jak powstrzymać płacz w pracy

Trudna sprawa prywatna, napięcie, stres, wyjątkowo niemiły klient i nagle orientujemy się, że nie wiemy, jak powstrzymać płacz w pracy. W takich przypadkach zawsze jest Wam głupio? Niepotrzebnie! Każdemu zdarza się odczuwać silne emocje, które muszą znaleźć swoje ujście. Radzimy, jak poradzić sobie z niespodziewanymi uczuciami i czemu płacz w pracy to nie koniec świata.

Płaczesz w pracy? Nie tylko Tobie się to zdarza!

Jeśli zdarzyło Wam się kiedyś rozpłakać się w pracy, nie przejmujcie się – nie jesteście sami! Jak dowodzą wyniki badań przeprowadzonych przez amerykańską platformę z ofertami pracy Monster Jobs, płaczu w pracy wcale nie powinniście się wstydzić. Według odpowiedzi udzielonych w ankiecie przez ponad 3 tys. respondentów aż 8 na 10 osób płakało chociaż raz w miejscu pracy. Z jakiego powodu? Aż 45% ankietowanych przyznało, że przyczyną płaczu w pracy był szef lub ktoś ze współpracowników. Z kolei około 19% badanych twierdziło, że nie wiedziało, jak powstrzymać płacz w pracy z powodów osobistych, niezwiązanych z pracą. Cóż, pracując pięć dni w tygodniu po 8 godzin dziennie musimy pogodzić się z tym, że czasem nie uda nam się zapanować nad płaczem w pracy.

płacz w pracy

Łzy w miejscu pracy nie powinny być normą (wtedy stanowczo zalecamy przemyśleć zmianę pracy!). Jeżeli jednak mimo wszystkich starań i Was dotknie płacz w pracy, to nie powinniście się tym zadręczać. Niemniej jednak zawsze warto przyjrzeć się temu, dlaczego tym razem łezka zakręciła nam się w oku nieco silniej, niż zwykle. Płacz w pracy to nierzadko dowód na toksyczność obecnego środowiska zawodowego. Aż 15% z tych, którzy w ankiecie przyznali się do płaczu w pracy, płakało z powodu nadmiaru obowiązków, podczas gdy 13% zwierzyło się, że płacz przydarzył im się z powodu prześladowania i dokuczania w miejscu pracy.

Płacz w pracy: problemy osobiste czy zawodowe?

Płacz w pracy się zdarza, ale nie należy go ignorować lub traktować jako oznakę słabości. To najczęściej wyraźny sygnał, że coś jest nie tak z naszym obecnym miejscem pracy. Jest mnóstwo rodzajów pracy, w której nie będziecie odczuwali potrzeby płaczu, bo będziecie się czuć spełnieni i szczęśliwi – komentowała wyniki badań Vicki Salemi, ekspert ds. kariery w Monster Jobs.

A co, jeśli należymy do tych 19%, które nie płaczą z powodów zawodowych, ale problemów w życiu osobistym? W takich przypadkach warto nauczyć się panować nad emocjami w miejscu pracy, aby nie narobić sobie dodatkowych kłopotów.

O ile o nagły, niepowstrzymany płacz w biurowej łazience niedługo po stracie bliskiej osoby nikt nie będzie miał do nas pretensji (rozważcie jednak krótki urlop), o tyle regularny płacz w pracy z powodu powtarzających się kłótni z partnerem może już zwrócić uwagę współpracowników lub przełożonych. Jeśli płacz w pracy zdarza Wam się jednak jedynie z powodu szykan koleżanki z biurka obok lub stresu, spowodowanego przeciążeniem obowiązkami, problem trzeba będzie rozwiązać w pracy.

płacz w pracy

Jak powstrzymać płacz w pracy (i nie tylko)?

Jeśli ktoś Wam regularnie dokucza w biurze, a do tego ogólnie panuje zła atmosfera w pracy, zamiast płakać lepiej będzie działać. Jak powstrzymać płacz w pracy najłatwiej? Zapobiec mu zawczasu, rozwiązując problem. Konflikty w pracy to normalna, okazjonalna przeszkoda na drodze do sukcesu zawodowego. Czasem wystarczy szczera, ale uprzejma rozmowa z osobą, z którą nie możemy się dogadać aby wyjaśnić sytuację. To także dużo lepszy sposób rozładowania negatywnych emocji niż ukradkowe siąkanie nosem w biurowej łazience.

płacz w pracy

Jeśli problemem jest z kolei wymagający przełożony, wyjść mamy kilka. Możemy spróbować przenieść się do innego zespołu, a nawet oddziału firmy, spróbować bardziej zdystansować się od jego zachowania, a kiedy i to nie pomoże, rozważyć zmianę pracy. Pamiętajcie jednak, że stres związany ze zmianą pracy jest porównywalny do tego, jaki wywołuje rozwód, dlatego tej decyzji nie należy podejmować lekkomyślnie!

A co, jeśli jest już za późno i rozmowa z wyjątkowo niemiłym klientem okazała się być kroplą, która przelała czarę goryczy, a my zaczynamy płakać? Jak powstrzymać płacz w pracy tak, aby nikt nie zorientował się, przez co przechodzimy? Sugerujemy szybkie wyjście z budynku – czasem wystarczy kilka łyków świeżego powietrza, pomyślenie o czymś miłym i świadomość, że nikt nas nie widzi, aby się zrelaksować. Nie zaszkodzą też ćwiczenia na koncentrację!

Płacz w pracy: czy to już depresja?

Pamiętajcie, najważniejsze jest to, że płacz w pracy czasem każdemu się zdarza i jest normalnym zachowaniem. Wszyscy mamy prawo do emocji, nawet tych silnych! W Japonii do problemu okresowej potrzeby płaczu podchodzi się na tyle poważnie, że w dużych miastach znajdziemy specjalne pokoje do płaczu do wynajęcia, dostosowane do potrzeb tych, którzy akurat muszą uronić kilka łez. W środku znajdziemy m.in. komfortową kanapę, miękkie poduszki i solidny zapas chusteczek, a także kolekcję filmów i komiksów mangi, będących prawdziwymi “wyciskaczami łez”.

płacz w pracy

W Polsce podobnych miejsc jeszcze nie ma, ale przesłanie, jakie niosą ze sobą “pokoje płaczu” warto wziąć sobie do serca. Płacz jest zdrowy! Czasem to najlepszy sposób na to, aby poradzić sobie z negatywnymi emocjami i trudnymi sytuacjami. Nierzadko porządna sesja płaczu pozwala nam odczuć ulgę i móc ponownie skoncentrować się na dalszych działaniach w celu rozwiązania problemu, przez który płaczemy.

Jeśli jednak płacz w pracy zdarza nam się coraz częściej i coraz trudniej nam nad nim zapanować, koniecznie zaplanujcie wizytę u specjalisty. Jak rozpoznać u siebie depresję w pracy? Poza częstym, a nawet codziennym płaczem powinniśmy zwrócić uwagę na problemy ze snem, koncentracją, chroniczne poczucie bezsilności i nagłą utratę pewności siebie, a nawet lęki. Jeśli odczuwacie powyższe objawy, już dziś zapiszcie się do dobrego psychologa! Płacz w pracy tu nie pomoże.