Reklama

Awans zawodowy – jakie są jego rodzaje i jak o niego zapytać?

Awans jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zwiększenie motywacji do pracy. Najczęściej kojarzymy go z osiąganiem wyższych szczebli zawodowych i piastowaniem kierowniczych stanowisk. Warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów awansu zawodowego i nie każdy z nich oznacza podwyżkę. Czym jest awans i jak rozmawiać o nim z szefem?

Awans
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_35431534_koncepcja-ulepszenia-z-osob%C4%85-stoj%C4%85c%C4%85-na-zewn%C4%85trz-i-patrz%C4%85c%C4%85-na-tekst-na-niebie-w-tle-natury.html

Większość z nas podejmuje się pracy zarobkowej z myślą o dalszym rozwoju. W ogólnym rozumieniu rozwój kariery wiąże się ze zmianą stanowiska pracy na lepiej płatne i bardziej odpowiedzialne albo zmieniając firmę, albo awansują wewnątrz swojej organizacji. Zarówno dla pracownika jak i pracodawcy awans wewnętrzny to korzystne rozwiązanie. Jednak czym dokładnie jest awans i jakie są jego rodzaje?

 

Awans – definicja i rodzaje

Aby dowiedzieć się, jak dostać awans wypada zacząć od poznania jego definicji. W tym przypadku pierwszym skojarzeniem wielu osób będzie najprawdopodobniej podwyżka albo otrzymanie bardziej prestiżowego stanowiska. Warto wiedzieć, że istnieje wiele rodzajów awansu i nie każdy z nich oznacza wyższą pozycję (przynajmniej teoretycznie). Otrzymany awans to nie zawsze stanowisko kierownicze albo podniesienie pensji – czasami za tym pojęciem stoi np. zwiększenie kompetencji.

Według jednej z wielu definicji:

Awans w pracy to zmiana warunków zatrudnienia na korzystniejsze. Podstawowymi rodzajami awansu pracowniczego są: pionowy, poziomy, płacowy i kwalifikacyjny.

Awans poziomy a pionowy – czym się od siebie różnią?

Większość osób zapytana o rodzaje awansu najprawdopodobniej wymieni dwa najbardziej popularne sposoby na poprawę warunków zatrudnienia. Pierwszym rodzajem będzie otrzymanie wyższego stanowiska, a drugim podwyżka. Warto wiedzieć, że awans pracownika to także możliwość rozwoju kompetencji, dodatkowe obowiązki na tym samym stanowisku, a nawet przeniesienie do równoległego zespołu.

Jakie istnieją rodzaje awansu?

  1. Awans pionowy – czyli otrzymanie nowego stanowiska usytuowanego wyżej w hierarchii firmy. Zazwyczaj oznacza dostanie podwyżki, więcej obowiązków i większą odpowiedzialność pracownika. W praktyce awans pionowy wcale nie musi oznaczać zwiększenia prestiżu i otrzymania podwyżki. Stanowisko kierownicze w mniej znaczącym zespole bywa gorsze od pozycji specjalisty na innych stanowiskach.
  2. Awans poziomy – to zmiana stanowiska bez zmian w hierarchii firmy. Czasami wyrazem zaufania i docenienia kwalifikacji jest przeniesienie do innego zespołu pracującego nad bardziej wymagającymi zleceniami lub miejsca, w którym pracownik jest w stanie rozwinąć nowe umiejętności.
  3. Podwyżka (awans płacowy) – tego rodzaju awans to po prostu wzrost miesięcznego wynagrodzenia. Często idzie w parze z awansem pionowym, jednak nie zawsze. 
  4. Awans kwalifikacyjny – to może być osiągnięcie nowych kwalifikacji, uprawnień lub pozycji w zespole. Nie musi oznaczać awansu na wyższe stanowisko i podwyżki.

Jak zapytać o awans? Walka o podwyżkę dzięki sile argumentów

Sumienne wykonywanie obowiązków, osiąganie dobrych wyników i długi staż pracy w firmie – to cechy pracownika, który ma prawo oczekiwać podwyżki wynagrodzenia i awansu na nowe stanowisko. Niestety nie zawsze przełożony wychodzi z inicjatywą poprawy warunków pracy, zmuszając pracowników do wzięcia sprawy w swoje ręce. W takiej sytuacji można poprosić o podwyżkę lub zastanowić się nad zmianą pracodawcy. 

Do bardziej optymistycznego rozwoju wydarzeń związanego z podwyżką i awansem warto się odpowiednio przygotować. Umówienie na spotkanie z przełożonym to jeden z ostatnich kroków, które warto wykonać. Aby zacząć rozmowy o podwyżce należy przygotować mocne strony i wizualizację swojego rozwoju od rozpoczęcia pracy do dnia obecnego. Każdy, kto planuje umówić spotkanie z szefem, powinien przygotować statystyki świadczące o jego zaangażowaniu, sukcesach w pracy i przeanalizować powody, dla których chce uzyskać podwyżkę.

Spotkanie warto przeprowadzić w atmosferze dialogu i zrozumienia. Groźby związane z odejściem z pracy i agresywne podejście do rozmowy nie jest najlepszym pomysłem. Szef może poczuć się atakowany, a odpowiedź na argumenty pracownika zostaną wyparte przez chęć obrony i odparcia zarzutów. 

Sprawdź też: Rekrutacja wewnętrzna w firmie – jak przygotować się na rozmowę?

Awans a badania lekarskie

Warto wiedzieć, że awans wiążący się ze zmianą stanowiska może rodzić potrzebę przeprowadzenia ponownych badań lekarskich. Sama zmiana nazwy stanowiska nie oznacza wysłania do lekarza medycyny pracy. Sytuacja ulega zmianie, gdy awans pracownika to jednoczesna zmiana środowiska pracy, a co za tym idzie – potencjalnych zagrożeń.

Oceń artykuł
4.2/5 (5)