Jesteście zwinni, kochacie ryzyko, a sport to Wasza pasja? W takim razie praca kaskadera filmowego może być dla Was idealna! Fanom adrenaliny tłumaczymy, jak zostać kaskaderem i czemu to zawód tylko dla odważnych. Czy warto kończyć kurs kaskaderski? Przeczytaj poniższy artykuł, jeśli chcesz poznać tajniki pracy kaskaderów.

Jak zostać kaskaderem

Sprawność fizyczna i odwaga to cechy wielu młodych osób. Wiele z nich marzy o przygodzie na planie, gdzie odgrywane są niebezpieczne filmy akcji. Ich szansą jest fakt, że rzadko kiedy sami aktorzy decydują się na odgrywanie ryzykownych scen. Wtedy na scenę wkracza kaskader, który musi mieć dokładnie te cechy, które wymieniliśmy na początku. Jednak kim tak naprawdę jest kaskader? Jak wygląda jego praca? Jak nim zostać i ile zarabia kaskader?

Kto to jest kaskader? Kaskader kto to?

Czym zajmuje się kaskader? Wbrew pozorom nie jest to zawód polegający jedynie na zastępowaniu aktorów w niebezpiecznych scenach. Choć to kaskaderom filmowym poświęca się najwięcej uwagi, kaskaderami możemy też nazwać np. artystów cyrkowych.

Definicja tego zawodu jest więc dosyć szeroka. Pewne jest jednak jedno – to praca tylko dla odważnych! Zawód kaskadera wymaga nie tylko biegłości w różnych sportach, ale też zwinności i świetnej koordynacji ruchów. Jeśli jednak w życiu lubicie odrobinę zdrowej adrenaliny, praca kaskadera może stać się Waszym wymarzonym zawodem!


Szukasz pracy w Radomiu? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Jak zostać kaskaderem - przygotowanie fizyczne

Jak pracują kaskaderzy?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, kaskader uczestniczy w scenach niebezpiecznych, które obarczone są dużym ryzykiem wypadku i urazów. Choć do zawodu kaskadera przylgnęło przekonanie, że jest to mało wymagająca praca zastępowania aktorów, którą wykonuje niezbyt inteligentny mięśniak, w rzeczywistości jest to zajęcie niezwykle trudne i ciężkie nie tylko pod względem fizycznym.

Nie każdy jest na tyle aktywny fizycznie, by sprawdzić się w zawodzie kaskadera, ponieważ najczęściej uczestniczą oni w wyścigach samochodowych i motocyklowych, odgrywają drastyczne sceny walk, spadają z dużych wysokości np. z wysokich budynków, a nawet palą się lub topią. Oczywiście w trakcie kręcenia niebezpiecznych scen sytuacje te są kontrolowane, lecz nadal obarczone pewnym ryzykiem prawdziwych wypadków.

Kto może zostać kaskaderem?

W zawodzie kaskadera liczy się sprawność fizyczna, ale także i bystrość umysłu, doskonały refleks czy świadomość ciała, która ułatwi jego ochronę przed kontuzjami, gdy odgrywane są niespodziewane wypadki. W profesji kaskadera ważna jest umiejętność pracy w stresujących warunkach, a jednocześnie zachowanie pełnego skupienia na zadaniu i doskonałej koncentracji. Przydaje się tutaj także znajomość technik psychofizycznych (np. relaksacyjnych).

Aby wykonywać zawód kaskadera, trzeba być osobą sprawną, zwinną i wytrzymałą. Jednocześnie dubler w ryzykownych scenach musi wyróżniać się ponadprzeciętną odwagą, opanowaniem czy ostrożnością. Osoba, która marzy o byciu kaskaderem, musi być jednak świadoma, że chociaż bezpieczeństwo wykonywania tego zawodu jest znacznie większe niż kiedyś, nadal zdarzają się sytuacje, w których granie w scenach niebezpiecznych kończy się wypadkiem śmiertelnym.

Zawód kaskadera - wymagania

Jak zostać kaskaderem?

Same dobre wyniki w sporcie nie wystarczą. Aby dowiedzieć się, jak zostać kaskaderem, warto wybrać dobrą szkołę w tym kierunku. Tak naprawdę kaskaderem może obecnie zostać każdy, kto jest sprawny, odważny i w pełni sił. Do 2005 roku wymagano zdobycia licencji przez kandydatów. Obecnie praca w charakterze kaskadera nie wiąże się ze zdobyciem specjalnych uprawnień. Z drugiej strony bez odpowiednich umiejętności potwierdzonych ukończeniem szkoły dla kaskaderów bardzo trudno jest wejść do branży.


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Jak zostać aktorem?


Szkoła kaskaderów

Osoby, które chcą spróbować swoich sił na planach filmowych jako kaskaderzy, powinni podjąć naukę w specjalnych placówkach w Polsce. Jedną z nich była Szkoła Kaskaderów Filmowych „13”, która obecnie działa pod nazwą „Stunt Team Poland”. Oprócz tego nabory były prowadzone w Polskiej Szkole Kaskaderów Filmowych. Uczestnicy zajęć szkoleni są w różnych dziedzinach niezwykle ważnych w pracy kaskadera. Przykładem mogą być specjalistyczne dyscypliny (jazda samochodem lub motocyklem), sztuki walki (np. aikido, judo, zapasy, karate, taekwondo), szermierka, zajęcia z akrobatyki i gimnastyki, jazda konna i wiele innych zajęć praktycznych.

Na wielu planach filmowych liczy się ukończenie takiej szkoły. Oczywiście jazdę konną czy umiejętność sztuk walki można opanować samemu, jednak osoby, które zatrudniają kaskaderów wolą wybierać kandydatów z potwierdzonymi przez placówkę kwalifikacjami. Mimo braku licencji okazuje się więc, iż każde umiejętności związane ze sprawnością fizyczną nabytą w określonej szkole będą na wagę złota.

Kto może zostać kaskaderem

Jak zostać kaskaderem filmowym?

Jeśli marzy Wam się praca kaskadera na planie filmowym, pewnie zastanawiacie się, od czego zacząć karierę na wielkim ekranie. Nie będzie to łatwe zadanie, gdyż w Polsce można się doliczyć zaledwie kilkunastu kaskaderów.


SPRAWDŹ TEŻ: Statysta: kto to jest?


Wierzycie w swoje umiejętności i to Was nie zraża? W takim razie szukajcie castingów dla kaskaderów! Jak jednak podkreślają osoby, mające już kilkuletnie doświadczenie w tym zawodzie, pracy w Polsce nie ma dużo. Wynika to ze zbyt małej liczby produkcji, wymagających udziału kaskaderów filmowych. 

Jeśli więc poważnie rozważacie taką ścieżkę kariery, musicie być przygotowani na podróże za pracą. Najwięcej ofert można znaleźć m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Jak zostać kaskaderem samochodowym?

Pracy warto więc szukać nie tylko na planie filmowym. Kaskaderzy mogą zastępować nie tylko aktorów w filmach czy serialach!


Chcesz dowiedzieć się więcej o tym zawodzie? Podyskutuj o tym na forum: jak zostać kaskaderem i ucz się z GoWork.pl!


Jak dać się podpalić lub potrącić samochodem tak, aby nie zrobić sobie krzywdy, a jednocześnie zachwycić publiczność? Tego właśnie uczą szkoły kaskaderskie. Po ich ukończeniu, pracy możecie szukać m.in. w cyrkach, czy przy rekonstrukcjach wydarzeń historycznych.

Ile zarabia kaskader

Czy praca kaskadera się opłaca? Ile zarabia kaskader?

Ile zarabia kaskader i czy można tu liczyć na stałe dochody? Polscy kaskaderzy podkreślają, że swój zawód traktują bardziej jako pasję, niż pewne źródło wysokich zarobków. Niektórzy wręcz nazywają to „pracą dorywczą”, którą regularnie łączą z innymi zajęciami, np. w roli instruktora sportów.

Dodatkowo trzeba podkreślić, że przed podjęciem pracy kaskader musi sam zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Przykładem są tu chociażby ochraniacze, które mogą być sporym wydatkiem, ponieważ ich koszt to nawet 1000 zł.

Kaskader – zarobki

Na jakie zarobki może liczyć kaskader filmowy? W zależności od zagranej roli może to być od kilkuset do nawet 5000 zł za dzień zdjęć na planie filmowym. Oczywiście zarobki zależą od wielu kwestii i nie ma jednej reguły. To, ile zarobi kaskader, jest związane z ilością oraz trudnością scen, w jakich trzeba dublerować aktorów, czy samych dni pracy.

Znani polscy kaskaderzy filmowi mogą liczyć oczywiście na największe wynagrodzenie. Na taką pozycję trzeba sobie zapracować, jak jednak twierdzą przedstawiciele tego zawodu, pokolenie sław powoli zaczyna się starzeć, co otwiera drogę młodym, pełnym pasji osobom, chcących w pełni wykorzystać swoje „5 minut”. Z drugiej strony w polskich filmach mało jest scen akcji. W związku z tym osoby, które marzą o pościgach, mają niewiele okazji do tego, by zdobyć pracę przy takim filmie. Przekłada się to również na zarobki kaskaderów, które są zdecydowanie mniejsze w porównaniu z bardziej rozwiniętym pod tym względem kinem amerykańskim.

Kaskader – czy warto nim zostać?

Niepewne zarobki kaskaderów i ciągła konieczność doskonalenia swoich umiejętności – kaskaderzy wcale nie mają łatwo na rynku pracy! Dodatkowo szybki postęp rozwoju technologicznego coraz częściej sprawia, że to komputerowo wygenerowane efekty sprawdzają się w pewnych rolach lepiej, niż człowiek.

Czy warto więc podejmować się pracy kaskadera filmowego? To na pewno zawód nie dla każdego. Obciążenie fizyczne i psychiczne może okazać się zbyt duże. Poza tym do pracy kaskadera potrzebne jest odpowiednie wyposażenie, a ze względu na realizację planów filmowych w różnych miejscach, wiąże się ona również z licznymi wyjazdami. Kaskader pokrywa też koszty dojazdu na plan filmowy czy wydatki związane z eksploatacją sprzętu, którego używa. Jeśli jednak sporty, zwłaszcza ekstremalne, to Wasza specjalność, a do tego szukacie sposobu na to, jak dorobić sobie do pensji, warto przynajmniej rozważyć taką drogę.

Oceń artykuł
0/5 (0)