Konflikt w pracy to zniechęcająca atmosfera w firmie i mniejsza wydajność całego zespołu. Nie możesz dogadać się z innym pracownikiem? Sprawdź, jak rozwiązać konflikt w pracy i jakie są najczęstsze przyczyny konfliktów w miejscu pracy, aby zapobiegać takim sytuacjom!

Jak rozwiązać konflikt w pracy? 4 przyczyny i rozwiązania!

Wyróżniamy 4 główne przyczyny konfliktu w miejscu pracy:

  1. Zazdrość
  2. Brak komunikacji
  3. Zbyt szybkie ocenianie
  4. Niedopasowanie charakterów

Jak poradzić sobie z każdym z tych rodzajów konfliktów, aby z powodu złej atmosfery nie być zmuszonym do przeglądania nowych ofert pracy?

Konflikt w pracy a atmosfera w zespole – zazdrość

Wyobraź sobie taką sytuację konfliktu w pracy: w dziale pracują dwie osoby. Nagle Ty dostajesz awans, a Twój kolega nie. Potem następują oficjalne gratulacje, ale jednak coś się zmienia. Widzisz, że Twój dotychczasowy współpracownik zaczyna Cię unikać, ucina rozmowy lub wypowiada pozornie niewinne, a jednak uszczypliwe żarty dotyczące zmiany Twojego stanowiska. O co chodzi? To raczej oczywiste, że chciałby być na Twoim miejscu i czar waszej znajomości prysł. Niestety, ale nie każdy będzie Ci szczerze gratulował sukcesu. Zazdrość to częsty powód konfliktów w miejscu pracy. Przykład przedstawiony powyżej dowodzi, że ludzie mogą Ci zazdrościć przeróżnych rzeczy – obowiązków, zarobków, wiedzy, umiejętności, wyglądu, związku – np. Twoja szefowa wie, że masz poukładane życie osobiste, a ponieważ aktualnie się rozwodzi, może celowo dorzucać Ci wiele trudnych zadań, żeby mieć pretekst do odreagowania na Tobie swoich frustracji np. wypominając Ci nieterminowość.

Jak rozwiązać konflikt w pracy związany z zazdrością?

Istnieją różne rodzaje konfliktów. Przyczyną części z nich bywa zwykłą zazdrość. Zawiodłeś się na kimś, kogo lubiłeś, bo okazał się skrajnie zazdrosny? Jak rozwiązać konflikt w pracy o takim podłożu? Przede wszystkim nie przejmuj się, ponieważ właśnie poznałeś, jakim Twój znajomy jest człowiekiem. Ludzi wokół siebie najłatwiej zweryfikować na podstawie tego, jak reagują na czyjś sukces. Wiesz, że zasłużyłeś na awans swoją uczciwą pracą, bo np. nauczyłeś się płynnie języka francuskiego lub jesteś bardzo dobrym specjalistą? Nie masz powodu do złego samopoczucia. Ktoś zazdrości Ci efektu Twojej pracy, ale nie zna drogi i podjętego trudu, który doprowadził Cię do tego, co osiągnąłeś. Co prawda powinieneś porozmawiać szczerze z taką osobą, ale jeśli nie będzie chciała Cię słuchać, lepiej odpuść. To przykre i trudne, ale nie odpowiadasz za ludzkie odczucia. Nie daj się wyprowadzić tym z równowagi.

Sposoby rozwiązywania konfliktów w pracy: wybierz najlepszy!

Niestety, coraz nowsze telefony i komunikatory nie sprawiają, że ludzie potrafią ze sobą rozmawiać, ponieważ, jak twierdzi środowisko psychologiczne, jedną z najczęstszych przyczyn konfliktów w pracy jest brak precyzyjnego formułowania potrzeb, myśli, próśb i zamierzeń. Głośne wzdychanie w towarzystwie kolegów i koleżanek z pracy, nie sprawi, że ktoś zapyta wprost, czy masz problem z raportem. Jeśli jesteś szefem, powinieneś dokładnie określać, czego oczekujesz od podwładnych i upewniać się, że zrozumieli.

Jak załagodzić konflikt w pracy związany z brakiem komunikacji?

Zastanawiasz się, jak załagodzić konflikt w pracy wynikający z braku komunikacji? Pamiętaj, że nikt nie czyta w Twoich myślach. To, co dla Ciebie jest oczywiste, nie oznacza, że jest takie dla drugiej osoby. Nie możesz z góry zakładać, że ktoś ma złe intencje. Czasami jakiś współpracownik może źle odczytać Twój zamiar i odwrotnie. Naucz się spokojnie i jasno zadawać pytania. Odpowiadaj wyczerpująco. Unikaj pretensjonalnego tonu i zarzutów w stosunku do innych. Staraj się na bieżąco wyjaśniać wszystkie zawiłe sprawy w zespole, rozmawiając wprost z osobą, której dotyczy problem, a nie obgadując ją za plecami.

Konflikt w pracy wynikający ze zbyt szybkiego oceniania

Ktoś z Twojego zespołu popełnił błąd, a Ty zakładasz, że jest głupi i roztargniony? Warto wtedy panować nad emocjami i myśleć o sposobach rozwiązywania konfliktów w pracy i w racjonalny sposób tłumaczyć zachowanie współpracownika. Pamiętaj, że każdy się myli i Ty również na pewno kiedyś zrobiłeś lub zrobisz coś źle. Czy chcesz być oceniany przez pryzmat pomyłki? Twoja koleżanka jest mało rozmowna, więc zakładasz, że coś z nią nie tak? A może po prostu wydarzył się ostatnio jakieś stresujące sytuacje w pracy, ma zbyt wiele obowiązków lub jest nowym pracownikiem i czuje się onieśmielona?

Jak przestać szybko oceniać, aby uniknąć konfliktów w pracy?

Nigdy nie oceniaj osoby, mów o zachowaniu. Nawet jeśli coś zostało wykonane źle i musisz zwrócić na to uwagę, wyjaśnij błąd i poproś o poprawienie go. Nie mów, że Twój kolega jest niedokładny, bo to powoduje konflikty w miejscu pracy. Uderzając w czyjąś tożsamość, stworzysz napiętą atmosferę. Nie skreślaj ludzi zbyt szybko, ponieważ tracisz szansę na bliższe poznanie ich.

Konflikt w miejscu pracy: czym grozi? 

Bywa, że pracujecie w firmie razem z kimś już całkiem długo i wiesz, że nie potraficie się dogadać, chociaż próbowaliście. Macie zupełnie inne poglądy, podejście i charaktery, które ze sobą nie współgrają. Pamiętaj, że nie powinno to rzutować na jakość waszych wspólnych projektów, w końcu pracując w jednym biurze, gracie do jednej bramki! Co prawda, jeśli jest to osoba niezwykle toksyczna, wówczas konflikt w pracy może być tak dokuczliwy, że konieczna będzie zmiana zespołu, a nawet zmiana pracodawcy. Ludzie z toksyczną osobowością mogą udawać, że Cię lubią, ale niestety podbudowują się wyłącznie w sytuacjach, gdy niszczą życie, karierę i opinię innym.

Jak poradzić sobie z niedopasowaniem charakterów, które wywołuje konflikt w miejscu pracy?

Dbaj o pozytywne relacje w firmie, ponieważ dobrą atmosferę wypracowuje się wspólnie. Czy chcesz pracować w ciągłym napięciu? Postaraj się unikać konfliktów w pracy. Negatywne emocje w stosunku do innych szkodzą przede wszystkim Tobie. Ludzie są różni i jeśli wiesz, że na pewno nie nawiążesz z kimś nici porozumienia, bądź profesjonalistą i nie pozwól, by powodowało to konflikty i niszczyło Twoje dobre samopoczucie. Z ludźmi toksycznymi ogranicz kontakt do minimum. Skup się na sprawach służbowych.

Wiesz czym jest mobbing w miejscu pracy? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł i dowiedz się więcej.

Konflikt w pracy – jak go rozwiązać?

Konflikt między pracownikami w firmie może zniechęcić do pozostania w dotychczasowej pracy, ponieważ nikt nie lubi przebywać w negatywnej atmosferze, która potrafi trwać miesiącami. Warto wyjaśniać wszystko na bieżąco, zanim nieporozumienie doprowadzi to otwartej wojny. Znasz to z własnego doświadczenia i udało Ci się uporać z problemem? Napisz w komentarzu, co w Twoim przypadku okazało się skuteczne!

Oceń artykuł
4.3/5 (4)