeszcze podwyżki były akceptowane. Efekt był taki, że raz na kwartał dostawało podwyżkę kilka osób w BU liczącym >100 osób. Mogę jeszcze dodać, że mimo buńczucznych zapewnień pracowników, że Comarch dąży do równych wynagrodzeń to dysproporcje były ogromne między pracownikami na tym samym stanowisku i w ogóle nie zależały od umiejętności. Cicha osoba która była dobra a nie umiała walczyć o swoje zarabiała mniej niż taka która umiała zawalczyć. Firma Comarch ma systemowy program niedoceniania pracowników w celu zaoszczędzenia. Wydaje Wam się to normalne? Pewnie tylko tym którzy od zawsze pracują w Comarch i nie znają innych firm które potrafią realnie docenić pracownika - po prostu dostaje się podwyżkę bo Ci dobrze idzie - bez tych całych ceregieli Comarchowskich. Będziesz teraz przekonywał, że tylko frustraci piszą złe komentarze, że ogólnie to jest fajnie i spoko ale grupka ludzi psuje opinie tej wspaniałej firmy. Zastanów się skąd tyle tych frustratów się zrobiło. Część pozytywnych komentarzy jest oznaczana bo są ewidentną bzdurą - jak np. komentarze o tym, że pracownicy Comarch mają po dwa komputery.

@KoszmarnyKarolek

Niestety Karolek mówi prawdę. Obecnie w innych firmach junior potrafi dostać więcej niż osoba w Comarch z 10 letnim stażem. Dysproporcje płac rosną. Wcześniej rynkowe były 2 razy wyższe niż w Comarch. Obecnie proporcja ta zbliża się do 3.

@KoszmarnyKarolek

Firma Comarch ma systemowy program niedoceniania pracowników w celu zaoszczędzenia. Wydaje Wam się to normalne? Pewnie tylko tym którzy od zawsze pracują w Comarch i nie znają innych firm które potrafią realnie docenić pracownika - po prostu dostaje się podwyżkę bo Ci dobrze idzie - bez tych całych ceregieli Comarchowskich. W punkt. Sam się na to nadziałem, kiedy przez kilka lat pracy w Comarchu musiałem się wręcz bić o podwyżkę, a w nowej pracy dowiedziałem się, że na koniec roku po rozmowie okresowej podwyżka przychodzi sama. Zabrzmi to komicznie, ale przez jakiś czas nie mogłem uwierzyć, że ją dostałem, bo cała sytuacja obyła się bez wielu rozmów, próśb, stresu i przekładania terminów.

Zen
@Obserwartor

No... Ja tak robię! Podziwiam piękne widoki za oknem i zastanawiam się na którym polu uzbieram dziś szczaw i lebiodę na zupę, kiedy wyjdę z takiej wspaniałej pracy! Ludzie też są ważni! Zwłaszcza jak poratują groszem, na może szczyptę soli do tej zupy. Po co kasa! pracujmy dla cudownych ludzi i widoków za oknem.

@Neutralny

Piszesz, że "Doświadczone osoby, które wypracowały sobie uznanie i wnoszą realną wartość w firmie mają dobre stawki." To nie jest prawda, do momentu kiedy nie rzuci się papierami, to nie można nawet marzyć o rynkowych stawkach. Owszem, w takiej sytuacji, dla kluczowych pracowników, są w stanie wyrównać stawkę, a nawet podbić o dużo więcej, ale to są już extremalne przypadki, kiedy wiedzą, że projekt padnie albo nie będzie miał szans rozwoju.

Zostaw merytoryczną opinię o Comarch - Kraków

• Jak się pracuje w Comarch?

Zobacz opinie na temat firmy Comarch tutaj. Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy oraz kandydaci do pracy to 368.

• Jakie są opinie pracowników o pracy w Comarch?

Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy to 235, z czego 34 to opinie pozytywne, 123 to opinie negatywne, a 78 to opinie neutralne. Sprawdź tutaj!

• Jak wygląda rekrutacja do firmy Comarch?

Kandydaci do pracy w Comarch napisali 3 opinii na temat procesu rekrutacyjnego. Zobacz szczegóły tutaj.

Comarch