Praca po szkole średniej pozwala zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe i wpłynąć na dalsze kształtowanie kariery. Jaki zawód będzie najlepszym wyborem? Dobrze płatna praca z wykształceniem średnim jest oferowana w wielu branżach. Czy znalezienie pracy po liceum jest trudne? Zobacz, gdzie opłaca się zatrudnić i jakie wymagania należy spełnić.

Praca po liceum

Nie każdy po ukończeniu szkoły średniej chce podjąć dalszą naukę. Czasami ważniejsze okazuje się znalezienie pracy, w tym również tej dobrze płatnej i zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego. Czy jest to łatwe? Nie zawsze, ale jak najbardziej możliwe. Na wielu stanowiskach daje się szansę osobom, które wykazują doskonałe umiejętności miękkie, zwracając mniejszą uwagę na brak doświadczenia. Przykładowo oferty pracy dla przedstawiciela handlowego zawierają wymagania dotyczące samodzielności i orientacji na wyniki, oferując jednocześnie przy dobrych wynikach sprzedażowych atrakcyjne wynagrodzenie. Jaką pracę można podjąć po liceum? Czy ze średnim wykształceniem można znaleźć dobrze płatne zajęcie?

Praca po liceum – możliwość zatrudnienia

Jesteś na etapie planowania swojej kariery zawodowej, ale nie chcesz iść na studia? Praca po liceum jest możliwa, a pracodawcy oferują wiele ciekawych posad dla kandydatów po ukończeniu szkoły średniej. Wiele osób nie decyduje się na kontynuowanie nauki na uczelniach wyższych i już po maturze szuka stałego zatrudnienia na pełen etat. Aby znaleźć pracę zaraz po liceum trzeba mieć sporą cierpliwość, jednak rynek pracy jest otwarty na młode osoby, które po maturze chcą skupić się na pracy.

Jaka praca po szkole średniej?

Praca po szkole średniej jest coraz częstszym wyborem młodych ludzi. Wiele sektorów gospodarki oferuje ciekawe zatrudnienie dla ambitnych absolwentów liceów i gwarantuje rozwój zawodowy. Gdzie szukać pracy? Dobrze płatne zawody bez studiów istnieją i dają wymarzony start dla nowicjuszy. Zapewnienie przyszłościowej ścieżki kariery jest doceniane przez młodych pracowników po szkole średniej, którzy są na początku swojej drogi zawodowej.

Praca po liceum - zawody

Oferty pracy z wykształceniem średnim

W jakich branżach można dostać pracę z wykształceniem średnim? Sektory: budowlany, transportowy oraz handlowy oferują najwięcej propozycji skierowanych do osób po liceum. Wielu absolwentów szkół średnich decyduje się na pracę za granicą, tamtejszy rynek jest otwarty na młodych ludzi, którzy chcą się podjąć stałej współpracy. Im wcześniej zaczniemy pracować na pełen etat, tym większe doświadczenie zdobędziemy.

Pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na zdobyte umiejętności niż wykształcenie w CV. W końcu do wykonywania zawodu można przyuczyć daną osobę, a same studia nie gwarantują dużej wiedzy czy odpowiednich kwalifikacji. Mimo braku wykształcenia wyższego cenne dla pracodawców będą kompetencje miękkie, prawo jazdy, a także przebyte wcześniej kursy zawodowe, szkolenia i staże.


TO RÓWNIEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:


W jakich zawodach możliwa jest praca po liceum?

Planując karierę zawodową po liceum, okazuje się, że do dyspozycji jest wiele ciekawych zawodów, w jakich może się rozwijać. Jakie to możliwości zawodowe?

  1. Mając prawo jazdy, można szukać zatrudnienia w firmach kurierskich.
  2. Łatwość nawiązywania kontaktów ułatwi rozwój na rynku pracy jako przedstawiciel handlowy, który przy dobrych wynikach sprzedażowych osiąga wysokie zarobki.
  3. Grafik komputerowy to kolejna propozycja, dzięki której osoby po liceum mogą zacząć zarabiać bez konieczności ukończenia studiów.
  4. Jedną z możliwości pracy jest też opieka nad osobami starszymi, którą można traktować również jako zajęcie dorywcze.
  5. Osobom w młodym wieku poleca się rozwój warsztatu pisarskiego, oferując usługi copywriterskie.
  6. Dobra praca w gastronomii po liceum również jest możliwa. Nie musi być to stanowisko kelnerki czy barmana, ponieważ warto zając się obsługą Social Media czy ogólną promocją w sieci, co w późniejszym czasie może zaowocować stanowiskiem managera.

Praca po liceum bez studiów w służbach mundurowych

Praca dla osób z wykształceniem średnim jest możliwa w policji, wojsku czy straży granicznej. Zarobki w służbach mundurowych i oferowane warunki pracy są bardzo korzystne dla młodych osób, które chciałyby rozpocząć karierę w sektorze bezpieczeństwa. Aby rekrutować na stanowisko żołnierza lub policjanta należy pozytywnie przejść testy fizyczne i psychologiczne oraz spełniać odpowiednie wymagania uchwalone przez Ministra Spraw Wewnętrznych.

Praca po liceum bez matury

Osoby, które nie przystąpiły do egzaminu dojrzałości, również mogą znaleźć dobrą pracę po liceum. Satysfakcjonujące zarobki oferuje m.in. branża budowlana. Praca bez matury jest dedykowana dla fachowców zarówno w Polsce, jak i za granicą. W sektorze kosmetycznym zatrudnienie znajdą młodzi ludzie, którzy mają zdolności manualne i ukończyli dodatkowe kursy z zakresu kosmetologii lub wizażu. Wykwalifikowani fryzjerzy, masażyści czy styliści paznokci także mogą liczyć na satysfakcjonujące zatrudnienie.

Znalezienie pracy po liceum

Dobrze płatna praca z wykształceniem średnim

Jaka praca po liceum najbardziej się opłaca? Większość absolwentów wybiera karierę za granicą, gdzie zarobki kilkukrotnie przewyższają pensję wypłacaną w Polsce. Okazuje się jednak, że wielu specjalistów bez studiów może liczyć na dobre wynagrodzenie w kraju. Jeżeli np. posiadasz ciekawe hobby i sam doskonalisz swoje kwalifikacje w danej dziedzinie, to nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem pierwszej pracy po liceum.


ZOBACZ TEŻ:


Dobrze płatna praca po liceum

Branża IT, która obecnie rozwija się najszybciej, ceni sobie pracowników, którzy samodzielnie nauczyli się programowania i kodowania stron. Dla chcącego nic trudnego, a prawdziwa pasja może przerodzić się w zawód marzeń i zagwarantować pracę po ukończeniu liceum! Jeżeli interesujesz się informatyką i samodzielnie tworzysz strony internetowe, to nawet bez wykształcenia wyższego i uzyskanego dyplomu możesz starać się o posadę na stanowisku specjalisty ds. IT. Ważne, aby posiadane przez Ciebie umiejętności były adekwatne do wymagań stawianych przez pracodawcę.

Absolwenci techników mają spore szanse na dobrze płatne zawody. Sprzyja temu również szeroki wybór kierunków tworzonych w obrębie takich szkół. Kształcą one przede wszystkim mechaników samochodowych, ekonomistów, logistyków, elektryków, handlowców, a nawet specjalistów od systemów energetyki odnawialnej.


Szukasz zatrudnienia w województwie lubelskim? Zobacz najnowsze oferty pracy w Lublinie i aplikuj już teraz.


Jaka praca po liceum ogólnokształcącym?

Ukończenie liceum w przeciwieństwie do technikum nie zapewnia absolwentom kwalifikacji zawodowych. Praca po liceum ogólnokształcącym jest skierowana do tych, którzy stawiają na rozwój i chcą się uczyć nowych rzeczy. Ponadto ogólna wiedza zdobyta w liceum poszerza horyzonty i daje kandydatom większą możliwość wyboru i sprecyzowania swoich planów zawodowych. Wybierając liceum profilowane mamy określoną drogę kształcenia, która również pozwala zdobyć satysfakcjonującą pracę w danej dziedzinie.

Jaka praca po liceum ekonomicznym?

Absolwenci profilu ekonomicznego są mile widziani w bankowości. Doradcy finansowi dzięki odpowiednim kursom przygotowującym do zawodu i rozszerzonym przedmiotom ścisłym mogą liczyć na stałe zatrudnienie i korzystne warunki pracy.

Praca po liceum plastycznym

Gdzie do pracy po liceum plastycznym? Wrodzony talent lub wypracowany przez lata w szkole warsztat dają szereg możliwości pracy w branży. Zawody artystyczne są dedykowane osobom, które przez lata rozwijały swój talent i poświęciły się swojej pasji. Wykonywanie obrazów na zamówienie, zawód jubilera czy grafika mogą przynieść spore korzyści finansowe.

Praca po liceum z profilem humanistycznym

Profil humanistyczny pozwala na rozwijanie talentu pisarskiego i wspomaga kreatywność. Te cechy są bardzo cenione w marketingu, mediach i PR. Również branża HR chętnie zatrudnia młodych humanistów i proponuje wiele ofert pracy po szkole średniej. Taki kierunek kształcenia daje podstawy do bycia dobrym dziennikarzem czy badaczem społecznym.

Dobra praca po liceum

Praca po liceum i na studiach

Maturzyści, którzy zdecydowali się na kontynuowanie swojej kariery naukowej i podjęli się studiów wyższych, często szukają dodatkowej pracy po liceum. Jakie zatrudnienie jest dla studentów najkorzystniejsze? Aby pogodzić pracę ze studiami, wiele osób decyduje się na podpisanie umowy zlecenie lub pracę na pół etatu. To korzystne rozwiązanie dla studentów dziennych, którzy mogą przychodzić do pracy w weekendy lub wykonywać swoje obowiązki zawodowe popołudniami. Branże, które są otwarte na zatrudnianie studentów to m.in. gastronomia, hotelarstwo i handel.

Po liceum do pracy czy na studia?

W przypadku osób studiujących zaocznie niezależnie od tego, jaki kierunek studiów wybiorą, istnieje możliwość zatrudnienia na pełny etat. Wszystko zależy od motywacji danej osoby i dobrej organizacji. Praca przez 5 dni w tygodniu wymaga wiele wysiłku i skupienia, należy jednak pamiętać o obowiązkach akademickich i regularnej nauce na poszczególne zaliczenia. Podjęcie się zatrudnienia na studiach gwarantuje zdobycie dodatkowego doświadczenia i znacząco umacnia pozycję na rynku pracy tuż po zakończeniu kształcenia wyższego. Wiele młodych osób, które utrzymują się samodzielnie, nie ma wyboru i musi podjąć się pracy po liceum. Odpowiednie umiejętności organizacyjne i dobry plan działania mogą zapewnić satysfakcję z pracy i dobre wyniki w nauce.

Praca dla osób z wykształceniem średnim: przygotowania

Decydując się na pójście po liceum do pracy, należy przygotować odpowiednie dokumenty rekrutacyjne. Profesjonalne CV i dobrze napisany list motywacyjny znacznie wzmocnią twoją kandydaturę na dane stanowisko. Warto również zapoznać się z wieloma wariantami zatrudnienia i sprawdzić różnice między umową zlecenie a umową o prace. Na początku swojej drogi zawodowej należy zapoznać się z Kodeksem pracy i dopilnować wszelkich formalności podczas zatrudnienia w danym miejscu.

W dokumentach aplikacyjnych należy koniecznie uwzględnić umiejętności miękkie, które mają niejako zrekompensować brak doświadczenia zawodowego. W przypadku kandydatów z wykształceniem średnim najważniejsze będą konkretne umiejętności, których szuka pracodawca. Warto zadbać więc o naukę konkretnych kompetencji. Należy też mocno rozwijać umiejętności miękkie, a więc komunikatywność, dobra organizacja pracy, samodzielność, szybkie uczenie się, czy radzenie sobie ze stresem.

Jaka-praca-po-liceum

Jak znaleźć pracę po liceum?

Znalezienie odpowiedniego zatrudnienia wymaga cierpliwości i odpowiedniego podejścia. Jeżeli zależy Ci na podjęciu przyszłościowej pracy, to warto codziennie przeglądać strony z największą bazą ofert pracy i aplikować na najlepsze propozycje. W swoim CV opisz wszystkie umiejętności, jakie posiadasz i które mogą być przydatne na danym stanowisku. Znajomość języków obcych, biegła obsługa programów komputerowych, lekkie pióro czy łatwość w nawiązywaniu kontaktów są mile widziane przez rekruterów i na pewno zostaną docenione przez potencjalnego pracodawcę.

Czy po liceum można iść do pracy?

Absolwenci szkół średnich są osobami pełnoletnimi, które mogą podjąć zatrudnienie zarówno na umowę o pracę, jak i umowę zlecenie. Co więcej, obowiązujące przepisy są korzystne dla młodych pracowników i zapewniają wiele korzyści finansowych. Jeżeli nie ukończyłeś 26. roku życia, to przysługuje ci ulga dla młodych w postaci zerowego podatku dochodowego. Właśnie z tego względu pracodawcy chętnie zatrudniają młodych ludzi, przymykając oko na brak ich wcześniejszego doświadczenia zawodowego.

Praca po ukończeniu liceum

Niech w Twojej głowie zamiast myśli: czy po liceum znajdę pracę, zaczną krzątać się plany dotyczące tego, co zrobić, by ją znaleźć. Dążenie do celu i determinacja są kluczowe w znalezieniu odpowiedniej oferty pracy. Nie myśl, czy masz szansę na dobrą posadę tylko spraw, by to właśnie twoja kandydatura była najlepsza. Pamiętaj, że wielu pracodawców ceni sobie indywidualne umiejętności i chęć pokonywania własnych barier. Po szkole średniej można znaleźć satysfakcjonującą posadę, która umożliwi dobry start i godziwe zarobki. Jako osoba pełnoletnia nic nie stoi na przeszkodzie, by spełnieniem marzeń był własny biznes, który możliwy jest dzięki prowadzeniu działalności gospodarczej. Działając konsekwentnie, po liceum można rozwinąć karierę, która jest czasami lepsza niż ta po ukończeniu studiów.

Oceń artykuł
2.7/5 (25)