Co zrobić, gdy pracodawca nie chce podpisać wypowiedzenia? Z taką sytuacją spotyka się wielu Polaków. Gdy pracodawca nie chce podpisać wypowiedzenia za porozumieniem stron, macie narzędzia prawne, którymi możecie się bronić! Nasza ekspertka prawna radzi, jak z tego wybrnąć.

Co-zrobić-gdy-pracodawca-nie-chce-podpisać-wypowiedzenia-za-porozumieniem-stron

Pracodawca nie chce przyjąć wypowiedzenia – jak to się kończy?

Chęć dalszego rozwoju zawodowego, inne oferty pracy, a może stresujące warunki – przyczyn chęci złożenia wypowiedzenia może być wiele. Okazuje się jednak, że pracodawca nie chce podpisać wypowiedzenia i wtedy mamy kłopot.

Jak wyjść z takiej sytuacji bez szwanku? W kolejnym odcinku cyklu “Pracodawca to (nie) Twój wróg” radzimy, co robić!


Zobacz również artykuł „Jak odejść z pracy z dnia na dzień?


Pracownik chce zakończyć stosunek pracy – sposoby

Pracodawca ma prawo zwolnić pracownika, a pracownik ma z kolei prawo rozwiązać umowę o pracę. Może to zrobić w różnym trybie:

1. Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem – w tym wypadku pracownik składa oświadczenie, które kończy umowę po upłynięciu okresu wypowiedzenia. Nie trzeba podawać tutaj powodu rozwiązania umowy. Najlepiej jest wysłać takie orzeczenie pocztą z potwierdzeniem odbioru. Brak zgody nie wpływa na skuteczność oświadczenia woli.

2. Rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym – tutaj rozwiązanie odbywa się bez zachowania okresu wypowiedzenia. Niestety przysługuje ono tylko w wybranych sytuacjach – kiedy pracodawca rażąco naruszy obowiązki pracownicze (bezpieczne warunki pracy, wynagrodzenie) lub pracownik otrzyma orzeczenie od lekarza o szkodliwości miejsca pracy (pracodawca nie przeniesie pracownika na inne stanowisko).

3. Rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron – to trudne, choć najszybsze rozwiązanie stosunku pracy. Pracodawca, jak i pracownik muszą złożyć zgodne oświadczenia woli. W tym przypadku rozwiązania umowy pracodawca może zgodzić się na rozwiązanie stosunku pracy, ale czasami podaje inny okres wypowiedzenia. Pracownik może zaproponować swoje warunki. Nie trzeba za to podawać przyczyny zaistniałej sytuacji. W porozumieniu stron chodzi głównie o uzyskanie konsensusu. W tym przypadku można uzgodnić wspólnie datę ustania stosunku pracy, pamiętając o obowiązującym okresie wypowiedzenia umowy – najczęściej jest to miesięczny okres wypowiedzenia.

Wybór odpowiedniego sposobu wypowiedzenia umowy o pracę powinien być bardzo przemyślany. Oświadczenie bez odpowiednich dowodów (np. w trybie natychmiastowym) może być przesłanką do wypłacenia pracodawcy odszkodowania.

Czy pracodawca może nie przyjąć wypowiedzenia?

– Mam umowę o pracę na czas określony z 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Pracodawca jest przeciwny wypowiedzeniu umowy. Co zrobić? – tego typu wpisów nie brakuje na forach internetowych.

Wielu pracowników obawia się w takiej sytuacji tego, czy zostaną zmuszeni do porzucenia pracy i jakie konsekwencje im za to grożą. Czy odbije się to na ich świadectwie pracy? Co z niewykorzystanym urlopem? Czy w takim przypadku możemy liczyć na bezproblemową wypłatę pensji? Pytań jest wiele, podobnie jak wątpliwości – z tego tekstu dowiecie się, co i jak zrobić, gdy dotyka Was potencjalny konflikt z obecnym pracodawcą.

Co robić, gdy pracodawca nie chce podpisać wypowiedzenia za porozumieniem stron?

Gdy pracodawca nie chce podpisać wypowiedzenia za porozumieniem stron, mamy problem. Tymczasem często zdarza się, że pracownik zgodził się już przyjąć inną, atrakcyjniejszą ofertę pracy lub zwyczajnie chce zmienić branżę.


Zobacz też: Wypowiedzenie umowy o pracę – wzór


Nie brakuje głosów tych, którzy zmieniają pracę, bo nie widzą w obecnej szans na dalszy awans lub podwyżkę wynagrodzenia. Stabilność zatrudnienia to również niebagatelny argument za zmianą pracy.

Dlatego, jeśli Wasze wypowiedzenie pracy wylądowało na biurku szefa, ale nie spotkało się z jego akceptacją i co najważniejsze – podpisem, będziecie musieli załatwić sprawę inaczej.

Co robić, gdy pracodawca odmawia przyjęcia wypowiedzenia? To jeszcze nie koniec świata i choć sytuacja jest z pewnością problematyczna, macie narzędzia prawne, aby ją pomyślnie rozwiązać!

Nasza ekspertka prawna, Angelika Kowalczyk, radzi, jak złożyć wypowiedzenie umowy, aby porozumienie stron przyniosło oczekiwany skutek.

Podpisanie-wypowiedzenia-przesyłanie-informacji-handlowych-przy-świadczeniu-usług-w-celu-przesłania-rabatu

Co zrobić, gdy pracodawca nie chce podpisać wypowiedzenia? Ekspert prawny radzi!

Pracownik, chcąc odejść z pracy, może spróbować podjąć wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron. Jednak jak sama nazwa wskazuje, niezbędna będzie tu zgoda pracodawcy. Jeśli pracownik jej nie otrzyma, aby nie tracić czasu, korzystniejsze dla niego będzie rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem.

Co zrobić gdy pracodawca jest przeciwny wypowiedzeniu umowy?

Wypowiedzenie umowy o pracę stanowi jednostronne oświadczenie woli, które jeżeli zostało złożone skutecznie, powoduje rozwiązanie umowy o pracę wraz z upływem okresu wypowiedzenia.

Zgodnie z art. 61 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (dalej: Kodeks cywilny), o skuteczności złożenia oświadczenia woli możemy mówić wtedy, gdy doszło ono do adresata w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią.

Zgodnie z art. 30 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: Kodeks pracy), oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie. W art. 78 Kodeksu cywilnego czytamy, że aby można było uznać pisemną formę czynności prawnej za zachowaną, wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli.

Jeżeli jednak oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem nie nastąpi na piśmie, to nie wpływa to, co do zasady na skuteczność wypowiedzenia, a może jedynie stanowić problem przy ewentualnym udowodnieniu złożenia takiego wypowiedzenia. W myśl bowiem art. 76 Kodeksu cywilnego, gdy strony zastrzegły dokonanie czynności w formie pisemnej, dokumentowej albo elektronicznej, nie określając skutków niezachowania tej formy, w razie wątpliwości poczytuje się, że była ona zastrzeżona wyłącznie dla celów dowodowych.

Czy pracodawca musi podpisać wypowiedzenie umowy?

W praktyce o skutecznym złożeniu oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem możemy mówić wtedy, gdy pismo wyrażające to oświadczenie (czyli ”wypowiedzenie umowy o pracę”) zostanie prawidłowo doręczone pracodawcy – albo osobiście do rąk własnych (najlepiej za potwierdzeniem odbioru), albo listem poleconym. Wówczas nie ma wątpliwości, że oświadczenie woli pracownika dotarło do pracodawcy w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią. Nie powinien nas wtedy martwić fakt, że pracodawca nie chce podpisać wypowiedzenia umowy o pracę.

W związku z tym, że oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem jest czynnością jednostronną, odmowa przyjęcia oświadczenia przez adresata (pracodawcę) nie ma wpływu na jego skuteczność – nie ma żadnego znaczenia prawnego i nie uniemożliwia rozwiązania stosunku pracy.

Co zrobić gdy pracodawca nie chce podpisać wypowiedzenia za porozumieniem stron?

– Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest najmniej sformalizowaną formą spośród wszystkich sposobów rozwiązania umowy o pracę. Oznacza to, że zawarcie takiego porozumienia zostało pozostawione woli stron. O skuteczności takiego wypowiedzenia możemy więc mówić wtedy, gdy obie strony wyraziły zgodę na rozwiązanie umowy w ten sposób. Jeżeli więc pracodawca nie wyraża zgody i nie chce podpisać takiego wypowiedzenia, to niestety do rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron nie może dojść.

W takiej sytuacji, jeżeli pracodawca nie chce podpisać wypowiedzenia umowy o pracę za porozumieniem stron, pracownik może rozwiązać umowę jedynie z zachowaniem okresu wypowiedzenia. W tej sytuacji brak zgody pracodawcy nie ma znaczenia dla skuteczności tego sposobu rozwiązania umowy o pracę, co zostało wskazane powyżej.

Odpowiedź pracodawcy na wypowiedzenie umowy

Sytuacja, w której rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron wychodzi czy to od strony pracodawcy, czy od strony pracownika, często wiąże się z niezaakceptowaniem warunków albo brakiem odpowiedzi przez dłuższy czas. Niestety, nawet jeśli pracodawca odpowie po dłuższym czasie i zatwierdzi warunki, robiąc to jednak po dacie rozwiązania umowy podanej w wypowiedzeniu, dokument nie będzie wiążący.

Jeśli pracownikowi zależy na czasie, a jednocześnie ma obawy co do tego, że pracodawca będzie odwlekał odpowiedź, może się zabezpieczyć. Otóż istnieje możliwość umieszczenia w piśmie do pracodawcy zapisu, w którym pracownik informuje, że w przypadku braku zgody pracodawcy na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron dokument należy uznać za wypowiedzenie umowy o pracę. Wtedy mimo wyrażenia braku zgody na porozumienie stron przez pracodawcę i rozwiązania umowy w trybie wypowiedzenia, zatrudniony nie będzie musiał od nowa liczyć pełnych miesięcy.

Jakie konsekwencje grożą za porzucenie pracy?

– Kwestia porzucenia pracy nie jest niestety ustosunkowana na gruncie Kodeksu pracy. Takie zachowanie traktowane jest jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych w postaci nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy u dotychczasowego pracodawcy, którego konsekwencją, zgodnie z art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy, może być rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia. Należy pamiętać, że nie może to nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy (§ 2).

Warto podkreślić, że nieobecność pracownika w pracy (nawet, jeżeli wypowiedział on umowę, a pracodawca nie chce podpisać wypowiedzenia) musi być usprawiedliwiona. Sąd Najwyższy wskazał, że:

„Pracownik nie narusza w sposób ciężki swoich podstawowych obowiązków wobec pracodawcy, jeżeli po jego stronie występują okoliczności usprawiedliwiające nieobecność w pracy, a dopuszcza się on jedynie uchybień w formalnym jej usprawiedliwieniu.”

(Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 sierpnia 1999 roku, sygn. I PKN 126/99).

Innymi słowy, aby można było mówić o nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, nie wystarczy bazować wyłącznie na sytuacji, w której pracownik jedynie zwleka z formalnym usprawiedliwieniem (np. przyniesieniem zwolnienia lekarskiego świadczącym o chorobie, stanowiącej z kolei podstawę usprawiedliwionej nieobecności w pracy).

W razie porzucenia pracy pracodawcy przysługuje również roszczenie odszkodowawcze wobec pracownika. Sąd Najwyższy w wyroku wydanym na podstawie art. 415 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 Kodeksu pracy wskazał, że pracodawca ma prawo do dochodzenia od pracownika odszkodowania za szkodę wyrządzoną porzuceniem pracy. Zgodnie bowiem z art. 361 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego:

„W granicach normalnych następstw działania lub zaniechania zobowiązanego do odszkodowania, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Ciężar udowodnienia owej szkody spoczywa na poszkodowanym.”

(Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 sierpnia 2011 r., sygn. I BP 3/11).

Pracodawca może zatem żądać odszkodowania za np. zamknięcie sklepu spowodowane porzuceniem pracy przez pracownika. Fakt złożenia wcześniej przez pracownika dokumentu w formie pisemnej i tłumaczenie, iż pracodawca nie chce podpisać wypowiedzenia – nie jest okolicznością usprawiedliwiającą. Pracownika obowiązuje zapisany w umowie okres wypowiedzenia.


Może Ci się przydać: Komu złożyć wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika? Wypowiedzenie do kadr czy kierownika?


Wypowiedzenie-umowy-za-porozumieniem-stron-brak-zgody-pracodawy

Czy porzucenie pracy wpływa na nasze świadectwo pracy i niewykorzystany urlop?

– Wypowiedzenie umowy o pracę bez wypowiedzenia (zwolnienie dyscyplinarne), zostanie odnotowane w świadectwie pracy. Zgodnie bowiem z art. 97 § 2 Kodeksu pracy, w świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Rozwiązanie umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym może w przyszłości utrudnić bądź uniemożliwić znalezienie pracy.

Osoba, która porzuciła pracę, traci prawo do wynagrodzenia za dni, w których była nieobecna – otrzyma więc wyłącznie część wynagrodzenia (za przepracowany okres), bowiem w myśl art. 81 Kodeksu pracy, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy, ale tylko wówczas, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy. Sytuacja ta oczywiście nie ma miejsca w przypadku porzucenia pracy przez pracownika.

Osoba porzucająca pracę otrzyma jednak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, bowiem w myśl art. 171 § 1 Kodeksu pracy, w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.

Podsumowując, jeśli planujesz złożenie wypowiedzenia stosunku pracy, zrób to jak najszybciej. Złożenie oświadczenia za porozumieniem stron jest dość trudne. Jeśli pracodawca zwleka z odpowiedzią, ponownie wyślij pismo pocztą, informując w nim, że w przypadku braku odpowiedzi do wskazanej daty pismo można rozumieć jako wypowiedzenie umowy o pracę. Alternatywą jest rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem, na które pracodawca nie musi wyrażać zgody. Trzeba pamiętać, że porzucenie pracy grozi odpowiedzialność finansowa wobec pracodawcy lub odszkodowanie, którego może on domagać się na drodze sądowej.

Oceń artykuł
3.5/5 (17)