Niezależnie od zajmowanego stanowiska i długości stażu pracy w danej firmie na pewno nie raz przeszła nam myśl o awansie lub podwyżce. To całkiem naturalne zjawisko pod warunkiem, że wiąże się ono z dodatkowymi obowiązkami lub niesie za sobą konkretne argumenty, które możemy przedstawić podczas rozmowy z szefem.

podwyżka

Nie każdy jednak (wbrew własnej opinii) zasługuje na awans. Z punktu widzenia pracodawcy nasza podwyżka wiąże się z dodatkowymi kosztami, które musi ponieść firma. Statystycznie patrząc, rozmowy z szefem zaliczamy do tych najtrudniejszych i najbardziej stresujących. Wszystko zależy jednak od naszego nastawienia i realnych wyników w pracy.

Motywacja i określona ścieżka kariery

Skąd jednak mamy pewność, że nadszedł właściwy moment, żeby ubiegać się o wyższe wynagrodzenie? Przed wszystkim musisz działać! Mamy dla Was kilka propozycji, dzięki którym łatwiej będzie określić czy jesteśmy bliżej czy dalej awansu.

1. Więcej obowiązków – jeśli do naszego stanowiska będą dochodziły stopniowo nowe zadania, będziemy prowadzili więcej projektów niż zwykle lub wzrośnie nasza wydajność, wtedy mamy pełne prawo oczekiwać również większego wynagrodzenia. Dzieje się tak również w przypadku zmiany stanowiska lub połączenia dwóch stanowisk w jedno – wtedy nawet propozycja podwyżki powinna wyjść od strony naszego szefa. Możemy również zapisać się na kurs lub szkolenie, które podniesie nasze dotychczasowe kwalifikacje i pozwoli na zdobycie awansu.

2. Kapryśni klienci – na pewno w waszej firmie jest przynajmniej kilku klientów, z którymi ciężko jest współpracować, a ktoś się nimi musi zajmować. Zgłoś się wtedy na ochotnika – nie tylko poćwiczysz swoje zdolności negocjacyjne, ale będzie to doskonała okazja do pokazania, że umiesz sprostać trudnym zadaniom i jesteś ambitny, a więc godny awansu!

3. Pomagaj innym – taką zasadą warto kierować się w środowisku biznesowym, nawet jeśli pracujemy w dużej korporacji, gdzie zwykle spotkamy się z „wyścigiem szczurów”. Masz kolegę, który jest nowy w firmie, ma duży potencjał, ale nie do końca odnajduje się jeszcze w pracy? Zaoferuj mu swoją pomoc we wdrażaniu w nowy system pracy i jego obowiązki. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że taka osoba podczas rozmowy z szefem odpłaci się miłym słowem, które zostanie odpowiednio wynagrodzone.

Nie licz na to, że awans sam do Ciebie przyjdzie, na wszystko trzeba zapracować i czasem potrzeba na to roku, a w innym przypadku wystarczy kilka miesięcy. Pamiętaj, żeby nie zniechęcać się drobnymi niepowodzeniami – one zdarzają się każdemu!