Wiele osób marzy o wielkiej karierze, czy to filmowej, czy muzycznej. Dzięki rozmaitym program muzycznym, jak również sporej ilości seriali i filmów w telewizji i sieci marzenie to jest coraz łatwiejsze do spełnienia. Na pewno nie raz miałeś możliwość natknąć się na serial paradokumentalny, podczas zmieniania kanałów w telewizorze. Nawet jeśli nie miałeś możliwości nigdy obejrzeć chociaż połowy odcinka, to z pewnością kojarzysz formę i zamysł produkcji. Obecnie takich seriali jest bardzo dużo i poruszają one przeróżne motywy i problemy życiowe. Z tego też powodu dostępnych jest sporo castingów, na których poszukiwani są aktorzy-amatorzy. Jak wygląda taki casting i czego można się po nim spodziewać? Zapraszamy do lektury!

Jak wyglądają castingi do filmów i seriali?

Zazwyczaj wszystkie castingi do seriali i filmów odbywają się w dużych miastach w Polsce, ponieważ też tam kręcone są zdjęcia. Niekiedy są ogłaszane castingi z zamysłem znalezienia konkretnych osób o szczegółowo opisanym wyglądzie i cechach zewnętrznych, ale w przypadku produkcji paradokumentalnych castingi zazwyczaj są otwarte. Nie ma zatem znaczenia, ile masz lat czy jak wyglądasz. Czasami są też organizowane castingi dla kaskaderów lub lektorów do filmów. W przypadku osób niepełnoletnich należy jednak pamiętać, aby przynieść ze sobą na casting zgodę rodziców na udział w castingu i ewentualnej późniejszej produkcji. Jak więc można zauważyć, w castingach mogą też brać udział dzieci. Castingi do seriali paradokumentalnych odbywają się głównie z intencją wyłonienia aktorów-amatorów, w związku z czym profesjonaliści po szkole teatralnej lub filmowej albo rozpoznawalni aktorzy nie mają czego na nich szukać. Jeśli marzy Ci się prawdziwa kariera, warto sprawdzić, jak zostać aktorem.

Zgłaszając swoją chęć wzięcia udziału w castingu trzeba pamiętać, że same rekrutacje są bezpłatne. Na pierwsze wynagrodzenie można liczyć dopiero po przepracowanym dniu, czyli pod koniec dnia filmowego. Wspominamy o tym, ponieważ zdarzają się też oszuści, którzy wyłudzają drobne opłaty od chętnych kandydatów. Same castingi mogą czasami trwać nawet przez kilka dni, ponieważ chętnych nawet na stanowisko statysty bywa bardzo dużo. Z tego też powodu trzeba wziąć pod uwagę fakt, że na samo zaprezentowanie się przed reżyserem i producentem niestety można poświęcić nawet kilka dni darmowego oczekiwania na korytarzach. Przed wystąpieniem należy wypełnić kwestionariusze, w których należy podać takie informacje, jak:

  • imię i nazwisko,

  • wiek,

  • dane kontaktowe (numer telefonu, adres e-mail),

  • opis wyglądu (wzrost, waga, kolor oczu i włosów),

  • charakterystyczne cechy fizyczne (pieprzyki, tatuaże, znamiona),

  • krótki opis życia zawodowego,

  • dostępność.

Podczas samego castingu inicjowane są krótkie scenki, których celem jest sprawdzenie, czy aktorzy-amatorzy potrafią w realistyczny sposób pokazywać emocje, jak złość, smutek, radość, miłość itd. Reżyser i agencja sprawdzają też, jak zachowuje się aktor przed kamerą oraz robione jest aktualne zdjęcie. Zazwyczaj bezpośrednio po castingu nikt nie otrzymuje informacji zwrotnej do czasu, aż nie zostaną przesłuchane wszystkie chętne osoby. Wszystko zależy również od samego doświadczenia kandydata. Sama odpowiedź może pojawić się nawet kilka miesięcy później, w związku z czym należy uzbroić się w cierpliwość. Z czego wynika tak długi czas oczekiwania na odpowiedź? Może mieć to związek z tym, że na chwilę obecną producenci poszukiwali osoby o innym wyglądzie czy wieku, ale z czasem do danego odcinka będzie im właśnie potrzebna osoba o Twoim wyglądzie czy aparycji.

Jak znaleźć casting do filmu?

Kiedy już jesteś gotowy i zdeterminowany, aby wziąć udział w castingu pozostaje tylko pytanie – jak znaleźć casting? Ułatwione zadanie mają osoby, które mieszkają w dużych miastach, np. w Warszawie, ponieważ jak już wspominaliśmy, to właśnie tam najczęściej kręcone są produkcje i to tam w dowolnej chwili poszukiwani są aktorzy. Poszukiwania na początku najlepiej zacząć w internecie, przy czym zalecamy, aby korzystać tylko z ogłoszeń i usług znanych agencji. W tym celu dobrze jest poczytać opinie na forum i sprawdzić, w jakich produkcjach (np. w reklamie) wyłonieni przez agencję kandydaci mogli wziąć udział. Obecnie na rynku istnieje wiele popularnych agencji, na których stronach można założyć swoje konto, opisać dotychczasowe doświadczenia przed kamerą, dodać link do innych aktywności (jak np. prowadzenie konta na YouTube) czy wgrać CV artystyczne. Jeśli będzie odbywać się casting, taka agencja z pewnością się z Tobą skontaktuje.

Jak wygrać casting do filmu?

Wiele osób chcących zabłysnąć przed kamerą często zastanawia się, jak wygrać casting do filmu lub serialu. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wszystko zależne jest od wielu czynników i po prostu szczęścia. Przede wszystkim najważniejsze jest to, czy jako osoba wpadniesz w oko reżyserowi i producentom. Następnie, czy Twoja gra aktorska jest na tyle przekonująca, że osoby z agencji są w stanie uwierzyć i utożsamić się z prezentowanymi przez Ciebie scenami. Do nagrywania reklamy potrzebne są np. takie osoby, których doświadczenie przed kamerą sprawi, że z łatwością uda im się przekonać widzów do skorzystania z prezentowanej usługi lub kupienia produktu.

Bez względu na to, czy uda Ci się wygrać casting czy też nie, postaraj się opanować tremę, uśmiechnąć i po prostu dobrze się bawić. Nawet jeśli ten dzień nie będzie początkiem Twojej kariery aktorskiej, to niech chociaż będzie przez Ciebie pozytywnie zapamiętany.

Castingi do filmów – na jakie wynagrodzenie możesz liczyć?

Jeśli zdecydujesz się wziąć udział w castingu czy to do filmu, czy serialu, to musisz pamiętać, że taka aktywność nie wiąże się z żadnym zarobkiem. Dopiero jeśli otrzymasz angaż, to możesz liczyć na pierwsze wynagrodzenie. Aktorzy-amatorzy zazwyczaj są zatrudniani na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia, co w przypadku tej ostatniej jest zdecydowanie rzadziej spotykane.

Wysokość wynagrodzenia zależna jest przede wszystkim od roli przyznanej aktorowi, ilości czasu spędzonego na planie i na wizji, jak również od liczby odcinków (w przypadku serialu), w których aktor będzie występował. W przypadku seriali paradokumentalnych odtwórca głównej roli może dostać wynagrodzenie sięgające do około 500 zł, za cały dzień zdjęciowy lub cały czas zdjęć potrzebnych, do nagrania danego odcinka. W przypadku ról drugoplanowych aktor może liczyć na kwotę sięgającą do 200 zł za dzień. W przypadku innych osób występujących w serialu stawki są naprawdę różne, przy czym zazwyczaj nie są wyższe niż 100 zł za dzień pracy. Statyści występujący w kilku scenach mogą niekiedy dostać tylko 50 zł za cały dzień pracy. Niekiedy zdarza się, że aktorowi-amatorowi zostanie przyznana rola, która pojawia się w kilku odcinkach, co wiąże się wtedy ze zdecydowanie wyższym wynagrodzeniem, ale jest to naprawdę bardzo rzadka sytuacja.

Warto też wspomnieć, że w połowie dnia na każdy plan zdjęciowy dostarczany jest catering składający się z zupy, dania głównego oraz deseru, który dla wszystkich aktorów i pracowników produkcji jest darmowy.

Jak można zatem zauważyć na powyższych przykładach, pensje przyznawane aktorom-amatorom występującym w serialach paradokumentalnych są znacznie niższe niż w przypadku profesjonalnych aktorów widywanych na wielkim ekranie. Z tego też powodu ciężko nazwać udział w takiej produkcji jako stałą formę zatrudnienia, raczej odmienny sposób na spędzenie czasu wolnego, przygodę życia czy spełnienie filmowego marzenia.

Czy udział w castingu ma jakieś zalety?

Z powyższych powodów wiele osób zastanawia się, czy udział w castingu i późniejszy udział w produkcji ma jakieś zalety. Jak najbardziej takowe istnieją. Przede wszystkim jest to łatwy zarobek niewielkim kosztem. Jeśli komuś nauczenie się na pamięć roli przychodzi bez większych trudności, a dodatkowo lubi być w centrum uwagi, to taki angaż wydaje się doskonałym sposobem na zarobienie dodatkowej gotówki. Co więcej, w zależności od tematyki produkcji często można liczyć na to, że zdjęcia do serialu będą kręcone poza granicami Polski, np. w wakacyjnym kurorcie. W takich sytuacjach zarówno transport, nocleg, jak i pełne wyżywienie opłacane są przez producentów. Jest to zatem łatwa i przyjemna praca połączona z zagranicznym odpoczynkiem.

Oceń artykuł
5/5 (1)