Laptop do nauki w trybie zdalnym - przygotowanie do zajeć w kursie online.

Pomimo kryzysu, część firm wciąż oferuje pakiet szkoleń rozwojowych dla swoich pracowników. W obecnej sytuacji coraz więcej działań przenoszonych jest do sieci – dotyczy to także kursów. Ostatnie tygodnie pokazały, że odpowiednio zaplanowane kształcenie na odległość może być równie efektywne, jak stacjonarne. Liczba dostępnych szkoleń stale się powiększa – podpowiadamy więc, czym kierować się przy wyborze. Przedstawiamy również najbardziej popularne formy.

 

Formy kształcenia online

Internauci mają do dyspozycji wiele różnych metod nauczania zdalnego. Najpopularniejsze z nich to:

 • Webinary
 • Nagrania z wykładów
 • Platformy elearningowe
 • Podcasty i audycje radiowe
 • Artykuły na blogach branżowych
 • Ebooki

Do najbardziej kompleksowych źródeł wiedzy zaliczają się całościowe szkolenia, ponieważ przygotowywane są na podstawie ściśle określonego programu. Ich celem jest przekazanie konkretnej zawartości merytorycznej, której znajomość jest na koniec weryfikowana poprzez różne metody egzaminacyjne. Niektóre osoby decydują się na naukę konkretnych umiejętności, poszerzania kompetencji w zakresie już wykonywanego zawodu. Inni natomiast poszukują możliwości przebranżowienia się – szczególnie, że struktura rynku pracy ulega obecnie transformacji. Oferta edukacyjna na rynku szkoleniowym adresuje obydwie potrzeby.

 

Dynamiczny wzrost popularności szkoleń online

W ciągu ostatnich kilku tygodni odnotowano istotny wzrost zainteresowania zdalnymi formami kształcenia. Według badań przeprowadzonych przez organizację Careers Unlimited, chęć wzięcia udziału w szkoleniach online wzrosła o 73%. 44% badanych rozważa zapisanie się na kurs związany z rozwijaniem umiejętności zawodowych w ciągu najbliższych 3 miesięcy.

Znana uczestnikom webinarów platforma ClickMeeting odnotowała w marcu 5-krotny wzrost zainteresowania oferowanymi usługami. Natomiast aplikacja Zoom w ubiegłym miesiącu zajęła drugie miejsce wśród najczęściej pobieranych aplikacji – wyprzedził ją jedynie TikTok.

Prawdopodobnie liczby te będą rosły. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że tendencja się utrzyma – nawet wówczas, gdy sytuacja na świecie wróci do normy. Użytkownicy bowiem dostrzegą i docenią korzyści, które wynikają z możliwości kształcenia na odległość. Kursy online:

 • Łatwiej łączyć z innymi obowiązkami: pracą zawodową, studiami, opieką nad dzieckiem, czy też wolontariatem
 • Można wybierać spośród dostępnych ofert spoza miejsca zamieszkania
 • Pozwalają zaoszczędzić czas – brak konieczności dojeżdżania do placówki szkoleniowej
 • Umożliwiają naukę z dowolnego miejsca na świecie
 • Ułatwiają proces przebranżowienia się
 • Zapewniają większą swobodę w dopasowaniu tempa oraz zakresu realizacji programu do własnych potrzeb
 • Dodatkowym plusem jest proekologiczność: kursy online nie wymagają korzystania ze środków transportu, ani też z materiałów drukowanych. Zyskuje na tym zarówno środowisko, jak i indywidualny budżet kursanta.

 

Uczestniczka kursu online podczas nauki zdalnej na własnym laptopie w domowym zaciszu.

 

Czym kierować się przy wyborze kursu?

Prawidłowo zaplanowane szkolenie jest tak samo wartościowe, jak stacjonarne. Po czym poznać, że dany kurs przyniesie oczekiwane efekty?

 • Prowadzi go wysoko wykwalifikowana kadra o dużym doświadczeniu zawodowym, które potrafi przekazać w sposób praktyczny i zrozumiały dla mniej doświadczonych odbiorców.
 • Program kształcenia obejmuje zarówno aspekty teoretyczne, jak i praktyczne.
 • Kursanci uczeni są umiejętności wymaganych na danym stanowisku, dzięki którym będą w stanie samodzielnie pełnić obowiązki zawodowe.
 • Wiedza weryfikowana jest podczas egzaminu końcowego, co potwierdza wydawane zaświadczenie lub certyfikat.
 • Uczestnicy mają dostęp do bazy materiałów pomocnych w nauce i późniejszej pracy zawodowej.
 • Zajęcia odbywają się w kameralnych grupach ćwiczeniowych składających się z kilku, maksymalnie kilkunastu osób. Dzięki temu trener jest w stanie poświęcić każdemu uczestnikowi wystarczającą ilość uwagi.
 • Adekwatny czas trwania kursu, w zależności od stopnia złożoności programu. W przypadku podstawowego kształcenia w nowym zawodzie powinien obejmować przynajmniej 100h lekcyjnych. W ten czas nie wlicza się praca własna, np. wykonywanie projektów zaliczeniowych, zadań domowych.
 • Indywidualny kontakt z trenerem – na przykład w formie konsultacji w trybie online.

 

Przykładowe kursy online z certyfikatem

Szkolenia online organizowane przez GoWork.pl spełniają wszystkie powyżej wymienione kryteria. Uczestnicy naszych kursów oprócz teorii, uczą się przede wszystkim praktycznych umiejętności. Pracujemy na programach, które wykorzystywane są obecnie w wielu polskich firmach. Wszystkie zajęcia prowadzone przez naszych trenerów streamowane są w czasie rzeczywistym. Kursanci mogą na bieżąco zadawać pytania zarówno głosowo, jak i na czacie. Dodatkowo oferujemy nowoczesną platformę elearningową, która zapewnia atrakcyjną i komfortową formę szkolenia.

Obecnie prowadzimy dwa rodzaje kursów, które odbywają się całkowicie w trybie zdalnym:

W niedługim czasie uruchomimy również szkolenia komputerowe. Zachęcamy do śledzenia na bieżąco naszej strony ze wszystkimi kursami organizowanymi przez GoWork.pl.

 

Czy Ty również zamierzasz w najbliższym czasie nabyć nowe umiejętności? Jeśli tak, to jakie? A może przygotowujesz programy rozwojowe dla pracowników? Podziel się z nami swoimi planami.