Fotobudki ciągle zyskują na popularności. Ostatnim czasie stały się absolutnym hitem na przyjęciach, a szczególnym zainteresowaniem cieszą się na weselach. Fotobudka stwarza okazję do robienia zdjęć fantazyjnych, na wesoło, z nutką szaleństwa. Trend ten przyszedł do Polski z USA, gdzie znany jest już od kilku dekad. Polacy pokochali fotobudki, dlatego coraz więcej przedsiębiorców zwróciło na nie uwagę. Czy to naprawdę dobry pomysł na biznes? Czy warto w nie zainwestować? Sprawdź!

Czy fotobudka jest nadal dobrym pomysłem na biznes?

Popularność fotobudek wzrastała w naszym kraju z roku na rok, jednak pandemia w 2020 roku spowodowała zatrzymanie tej tendencji. COVID-19 wpłynął negatywnie na każde przedsiębiorstwo zajmujące się obsługą eventów, a same fotobudki nie były tu wyjątkiem. Wiele osób wstrzymywało się z zakupem automatów do zdjęć, czekając na dalszy rozwój wypadków. Teraz jednak sytuacja wraca do normy, w związku z czym temat fotobudek znów jest często poruszany.

Tego rodzaju sprzęty pojawiają się na wielu, różnych imprezach, nie tylko na weselach. Babyshower, wieczór panieński, wieczór kawalerski, przyjęcia firmowe, urodziny, przyjęcia z okazji rocznic – to tylko kilka przykładów eventów, na które coraz częściej wynajmowane są fotobudki. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem zakup takiej maszyny wydaje się doskonałą inwestycją, która zapewni nam stały, atrakcyjny dochód. Musimy jednak pamiętać o sporej konkurencji w tej branży – nowemu przedsiębiorcy może być trudno na początku. Dlatego ważne jest, aby czymś się wyróżnić na tle innych, podobnych firm – innymi słowy, aby móc zaoferować klientowi innowacyjne i ciekawe rozwiązania.

Fotobudka i jej zalety

Fotobudki przyciągają klientów ze względu na inne, świeże podejście to tematu fotografii. Dają możliwość wykonania niesztampowych, kreatywnych zdjęć samodzielnie, bez pomocy fotografa. Wykonywanie takich zdjęć to doskonała rozrywka, dająca gościom różnych przyjęć sporo frajdy. Zabawne gadżety w postaci, np. śmiesznych nakryć głowy, boa z piór, tabliczek z napisami czy sztucznych wąsów stwarzają okazję do śmiechu oraz użycia swojej kreatywności. Jest to rozrywka kierowana do osób z dużym poczuciem humoru. Goście przyjęć uwielbiają takie atrakcje; ten sposób wykonywania zdjęć jest z pewnością ciekawszy od metody klasycznej, pozbawionej spontaniczności.

Fotografie wykonane za pomocą fotobudki wywołują uśmiech i miłe wspomnienia, a dodatkowo stanowią doskonałą pamiątkę dla wszystkich uczestników spotkania. Jak widać, prosty pomysł, którego głównymi elementami są m.in.: aparat fotograficzny, specjalna drukarka, ciekawe tło i kilka gadżetów może być źródłem nie lada rozrywki. Taka fotobudka jest na przyjęciach często bardzo oblegana, a goście ustawiają się do niej w kolejce.

Fotobudka do robienia zdjęć – od czego zacząć?

Jeżeli chcesz założyć swój własny biznes w postaci fotobudki – na początek czeka Cię kilka wydatków. Oprócz samej fotobudki, którą tworzą m.in. aparat fotograficzny, lampa studyjna czy komputer przemysłowy będziesz potrzebował różnych gadżetów i akcesoriów.

Bardzo ważne będzie zainwestowanie w marketing (np. marketing internetowy), musisz zainteresować potencjalnych klientów swoją fotobudką i całym pomysłem na firmę. Dobra strona internetowa zapewni znaczne grono klientów, dlatego reklama w Internecie to absolutne must-have. W przyszłości skup się na utworzeniu atrakcyjnego portfolio, które pokaże Twoje najciekawsze projekty.

Konkurencja w branży jest duża, dlatego warto zrobić dobry biznesplan i dokładnie przemyśleć, czym możemy się wyróżnić i przyciągnąć klientów. Dobrym pomysłem będzie udostępnianie fotobudki nie tylko na wesela, ale również na inne imprezy okolicznościowe.

Zadbaj o dobry sprzęt, który wykona wysokiej jakości zdjęcia o nienagannej rozdzielczości. Przy zakupie zwracaj uwagę na parametry. Postaw na solidne urządzenia wykorzystujące najnowsze technologie. Dzięki temu dotrzesz do szerszego grona odbiorców.

Możesz również zdecydować się na wynajęcie fotobudki na zasadzie franczyzy. Należy jednak dobrze przeanalizować tę opcję. Może okazać się, że akurat w naszym przypadku samodzielna działalność jest bardziej opłacalna.

Ile kosztuje fotobudka dobrej jakości? Zakup fotobudki i dotacje

Na rynku dostępne są różne modele fotobudek. Kupno własnego urządzenia wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego wybór powinien być dokładnie przemyślany. Żeby móc rozkręcić biznes, musimy zainwestować przynajmniej taką kwotę, która pozwoli nam na kupno fotobudki ze średniej półki cenowej. Najtańsze urządzenia nie będą w stanie zapewnić wystarczającej jakości zdjęć i nie pomogą w budowaniu wizerunku firmy. W zależności od marki, zastosowanych technologii, jakości wykonywanych zdjęć oraz dodatkowego wyposażenia, koszt fotobudki może wynieść zarówno 12 000 zł, jak i 25 000 zł. Warto jednak zainwestować w naprawdę dobry sprzęt – dobra jakość zdjęć przyciągnie klientów, którzy zwracają na ten aspekt szczególną uwagę. Na pokładzie takiej fotobudki musi być m.in.: dodatkowe oświetlenie, profesjonalna drukarka czy wydajny komputer przemysłowy.

Możemy również wybrać fotobudkę o nietuzinkowym designie, który zachwyci gości różnych przyjęć, bardzo cenione są urządzenia w stylu retro. Musimy również pamiętać o dodatkach – popularne gadżety, które pozwolą na wykonanie stylizowanych zdjęć, będą niezbędne. Jako właściciel fotobudki, będziesz również musiał zadbać o transport – auto dostawcze sprawdzi się tutaj najlepiej.

Wydatków na początek będzie zatem sporo, warto wziąć pod uwagę dotacje. Dotacja na fotobudkę będzie możliwa dla osób bezrobotnych, wniosek mogą składać absolwenci CIS oraz KIS, a także opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.

Jak zarabiać na własnej fotobudce?

Jeżeli chcesz, aby Twoja fotobudka przynosiła większe zyski, nie ograniczaj się tylko do świadczenia usług na weselach. Taka forma wykonywania zdjęć będzie również doskonałą rozrywką na studniówkach, imprezach firmowych, branżowych targach, a nawet w centrach handlowych. Warto również skontaktować się z jakąś firmą (np. restauracją czy klubem) działającą blisko Twojej lokalizacji – być może chętnie skorzysta z Twoich usług. Zadbaj również o atrakcyjne estetyczne tła – to one nadają zdjęciom charakteru i oryginalności. Duży wybór i różnorodność gadżetów również pomogą Ci w osiągnięciu sukcesu. Warto dać klientom wybór spośród co najmniej 100-200 różnych przedmiotów, takich jak: okulary, peruki, kapelusze czy maski. Pamiętaj, aby Twoja fotobudka wyglądała stylowo i estetycznie – na imprezach musi się ona prezentować nieskazitelnie, niezależnie od tego, czy będą to wesela, imprezy urodzinowe czy też eventy firmowe.

Jeżeli uważasz, że samodzielna działalność Ci się nie opłaci, nie jesteś na nią gotowy – rozważ możliwość podnajmowania fotobudek, mowa o biznesie na zasadzie franczyzy. Przed podjęciem współpracy, dokładnie sprawdź daną firmę, jej wizerunek oraz jakość sprzętu. Na taką formę działania warto się zdecydować po dokładanym rozeznaniu, czy aby na pewno będzie to bardziej opłacalne. Pamiętaj, aby porównać oferty różnych franczyzodawców.

Wynajem fotobudki – ile można zarobić na własnej działalności gospodarczej?

Biznes w postaci fotobudki może przynosić bardzo dobre dochody, jednak musimy mieć dobry plan na naszą firmę i trochę kapitału na start. Aby pozyskać klienta, musimy przeprowadzić dobrą kampanię reklamową, co również wiąże się z kosztami. Nawet prowadząc fotobudkę na zasadzie franczyzy, musimy wydać sporo gotówki – ok. 5 000 zł zwrotnej kaucji, do tego mamy 200 zł comiesięcznej opłaty. Sama opłata licencyjna to koszt 8 000 zł. Przy dzisiejszych, ciągle rosnących cenach paliwa, koszty dojazdu również pochłoną sporo gotówki, musimy to wszystko brać pod uwagę. Inflacja nie oszczędza nikogo, przedsiębiorcy mają przed sobą niezwykle trudny okres. Średni zysk z obsługi jednej imprezy do tej pory lokował się na poziomie 300-400 zł; oczywiście zysk w skali roku będzie zależał od ilości eventów.

Jeżeli jesteś osobą, która interesuje się fotografią, łatwo nawiązuje nowe kontakty, lubi aktywność w social mediach – taki biznes może być dla Ciebie idealny. Weź również pod uwagę ustawienie fotobudki na stałe, np. w centrum handlowym. Powinno to gwarantować zrobienie dużej liczby zdjęć w każdym miesiącu, co pozwoli na uzyskanie niezłego zarobku. Jedna fotobudka to z reguły pomysł na biznes dodatkowy, zaś zakup kilku sztuk da nam większe możliwości i naprawdę dobry zysk.

Oceń artykuł
0/5 (0)