Co zrobić, gdy pracodawca nie chce podpisać wypowiedzenia? Z taką sytuacją spotyka się wielu Polaków. Gdy pracodawca nie chce podpisać wypowiedzenia za porozumieniem stron, macie narzędzia prawne, którymi możecie się bronić! Nasza ekspertka prawna radzi, jak z tego wybrnąć.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_111096481_skoncentrowana-bizneswoman-w-garniturze-robi-formalno%C5%9Bci-w-miejscu-pracy-w-biurze.html
Pracodawca nie chce podpisać wypowiedzenia za porozumieniem stron – forum ujawnia wiele takich przypadków
Chęć dalszego rozwoju zawodowego, inne oferty pracy, a może stresujące warunki – przyczyn chęci złożenia wypowiedzenia może być wiele. Okazuje się jednak, że pracodawca nie chce podpisać wypowiedzenia i wtedy mamy kłopot.
– Mam umowę o pracę na czas określony z 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Pracodawca jest przeciwny wypowiedzeniu umowy. Co zrobić? – tego typu wpisów nie brakuje na forach internetowych.
Jak wyjść z takiej sytuacji bez szwanku? W kolejnym odcinku cyklu “Pracodawca to (nie) Twój wróg” radzimy, co robić!
Zobacz również artykuł „Jak odejść z pracy z dnia na dzień?„
Pracownik chce zakończyć stosunek pracy – sposoby
Pracodawca ma prawo zwolnić pracownika, a pracownik ma z kolei prawo rozwiązać umowę o pracę. Może to zrobić w różnym trybie:
1. Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem – w tym wypadku pracownik składa oświadczenie, które kończy umowę po upłynięciu okresu wypowiedzenia. Nie trzeba podawać tutaj powodu rozwiązania umowy. Najlepiej jest wysłać takie orzeczenie pocztą z potwierdzeniem odbioru. Brak zgody nie wpływa na skuteczność oświadczenia woli.
2. Rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym – tutaj rozwiązanie odbywa się bez zachowania okresu wypowiedzenia. Niestety przysługuje ono tylko w wybranych sytuacjach – kiedy pracodawca rażąco naruszy obowiązki pracownicze (bezpieczne warunki pracy, wynagrodzenie) lub pracownik otrzyma orzeczenie od lekarza o szkodliwości miejsca pracy (pracodawca nie przeniesie pracownika na inne stanowisko).
3. Rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron – to trudne, choć najszybsze rozwiązanie stosunku pracy. Pracodawca, jak i pracownik muszą złożyć zgodne oświadczenia woli. W tym przypadku rozwiązania umowy pracodawca może zgodzić się na rozwiązanie stosunku pracy, ale czasami podaje inny okres wypowiedzenia. Pracownik może zaproponować swoje warunki. Nie trzeba za to podawać przyczyny zaistniałej sytuacji. W porozumieniu stron chodzi głównie o uzyskanie konsensusu. W tym przypadku można uzgodnić wspólnie datę ustania stosunku pracy, pamiętając o obowiązującym okresie wypowiedzenia umowy – najczęściej jest to miesięczny okres wypowiedzenia.
Wybór odpowiedniego sposobu wypowiedzenia umowy o pracę powinien być bardzo przemyślany. Oświadczenie bez odpowiednich dowodów (np. w trybie natychmiastowym) może być przesłanką do wypłacenia pracodawcy odszkodowania.
Jak można szybko zakończyć stosunek pracy bez wypowiedzenia?
Istnieją sytuacje, w których pracownik ma prawo natychmiastowo zakończyć stosunek pracy, bez konieczności przestrzegania okresu wypowiedzenia. Powodem mogą być poważne zaniedbania pracodawcy, naruszenie praw pracowniczych lub inne okoliczności zagrażające zdrowiu i bezpieczeństwu zatrudnionego.
Przesłanki do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia przez pracownika
Zgodnie z art. 55 § 1–3 Kodeksu pracy, pracownik może zrezygnować z pracy ze skutkiem natychmiastowym, jeśli wystąpi jedna z poniższych sytuacji:
1) Negatywny wpływ pracy na zdrowie – jeśli lekarz wyda orzeczenie stwierdzające, że praca szkodzi zdrowiu pracownika, a pracodawca nie zapewni mu innego, odpowiedniego stanowiska w określonym terminie.
2) Ciężkie naruszenie obowiązków przez pracodawcę – przykłady takich naruszeń obejmują:
nieterminowe wypłacanie wynagrodzenia,
niewypłacanie pensji w ogóle,
narażenie pracownika na niebezpieczeństwo,
naruszenie jego prawa do odpoczynku,
mobbing, pogwałcenie godności osobistej,
odmowę udzielenia ustawowych przerw w pracy.
Prawo do odszkodowania po rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia
Jeśli pracownik rezygnuje z pracy z winy pracodawcy, przysługuje mu prawo do odszkodowania. Wysokość tej rekompensaty zależy od rodzaju umowy:
1) W przypadku umowy na czas nieokreślony – pracownik ma prawo do odszkodowania odpowiadającego wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
2) W przypadku umowy na czas określony – przysługuje odszkodowanie za czas, który pozostał do końca umowy, jednak nie więcej niż wysokość wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
Forma rozwiązania umowy bez wypowiedzenia
Zakończenie stosunku pracy w trybie natychmiastowym wymaga formy pisemnej. Zgodnie z art. 30 § 3 Kodeksu pracy, dokument powinien zawierać konkretną przyczynę rozwiązania umowy. Jeśli pracownik nie dopełni tego obowiązku, jego odejście może zostać potraktowane jako porzucenie pracy, co oznacza brak prawa do odszkodowania i możliwość zwolnienia dyscyplinarnego przez pracodawcę.
Pracownik, który decyduje się na zakończenie umowy w tym trybie, powinien więc działać zgodnie z przepisami, aby uniknąć negatywnych konsekwencji prawnych.
Czy pracodawca może nie przyjąć wypowiedzenia?
Wielu pracowników obawia się w takiej sytuacji tego, czy zostaną zmuszeni do porzucenia pracy i jakie konsekwencje im za to grożą. Czy odbije się to na ich świadectwie pracy? Co z niewykorzystanym urlopem? Czy w takim przypadku możemy liczyć na bezproblemową wypłatę pensji?
Pytań jest wiele, podobnie jak wątpliwości – z tego tekstu dowiecie się, co i jak zrobić, gdy dotyka Was potencjalny konflikt z obecnym pracodawcą. Analizujemy, czy pracodawca może nie przyjąć wypowiedzenia i co zrobić, aby skutecznie pożegnać się z dotychczasowym miejscem pracy.
Co robić, gdy pracodawca nie chce podpisać wypowiedzenia za porozumieniem stron?
Gdy pracodawca nie chce podpisać wypowiedzenia za porozumieniem stron, mamy problem. Tymczasem często zdarza się, że pracownik zgodził się już przyjąć inną, atrakcyjniejszą ofertę pracy lub zwyczajnie chce zmienić branżę.
Zobacz też: Wypowiedzenie umowy o pracę – wzór
Nie brakuje głosów tych, którzy zmieniają pracę, bo nie widzą w obecnej szans na dalszy awans lub podwyżkę wynagrodzenia. Stabilność zatrudnienia to również niebagatelny argument za zmianą pracy.
Dlatego, jeśli Wasze wypowiedzenie pracy wylądowało na biurku szefa, ale nie spotkało się z jego akceptacją i co najważniejsze – podpisem, będziecie musieli załatwić sprawę inaczej.
Co robić, gdy pracodawca odmawia przyjęcia wypowiedzenia? To jeszcze nie koniec świata i choć sytuacja jest z pewnością problematyczna, macie narzędzia prawne, aby ją pomyślnie rozwiązać!
Nasza ekspertka prawna, Angelika Kowalczyk, radzi, jak złożyć wypowiedzenie umowy, aby porozumienie stron przyniosło oczekiwany skutek.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_57373695_koncepcja-finans%C3%B3w-przedsi%C4%99biorstw-i-ludzi-zbli%C5%BCenie-kobiety-czytaj%C4%85cej-dokumenty-lub-raport.html
Odmowa przyjęcia wypowiedzenia – co zrobić? Ekspert prawny radzi!
Pracownik, chcąc odejść z pracy, może spróbować podjąć wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron. Jednak jak sama nazwa wskazuje, niezbędna będzie tu zgoda pracodawcy. Jeśli pracownik jej nie otrzyma, aby nie tracić czasu, korzystniejsze dla niego będzie rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem.
Co zrobić, gdy pracodawca jest przeciwny wypowiedzeniu umowy?
– Wypowiedzenie umowy o pracę stanowi jednostronne oświadczenie woli, które jeżeli zostało złożone skutecznie, powoduje rozwiązanie umowy o pracę wraz z upływem okresu wypowiedzenia.
Zgodnie z art. 61 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (dalej: Kodeks cywilny), o skuteczności złożenia oświadczenia woli możemy mówić wtedy, gdy doszło ono do adresata w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią.
Zgodnie z art. 30 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: Kodeks pracy), oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie. W art. 78 Kodeksu cywilnego czytamy, że aby można było uznać pisemną formę czynności prawnej za zachowaną, wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli.
Jeżeli jednak oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem nie nastąpi na piśmie, to nie wpływa to, co do zasady na skuteczność wypowiedzenia, a może jedynie stanowić problem przy ewentualnym udowodnieniu złożenia takiego wypowiedzenia.
W myśl bowiem art. 76 Kodeksu cywilnego, gdy strony zastrzegły dokonanie czynności w formie pisemnej, dokumentowej albo elektronicznej, nie określając skutków niezachowania tej formy, w razie wątpliwości poczytuje się, że była ona zastrzeżona wyłącznie dla celów dowodowych.
Czy pracodawca musi podpisać wypowiedzenie umowy?
W praktyce o skutecznym złożeniu oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem możemy mówić wtedy, gdy pismo wyrażające to oświadczenie (czyli ”wypowiedzenie umowy o pracę”) zostanie prawidłowo doręczone pracodawcy – albo osobiście do rąk własnych (najlepiej za potwierdzeniem odbioru), albo listem poleconym.
Wówczas nie ma wątpliwości, że oświadczenie woli pracownika dotarło do pracodawcy w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią. Nie powinien nas wtedy martwić fakt, że pracodawca nie chce podpisać wypowiedzenia umowy o pracę i odmawia jego przyjęcia.
W związku z tym, że oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem jest czynnością jednostronną, odmowa przyjęcia oświadczenia przez adresata (pracodawcę) nie ma wpływu na jego skuteczność – nie ma żadnego znaczenia prawnego i nie uniemożliwia rozwiązania stosunku pracy.
Co zrobić gdy pracodawca nie chce przyjąć wypowiedzenia umowy za porozumieniem stron?
– Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest najmniej sformalizowaną formą spośród wszystkich sposobów rozwiązania umowy o pracę. Oznacza to, że zawarcie takiego porozumienia zostało pozostawione woli stron.
O skuteczności takiego wypowiedzenia możemy więc mówić wtedy, gdy obie strony wyraziły zgodę na rozwiązanie umowy w ten sposób. Jeżeli więc pracodawca nie wyraża zgody i nie chce podpisać takiego wypowiedzenia, to niestety do rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron nie może dojść.
W takiej sytuacji, jeżeli pracodawca nie chce podpisać wypowiedzenia umowy o pracę za porozumieniem stron, pracownik może rozwiązać umowę jedynie z zachowaniem okresu wypowiedzenia. W tej sytuacji brak zgody pracodawcy nie ma znaczenia dla skuteczności tego sposobu rozwiązania umowy o pracę, co zostało wskazane powyżej.
Odpowiedź pracodawcy na wypowiedzenie umowy
Sytuacja, w której rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron wychodzi czy to od strony pracodawcy, czy od strony pracownika, często wiąże się z niezaakceptowaniem warunków albo brakiem odpowiedzi przez dłuższy czas.
Niestety, nawet jeśli pracodawca odpowie po dłuższym czasie i zatwierdzi warunki, robiąc to jednak po dacie rozwiązania umowy podanej w wypowiedzeniu, dokument nie będzie wiążący.
Jeśli pracownikowi zależy na czasie, a jednocześnie ma obawy co do tego, że pracodawca będzie odwlekał odpowiedź, może się zabezpieczyć. Otóż istnieje możliwość umieszczenia w piśmie do pracodawcy zapisu, w którym pracownik informuje, że w przypadku braku zgody pracodawcy na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron dokument należy uznać za wypowiedzenie umowy o pracę.
Wtedy mimo wyrażenia braku zgody na porozumienie stron przez pracodawcę i rozwiązania umowy w trybie wypowiedzenia, zatrudniony nie będzie musiał od nowa liczyć pełnych miesięcy.
Jakie konsekwencje grożą za porzucenie pracy?
– Kwestia porzucenia pracy nie jest niestety ustosunkowana na gruncie Kodeksu pracy. Takie zachowanie traktowane jest jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych w postaci nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy u dotychczasowego pracodawcy, którego konsekwencją, zgodnie z art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy, może być rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Należy pamiętać, że nie może to nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy (§ 2).
Warto podkreślić, że nieobecność pracownika w pracy (nawet, jeżeli wypowiedział on umowę, a pracodawca nie chce podpisać wypowiedzenia) musi być usprawiedliwiona. Sąd Najwyższy wskazał, że:
„Pracownik nie narusza w sposób ciężki swoich podstawowych obowiązków wobec pracodawcy, jeżeli po jego stronie występują okoliczności usprawiedliwiające nieobecność w pracy, a dopuszcza się on jedynie uchybień w formalnym jej usprawiedliwieniu”.
(Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 sierpnia 1999 roku, sygn. I PKN 126/99).
Innymi słowy, aby można było mówić o nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, nie wystarczy bazować wyłącznie na sytuacji, w której pracownik jedynie zwleka z formalnym usprawiedliwieniem (np. przyniesieniem zwolnienia lekarskiego świadczącym o chorobie, stanowiącej z kolei podstawę usprawiedliwionej nieobecności w pracy).
W razie porzucenia pracy pracodawcy przysługuje również roszczenie odszkodowawcze wobec pracownika. Sąd Najwyższy w wyroku wydanym na podstawie art. 415 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 Kodeksu pracy wskazał, że pracodawca ma prawo do dochodzenia od pracownika odszkodowania za szkodę wyrządzoną porzuceniem pracy. Zgodnie bowiem z art. 361 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego:
„W granicach normalnych następstw działania lub zaniechania zobowiązanego do odszkodowania, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Ciężar udowodnienia owej szkody spoczywa na poszkodowanym”.
(Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 sierpnia 2011 r., sygn. I BP 3/11).
Pracodawca może zatem żądać odszkodowania za np. zamknięcie sklepu spowodowane porzuceniem pracy przez pracownika. Fakt złożenia wcześniej przez pracownika dokumentu w formie pisemnej i tłumaczenie, iż pracodawca nie chce podpisać wypowiedzenia – nie jest okolicznością usprawiedliwiającą. Pracownika obowiązuje zapisany w umowie okres wypowiedzenia.
Może Ci się przydać: Komu złożyć wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika? Wypowiedzenie do kadr czy kierownika?
Co zrobić, kiedy pracodawca nie chce podpisać wypowiedzenia? Przykłady
Czasami zdarza się, że pracodawca odmawia przyjęcia wypowiedzenia, co może budzić obawy u pracownika. Jednak takie sytuacje nie oznaczają, że wypowiedzenie jest nieważne. Pracownicy mają kilka skutecznych sposobów na złożenie wypowiedzenia nawet w przypadku odmowy ze strony pracodawcy. Poniżej przedstawiamy trzy przykłady, które pokazują, jak radzić sobie w takich sytuacjach.
Anna pracowała w firmie przez kilka lat i zdecydowała się na zmianę pracy. Gdy wręczyła wypowiedzenie swojemu pracodawcy, spotkała się z odmową przyjęcia dokumentu z powodu braku czasu. Gdy próbowała zostawić wypowiedzenie w sekretariacie, również odmówiono jej. Anna wysłała więc wypowiedzenie listem poleconym z potwierdzeniem odbioru, co dało jej dowód, że pracodawca otrzymał dokument, nawet jeśli formalnie go nie podpisał.
Szymon postanowił odejść z pracy, ale wiedział, że jego przełożony unika rozmów o zakończeniu współpracy. Aby upewnić się, że wypowiedzenie zostanie złożone, Szymon wysłał je e-mailem, prosząc o potwierdzenie odbioru. Gdy pracodawca zignorował wiadomość, Szymon wydrukował wysłany e-mail oraz skan wypowiedzenia i wysłał je listem poleconym. Mimo braku reakcji pracownik miał pewność, że wypowiedzenie zostało formalnie złożone.
Sylwia, mająca trudne relacje z pracodawcą, obawiała się, że jej wypowiedzenie nie zostanie przyjęte. Zdecydowała się na pomoc pełnomocnika. Jej prawnik udał się do biura i próbował złożyć dokument w imieniu Sylwii. Gdy pracodawca odmówił przyjęcia, prawnik sporządził protokół z odmowy i wysłał wypowiedzenie listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Sylwia miała pewność, że jej wypowiedzenie jest skuteczne i mogła spokojnie podjąć nową pracę.
W takich przypadkach kluczowe jest, aby dokumenty były odpowiednio udokumentowane, co decyduje o skuteczności wypowiedzenia i daje pewność, że jest ono prawnie wiążące, nawet bez zgody pracodawcy.
Czy porzucenie pracy wpływa na nasze świadectwo pracy i niewykorzystany urlop?
– Wypowiedzenie umowy o pracę bez wypowiedzenia (zwolnienie dyscyplinarne), zostanie odnotowane w świadectwie pracy.
Zgodnie bowiem z art. 97 § 2 Kodeksu pracy, w świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego.
Rozwiązanie umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym może w przyszłości utrudnić bądź uniemożliwić znalezienie pracy.
Osoba, która porzuciła pracę, traci prawo do wynagrodzenia za dni, w których była nieobecna – otrzyma więc wyłącznie część wynagrodzenia (za przepracowany okres), bowiem w myśl art. 81 Kodeksu pracy, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy, ale tylko wówczas, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy. Sytuacja ta oczywiście nie ma miejsca w przypadku porzucenia pracy przez pracownika.
Osoba porzucająca pracę otrzyma jednak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, bowiem w myśl art. 171 § 1 Kodeksu pracy, w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.
Podsumowanie
Gdy pracę rozwiązuje się za porozumieniem stron, jest to wygodna, ale nie zawsze możliwa opcja. Jeśli planujesz złożenie wypowiedzenia stosunku pracy, zrób to jak najszybciej. Aby zmienić firmę bez piętrzących się problemów, w takiej sytuacji pracownik powinien zdecydować się na rozwiązanie umowy o pracę przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia.
Ma to znamiona czynności jednostronnej, a więc zgoda pracodawcy nie będzie wymagana, a jego odmowa przyjęcia wypowiedzenia nie wstrzymuje biegu wypowiedzenia.
Gdy wtedy pracodawca odmawiają przyjęcia oświadczenia pracownika, ma zastosowanie art. 61 § 1 Kodeksu cywilnego. Według przepisów świadczenie woli (podobnie jak oświadczenie woli pracodawcy), które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Ważne jest tutaj powstanie takiej możliwości.
Dodatkowo, aby uzyskać ważny dowód, należy złożyć je na piśmie. Najlepiej przesłać dokument pocztą poleconą z potwierdzeniem odbioru. W oświadczeniu powinno się umieścić datę odmowy przyjęcia pisma przez pracodawcę, jeśli taka sytuacja miała miejsce, a kopię pisma przesłać również do Państwowej Inspekcji Pracy.
Lepiej też nie podejmować drastycznych kroków, ponieważ za porzucenie pracy grozi odpowiedzialność finansowa wobec pracodawcy lub odszkodowanie, którego może on domagać się na drodze sądowej.
Kiedy pomoc prawna jest niezbędna?
Jeśli pracodawca konsekwentnie odmawia podpisania wypowiedzenia, warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy prawnej. Radca prawny lub adwokat specjalizujący się w prawie pracy może pomóc w interpretacji sytuacji oraz doradzić, jakie kroki prawne można podjąć. Czasami wystarczy jedno pismo od prawnika, aby zmotywować pracodawcę do podjęcia odpowiednich działań. Ważne jest, aby zebrać wszystkie dokumenty związane z zatrudnieniem, w tym umowę o pracę, korespondencję e-mailową oraz ewentualne notatki z rozmów. W niektórych przypadkach możliwe jest skierowanie sprawy do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) lub do sądu pracy, co może przyspieszyć rozwiązanie sytuacji.
Czy możliwe jest rozwiązanie umowy bez podpisu pracodawcy?
Tak, brak podpisu pracodawcy na wypowiedzeniu nie uniemożliwia zakończenia stosunku pracy, o ile pracownik dostarczył wypowiedzenie zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Warto zachować dowód doręczenia dokumentu – na przykład potwierdzenie odbioru listu poleconego lub e-maila z potwierdzeniem dostarczenia wiadomości. Pracodawca ma obowiązek przyjąć wypowiedzenie, a jego odmowa nie wstrzymuje biegu okresu wypowiedzenia. Jeśli jednak pracodawca nadal utrudnia rozwiązanie umowy, pracownik może zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy, co może skutkować kontrolą i nałożeniem kary na pracodawcę.
Źródło zdjęcia głównego: https://pl.123rf.com/photo_116619241_businessman-hand-sending-a-resignation-letter-to-executive-boss-dismissed-worker-quit-out-from.html
Komentarze
danio
gdzie jest tutaj wskazanie co zrobić gdy pracodawca nie podpisze wypowiedzenia za okresem i nie odbierze poczty
Ekspert GoWork - Forum
Danio,
jak zostało wskazane w artykule, w związku z tym, że oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem jest czynnością jednostronną, odmowa przyjęcia oświadczenia (a więc pisma wyrażającego to oświadczenie – tj. „wypowiedzenia umowy o pracę”) przez adresata (pracodawcę) nie ma wpływu na jego skuteczność – nie ma żadnego znaczenia prawnego i nie uniemożliwia rozwiązania stosunku pracy. Dotyczy to również sytuacji, w której pracownik wysyła pismo pocztą. Zgodnie bowiem z art. 47 Kodeksu postępowania administracyjnego, jeżeli adresat odmawia przyjęcia pisma przesłanego mu przez operatora pocztowego, pismo zwraca się nadawcy z adnotacją o odmowie jego przyjęcia i datą odmowy. W takiej sytuacji uznaje się, że pismo doręczone zostało w dniu odmowy jego przyjęcia przez adresata. Jeśli zatem pracodawca „nie odbierze poczty”, to mimo to pismo wypowiadające umowę o pracę uznaje się za doręczone, jak również fikcyjnie przyjmuje się, że pracodawca zapoznał się z treścią oświadczenia. Z tego powodu tak ważne jest, by pismo wypowiadające umowę o pracę wysłać za potwierdzeniem odbioru.
W takiej sytuacji okres wypowiedzenia liczy się od dnia, w którym pracodawca odmówił przyjęcia pisma lub upłynął 14-dniowy termin na jego odbiór z placówki pocztowej.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Miki
Dziennik Ustaw
Dz.U.2021.737 t.j. | Akt obowiązujący
Wersja od: 22 kwietnia 2021 r.
Art. 98. [Ograniczenie możliwości uznania za doręczone pism nieodebranych w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii]. Ma Pan błędne informacje w spr. Pandemicznych doręczeń.
Ekspert GoWork - Forum
Miki,
oczywiście, ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 wprowadza szereg rozwiązań i wyjątków mających zastosowanie w ściśle określonych sytuacjach i wyłącznie w okresie stanu epidemii/zagrożenia epidemicznego, jednakże z uwagi na jej przejściowy charakter stanowiący odstępstwo od normy, skupiam się w szczególności na przedstawianiu rozwiązań, z których można skorzystać głównie poza wyjątkowym okresem pandemii.
Wspomniany przepis art. 98, zgodnie z art. 1 oraz 2 w/w ustawy, stosuje się wyłącznie do przedsiębiorców, których działalność gospodarcza jest zagrożona na skutek ekonomicznych następstw wynikających z wprowadzonych zakazów oraz ograniczeń w celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz rozprzestrzeniania się choroby wywołanej tym wirusem (COVID-19).
Niemniej jednak bardzo dziękuję za czujność i zwrócenie uwagi 🙂
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Rafał
jsk nie odbierzes zcsądu trzy razy to uwarzaja że odebrałeś. porażka prawna
Wercia
Witam piszę tutaj ponieważ nie mogę znaleźć gdzie mogę opisać mój problem.Co zrobić jeśli mam umowę na czas nieokreślony z miesięcznym wypowiedzeniem ponieważ nie minęło ,3 lata od pierwszej umowy .i dając takie wypowiedzenie pracodawca nie chce się zgodzić na miesięczne wypowiedzenie tylko na 3 miesiące …mam odpowiedzialnośc materialną ..z tego co wyczytałam w necie że jeśli nie jest to korzystne dla pracownika ten okres 3 miesięcznego wypowiedzenia nie jest możliwy .proszę o radę
Ekspert GoWork.pl
Werciu,
zgodnie z art. 36 Kodeksu pracy, okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony zależny jest od tego, ile czasu pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy. Nie bierze się zatem pod uwagę daty zawarcia ostatniej umowy, ale pierwszej jakiejkolwiek, czyli moment rozpoczęcia współpracy. Jeśli więc od momentu zawarcia pierwszej umowy nie minęło jeszcze 3 lata, a w umowie o pracę nie zastrzeżono krótszego okresu wypowiedzenia, to wynosi on 1 miesiąc.
W przypadku stanowisk związanych z odpowiedzialnością materialną, strony mogą ustalić w umowie o pracę dłuższy okres wypowiedzenia niż wyżej, a konkretnie – 3 miesiące. Nie może to być jednak samowolna i jednostronna decyzja pracodawcy podejmowana w momencie złożenia wypowiedzenia przez pracownika, ale kwestia ta powinna zostać ustalona już przy rozpoczynaniu współpracy i uregulowana w umowie.
Werciu, zerknij do umowy o pracę. Jeśli nie wskazano w niej, że w związku z odpowiedzialnością materialną okres wypowiedzenia jest dłuższy, to pracodawca musi trzymać się przepisów i obowiązuje Cię miesięczny okres wypowiedzenia (chyba że w umowie zastrzeżono jeszcze krótszy).
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
cierwone
Tylko wyjazd z Polski ale nie do Niemiec (go work) , bo inaczej tylko poniżenie godności i mącenie za grosze.
Amma
Dokładnie ! Ja również chciałabym to wiedzieć.
Ekspert GoWork - Forum
Jeżeli chcesz, by to właśnie Twój problem wziął pod lupę Ekspert prawny GoWork, opisz go TUTAJ: Pytania do Eksperta GoWork 🙂
Trt
Pracodawca przyjął i podpisał oświadczenie o wypowiedzeniu za porozumieniem stron ale powiedział że się nie zgadza i chce zachować 3 miesięczne wypowiedzenia. Co dalej?
Ekspert GoWork - Forum
Trt,
jeżeli dobrze rozumiem, to pracodawca z jednej strony podpisał pismo rozwiązujące umowę za porozumieniem stron, zakładające wcześniejsze rozwiązanie stosunku pracy niż z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, a z drugiej strony ustnie zastrzegł, że chce, aby okres 3-miesięczny został zachowany? W takiej sytuacji pracodawca, chcąc zachowania 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, nie powinien zgadzać się i tym samym nie powinien podpisać pisma. Podpis pod dokumentem jest rozumiany jako wyrażenie oświadczenia woli w postaci akceptacji warunków wskazanych w dokumencie (w tym przypadku – w piśmie rozwiązującym umowę o pracę za porozumieniem stron). Pracodawca, chcąc uchylić się od skutków złożenia oświadczenia woli, w tym przypadku od skutków w postaci rozwiązania umowy bez zachowania 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, może to zrobić, zgodnie z art. 88 Kodeksu cywilnego, poprzez złożenie drugiej stronie (w tym przypadku – Tobie) oświadczenia na piśmie, ale wyłącznie w przypadku, gdy oświadczenie, od którego skutków chce się uchylić (podpis na dokumencie) zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, co zakładam nie miało miejsca w niniejszej sytuacji. W takim wypadku pracodawca nie może żądać od Ciebie zachowania 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Magda
Witam, u mnie podobna sytuacja pracodawca podpisał, a później się rozmyślił i kazał oddać moją kopie.. Oddałam. Co teraz? Przecież podpis był złożony w biurze przy kamerach? Mam już inną pracę, co w tej sytuacji? Czy to nabrało mocy prawnej?
Ekspert GoWork - Forum
Magdo,
zgodnie z art. 61 Kodeksu cywilnego, oświadczenie woli (w tym przypadku o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron), które ma być złożone innej osobie (w tym przypadku – pracownikowi), jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią (w tym przypadku – w momencie złożenia podpisu, jeżeli byłaś obok). Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej, co nie miało miejsca w tej sytuacji. Pracodawca prosząc o Twoją kopię liczył, że prawdopodobnie jego wcześniejsze oświadczenie woli w sposób dorozumiany ulegnie odwołaniu. Tymczasem zostałaś jedynie pozbawiona dowodu, natomiast nie wpłynęło to na skuteczność złożonego wcześniej oświadczenia woli. Pracodawca mógłby uprzednio złożone oświadczenie odwołać jedynie w przypadku np. błędu lub groźby, ale w formie pisemnej.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Zmartwiona
Ja mam inny problem w 2 os.poszłysmy złożyć wypowiedzenie za porozumieniem stron szefowa słownie potwierdziła że Ok zeby na drugi dzień przyjść po papiery ale między czasie kazała szukać na mnie haka(pracuje w sklepie)zeby tego wypowiedzenia mi nie podpisać okazało się że jakiś fv były gotówkowe i przez moje niedopatrzenie zostały zmienione na przelewowe kazała mi to wyjaśnić itp i że mam podpisać że to z mojej winy ale ja tej pewności niemam dostęp do systemu ma kilka osób
Co zrobić?
Angle
U mnie nie podpisał, tylko kazał złożyć na dziennik wpłynięcie pisma. Po dwóch tygodniach stwierdził ustnie, że nie zgadza sie na proponowany przeze mnie termin i chce go wydłużyć. Proponowałam odejście z dniem 31.08 na początku sierpnia, a pracodawca stwierdził że może najwcześniej w połowie września i też nie jest pewien. Nowy pracodawca chce abym była od września. Daje mi lepsze warunki finansowe i socjalne co w takim razie zrobić? Zostaje tylko porzucenie pracy?
Ekspert GoWork.pl
Angle,
porzucenie pracy może skutkować zwolnieniem dyscyplinarnym, nie jest to więc najlepsze rozwiązanie 🙂 Najlepiej w takiej sytuacji, w której pracodawca wyraźnie zwleka z odpowiedzią by zadziałać na swą korzyść, złożyć jeszcze raz oświadczenie o chęci rozwiązania umowy za porozumieniem stron z zastrzeżeniem, że w przypadku braku odpowiedzi do określonego dnia dokument ten należy poczytywać jako wypowiedzenie umowy o pracę. Możesz też od razu złożyć wypowiedzenie i nie czekać na odpowiedź pracodawcy, jeśli masz naprawdę mało czasu a podejście pracodawcy każe wnioskować, że na wcześniejsze rozwiązanie współpracy raczej się nie zgodzi.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Pytająca
Dzień dobry, mam umowę na czas określony zawartą na rok czasu. Nie przepracowałam pół roku, więc moj okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. Złożyłam wypowiedzenie za porozumieniem stron, pracodawca nie zgodził się na taką formę wypowiedzenia, czy w związku z tym powinnam napisać kolejne pismo, w którym uwzglednie formę z zachowaniem okresu wypowiedzenia? Czy musze anulowac to pierwotne pismo? Proszę o informację, dziękuję.
Ekspert GoWork - Forum
Pytająco,
w opisanym przez Ciebie stanie faktycznym pracodawca zapoznał się z Twoim oświadczeniem woli o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron i na rozwiązanie umowy w ten sposób się nie zgodził. W tym miejscu zatem można stwierdzić, że „droga Twojego oświadczenia woli się zakończyła”. Pozostaje Ci już więc jedynie opcja rozwiązania umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia – w tym celu należy złożyć odrębne pismo wyrażające wolę rozwiązania umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Nie ma potrzeby, a nawet możliwości „anulowania” poprzedniego pisma, bowiem oświadczenie woli w nim zawarte dotarło już do pracodawcy, ten zaś się z nim zapoznał i na nie odpowiedział (odmownie).
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
pietro
Witam, moja żona w dniu 26.02 poinformowała ustnie pracodawcę o wypowiedzeniu umowy o pracę. Pracodawca kazał jej złożyć wypowiedzenie z datą złożenia 1.03 – co uczyniła. A więc zakładamy, że chciał wprowadzić moją żonę w błąd, aby okres 3miesięcznego wypowiedzenia był wydłużony o jeden miesiąc.
Czy w takim przypadku można w jakiś sposób zmusić pracodawcę aby okres wypowiedzenia trwał od dnia poinformowania go ustnie a nie złożenia pisma?
Pozdrawiam
Ekspert GoWork - Forum
Pietrze,
zgodnie z art. 30 § 2[1] Kodeksu pracy, okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący miesiąc albo ich wielokrotność kończy się w ostatnim dniu miesiąca. W opisanym stanie faktycznym, przyjmując, że żona złożyła wypowiedzenie umowy o pracę 26 lutego, to trzymiesięczny okres wypowiedzenia skończy się w ostatnim dniu trzeciego miesiąca, czyli 31 maja. Jeżeli zaś założymy, że żona złożyła wypowiedzenie 1 marca, to trzymiesięczny okres wypowiedzenia minie dopiero 30 czerwca.
Należy zwrócić uwagę, że nie bez przyczyny Kodeks pracy w art. 30 § 3 wskazuje, że oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie – służy to przede wszystkim celom dowodowym i zabezpieczeniu interesów pracodawcy/pracownika. Jeżeli pracownikowi zatem zależy na tym, by okres wypowiedzenia był jak najkrótszy, to powinien postarać się o to, by złożyć jak najszybciej swoje oświadczenie woli pisemnie – wówczas bowiem pracodawca nie może, tak jak bywa to w przypadku ustnych oświadczeń woli, posłużyć się argumentem, że „o niczym takim nie wiedział”.
W opisanej przez Ciebie sytuacji można przyjąć, że pracodawca zapoznał się z ustnym oświadczeniem woli żony, skoro „kazał jej złożyć wypowiedzenie” w formie pisemnej – była to jego odpowiedź na to oświadczenie, a zatem oświadczenie woli żony o chęci rozwiązania umowy zostało złożone skutecznie. Forma dowodowa zastrzeżona we wspomnianym wyżej artykule służy jednak temu, że pracodawca nie może się wyprzeć tego, że takiego oświadczenia woli wobec niego nie składano. W sytuacji ustnego oświadczenia woli zdecydowanie trudniej jest udowodnić, że jego złożenie rzeczywiście miało miejsce, dlatego tak ważne jest, by jednak dbać o to, by w szczególności tak ważne oświadczenia woli składać w formie pisemnej.
Teoretycznie nie można pracodawcy „zmusić” do tego, aby skrócił okres wypowiedzenia, chyba że oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy nastąpiło pod wpływem błędu czy groźby. Pracodawca w tym momencie zadbał o zabezpieczenie swoich interesów (jak najdłuższy okres wypowiedzenia pracownika), korzystając na tym, że żona oświadczyła swą wolę jedynie ustnie a do końca miesiąca zostało jedynie kilka dni. Pytanie, dlaczego żona nie wpisała na piśmie daty 26 lutego, a 1 marca, skoro chciała, aby skutki złożenia tego oświadczenia woli były liczone od 26 lutego? Można ewentualnie przyjąć, że po prostu nie miała świadomości skutków złożonego w ten sposób oświadczenia woli. Możemy przypuszczać, że gdyby żona nie działała pod wpływem takiego błędu i oceniała sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści, tj. z datą 1 marca, a 26 lutego. Zgodnie natomiast z art. 84 Kodeksu cywilnego, w razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie (w niniejszej sytuacji – pracodawcy), uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę (tutaj: pracodawcę), chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu czy groźby, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie (art. 88 § 1 Kodeksu pracy) – jednakże do roku od wykrycia błędu. W omawianej sytuacji uchylenie od skutków prawnych polegałoby na tym, że oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę nie wywołałoby skutków prawnych – tj. żona znalazłaby się w sytuacji takiej, jakby w ogóle nie składała takiego oświadczenia, bo przyznając się do błędu niejako chce je „cofnąć”. Żona musiałaby złożyć nowe oświadczenie, co naturalnie wydłużyłoby cały proces rozstawania się z firmą poprzez wydłużenie okresu wypowiedzenia lub mogłaby też spróbować wskazać w oświadczeniu, że skutki prawne rozwiązania umowy należy w tej sytuacji wiązać z datą 26 lutego, kiedy to ustnie zostało złożone oświadczenie woli, pod warunkiem, że żona byłaby w stanie poprzeć to jakimś dowodem – wystarczyłaby np. wiadomość mail od pracodawcy, w której „każe” żonie złożyć wypowiedzenie w formie pisemnej z datą 1 marca, bowiem taki mail potwierdza, że pracodawca zapoznał się z oświadczeniem woli żony, a zatem było ono skuteczne i wywołuje skutki prawne. W tym momencie bowiem pisemna forma oświadczenia woli ma większą moc dowodową, o czym pracodawca (niestety) doskonale wiedział.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Myslicielka
Witam , Złożyłam wypowiedzenie o prace za porozumieniem stron . Niestety pracodawca powiedział ze liczy się ono z miesiącem poprzedzającym czyli składając 03,03,21r okres kończył by się 30,04. Dodam ze umowę mam na czas określony zawarta była w czerwcu .
Ekspert GoWork - Forum
Myślicielko,
jeżeli umowę na czas określony zawarto w czerwcu 2020 r., a oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem zostało złożone 3 marca 2021 r., to u danego pracodawcy pracowałaś ponad 6 miesięcy, czyli zgodnie z art. 36 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy, okres wypowiedzenia powinien wynosić 1 miesiąc.
Zgodnie natomiast z art. 30 § 2[1] Kodeksu pracy, okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący miesiąc kończy się w ostatnim dniu miesiąca. W niniejszej sytuacji, jeżeli wypowiedzenie zostało złożone 3 marca 2021 r., to miesięczny okres wypowiedzenia minie w ostatnim dniu kolejnego miesiąca, czyli 30 kwietnia 2021 r.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Dysia
Witam.A jeżeli pracodawca nie chce podpisać porozumienia stron po mimo że warunki są karygodne pracy,brak wypłat tylko na raty,brak podstawowych warunków takich jak toaleta na miejscu tylko trzeba wychodzic na zewnątrz itp?moze są jakieś plusy dla pracownika odnośnie wypowiedzenia?
Ekspert GoWork - Forum
Dysiu,
pracodawca nie musi wyrażać zgody na rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem. Jest to bowiem jednostronne oświadczenie woli, które do swej skuteczności nie wymaga zgody drugiej strony.
Należy również zauważyć, że zgodnie z art. 55 Kodeksu pracy, pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika, do których należy m.in. wypłata wynagrodzenia, jak również zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w postaci np. zapewnienia odpowiednich urządzeń sanitarnych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wszystkie okoliczności należy oceniać indywidualnie.
Sytuację związaną z naruszaniem praw pracowniczych przez pracodawcę można również zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy, która oceni sytuację i w razie konieczności podejmie odpowiednie kroki.
Jeżeli jednak pracownik zdecyduje się na rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, to w takim przypadku przysługuje mu odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Takie rozwiązanie umowy nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracownika wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Należy jednak mieć na względzie, że w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia, pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Anna
Witam. Od 3 miesięcy przebywam na zwolnieniu lekarskim. Złożyłam do mojego naczelnika pismo z prośbą o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Naczelnik pismo przyjął i się pod nim podpisał. W dniu dzisiejszym otrzymałam telefon od kierownika,że dyrekcją nie wyraża zgody na takie rozwiązanie umowy. W związku z tym wysłałam do dyrekcji pismo drogą elektroniczną z wypowiedzeniem w trybie natychmiastowym ,w uzasadnieniu podając, że stan zdrowia nie pozwala mi na dalsze wykonywanie pracy. Czy taka forma doręczenia pisma jest skuteczna czy muszę jednak wysłać listem poleconym?
Ekspert GoWork - Forum
Anno,
zgodnie z art. 30 § 3 Kodeksu pracy, oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Kodeks cywilny w art. 78 doprecyzowuje, że do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. Równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej jest oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej. Jednakże do zachowania elektronicznej formy czynności prawnej konieczne jest opatrzenie oświadczenia woli (pisma) kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Natomiast zgodnie z art. 60 Kodeksu cywilnego, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej. Oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią – a zatem elektroniczne wypowiedzenie umowy jest ważnym oświadczeniem woli nawet wówczas, gdy nie zostało dokonane w formie pisemnej (np. wysłano skan oświadczenia), zgodnie ze wskazaniami powyżej, pod warunkiem, że mamy pewność, że osoba ta mogła zapoznać się z treścią oświadczenia woli, czyli np. mamy potwierdzenie, że otrzymała wiadomość elektroniczną. Należy jednakże wysłać pismo drogą pocztową, aby została zachowana forma pisemna, wymagająca własnoręcznego podpisu.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Szklanka
Chce złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę, liczę na możliwości skrócenia okresu wypowiedzenia, który wynosi 3 miesiące. Do końca miesiąca zostały 2 dni a mój szef jest nieuchwytny, często nie odbiera telefonów, maile wybiorczo. W jaki sposób dostarczyć najlepiej doświadczenie z prośbą o skrócenie okresu wypowiedzenia za porozumieniem stron aby było ono skuteczne jeszcze w tym miesiącu?
Ekspert GoWork - Forum
Szklanko,
w tej sytuacji sytuacja jest trochę trudniejsza niż w przypadku jednostronnego rozwiązania umowy o pracę, bowiem aby doszło do rozwiązania umowy za porozumieniem stron, potrzebna jest zgoda obu stron. Nie wystarczy więc skuteczne złożenie oświadczenia woli przez jedną stronę, ale potrzebna jest również zgoda drugiej strony na zaproponowane w tym oświadczeniu warunki.
Teoretycznie możesz wysłać pismo pocztą za potwierdzeniem odbioru. W takim przypadku w świetle prawa datą złożenia oświadczenia woli przez Ciebie (w tym przypadku oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron) jest data stempla pocztowego. Jeżeli zatem wyślesz pismo dziś, to w świetle prawa zostanie to potraktowane tak, jakbyś dziś dostarczył/a pismo osobiście pracodawcy. Jednakże należy pamiętać, że zgodnie z art. 61 § 1 Kodeksu cywilnego, oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. W tym przypadku zatem złożone przez Ciebie oświadczenie będzie skuteczne dopiero wtedy, gdy pracodawca otrzyma fizycznie pismo (nieważne, czy rzeczywiście się z nim zapozna). Niestety prawdopodobnie operator pocztowy nie dostarczy listu przed końcem miesiąca.
Drugą możliwością jest wysłanie maila z opcją potwierdzenia doręczenia. Zgodnie bowiem z art. 61 § 2 Kodeksu cywilnego, oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią. Wystarczy w tym przypadku więc, aby wiadomość pojawiła się w skrzynce mailowej pracodawcy.
Pamiętaj jednak, że na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron i wszystkie warunki zaproponowane przez pracownika w tym oświadczenia musi zgodzić się pracodawca, tak więc niestety dalszy proces zależny jest również od działań pracodawcy.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Nutka
Dzień Dobry. Jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Do tej pory do pracy dojeżdżałam prywatnym transportem. Ponieważ nie posiadam Prawa Jazdy każdego dnia gdy miałam zmianę zawoził mnie mąż. Pomijam fakt że jest to odległość ponad 16 km. w jedną stronę. Nie mniej jednak mąż musiał wykonywać dwa kursy rano i dwa wieczorem. Z mojego miejsca zamieszkania do miejsca pracy nie ma żadnego innego środka komunikacji publicznej. Nie mam też nikogo ze współpracowników dojeżdżających z mojego miasta. Miałam już sytuację, że z powodu zniszczenia w wyniku wypadku naszego auta nie miałam się czym dostać do pracy. Ratowałam się wówczas przez pewien czas urlopami(wypoczynkowym i bezpłatnym). Obecnie mój mąż z racji wieku podupadł na zdrowiu i spodziewam się że może dojść do takiego scenariusza że przestanie mnie wozić do pracy(szpital, choroba)Wielokrotnie informowałam pracodawcę że mam problemy z dojazdami i że będę szukać pracy w moim miejscu zamieszkania. Pracuję w gastronomii. Pomimo wielu trudności związanych z pandemią udało mi się znaleźć pracę bez dojazdów, lepiej płatną. Złożyłam podanie o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z dwutygodniowym terminem wypowiedzenia(mój ustawowy okres wypowiedzenia to 3 mies.) Pracodawca nie chce się zgodzić na ten termin a ja obawiam się że czekając mogę stracić miejsce w nowym zatrudnieniu i pozostanę bez pracy. Proszę o pomoc.
Ekspert GoWork - Forum
Nutko,
jak zostało wspomniane w artykule, aby mogło dojść do rozwiązania umowy za porozumieniem stron, to obie strony muszą wyrazić zgodę na zaproponowane w piśmie warunki. Oznacza to w Twojej sytuacji, że pracodawca musiałby się zgodzić na dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Jeżeli pracodawca się nie zgadza, to niestety pozostaje Ci złożenie wypowiedzenia z zachowaniem trzymiesięcznego okresu, ewentualnie ustalenie z pracodawcą, o ile dni/tygodni/miesięcy byłby skłonny skrócić okres wypowiedzenia. Wówczas mogłabyś od nowa złożyć oświadczenie wyrażające wolę rozwiązania umowy za porozumieniem stron, z uwzględnieniem warunków, na które zgodziłby się pracodawca. Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron jest swego rodzaju „kompromisem” pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.
Warto byłoby powiadomić o problemie przyszłego pracodawcę, być może będzie on skłonny na Ciebie poczekać tyle, ile będzie trzeba. Pracodawcy często są świadomi, że przyszły pracownik nie jest w stanie odejść z poprzedniego miejsca zatrudnienia z dnia na dzień.
Powodzenia!
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Marcia
Przebywam na urlopie macierzyński chciałbym wraz z jego końcem „wybrać” zaległy urlop wypoczynkowy i złożyć wypowiedzenie umowy o pracę obowiązuje mnie 3 miesięczne wypowiedzenie pytanie moje co w przypadku gdy urlopu zaległego jest mniej np 70 dni? Czy w pozostałe 20 muszę wrócić do pracy? Dodam że jest to niemożliwe..
Mogłabym wypowiedzieć umowę za porozumiem stron jednak obawiam się że pracodawca jej nie podpisze.. Gdybym jednak skorzystają z tej formy kiedy najlepiej złożyć takie pismo? Wraz z wnioskiem o zaległy urlop wypoczynkowy? Co jeśli pracodawca odmówi wypłaty wynagrodzenia w trakcie trwania zaległego uroplu?
Dziękuję
Ekspert GoWork - Forum
Marciu,
zgodnie z art. 163 § 3 Kodeksu pracy, na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Oznacza to, że pracownica może wykorzystać urlop wypoczynkowy „od razu”, bez konieczności fizycznego powrotu do pracy.
W art. 167[1] Kodeksu pracy wskazano, że w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 155[1] Kodeksu pracy, który to artykuł stanowi, że: w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.
Powyższe oznacza, że pracodawca może (ale nie musi) udzielić pracownikowi w okresie wypowiedzenia urlopu, który nabył w danym roku kalendarzowym, jak również zaległego. W takim wypadku, biorąc za przykład Twoją sytuację, jeżeli w tym roku nabyłaś prawo do 10 dni urlopu, a Twój okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące, to pracodawca może zdecydować się na 3 miesiące okresu wypowiedzenia, w który wliczone zostanie już 10 dni urlopu.
Marciu, jeżeli zależy Ci na tym, by jak najszybciej rozstać się z pracodawcą, to możesz złożyć wypowiedzenie umowy już w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego. Wówczas to pracodawca, na skutek złożonego przez Ciebie wypowiedzenia, zgodnie z przepisami prawa pracy, będzie obowiązany udzielić Ci urlopu, do którego nabyłaś prawo w tym roku kalendarzowym oraz wypłacić ekwiwalent pieniężny za zaległy (jeżeli niemożliwe będzie jego wykorzystanie). Dodam, że w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może (ale nie musi) zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia, a pracownik wówczas zachowuje prawo do wynagrodzenia (art. 36[2] Kodeksu pracy), co rozwiązuje problem ewentualnego krótszego niż okres wypowiedzenia urlopu do wykorzystania.
Odnosząc się do możliwości rozwiązania umowy za porozumieniem stron, to biorąc pod uwagę, że pracodawca i tak w świetle prawa obowiązany jest udzielić po pierwsze urlopu, do którego nabyłaś prawo w tym roku kalendarzowym, jak również zaległego lub wypłacić za niego ekwiwalent pieniężny, a dodatkowo może nie wyrazić zgody na np. wcześniejsze rozwiązanie umowy, to najlepiej skorzystać z „tradycyjnego” wypowiedzenia umowy o pracę, lecz wtedy istnieje ryzyko, że pracodawca nie zgodzi się zwolnić Cię z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia pozostałym po wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego.
Na koniec nadmieniam, że pracodawca nie ma prawa odmówić wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. O tym, co zrobić, gdy pracodawca nie chce zapłacić za urlop oraz ewentualnie jak odzyskać ekwiwalent za zaległy urlop wypoczynkowy, przeczytasz na naszym Blogu 🙂 Powodzenia!
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Marcia
Dziękuję
Dopytam jeszcze czy jeśli urlop macierzyński przysługuje mi np do 10.07 mogę złożyć wypowiedzenie z zachowaniem okresu wypowiedzenia 3 miesiące z dn np 10.06 tak aby naliczał się ten okres (3 miesięcy) już od 1.07??? (jeśli przez te 10 dni lipca będę jeszcze na urlopie macierzyńskim)???
Pytam ponieważ nie wiem co mogłabym teraz zrobić w takiej sytuacji po przeczytaniu państwa odpowiedzi taka opcja byłaby dla mnie najbezpieczniejsza.. Wówczas okres wypowiedzenia pokrywał by się z ilością zaległych dni urlopu wypoczynkowego.. Mogłabym równocześnie złożyć wniosek o zaległy urlop wypoczynkowy aby był kontynuacją urlopu macierzyńskiego i wypowiedzenie? Możne te dwa pisma złożyć jednocześnie?
Jeśli złożę wypowiedzenie wraz z końcem uroplu macierzyńskiego rozumiem że sam pracodawca nie ma obowiązku wysłać mnie na cały zaległy urlop wypoczynkowy?a czy wówczas może nakazać mi powrót do pracy jeśli mam dużo zaleglego urlopu?
Proszę o odpowiedź
Dziękuję bardzo
Ekspert GoWork - Forum
Marciu,
wypowiedzenie umowy o pracę po macierzyńskim możesz złożyć w każdym dowolnym momencie urlopu macierzyńskiego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by złożyć wniosek o urlop wraz z wypowiedzeniem umowy. Pełną odpowiedź na postawione przez Ciebie pytania znajdziesz w naszym artykule, który został stworzony na podstawie poruszonego przez Ciebie zagadnienia 🙂 -> https://www.gowork.pl/blog/26-zmiana-pracy-po-macierzynskim-kiedy-zlozyc-wypowiedzenie-po-urlopie-macierzynskim/
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Marcia
Dziękuję
Marcia
Jednak pozwolę sobie na jeszcze jedno pytanie 🙂 z przepisów prawa wynika że złożenie wypowiedzenia danego dnia miesiąca będzie naliczane dopiero od 1 dnia kolejnego miesiąca.. Dlaczego więc jeśli powiedzmy w połowie lipca kończę urop macierzyński i od polowy będę już zakładam na urlopie zaleglym wypoczynkowym nie mogę złożyć wypowiedzenia z początkiem lipca skoro jego bieg będzie i tak od 1 sierpnia??
Odpowiedź państwa że mogę złożyć pisana a jednym czasie też nie jest do końca przeze mnie zrozumiana gdyż wniosek o urlop wypoczynkowy muszę złożyć wcześniej przed jego to rozpoczęciem a wypowiedzenia podobno wcześniej nie mogę 🙂 to jak to w koncu jest?
Czy w lipcu gdzie do połowy miesiąca jestem na macierzyńskim a od połowy na wypoczynkowym mogę złożyć wypowiedzenie którego bieg i tak będzie rozpoczynał się od 1.08 czy też nie?
Bardzo dziękuję
Ewa
Dzień Dobry,
Wysłałam poleconym rozwiązanie umowy o pracy za porozumieniem stron.
Pracodawca odesłał rozwiązanie umowy z podpisem że nie wyraża zgody.
Mam miesięczne wypowiedzenie czy jak porzucę prace to czy pracodawca będzie rościł sobie jakieś prawo i będzie się sądzić ze mną? Już rozpoczęłam nowa prace i nie mam nawet możliwości pracować okresu wypowiedzenia.
Wiem że jedynie na świadectwie pracy będzie to odnotowane ale czy mam przygotować się jeszcze na jakieś utrudnienia ze strony starego pracodawcy?
Ekspert GoWork - Forum
Ewo,
porzucenie pracy jest traktowane jako nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy i tym samym ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych stanowiące podstawę do rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia na mocy art. 52 Kodeksu pracy. Fakt rozwiązania umowy w ten sposób zostanie oczywiście odnotowany w świadectwie pracy, jednakże pracownikowi porzucającemu pracę grożą dodatkowe konsekwencje.
Przede wszystkim, pracownikowi niestawiającemu się do pracy z przyczyn nieusprawiedliwionych grozi kara pieniężna za każdy dzień takiej nieusprawiedliwionej nieobecności w wysokości nieprzekraczającej jednodniowego wynagrodzenia pracownika, jednakże łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty (art. 108 Kodeksu pracy). Jest jednak pewien warunek – przed zastosowaniem kary porządkowej pracownik powinien zostać wysłuchany i cały proces zastosowania takiej kary ulega zawieszeniu do momentu, w którym pracownik stawi się w pracy (art. 109 Kodeksu pracy). Jeżeli więc nie zamierzasz już pojawić się w zakładzie pracy, to kara pieniężna jako kara porządkowa nie może być wobec Ciebie zastosowana.
Mimo tego, że pracownik nie stawia się w pracy, pracodawca ma możliwość wyegzekwowania odszkodowania, co może odbyć się na drodze sądowej, czyli niezależnie już od tego, czy pracownik pojawi się w pracy czy też nie. Zgodnie bowiem z art. 114 Kodeksu pracy, pracownik, który nie wykona obowiązków pracowniczych (do których należy choćby ten podstawowy – pojawienie się w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę) i ze swojej winy tym samym wyrządzi pracodawcy szkodę (czyli np. swoją nieobecnością spowoduje zastój), to ponosi odpowiedzialność materialną w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę, który obowiązany jest taką stratę wykazać (art. 115 i 116 Kodeksu pracy). Takie odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody (art. 119 Kodeksu pracy).
Ewo, w skrócie należy stwierdzić, że za porzucenie pracy grozi Ci odpowiedzialność finansowa.
Więcej o konsekwencjach porzucenia pracy przeczytasz w naszym artykule: https://www.gowork.pl/poradnik/4/prawo-pracy/porzucenie-pracy-przez-pracownika-co-za-to-grozi/
Warto w tym miejscu wspomnieć jeszcze o tym, że na podstawie art. 36[2] Kodeksu pracy, w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia – może właśnie na takie rozwiązanie zgodziłby się Twój pracodawca, jeżeli wytłumaczysz mu, że podjęłaś już inną pracę? 🙂 Istnieje spore ryzyko, że nie zaaprobuje takiej inicjatywy, skoro nie przystał uprzednio na zaproponowane przez Ciebie skrócenie okresu wypowiedzenia, co może świadczyć przede wszystkim o tym, że zależy mu na zapewnieniu ciągłości świadczenia pracy, ale nie zaszkodzi spróbować.
Powodzenia!
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Ala
Dobry wieczór,
Złożyłam wypowiedzenie za porozumieniem stron, pracodawca podpisał z komentarzem: wyrażam zgodę jedna z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia. Czy to ma sens? I co konkretnie oznacza, bo dla mnie to raczej komentarz powinien brzmieć „nie wyrażam zgody”
Ekspert GoWork - Forum
Alu,
rzeczywiście odpowiedź pracodawcy można rozumieć jako niewyrażenie zgody na zaproponowane przez Ciebie warunki w oświadczeniu woli o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron. Jeżeli pracodawca chce rozstać się z pracownikiem z zachowaniem okresu wypowiedzenia równym temu, który przysługuje mu na mocy przepisów prawa (tj. nie w okresie krótszym, zaproponowanym przez pracownika), to należy to rozumieć w ten sposób, że umowa rozwiązuje się z zachowaniem okresu wypowiedzenia niezależnie od tego, „w jakie zostało to ubrane słowa”. Zgodnie bowiem z art. 65 Kodeksu cywilnego, oświadczenia woli (w tym przypadku to dotyczące rozwiązania stosunku pracy) należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których złożone zostało, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje. W umowach natomiast należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu.
Alu, podsumowując, niezależnie od tego, jakimi dokładnie słowami wyraził to pracodawca – jego intencja jest jasna: umowa ma się rozwiązać z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Lili
Ach Ci szefowie
Nutka
Dzień Dobry. Jestem zatrudniona w gastronomii a konkretnie w restauracji. Z uwagi na obecną sytuację spowodowaną Pandemią nasz zakład od dłuższego czasu jest na Postojowym. Otrzymujemy wynagrodzenie z tytułu wypłat z Tarczy Antykryzysowej. Podczas przestoju sporządzany jest w restauracji grafik gdzie przeciętnie pięć sześć (a obecnie już częściej) wzywani jesteśmy do świadczenia pracy tj. produkcji posiłków na wynos i dowóz. Mam takie pytanie. Czy skoro za cały miesiąc otrzymuję od naszego Państwa wynagrodzenie z tytułu postojowego a dodatkowo pracodawca mnie zatrudnia to powinien mi za ten czas zapłacić?
Ekspert GoWork - Forum
Nutko,
zgodnie z art. 15zq ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, świadczenie postojowe nie przysługuje pracownikom (osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę), lecz podmiotom zatrudniającym pracowników oraz wykonawcom umów cywilnoprawnych i jest to dofinansowanie (a nie sfinansowanie w całości) do wynagrodzeń pracowników. To oznacza, że pracodawca, pomimo korzystania z Tarczy Antykryzysowej, i tak w części pokrywa koszty Twojego zatrudnienia (w tym również Twoje wynagrodzenie). W zależności od tego, jak długi jest przestój oraz jaki osiąga wymiar, pracodawca otrzymuje odpowiednio niższe lub wyższe dofinansowanie, a zatem jeżeli wykonujesz pracę, to pracodawca otrzymuje niższe dofinansowanie, a zatem sam musi dopłacić do Twojego wynagrodzenia więcej.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
janusz
Jestem zatrudniony w firmie na stanowisku hartownika ,firma została sprzedana , na zebraniu nowy właściciel na moje pytanie czy ten wydział zostanie utrzymany , powiedział że jest to nie opłacalne , znalazłem nową pracę i złożyłem wypowiedzenie za porozumieniem stron i nie dostałem zgody na odejście , jestem obecnie na urlopie do 31.05 , jakie ma prawa w takiej sytuacji ?
Ekspert GoWork - Forum
Januszu,
rozumiem, że Twój wydział zostanie zlikwidowany, w związku z tym miałbyś stracić pracę? Czy też miałyby Ci zostać zaproponowane nowe warunki zatrudnienia, na innym stanowisku? W zależności od tego, jakie pracodawca ma wobec Ciebie plany, Twoja sytuacja prawna kształtuje się inaczej.
Wiemy już, że pracodawca nie zgadza się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. W takiej sytuacji co do zasady pracownikowi pozostaje do wyboru złożenie wypowiedzenia, którego to pracodawca nie ma już prawa kwestionować. Możesz to zrobić jednakże dopiero po powrocie z urlopu.
W stosunku do pracowników, którym „zmienił się pracodawca” wskutek przejęcia zakładu pracy przez innego przedsiębiorcę, Kodeks pracy proponuje szczególne rozwiązanie, a mianowicie możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia za siedmiodniowym uprzedzeniem. Z takiego rozwiązania pracownik może jednakże skorzystać wyłącznie w ciągu 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy (lub nawet jego części) na innego pracodawcę (art. 23[1] § 5 Kodeksu pracy). Taką sytuację prawnie traktuje się jak rozwiązanie umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem, w związku z tym pracownikowi przysługuje np. ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
PrezesKlubuWszechmogacego
Witam,pracuje w firmie od 16 lat na umowie na czas nieoznaczonyi cały etat.Ciężka praca fizyczna.Teraz przegrała przetarg,czekają nas zwolnienia,został miesiąc pracy.Zostały 4 osoby,pracodawca chce nam wręczyć wypowiedzenia za porozumieniem stron.Jednak wtedy nie przysługują odprawy .Czy przysługuje nam odszkodowanie w postaci 3 pensji za skrócenie okresu wypowiedzenia z 3 do 1 miesiąca,Czy można na pracodawcy wymusić wypowiedzenie zwykłe umów.Czy otrzymamy jakiekolwiek wsparcie po utracie pracy ?.
Ekspert GoWork - Forum
PrezesieKlubuWszechmogacego,
zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:
1) 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
2) 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,
3) 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników
– zwane „grupowym zwolnieniem”, pracownikom takim przysługuje odprawa określona przepisami tejże ustawy. Co więcej, powyższe liczby obejmują również pracowników, z którymi w ramach grupowego zwolnienia następuje rozwiązanie stosunków pracy z inicjatywy pracodawcy na mocy porozumienia stron, jeżeli dotyczy to co najmniej 5 pracowników.
PrezesieKlubuWszechmogacego, jeżeli sytuacja w Twoim zakładzie pracy wpisuje się w elementy powyższej regulacji, to należy Ci się odprawa i to również wtedy, gdy umowa rozwiąże się za porozumieniem stron.
Odnosząc się do „wymuszenia na pracodawcy wypowiedzenia umów”, to takim działaniem jest po prostu niezgoda pracownika na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, które jest swego rodzaju „kompromisem” pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, pod warunkiem jednak, że obie strony wyrażają zgodę na zaproponowane warunki. Jeżeli którakolwiek ze stron nie wyraża zgody, to drugiej automatycznie pozostaje do wyboru droga „tradycyjnego” wypowiedzenia umowy, którego druga strona nie ma już prawa kwestionować.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Nauczycielka275
Dzień dobry. Jestem nauczycielem zatrudnionym na czas nieokreślony na pełen etat. Od 01 września do 31 sierpnia 2021 przebywam na urlopie dla poratowania zdrowia. Niedawno otrzymałam propozycje nowej pracy w innej miejscowosci, którą zaczęłabym od 01.09.2021r. Czy mogę rozwiązać umowę z dotychczasowym pracodawcą za porozumieniem stron i skróconym terminem wypowiedzenia przypadającym na dzień 31 sierpnia? Czy należy mi się wtedy ekwiwalent za zaległy urlop? Co w przypadku, kiedy pracodawca nie zgodzi się na takie rozwiązanie ? Czy w takim przypadku mogę odebrać przysługujący zaległy urlop wypoczynkowy w naturze i w tym czasie odbyć okres trzymiesięcznego wypowiedzenia tj. od lipca do końca września? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Ekspert GoWork - Forum
Nauczycielko275,
rozwiązanie umowy za porozumieniem stron jest dość specyficzną formą zakończenia współpracy a jednocześnie najmniej sformalizowanym ze wszystkich sposobów. W konsekwencji to od decyzji stron umowy zależy, według jakich warunków ostatecznie zakończy się stosunek pracy. Ta forma umożliwia więc nawet rozstanie się stron „z dnia na dzień” (tj. bez zachowania jakiegokolwiek okresu wypowiedzenia), pod warunkiem jednak, że obie strony wyrażają na to zgodę. Możesz więc bez żadnych przeszkód prawnych zaproponować pracodawcy skrócenie okresu wypowiedzenia do wskazanego przez Ciebie terminu, jednakże ostateczna długość tego okresu będzie zależała od pracodawcy i Waszej wspólnej decyzji. Pracodawca może np. nie zgodzić się na ten termin i zaproponować inny, Ty wówczas możesz zaproponować jeszcze inny do momentu, aż dojdziecie do wspólnego kompromisu. Z drugiej strony, pracodawca może też w zupełności nie zgodzić się na jakiekolwiek ustępstwo w postaci skrócenia okresu wypowiedzenia (czyli odrzucić formę rozstania się za porozumieniem stron) – wówczas jedyną możliwością jest wystosowanie „tradycyjnego” wypowiedzenia umowy o pracę (czyli zachowanie ustawowego lub wskazanego w zawartej pomiędzy Tobą a pracodawcą umowie o pracę okresu wypowiedzenia).
Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy należy się pracownikowi wówczas, gdy ten nie wykorzysta przysługującego mu urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania stosunku pracy (art. 171 Kodeksu pracy) i dotyczy to zarówno urlopu zaległego, jak i bieżącego. Warto wskazać, że ekwiwalent pieniężny nie jest instytucją drugorzędną do wykorzystania urlopu w naturze – dla uzyskania ekwiwalentu nie ma znaczenia, czy istnieje jednocześnie możliwość wykorzystania urlopu w naturze, czy też nie. Po drugie, ekwiwalent pieniężny przysługuje niezależnie od sposobu rozwiązania stosunku pracy – nie jest istotne więc, czy umowa rozwiąże się za porozumieniem stron, czy za wypowiedzeniem. W przypadku wypowiedzenia jednak istnieje pierwszorzędny obowiązek wykorzystania urlopu w naturze (art. 167[1] Kodeksu pracy), pod warunkiem jednak, że pracodawca takiego urlopu pracownikowi udzieli. Jest to tym samym odpowiedź na drugą poruszoną przez Ciebie kwestię – jeżeli pracodawca nie zgodzi się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron i będziesz musiała skorzystać z wypowiedzenia umowy o pracę, to w okresie wypowiedzenia (w trakcie trzech wskazanych przez Ciebie miesięcy) pracodawca powinien udzielić Ci urlopu albo wypłacić ekwiwalent.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Miska1234
Witam,
2.06 złożyłam wypowiedzenie za porozumieniem stron z terminem 30.06
Niestety porozumienie nie doszło do skutku gdyż mój przełożony podpisał wypowiedzenie z adnotacja że wyraża zgodę ale z zachowaniem 3 miesięcy okresu wypowiedzenia. Po czym za 2 ni poinformował mnie ze jak chce się zwalniać to mam napisać nowe wypowiedzenie bo to jest nie ważne (moim zdaniem bzdura)Mam już dograna mowa pracę. Powiem tak jestem już zdesperowana ze jest mi wszystko jedno czy dostanę dyscyplinarkę, za nie dopełnienie obowiązków. Proszę mi powiedzieć czy poza dyscyplinarka są jeszcze jakieś inne konsekwencje np. Finansowe. Dodam że właściwie jedynym argumentem kierownika było że są urlopy bo taki sezon i że ze wszystkim zostanie sam (na zajmowanym przeze nie stanowisku jest jeszcze 1 osoba i jedna szczebel niżej)
Ekspert GoWork - Forum
Misko1234,
jeżeli nagle przestaniesz pojawiać się w pracy i tym samym porzucisz pracę, to w świetle prawa każdy dzień będzie traktowany jako nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy.
Przede wszystkim, pracownikowi niestawiającemu się do pracy z przyczyn nieusprawiedliwionych grozi kara pieniężna za każdy dzień takiej nieusprawiedliwionej nieobecności w wysokości nieprzekraczającej jednodniowego wynagrodzenia pracownika, jednakże łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty (art. 108 Kodeksu pracy). Jest jednak pewien warunek – przed zastosowaniem kary porządkowej pracownik powinien zostać wysłuchany i cały proces zastosowania takiej kary ulega zawieszeniu do momentu, w którym pracownik stawi się w pracy (art. 109 Kodeksu pracy). Jeżeli więc nie zamierzasz już pojawić się w zakładzie pracy, to kara pieniężna jako kara porządkowa nie może być wobec Ciebie zastosowana.
Mimo tego, że pracownik nie stawia się w pracy, pracodawca ma możliwość wyegzekwowania odszkodowania, co może odbyć się na drodze sądowej, czyli niezależnie już od tego, czy pracownik pojawi się w pracy czy też nie. Zgodnie bowiem z art. 114 Kodeksu pracy, pracownik, który nie wykona obowiązków pracowniczych (do których należy choćby ten podstawowy – pojawienie się w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę) i ze swojej winy tym samym wyrządzi pracodawcy szkodę (czyli np. swoją nieobecnością spowoduje zastój), to ponosi odpowiedzialność materialną w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę, który obowiązany jest taką stratę wykazać (art. 115 i 116 Kodeksu pracy). Takie odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody (art. 119 Kodeksu pracy).
Więcej o konsekwencjach porzucenia pracy przeczytasz w naszym artykule: https://www.gowork.pl/poradnik/4/prawo-pracy/porzucenie-pracy-przez-pracownika-co-za-to-grozi/.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Aneta
A czy w przedstawionej sytuacji pracodawca nie może podpisać złożonego wypowiedzenia z komentarzem iż nie zgadza się na wypowiedzenie i przyjmuje je pod warunkiem zachowania 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia? I wówczas nie jest konieczne składanie kolejnego. Pracownik przyjmuje do wiadomości. Zgadza się. I jako datę złożenia wypowiedzenia przyjmuje się tę pierwotną? (11.06.) Czyli nie jest już konieczne składanie kolejnego wypowiedzenia (pierwsze jest ważne ponieważ jest w nim zawarta wola rozwiązania umowy).
Ekspert GoWork - Forum
Aneto,
oczywiście, pracodawca może to zrobić – takie jego zachowanie w sposób dostateczny wyrażałoby wolę o rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem. Jednakże jeżeli zależy mu na tym, by jak najdłużej zatrzymać pracownika, to na pismo wyrażające wolę rozwiązania umowy za porozumieniem stron może odpowiedzieć po prostu „nie zgadzam się”, bez dążenia do jednoznacznego ustalenia warunków rozstania, a wówczas strony znajdują się w bliżej nieokreślonej sytuacji, w której pracownik wie, że pracodawca nie zgadza się na jego odejście z pracy we wskazanym przez niego terminie, a pracodawca jedynie wyraził swój brak zgody, co nie oznacza tym samym, że pracownikowi zaczyna biec okres wypowiedzenia, bo przecież pracownik może się jeszcze rozmyślić. Konieczne jest zatem złożenie nowego pisma jednoznacznie wyrażające wolę pracownika, chyba że w piśmie wyrażającym wolę rozwiązania umowy za porozumieniem stron zastrzeże, że w przypadku niezgody pracodawcy na zaproponowane warunki pismo to oznacza wypowiedzenie umowy o pracę – wówczas w przypadku braku zgody bieg okresu wypowiedzenia rozpocznie się w dniu złożenia tego pisma.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Marcia
Pozwolę sobie jeszcze dopytać o jedną kwestię..
.. jeśli w połowie lipca kończę urlop macierzyński i od polowy będę już zakładam na urlopie zaleglym wypoczynkowym czy mogę złożyć wypowiedzenia z początkiem lipca razem z wnioskiem o urlop wypoczynkowy aby był kontynuacją urlopu macierzyńskiego (gdzie będę jeszcze na urlopie macierzyńskim) skoro bieg wypowiedzenia będzie i tak od 1 sierpnia??
Czy wypowiedzenie powinnam złożyć dopiero najwcześniej 1 dnia po urlopie macierzyńskim czyli 1 dnia urlopu wypoczynkowego?
Bardzo dziękuję
Ekspert GoWork - Forum
Marciu,
nic nie stoi na przeszkodzie, by wypowiedzenie umowy o pracę złożyć wraz z wnioskiem urlopowym. Wówczas bezpośrednio po urlopie macierzyńskim rozpoczniesz proces wykorzystywania przysługujących Ci dni urlopowych (spełniając przy tym wymóg z art. 167[1] Kodeksu pracy), a wraz z początkiem następnego miesiąca rozpocznie swój bieg okres wypowiedzenia.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Kamila
W dniu 11 czerwca złożyłam rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Pracodawca nie wyraził zgody na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Czy ja mogę wypowiedzieć umowę o pracę bez wypowiedzenia i wskazać datę 30 czerwca. Jeżeli tak to na świadectwie pracy będę mieć dyscyplinarkę ?
Ekspert GoWork - Forum
Kamilo,
zarówno pracodawca, jak i pracownik, mogą rozwiązać współpracę bez wypowiedzenia jedynie w ściśle określonych w Kodeksie pracy przypadkach. W przypadku pracownika, taka forma rozstania z pracodawcą możliwa jest w sytuacji (art. 55):
1) jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe;
2) gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.
Jeżeli jednak pracownik rozwiąże umowę bez wypowiedzenia w sposób nieuzasadniony (tj. z innych powodów, niż powyższe), to pracodawcy przysługuje odszkodowanie (art. 61[1]) w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia (art. 61[2]).
Potoczne określenie „dyscyplinarka” odnosi się do sytuacji rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika i fakt ten zostaje odnotowany w świadectwie pracy, tj. wskazuje się, że umowa została rozwiązana bez zachowana okresu wypowiedzenia z winy pracownika. Tak samo dzieje się w sytuacji, gdy to pracownik rozwiąże umowę – wówczas na świadectwie zostanie odnotowane, że zakończenie współpracy nastąpiło z Twojej inicjatywy z winy pracodawcy.
Kamilo, należy jednak wskazać, że jeżeli jedynym powodem, dla którego miałabyś skorzystać z takiej formy zakończenia współpracy, jest fakt niewyrażenia zgody przez pracodawcę na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, to jest wysoce prawdopodobne, że pracodawca zdecyduje się wystąpić na drogę sądową, bowiem powód ten nie mieści się ani w przesłance pierwszej, ani drugiej z wyżej wskazanych (art. 55).
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Marek
Witam,
31.05.2021 złożyłem wypowiedzenie o pracę z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia za porozumieniem stron na co pracodawca przystał ustnie. Po kilku dniach zmienił zdanie i wystąpił na piśmie, że nie zgadza się na rozwiązanie umowy z dniem 30.06.2021 i proponuje rozwiązanie 15.07.2021. Kiedy zgodziłem się na rozwiązanie umowy z 15.07.2021 na piśmie pracodawca powiedział, że się zastanowi i da odpowiedź. Mija już 10 dni a ja wciąż nie wiem na czym stoję tym bardziej, że mam już nową pracę. którą miałem zacząć 01.07.201. Mam więc pytanie czy pracodawca miał prawo nie wyrazić zgody na moje wypowiedzenie z 31.05.2021 jeśli był zachowany okres wypowiedzenia a jedynie chciałem aby na świadectwie było rozwiązanie za porozumieniem stron? Czy teraz kiedy zgodziłem się na rozwiązanie z 15.07.2021 pracodawca może nadal odmawiać i czy powinien napisać mi, że wyraża zgodę na 15.07.2021? Proszę o pomoc co należy dalej robić. Pozdrawiam Marek
Ekspert GoWork - Forum
Marku,
forma rozwiązania umowy za porozumieniem stron jest o tyle trudna, że aby zakończenie współpracy doszło do skutku, potrzeba jest wyraźna zgoda obu stron, pracodawca może więc nie wyrazić zgody na wcześniejsze rozwiązanie umowy niż wynikałoby to z umowy/Kodeksu pracy. Teoretycznie w świetle prawa, dane oświadczenie woli jest ważne jeśli zachowanie się nadawcy ujawnia jego wolę w sposób dostateczny (art. 60 Kodeksu cywilnego). Można więc z powodzeniem przyjąć, że dopuszczalne jest również ustne oświadczenie woli, o ile adresat, mówiąc kolokwialnie, „zrozumiał intencje nadawcy”. (art. 61 Kodeksu cywilnego).
Odnosząc się już konkretnie do sytuacji rozwiązania umowy, to mając na uwadze powyższe, możliwe jest jej rozwiązanie w formie ustnej, jednakże formalnie trudnym do udowodnienia będzie fakt złożenia takiego oświadczenia przez pracodawcę, zwłaszcza jeżeli następnie złożył również swoje oświadczenie w formie pisemnej, ale o innej treści. Niestety, w praktyce forma dokumentowa ma pierwszeństwo przed ustną, bo trudniej taki dowód podważyć.
Jeżeli pracodawca wystosował na piśmie nowe warunki rozwiązania umowy z dniem 15 lipca 2021, Ty zaś wyraziłeś na nie pisemną zgodę, to formalnie doszło do porozumienia w sprawie rozwiązania umowy. Należy pamiętać, że pracodawca nie może nieustannie „zwodzić” pracownika, gdyż takie zachowanie można rozpatrywać jako próbę nadużywania swego prawa, co jest sprzeczne z Kodeksem pracy (art. 8).
Marku, w Twojej bardzo niepewnej sytuacji warto doprecyzować, czy na warunki zaproponowane przez pracodawcę odpowiedziałeś w formie pisemnej? Jeżeli nie, to możesz spróbować złożyć takie oświadczenie wyrażające zgodę na zaproponowane przez pracodawcę warunki, opatrzyć je własnoręcznym podpisem, wręczyć jedną kopię pracodawcy (najlepiej przy świadkach), a drugą zostawić dla siebie. Wówczas nie będzie wątpliwości, że zarówno Ty, jak i pracodawca, „doszliście do porozumienia”.
Marku, daj znać, jak potoczyła się Twoja sytuacja. Powodzenia.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
LUCK
witam, mój problem pośrednio ale jednak związany jest z przewodnim tematem, otóż czy pracodawca ma rację twierdząc że mój okres wypowiedzenia to 3miesiace skoro w umowie o pracę zawartej między nami dnia 01.08.2014 na czas określony ( do 01.08.2024 ) napisane jest wyraźnie „okres wypowiedzenia: 2 tygodnie” bez żadnych kruczków małych druczków i podpunktów, nie rozumiem dlaczego tak twierdzi!? proszę o pomoc, bardzo dziękuję za odpowiedź
Ekspert GoWork - Forum
Lucku,
zgodnie z zasadą swobody umów (do których należy również umowa o pracę), wyrażoną w art. 353[1] Kodeksu cywilnego, strony mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Ponadto, zgodnie z art. 11 oraz art. 18 § 1 Kodeksu pracy, nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika, a postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy. To oznacza, że w umowie mogą zostać określone bardziej korzystne rozwiązania dla pracownika niż te przedstawione w Kodeksie pracy, a Kodeks pracy nie jest jedynym „sztywnym” regulatorem stosunku łączącego zatrudnionego z pracodawcą.
Teoretycznie, w świetle art. 36 § 1 Kodeksu pracy, wskazano, że okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony powinien wynosić 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata, czyli tak, jak ma to miejsce w Twoim przypadku. Odnosząc się do regulacji powyższej, należy określić, czy ustalenie 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia zamiast 3-miesięcznego jest mniej korzystnym dla pracownika rozwiązaniem i wówczas czyniłoby takie postanowienie nieważnym? W tej sprawie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 11 lutego 2016 r., sygn. II PK 343/14, uznając, że ocena korzystności spornego (krótszego) okresu wypowiedzenia wymaga uwzględnienia co najmniej subiektywnego, ale usprawiedliwionego przekonania, że w dacie dokonania wypowiedzenia dla
skarżącego korzystna była umowna klauzula (zastrzeżenie) skróconego okresu wypowiedzenia. Można zatem uznać, że jeżeli pracownik ma subiektywne przekonanie, że skrócenie okresu wypowiedzenia jest w jego sytuacji bardziej korzystne, to nie ma podstaw do tego, by pracodawca taki okres wydłużał.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
sheft
Jak sytuacja wygląda w przypadku umowy agencyjnej? Pracodawca odmawia porozumienia stron, zgodnie z umową uruchamia 2 miesięczny okres wypowiedzenia…i blokuje możliwość zarobkowania bowiem każe w terminie do 3 dni zwrócić upoważnienie do występowania w imieniu firmy czyli de facto jakiegokolwiek zarobkowania…Czyli człowiek zostaje bez upoważnienia, bez możliwości zarobkowania a koszty z tytułu działalności gospodarczej ponosi i przez 2 miesiące musi siedzieć i nic nie robić…
Taka sytuacja jest zgodna z prawem ?
Ekspert GoWork - Forum
Shefcie,
umowa agencyjna jest specyficzną formą współpracy, którą reguluje Kodeks cywilny, a nie Kodeks pracy, jest to tzw. niepracownicza forma zatrudnienia. Kwestia wypowiedzenia takiej umowy została ściśle określona w art. 764[1] Kodeksu cywilnego.
Warto zauważyć, że pomimo zwrotu upoważnienia, agent wciąż może żądać prowizji od umów zawartych już po rozwiązaniu z nim umowy agencyjnej, jeżeli do ich zawarcia doszło w wyniku jego działalności lub jeżeli zostały one zawarte z klientami pozyskanymi przez agenta poprzednio dla umów tego samego rodzaju, a propozycję zawarcia umowy dający zlecenie lub agent otrzymał od klienta przed rozwiązaniem tej umowy agencyjnej. Ponadto, agent może żądać prowizji od umowy zawartej po rozwiązaniu umowy agencyjnej także wtedy, gdy do jej zawarcia doszło w przeważającej mierze w wyniku jego działalności w okresie trwania umowy agencyjnej, a zarazem w rozsądnym czasie od jej rozwiązania. (art. 761[1] Kodeksu cywilnego).
Shefcie, należy zauważyć, że okres wypowiedzenia umowy nie pozbawia możliwości podjęcia dodatkowego zatrudnienia.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Deaf
Witam, Dostałem nowy pracy o bardziej atrakcyjny i zostałem przyjęty, zaczyna poniedziałek, to musiałem zrobić rozwiązanie umowę o pracę na mocy porozumienie stron na obecny pracy to kierownik nie zgada się na wypowiedzenie umowy o pracy na podstawie porozumienie stron. Okres wypowiedzenie 3 miesiące, nawet wypowiedzenie bez porozumienie stron tez nie zgada…. nie moge pracować dluszej obecny 3 miesiące, musze zaczynać pracować nowy pracy… co mam zrobić? Jestem osoba niesłyszących proszę o wyrozumiałość.
Ekspert GoWork - Forum
Deafie,
możesz zwrócić się do pracodawcy z prośbą o zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na podstawie art. 36[2] Kodeksu pracy. Pamiętaj jednak, że pracodawca niestety nie ma obowiązku wyrazić zgody. W takim wypadku pozostaje zawiadomienie nowego pracodawcy o zaistniałej sytuacji i próba ustalenia nowego terminu rozpoczęcia pracy.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Agula
Witam dziś złożyłam u pracodawcy wypowiedzenie umowy z jego winy oczywiście się nie zgodził twierdząc że kopie lerzacego . Moja sytuacja jest dla mnie niezrozumiała pracuje w tej firmie około 6 lat od kwietnia tego roku szefowa nie daje mi zmian mimo to że mam umowę i jednoznacznie nie płaci mi wynagrodzenia a teraz jeszcze nie podpisała mojego wypowiedzenia proszę o radę co z tym mogę zrobic
Ekspert GoWork - Forum
Agulo,
jak zostało wskazane w artykule – wypowiedzenie umowy o pracę jest jednostronnym oświadczeniem woli i wywołuje skutki niezależne od ich akceptacji przez pracodawcę. Oznacza to, że pracodawca nie musi podpisać wypowiedzenia, by było ono skuteczne.
Należy jednak pamiętać, że w przypadku rozwiązania umowy przez pracownika z winy pracodawcy (czyli rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia) przysługuje mu roszczenie o odszkodowanie w przypadku gdy taka forma rozwiązania umowy przez pracownika jest nieuzasadniona, tj. niezgodna z przepisami art. 55 Kodeksu pracy. Należy więc wysunąć wniosek, że wybór takiej formy rozstania z pracodawcą powinien być dobrze przez pracownika przemyślany i poparty niepodważalnymi argumentami.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
MM
Złożyłem wniosek o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron wskazując konkretną datę odejścia z pracy. Dokument został przyjęty (z adnotacją „wpłynęło 16.07.2021 i parafką) ale nie został podpisany (brak jakiegokolwiek komentarza). Czy mogę uznać, że ten dokument jest teraz formalnym wypowiedzeniem z okresem i zacząć odliczać czas (3 msc) od daty złożenia tego wniosku? Czy koniec pracy nastąpi w takim wypadku 16.10 czy 31.10.2021 ?
Ekspert GoWork - Forum
MM,
aby rozwiązanie umowy za porozumieniem stron doszło do skutku, potrzeba zgody dwóch stron. Niestety, samo zapoznanie się z oświadczeniem woli (co w tym przypadku potwierdza adnotacja o wpłynięciu pisma) nie świadczy jeszcze o wyrażeniu zgody. Tym samym sytuacja jest nierozwiązana i niejako „stoi w miejscu”.
Niestety, nie można uznać, że złożony przez Ciebie dokument stanowi teraz wypowiedzenie umowy, bowiem oświadczenie o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron i o rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem to dwa oddzielne oświadczenia woli – jedno wymaga zgody drugiej strony, drugie nie. Konieczne jest zatem złożenie osobnego oświadczenia, chyba że w piśmie wyrażającym oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron pracownik zastrzegłby, że w przypadku odmowy lub braku odpowiedzi do dnia X pismo to należy poczytywać jako wypowiedzenie umowy o pracę.
MM, aby rozpoczął się okres wypowiedzenia w Twojej sytuacji, konieczne jest złożenie osobnego oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Gosława
Dzień dobry. Czy pracodawca ma obowiązek powiadomić mnie o zmianie okresu wypowiedzenia z 2 tygodni na 1 miesiąc oraz później z 1 miesiąca do 3 miesięcy? A jeżeli tego nie zrobi to czy wypowiadając umowę o pracę mogę, ewentualnie, korzystać na tej podstawie z krótszego okresu wypowiedzenia?
Ekspert GoWork - Forum
Gosławo,
zgodnie z art. 29 § 3[2] Kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek poinformować pracownika na piśmie o zmianie jego warunków zatrudnienia, m.in. o obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę, niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian, a w przypadku gdy rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić przed upływem tego terminu – nie później niż do dnia rozwiązania umowy.
Należy jednak zauważyć, że okres wypowiedzenia uzależniony jest w świetle prawa od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi (art. 36 Kodeksu pracy):
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Gosławo, jeżeli pracodawca nie poinformował Cię o zmianach w długości okresu wypowiedzenia zgodnie z powyższymi regulacjami (tj. o wprowadzonych przez pracodawcę rozwiązaniach innych, niż przewiduje to prawo), to masz prawo skorzystać z (krótszego) okresu wypowiedzenia wskazanego w umowie o pracę. Jeżeli natomiast długość okresu wypowiedzenia, o którym nie poinformował Cię pracodawca, wynika z przepisów Kodeksu pracy, to pozostaje możliwość skorzystania z rozwiązania umowy za porozumieniem stron – być może pracodawca zgodzi się na krótszy okres wypowiedzenia.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
benek
Dzień dobry.
Jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony (4 lata) i planuję wręczyć szefostwu wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron w dniu 30.09.2021.
Szefostwo może się tego spodziewać i nie pojawić się w biurze do końca września.
Poza trójką szefowych (sp. z o.o.) jestem jedynym pracownikiem tej firmy. Czy jeśli wyślę to wypowiedzenie pocztą/kurierem za potwierdzeniem odbioru i będąc jedyną osobą w biurze je odbiorę to czy to wypowiedzenie zostanie skutecznie doręczone? Czy to któraś z szefowych musi być tą osobą która odbierze je od listonosza/kuriera?
Nie wiem czy dla rozwiązania umowy za porozumieniem stron istnieje taka możliwość, gdyż pracodawca musi wyrazić zgodę na taką formę rozwiązania stosunku pracy.
Czy gdyby było to wypowiedzenie z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia można by to rozwiązać w ten sposób, że odbieram w biurze wysłany przeze mnie list?
Ekspert GoWork - Forum
Benku,
nawet jeżeli to Ty odbierzesz swoje pismo, to i tak konieczny jest podpis pracodawcy, czyli w przypadku nieobecności osób uprawnionych do złożenia podpisu niestety niczego nie uda Ci się w ten sposób osiągnąć. Równie dobrze w takiej sytuacji mógłbyś po prostu przynieść pismo do firmy i zostawić je na biurku przełożonego.
Odnosząc się natomiast już ogólnie do możliwości odbioru przez Ciebie samego własnego listu, to o ile zostałeś upoważniony do odbioru korespondencji adresowanej do firmy, to jest taka możliwość (art. 45 Kodeksu postępowania administracyjnego). Czy mógłbyś taki list otworzyć? To również zależy od zakresu Twojego upoważnienia. Jeżeli nawet nie masz możliwości otwarcia, to i tak fakt, że pismo zostało doręczone skutecznie, należy poczytywać jako możliwość zapoznania się z jego treścią przez adresata – pracodawcę. Wciąż jednak z uwagi na to, że do rozwiązania umowy za porozumieniem stron potrzebujesz podpisu pracodawcy, niewiele to da, jeżeli ten w biurze się nie pojawi.
Natomiast warto w tej sytuacji zauważyć, że jeżeli wyślesz pismo za potwierdzeniem odbioru i adresat nie odbierze go w ciągu 14 dni, to takie pismo uznaje się za doręczone po upływie tych dni (art. 44 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego). Jeżeli zatem wyślesz wypowiedzenie, a w biurze nikogo nie będzie, to i tak po 14 dniach możesz uznać, że pismo zostało doręczone w 14 dniu począwszy od pierwszej próby doręczenia, a wszelkie skutki (w tym np. bieg okresu wypowiedzenia) należy liczyć właśnie od tego dnia.
Benku, w Twojej sytuacji najkorzystniejszym wyjściem zdaje się próba złożenia osobiście oświadczenia o chęci rozwiązania umowy za porozumieniem stron (być może jednak szefostwo pojawi się w biurze). Warto byłoby w piśmie wskazać okres, do którego będziesz oczekiwać odpowiedzi oraz zaznaczyć, że po upływie tego okresu pismo to należy poczytywać jako wypowiedzenie umowy o pracę. Nawet jeżeli pracodawca w biurze celowo nie będzie się pojawiał, to jeżeli zostawisz je w miejscu wykonywania przez niego codziennych obowiązków oraz w godzinach jego pracy, to można przyjąć, że możliwość zapoznania się z treścią oświadczenia miał, co czyni złożone przez Ciebie oświadczenie skutecznym. Oczywiście może powstać spór co do tego momentu, jeżeli nie będzie świadków. Pozostanie też problem uzyskania podpisu, ale jeżeli zastrzeżesz termin, o którym mowa powyżej, przynajmniej nie narażasz się na „zawieszenie” sprawy. Możesz również takie pismo wysłać pocztą, ale wówczas istnieje naturalne ryzyko odwleczenia sprawy w przypadku braku odbioru pisma.
Jeżeli zdecydujesz się jednak od razu wystosować wypowiedzenie (tj. nie licząc na rozwiązanie za porozumieniem stron), to możesz takie pismo również wysłać pocztą i sam je odebrać, jeżeli zostałeś do tego upoważniony przez pracodawcę. Wówczas bieg okresu wypowiedzenia należy liczyć od daty odbioru pisma.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Renata
Nie ma czegoś takiego jak wypowiedzenie za porozumieniem stron!!
Proszę nie wprowadzać czytelników w błąd.
Jest albo wypowiedzenie albo podanie o rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron.
Klaudia
A gdzie to widzisz w artykule? Ja widzę tylko w komentarzach.
Pracownik
Czy jeżeli w związku z pracą zdalną wyśle pracodawcy mogę wypowiedzenie z datą 30.11.2021 i nie zostanie ono podpisane to i tak przy miesięcznym okresie wypowiedzenia stosunek pracy ustanie dnia 31.12.2021? Mam miesięczny okres wypowiedzenia, pracuje 11 miesięcy. Z góry dzięki za odpowiedź, pozdrawiam
Ekspert GoWork.pl
Pracowniku,
jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę dotrze do pracodawcy dnia 30 listopada 2021 roku w taki sposób, by ten miał obiektywną możliwość się z nim zapoznać, to Twój miesięczny okres wypowiedzenia powinien rozpocząć się 1 grudnia i zakończyć 31 grudnia niezależnie od tego, czy pracodawca podpisze dokument, czy też nie.
Jeśli natomiast wyślesz do pracodawcy wypowiedzenie i dokument ten dotrze do niego później, niż dzień wskazany w piśmie (tj. później niż wskazana przez Ciebie data 30 listopada 2021), to wypowiedzenie będzie skuteczne dopiero od daty, w której pracodawca obiektywnie będzie miał szansę się z nim zapoznać, tj. w dniu, w którym pismo dotrze do firmy, przy czym nie ma znaczenia, czy faktycznie to zrobi oraz czy podpisze dokument. Jeśli pismo dotrze do firmy np. 5 grudnia 2021, to miesięczny okres wypowiedzenia rozpocznie swój bieg dopiero 1 stycznia 2022.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Michał
Witam
Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda sytuacja gdy pracodawca nie chce podpisać wypowiedzenia za porozumieniem stron, a ja dostałem atrakcyjniejszą ofertę pracy ale od „zaraz” inaczej ona przepadnie. Co zrobić w takiej sytuacji?
Ekspert GoWork.pl
Michale,
w takiej sytuacji pracownik nie dysponuje żadnymi środkami umożliwiającymi „przymuszenie” pracodawcy do wyrażenia zgody na rozwiązanie umowy we wskazanej przez pracownika dacie. Niestety, pozostaje jedynie rozwiązanie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia wskazanego w umowie, co może się niestety wiązać z utratą innej, być może atrakcyjniejszej oferty pracy.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Andrzej
A co jeśli w umowie zlecenie jest tygodniowy okres wypowiedzenia, pracownik przyniósł wypowiedzenie (bez napisu za porozumieniem stron i bez informacji z zachowaniem tygodniowego okresu wypowiedzenia) i pracodawca to podpisał. Czy pracownikowi coś grozi, jeśli tak to co?
Ekspert GoWork.pl
Andrzeju,
dokument, w którym zleceniobiorca wskazuje, że wypowiada umowę, choćby nie wskazał w niej okresu wypowiedzenia, traktuje się jak wypowiedzenie tejże umowy z okresem wypowiedzenia wskazanym w umowie. Jeżeli takiego okresu w umowie nie wskazano – wówczas ze skutkiem natychmiastowym. Zleceniodawca nie musi podpisywać tego dokumentu, aby był on skuteczny. Ważne, by obiektywnie miał możliwość się z nim zapoznać.
Andrzeju, w opisanej przez Ciebie sytuacji zleceniobiorca obowiązany jest do zachowania tygodniowego okresu wypowiedzenia, mimo że o tym okresie w wypowiedzeniu nie wspomniał. W przeciwnym wypadku zleceniodawca może domagać się odszkodowania.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Beti
Beti
Chciałam złożyć wypowiedzenie z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, ale kierownictwo nie chce mi go przyjąć. Czy ma takie prawo? Zasłania się faktem, że jestem za zwolnieniu chorobowym.
Pewnie wyślę listem poleconym za potwierdzeniem ale to chyba nie za wiele zmienia?
Nie mam siły już tam pracować, czekam na termin przyjęcia do grupy wsparcia psychicznego i nie wiem co mam robić.
Ekspert GoWork.pl
Beti,
jak zostało wskazane w artykule – pracodawca nie musi wyrazić zgody na Twoje wypowiedzenie umowy, a jedynie na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. O ile w umowie nie wskazano dłuższego okresu wypowiedzenia niż 3-miesięczny, o którym wspominasz, to masz prawo wypowiedzieć umowę w każdym czasie i to niezależnie od swojego stanu zdrowia. Pracownik ma prawo zwolnić się z pracy, przebywając na zwolnieniu chorobowym (więcej przeczytasz tutaj)!
Beti, pracodawca nie ma prawa na siłę zatrzymywać Cię w firmie. Prawo zapewnia swobodę wyboru pracy i nawiązania stosunku pracy 🙂
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Marcin
Złożyłem wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron z końcem tego roku, zaznaczając jednocześnie, że w przypadku braku zgody umowę wypowiadam z dniem 28.02.
Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem żadnej oficjalnej odpowiedzi – codziennie dzwonię do działu kadr z zapytaniem czy jest odpowiedź, pani informuje, że nieoficjalnie jest zgoda, ale żadna decyzja nie wpłynęła. Dodam, że jestem na zwolnieniu lekarskim, boję się, że odpowiedź przyjdzie za późno i 3.01 nie będę mógł podjąć nowej pracy… Co robić? Czy jeżeli odpowiedź przyjdzie za późno, mogę jej nie odbierać i wtedy będę pracował do 28.02???
Pozdrawiam
Ekspert GoWork.pl
Marcinie,
jeżeli w dokumencie wskazałeś dokładnie tak, jak napisałeś wyżej, tj. że umowę wypowiadasz z dniem 28.02, to należy to rozumieć w ten sposób, że okres wypowiedzenia umowy zacznie biec dopiero od 28 lutego 2022.
Niestety, rozwiązanie umowy za porozumieniem stron obwarowane jest wadą w postaci konieczności uzyskania odzewu od pracodawcy – przeciwnie do wypowiedzenia umowy o pracę. Nie jesteś w stanie jakkolwiek wpłynąć, „zmusić” pracodawcy do wyrażenia swojego stanowiska. Trzeba jedynie czekać na odpowiedź.
Jeżeli odpowiedź dotrze do Ciebie, a Ty jej nie odbierzesz, to po dwóch awizacjach pracodawca będzie mógł uznać, że list do Ciebie dotarł i się z nim zapoznałeś – na to zezwala Kodeks postępowania administracyjnego. Nie jest to więc rozwiązanie, które sprawi, że problem zniknie. Pracodawca wyrażając zgodę na wcześniejsze rozwiązanie umowy będzie mógł przyjąć, że Wasza umowa rozwiązała się z dniem, w którym (nie)odebrałeś list(u).
Marcinie, wszystko zależy od tego, czy, kiedy i jaką otrzymasz odpowiedź. Jeżeli nie wskazałeś terminu, do którego oczekujesz na odpowiedź, to zdaje się, że można uznać, że jeżeli pracodawca wyrazi swoje zdanie (akceptację warunków) najpóźniej do momentu, który wskazałeś w porozumieniu, a list zostanie nadany najpóźniej tego dnia, to od chwili, w której obiektywnie mogłeś zapoznać się z tym dokumentem (odbiór listu), w takich okolicznościach będzie można uznać, że Wasza umowa uległa rozwiązaniu za porozumieniem stron.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Weronika
W dniu 3 grudnia 2021 wysłałam wypowiedzenie umowy o prace na czas próbny za porozumieniem stron, listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, zaznaczyłam w nim ze wypowiadam umowę o prace w dniu 3 grudnia, pracodawca odebrał list 7 grudnia 2021, do tej pory nie uzyskałam odpowiedzi. Teoretycznie dwutygodniowy okres wypowiedzenia minął, czy wypowiedzenie jest skuteczne?
Ekspert GoWork.pl
Weroniko,
należałoby doprecyzować, jak dokładnie brzmiało wystosowane przez Ciebie pismo. Czy napisałaś w nim, że wypowiadasz umowę z dniem 3 grudnia 2021 r.? Tak wskazujesz, a jednocześnie sformułowanie „za porozumieniem stron” może być mylące – czy oczekiwałaś wcześniejszego rozwiązania umowy i jakiejś decyzji pracodawcy?
Odpowiedzi na te pytania są o tyle kluczowe, że jeżeli złożyłaś wypowiedzenie umowy (pierwszy przypadek z opisanych wyżej), to stało się ono skuteczne w dniu 7 grudnia 2021 r. tj. wtedy, gdy pracodawca odebrał pismo. Od tego momentu należy liczyć dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Jeśli natomiast w piśmie wskazałaś inną datę rozwiązania umowy niż ta, która wynika z umowy/przepisów (drugi przypadek), to niestety wymagana jest decyzja (odpowiedź) pracodawcy. Jeżeli nie wskazałaś w piśmie, że w przypadku braku odpowiedzi do określonej daty, to pismo to należy poczytywać jako wypowiedzenie umowy, to niestety konieczne jest złożenie drugiego pisma, tym razem „zwykłego” wypowiedzenia, którego okres wynosiłby tyle, ile wskazano w umowie/przepisach.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
asipa
Mam umowę na czas nie określony podpisaną w styczniu 2016, na tej umowie mam wpisane że mam miesięczy okres wypowiedzenia jest rok 2022 i chciałam rozwiązać umowe z pracodawcą za porozumieniem stron, jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuję 1 miesiąc jak w umowie czy 3 miesiące (tak twierdzi pracodawca), Powiedziałam pracodawcy 5 stycznia że dostałam ofertę pracy która jest dla mnie korzystna i lepsza i chciała bym pracować do końca miesiaca bez okresu wypowiedzenia i zakończyć wszystko za porozumieniem stron. Jestem zastępcą dyrektora w małym sklepie gdzie jest 6 osób i mam kandydata na swoje stanowisko który dużo umie, ta osoba jest chętna i do końca miesiąca bym ją nauczyła a potem obiecałam że jestem pod telefonem, Pracodawca najpierw powiedział że mam się jeszcze zastanowić czy chce odejść, za 2 dni że póści mnie ale z 1,5 miesięcznym okresem wypowiedzenia (więc w nowej pracy już nie mam miejsca) powiedział że osoba ta nie jest dobrym kandydatem potem za 2 godziny jej to zaproponował, nie mówiąc mi, ja mam czas do poniedziałku dać decyzje czy w tym nowymmiejscu na mnie zaczekają, a jak nie to zostaję, a już mi kazał uczyć tamtą osobę.
Czy w sytuacji jak nie potrafimy się dogadać co do porozumienia stron, słyszałam że jest jakieś oświadczenie że nie potrafimy dojść do porozumienia przy zakończeniu pracy i natychmiast mogę odejść, wiem że w nowym miejscu mnie tak przyjmą.
Czy mogę złożyć wypowiedzenie normalnie 3 miesiące ale zastrzec w nim że bez świadczenia pracy wieć nie będę chodzić do pracy na okresie wypowiedzenia i pracować w nowej a tam w starej nie będe dostawać wypłaty?
Proszę o pomoc w tej sprawie
Ekspert GoWork.pl
Asipo,
na początku należy wskazać, że jeśli pracownik chce rozwiązać umowę, to co do zasady obowiązuje go okres wypowiedzenia wynikający z umowy albo Kodeksu pracy, jeżeli takiego okresu w umowie nie określono lub też okres wskazany w umowie jest mniej korzystny dla pracownika niż ten wynikający z Kodeksu pracy (art. 18 Kodeksu pracy).
Rzeczywiście, wziąwszy pod uwagę przepisy Kodeksu pracy, powinien obowiązywać Cię 3-miesięczny okres wypowiedzenia (art. 36 § 1). Z uwagi jednak na to, że w umowie określono okres 1-miesięczny, to o ile w późniejszym okresie nie dokonano w tym zakresie żadnych aneksów do tejże umowy, Twój okres wypowiedzenia wynosić może 1 miesiąc, ale też 3 miesiące, w zależności od tego, które rozwiązanie jest dla Ciebie bardziej korzystne. Z Twojej wypowiedzi wyraźnie wynika, że zdecydowanie preferujesz dotrzymanie okresu wskazanego w umowie o pracę, a zatem pracodawca nie może wydłużyć Twojego okresu wypowiedzenia, w tym również nie zgodzić się na Twoje wypowiedzenie. Należy jednak pamiętać, że bieg wypowiedzenia rozpocznie się dopiero pierwszego dnia kolejnego miesiąca tak, by mógł upłynąć pełen miesiąc, a ostatnim dniem obowiązywania umowy był ostatni dzień miesiąca (art. 30 § 2[1] Kodeksu pracy).
W związku więc z tym, że chcesz rozwiązać umowę wcześniej niż de facto po upływie ponad miesiąca, to na takie rozwiązanie już niestety pracodawca musi wyrazić zgodę w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron. Oświadczenie to jest wiążące wówczas, gdy zawiera podpisy obu stron – z takiego dokumentu można bez wątpliwości wywiązywać skutki prawne, a zatem umowa może w takiej sytuacji rozwiązać się wraz z dniem czy też z upływem okresu wskazanego w tymże oświadczeniu. Jeżeli pracownik takiego dokumentu z podpisem pracodawcy nie posiada, w szczególności dlatego, że niemożliwe jest dojście z pracodawcą do porozumienia, to niestety pozostaje jedynie rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem. Być może pracodawca wyrazi chociaż zgodę na zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, ale również tutaj pracownik nie może podjąć samowolnej decyzji, bowiem zgodnie z art. 36[2] Kodeksu pracy to pracodawca może dokonać zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, przy czym nie zastrzeżono, aby pracownik miał jakąkolwiek decyzyjność w tym zakresie zarówno w postaci sprzeciwu, jak również wymagania wprowadzenia takiego rozwiązania.
Asipo, jeżeli nie dojdziesz z pracodawcą do porozumienia, to pozostaje złożenie wypowiedzenia z zachowaniem miesięcznego okresu oraz poproszenie pracodawcy o dobrowolne wyrażenie zgody na zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. Być może również uda Ci się wynegocjować późniejsze rozpoczęcie pracy w nowym miejscu.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Bejbe
Dzień dobry, z początkiem roku złożyłam rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Mój kierownik podpisał zgodę na rozwiązanie umowy z końcem lutego. Po kilku dniach ustnie otrzymałam wiadomość od dyr HR że mój kierownik nie jest uprawniony do podpisania tego dokumentu i że zarząd nie wyraża zgody na tak krótki czas wypowiedzenia. Mój okres wypowiedzenia normalnie wynosi 3 m. Oczywiście obiecują że nie chcą robić na złość i że podpiszą porozumienie ale może w marcu. Formalnie na porozumieniu nie dostałam odmowy na pismie. Porozumienie leży w dziale kadr nie podpisane przez uprawnione osoby. Czy w tej sytuacji mogę do końca stycznia złożyć wypowiedzenie z zachowaniem okresu wypowiedzenia? Czy fakt że porozumienie leży w kadrach nie podpisane, jest w takim „zawieszeniu” nie blokuje mnie przed złożeniem wypowiedzenia? Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Ekspert GoWork.pl
Bejbe,
nawiązywania oraz rozwiązywania umów o pracę może dokonywać osoba, która posiada odpowiednie w tym zakresie uprawnienia, tj. do reprezentowania zakładu pracy w tym zakresie (więcej o tym w tym artykule -> https://www.gowork.pl/blog/26-komu-zlozyc-wypowiedzenie-umowy-o-prace-przez-pracownika/). Jeżeli Twój kierownik rzeczywiście takich uprawnień nie posiada, to niestety jego podpis nie jest dla Ciebie wiążący. Niezależnie jednak od całej tej sytuacji możesz złożyć wypowiedzenie – złożone wcześniej oświadczenie w żaden sposób go nie blokuje.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Sylwia
Witam serdecznie. Czy przy odmowie podpisania rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, można żądać od pracodawcy uzasadnienia swojej decyzji? Mam zamiar złożyć taki wniosek i podpiąć jednocześnie pismo, w którym ja chcę uzasadnić dlaczego chcę rozstać się w takim trybie ( lepsze warunki pracy, możliwość awansu w nowej firmie, potrzeba nowego pracownika w trybie pilnym itp). Myślę czy to coś zmieni…
Ekspert GoWork.pl
Sylwio,
możesz oczywiście wystosować prośbę o umotywowanie decyzji pracodawcy, jednak w prawie pracy nie określono żadnego prawa, zgodnie z którym pracownik mógłby w jakiś sposób pracodawcę do tego „przymusić”. Nawiasem mówiąc, instytucja rozwiązania umowy za porozumieniem stron w ogóle nie została uregulowana w Kodeksie pracy, gdyż jest to najbardziej „swobodna” forma rozstania stron.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Anet
Witam. Mam umowę na czas nieokreślony. Jeśli złożę wypowiedzenie za porozumieniem stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia trwającego 1 miesiąc dnia 31 stycznia i pracodawca się nie zgodzi będę musiała złożyć jeszcze raz wyp z zachowaniem okresu wyp trwającego 3 miesiące? Będzie już luty … czy wtedy okres wypowiedzenia będzie liczył się od marca do końca maja? Dziękuję z góry za odp
Ekspert GoWork.pl
Aneto,
możesz złożyć oświadczenie wyrażające chęć rozwiązania umowy za porozumieniem stron oraz zastrzec w nim, że w przypadku odmowy lub braku odpowiedzi do określonego przez Ciebie w tym oświadczeniu dnia, oświadczenie to należy poczytywać jako wypowiedzenie umowy o pracę. Wówczas okres (3-miesięcznego) wypowiedzenia zacznie biec od 1. dnia kolejnego miesiąca kalendarzowego.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
bombel48
Dzień dobry, mam umowę na czas nieokreślony. U pracodawcy przepracowałam 12 lat, więc mój okres wypowiedzenia wynosi 3 m-ce. Złożyłam wypowiedzenie za porozumieniem stron, dyrekcja nie zgodził się na taką formę wypowiedzenia a mój przełożony tylko mi powiedział ustnie,nie ma zgody i mój okres wypowiedzenia biegnie trzy miesiące. Nie mam tego na piśmie nie wiem co jest na wypowiedzeniu bo kadrowa jest na zwolnieniu. I czy w związku z tym powinnam napisać kolejne pismo, w którym uwzględnię formę z zachowaniem okresu wypowiedzenia? Czy muszę anulować to pierwotne pismo? i jak powinno brzmieć drugie pismo o wypowiedzenie. Proszę o informację, dziękuję
Ekspert GoWork.pl
Bombelu,
nie jest dla mnie do końca jasne zdanie „nie wiem co jest na wypowiedzeniu” – czy przełożony oznajmił Ci, że otrzymasz wypowiedzenie z działu kadr (bądź też jakiś inny dokument)?
Bombelu, nie czekając już na rozwiązanie sytuacji, najlepiej będzie niezależnie złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, aby jak najszybciej zakończyć ten swego rodzaju „stan zawieszenia”. Nie trzeba przy tym w żaden sposób „anulować” poprzedniego pisma, albowiem właśnie wypowiedzenie samo w sobie będzie stanowić anulowanie Twojego poprzedniego oświadczenia.
Wypowiadając umowę, należy przede wszystkim wskazać w piśmie, że wraz z dniem X rozwiązujesz umowę zawartą dn. Y z podmiotem X1 z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Oczywiście pod spodem powinien znajdować się Twój własnoręczny podpis. Okres wypowiedzenia rozpocznie bieg 1. dnia kolejnego miesiąca kalendarzowego (tego nie musisz wskazywać w wypowiedzeniu, albowiem wynika to z przepisów Kodeksu pracy).
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Hania
Dzień dobry
Jestem kierownikiem zespołu sprzedażowego. Pracownik złożył wypowiedzenie za porozumieniem stron chcąc odejść po miesiącu od momentu złożenia wypowiedzenia natomiast obowiązuje go wg okresu przepracowania 3 miesięczny okres wypowiedzenia. Mój pracodawca/ szef nie zgodził się aby pracownik odszedł za porozumieniem tylko z za 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia. Mowię o tym pracownikowi i dość się zdenerwował ze nie chcemy mu isc na rękę i zapowiedział mi ze pójdzie na L4 na 3 miesiące.
Ta sytuacja nie rozwiązuje mojego problemu ze ten pracownik jest specjalista i potrzebuje go w pracy a znalezienie nowego jest w tej branży bardzo trudne.
Nie wiem co w tej sytuacji zrobić. Czy przekonać szefa żeby się zgodził na porozumienie dla tego pracownika wówczas pracownik będzie pracował do końca porozumienia, albo nie godzić się zgodnie z wola szefa ale mogę stracić pracownika od razu i i tak będziemy jako firma płacić wynagrodzenie przez 3 miesiące a jego w pracy nie będzie.
Ekspert GoWork.pl
Haniu,
jesteś niestety w dość trudnej sytuacji, w której w dodatku nie ma gotowego rozwiązania prawnego – każda z możliwych dróg zależeć będzie jedynie od dobrej woli stron. Nie jesteś w stanie ani w żaden sposób zapobiec temu, że pracownik pójdzie na L4, jak również wymagać od szefa, aby zgodził się na jednomiesięczny okres wypowiedzenia.
Możesz oczywiście próbować przekonywać szefa, ale niestety nie możesz go do niczego przymusić. Z kolei pracownik zapowiadający pójście na L4 w takiej sytuacji sam niejako oznajmia, że będzie to L4 wystawione niezgodne ze stanem rzeczywistym (oczywiście jeśli w ogóle lekarz takie zaświadczenie wystawi, bo przecież w ostateczności to nie od samego pracownika zależy) – w takiej sytuacji można przecież przeprowadzić kontrolę zwolnienia lekarskiego. Być może również jest to jedynie straszenie, ale nawet jeśli, to można niestety spodziewać się, że pracownik nie będzie wykonywał swoich obowiązków z należytą starannością, w myśl powiedzenia „z niewolnika nie ma pracownika”.
Haniu, skoro pracownik nie chce pracować, a Tobie zależy na jego pracy, to może w praktyce najbardziej owocnym rozwiązaniem byłoby rzeczywiście przekonanie szefa do szybszego rozstania i tym samym umożliwienie sobie szybszego skupienia się na poszukiwaniu nowej osoby na jego miejsce. Istnieje również opcja próby wynegocjowania dla pracownika lepszych warunków finansowych na te trzy miesiące – być może to przekona go do pozostania i wykonywania swoich obowiązków, na czym skorzysta po części on i po części firma.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Damian
Złożyłem wypowiedzenie z skróconym okresem wypowiedzenia pracodawca się nie zgodził czy muszę pisać wypowiedzenie jeszcze raz ?
Ekspert GoWork.pl
Damianie,
tak. Odmowa pracodawcy nie jest równoznaczna z tym, że zaczyna biec okres wypowiedzenia. Mógłbyś przecież po odmowie pracodawcy zmienić jeszcze zdanie co do zakończenia współpracy 🙂
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Anna
witam,
chcę złożyć wypowiedzenie za porozumieniem stron, pracodawca nie chce go przyjąć jego propozycja to wypowiedzenie zgodne z kp.
Czy mogę wysłać porozumienie stron z moim terminem pocztą, czy można je zakwestionować?
Ekspert GoWork.pl
Anno,
pytanie, co to zmieni? Skoro wiesz już, że pracodawca nie jest skory się zgodzić, to raczej nie zmieni zdania jeśli wyślesz swoją propozycję pocztą 🙂
Może lepiej od razu złożyć wypowiedzenie i zyskać na czasie? Możesz również złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron i zastrzec, że w przypadku odmowy pracodawcy lub braku odpowiedzi do określonego dnia, pismo należy poczytywać jako wypowiedzenie umowy.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Radek
Dzień dobry
Złożyłem wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron dnia 18.05.2022 z dniem rozwiązania umowy 31.07.2022 gdzie obowiązuje mnie 3 miesiące wypowiedzenia. Pracodawca nie wyraził zgody i powiedział że jest okres urlopowy i będzie mu ciężko zrobić grafik obstawiający wszystkie zmiany itd, itp. Powiedział że będę musiał pracować do końca sierpnia, gdzie ja od 1.08.2022 muszę już być w innej pracy.
Chciałem się dogadać jak człowiek nigdy nie zawiodłem firmy, nie chodziłem na zwolnienia ani nic złego nie zrobiłem. Dużo osób się u nas zwalnia z powodów zarobkowych i nie ma problemu z obstawieniem zmian, a jeszcze nigdy szefostwo nie poszło nikomu na rękę i nie podpisało zwolnienia z wcześniejszym okresem wypowiedzenia. Co w takim przypadku zrobić? Nie ma jakiegoś sposobu żeby się jednak z nimi dogadać i czy tak naprawdę pozostaje mi 1.08.2022 nie przyjść do pracy i iść do pracy do nowego pracodawcy.
Proszę o podpowiedź
Ekspert GoWork.pl
Radku,
zgoda na wcześniejsze rozwiązanie umowy jest wyrazem dobrej woli pracodawcy, nie można go w żaden sposób do tego przymusić. Okres wypowiedzenia jest zabezpieczeniem nie tylko pracownika, ale i pracodawcy, musi on bowiem dbać o zapewnienie ciągłości pracy w zakładzie, inni pracownicy nie mogą przecież ponosić konsekwencji Twojego wypowiedzenia umowy.
Niestety, musimy brać taką ewentualność przy ustalaniu terminu rozpoczęcia nowej pracy. Pozostaje jedynie uzgodnienie innego terminu z nowym pracodawcą.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Córka
Dzień dobry, moja mama (ma nabyte prawa emerytalne) 25 kwietnia złożyła pismo z prośbą o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron wskazując dzień 25 lipca jako ostatni dzień pracy, pracodawca zwlekał z odpowiedzią blisko miesiąc i 26 maja mama ponownie złożyła pismo, ale już wypowiedzenie umowy. Od której daty mamę obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia? Czy to pismo z kwietnia jest wiążące? Czy pracodawca miał prawo tak długo zwlekać z odpowiedzią przez co mamie o miesiąc wydłużyć czas pracy? Będę wdzięczna za odpowiedź
Ekspert GoWork.pl
Córko,
w tej sytuacji za wiążące należy uznać pismo złożone później, czyli wypowiedzenie umowy. W świetle prawa jest to złożenie oświadczenia woli, zaś zgodnie z art. 65 Kodeksu cywilnego, oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których złożone zostało, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje. W opisanych przez Ciebie okolicznościach oczywiste jest, że mama złożyła wypowiedzenie, by nie czekać w nieskończoność na decyzję pracodawcy. Trzymiesięczny okres wypowiedzenia zacznie biec 1 czerwca.
Nic nie szkodzi na przeszkodzie jednak, by pracodawca wciąż wyraził zgodę na wcześniejsze rozwiązanie umowy, czyli w praktyce odpowiedział na pierwsze pismo.
Odnosząc się do zwlekania pracodawcy z odpowiedzią, to można ewentualnie rozpatrywać takie zwlekanie jako nadużycie pozycji, ale w praktyce nie ma konkretnych regulacji w tym zakresie – nie określono, w jakim czasie powinna pojawić się odpowiedź, gdyż instytucję rozwiązania umowy za porozumieniem stron pozostawiono do swobodnego ukształtowania samym stronom (oczywiście w granicach prawa).
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Paweł
Niedawno złożyłem wypowiedzenie za porozumieniem stron, ale pracodawca nadal nie dał mi odpowiedzi. Ile pracodawca ma czasu na ustosunkowanie się do takiego wypowiedzenia? Czy jest liczone w dniach kalendarzowych i roboczych? I co jeśli pracodawca nie dopełni tego terminu?
Ekspert GoWork.pl
Pawle,
przepisy nie określają terminu, w którym pracodawca powinien odpowiedzieć. Instytucja rozwiązania umowy za porozumieniem stron nie została szczególnie uregulowana w Kodeksie pracy, a zatem strony mają większą swobodę w kształtowaniu tej formy rozwiązania współpracy niż przy pozostałych trybach. Pamiętać należy, że wyrażenie zgody przez pracodawcę na wcześniejsze zakończenie współpracy jest wyrazem jego dobrej woli i nie można tego od niego wymagać.
Aby zabezpieczyć się przed zwlekaniem pracodawcy z odpowiedzią i tym samym zawieszeniem sytuacji pracownika, najlepiej już w oświadczeniu woli o rozwiązaniu współpracy za porozumieniem stron wskazać, że w przypadku odmowy lub braku odpowiedzi ze strony pracodawcy do określonej daty należy takie pismo traktować jako wypowiedzenie umowy o pracę. W przeciwnym razie w przypadku braku odpowiedzi należy złożyć wypowiedzenie umowy o pracę.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Karina
Dzień dobry, pracodawca zwolnił mi 1 dniem, bez wypowiedzenia, nichce oddać całość wypłaty i nie dał żadnych papierów ze ja został zwolniony. Co mogę zrobić w tym momencie? Dzięki
Ekspert GoWork.pl
Karino,
rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracodawcę może nastąpić jedynie w określonych prawem przypadkach. Oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. W oświadczeniu powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca rozwiązanie umowy, jak również powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy (art. 30 Kodeksu pracy). Oczywiście za wykonaną pracę należy się pracownikowi wynagrodzenie, a świadectwo pracy pracownik powinien otrzymać w dniu zakończenia pracy lub w ciągu 7 dni pocztą (art. 97 Kodeksu pracy).
Karino, na podstawie art. 56 Kodeksu pracy, pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie. Podstawę stanowią regulacje wskazane wyżej, a zatem jeśli np. pracownik został zwolniony ustnie lub pisemnie ale bez wskazania przyczyny, to jest powód do wystąpienia z roszczeniem.
O przywróceniu do pracy lub odszkodowaniu orzeka sąd pracy, a zatem możesz złożyć pozew do sądu. Przed tym możesz jeszcze spróbować polubownie dogadać się z pracodawcą poprzez wystosowanie pisma z żądaniem wywiązania się z obowiązków nałożonych na pracodawcę powyższymi przepisami, wskazując, że po określonym terminie wystąpisz na drogę sądową. Możesz również skorzystać z pomocy Państwowej Inspekcji Pracy.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Teresa
Witam
Mam umowe na czas nieokreślony. Obejmune mnie 3 m-ce wypowiedzenia.
30 lipca zożyłam wypowiedzenie za porozumieniem stron. Rozwiązanie miałoby nastąpić ostatniego sierpnia.
Pracodawca zbywał mnie przez ten czasa 31 sierpnia wręczył mi wypowiedzenie z adnotacją że z uwagi na brak pracowników nie wyraża zgody na rozwiazanie umowy.
Czy w zwiazku z tym muszę składać nowe wypowiedzenie czy na podstawie tego umowa wygaśnie po 3 miesiacach? Czyli ostatniego października?
Ekspert GoWork.pl
Tereso,
niestety, konieczne jest złożenie nowego oświadczenia woli. Odmowa pracodawcy nie jest równoznaczna z rozpoczęciem biegu okresu wypowiedzenia. Mogłabyś przecież zmienić decyzję co do rozwiązania umowy czy to po złożeniu pisma u pracodawcy, czy też po uzyskaniu odpowiedzi.
Bieg wypowiedzenia rozpocząłby się w dniu odmowy pracodawcy gdybyś zastrzegła uprzednio w oświadczeniu taki warunek.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Dorota
dzień dobry,
jestem zatrudniona na czas nieokreślony i obowiązują 3 miesiące okresu wypowiedzenia.
Chcę rozwiązać umowę za porozumieniem stron (po 2 miesiącach).
Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że pracodawca sie na to nie zgodzi podając argument, że potrzeba pracowników (argument podawany przy próbie rozwiązania umowy za porozumiem stron przez innych pracowników). Jest to jednak sprzeczne z tym co firma robi – mianowicie zwalnia innych ponieważ 'jest nas za dużo”.
jak się wtedy zachować?
Chcę zmienić pracodawcę. Jestem po rozmowie, która wypadła pozytywnie. Warunki sa lepsze, inny system pracy. Do tego płaca zdecydowanie lepsza – w obecnej firmie nie stać mnie czasem na chleb, dlatego zależy mi na tym aby jak najszybciej zmienić pracę
Ekspert GoWork.pl
Doroto,
niestety zgoda na wcześniejsze rozwiązanie umowy jest wyrazem dobrej woli pracodawcy i w żaden sposób nie możesz go do tego przymusić, mimo że w praktyce dysponujesz argumentami kwestionującymi prawdziwość powodu odmowy pracodawcy. Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron jest swego rodzaju wyjątkiem, na który muszą zgodzić się obie strony. Standardem w prawie jest rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem, gdyż chroni ona w szczególności tę stronę, której umowę się wypowiada. Przy rozwiązaniu za porozumieniem musi ona niejako chcieć zrzec się tej ochrony, a tego wymagać od niej nie można.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Diabeł
A co w sytuacji gdy mam tylko pieczątkę pracodawcy i ledwo widoczną parafke bez daty a wypowiedzenie umowy zostało napisane z dn ostatnim bieżącego miesiąca i obejmuje okres miesięczny wypowiedzenia co robić gdy nie ma podpisu porządnego
Jest pieczątka firmowa z imieniem i nazwiskiem pracodawcy oraz ledwo widoczną parafka
Ekspert GoWork.pl
Diable,
zgoda na wcześniejsze rozwiązanie umowy jest oświadczeniem woli. Co do zasady oświadczenie takie powinno nastąpić na piśmie. Zgodnie z art. 78 Kodeksu cywilnego, do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. Natomiast oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których złożone zostało, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje (art. 65 Kodeksu cywilnego).
W świetle powyższego należy przyjąć, że jeśli pracodawca postawił pieczątkę i własnoręcznie się podpisał pod treścią dokumentu, to jego oświadczeniem woli jest wszystko to, co zostało zawarte w dokumencie, w tym więc także data rozwiązania umowy którą zapisano w treści dokumentu. Jeśli nie wskazano konkretnej daty z którą umowa się rozwiązuje, to można ją wywnioskować na podstawie daty sporządzenia pisma, która również powinna znajdować się w treści pisma.
Pozdrawiam
Ekspert GoWork
Miross
Witam 13 grudnia 2022 roku zachowując drogę służbową poinformowałem kierownika, następnie dyrektora zakładu, że chcę rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron z terminem do dnia 31.12.2022 roku. (zatrudniony byłem powyżej 3 lat). Dyrektora zatkało, zgodził się i kazała złożyć przez sekretariat, i otrzymałem na piśmie potwierdzenie, że wpłynęło. Jednak 23 12.2022 Pan dyrektor oznajmił mi ustnie, że rozstaniemy się dopiero 31 stycznia 2023r. Co mogę zrobić w tej sytuacji, boję się że w połowie stycznia zrobi to samo i powie że do końca lutego. Czy jak nie stawie się teraz do pracy poniosę konsekwencje tego. Jak liczyć to wypowiedzenie do kiedy jest ważne.
Wysoki
Dzień dobry, jestem zatrudniony na okres próbny 3mc,pracuje 1mc chce rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym bo chce podjąć pracę u innego pracodawcy na lepszych warunkach. Zaznaczę że nie zależy mi na tym świadectwie pracy. Co mam zrobić kiedy nie chce mi pracodawca podpisać rozwiązania umowy a nową pracę zaczynam od wtorku.
Achmed
Witam,
Co w sytuacji jeśli zostało złożone wypowiedzenie za porozumieniem stron, z zaproponowaną przez pracownika datą rozwiązania umowy (pracownik ma 3 miesięczny okres wypowiedzenia, na wypowiedzeniu zawarł okres 2 miesięcy). Pod wypowiedzeniem podpisał się jego kierownik (bezpośredni przełożony) z dopiskiem, że wypowiedzenie odebrał dnia xx.xx.xxxx. Natomiast na skrócenie okresu wypowiedzenia nie zgodził się dyrektor okręgu (przełożony kierownika). Czy w takiej sytuacji okres wypowiedzenia został zgodnie z prośbą pracownika skrócony skoro podpisał się pod tym jego przełożony czy nie?
Karl Marx
Nakaz pracy w Polsce wprowadza ustawa z 7 marca 1950 roku „o zapobieżeniu płynności kadr pracowników w zawodach lub specjalnościach szczególnie ważnych dla gospodarki uspołecznionej”
Administracyjne skierowanie do pracy otrzymywali absolwenci szkół średnich i wyższych.
Osoby już pracujące mogą mieć ograniczenia możliwości zmiany pracy.
Dz.U. 1974 Nr 24 poz. 141
U S TAWA
z dnia 26 czerwca 1974 r.
Kodeks pracy1)
22 lipca 1974 r. obchody 30-lecia PRL. Podczas wizyty Leonid Breżniew został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Virtuti Militari.
Леонид Ильич Брежнев Коммунистическая партия Советского Союза
Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик СССР
Komitet Centralny Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej KC PZPR PRL
Polska Rzeczpospolita Ludowa państwem satelickim pozostającym pod polityczną dominacją ZSRR СССР (Rosja)
23 października 1974 r. XV Plenum KC PZPR poświęcone było polskiemu rolnictwu. Rolnicza spółdzielnia produkcyjna, przedsiębiorstwo rolnicze.
Jednym z popularniejszych miejsc pracy był PGR.
Коллективное хозяйство колхоз.
Nakaz pracy to przymus pracy wprowadzany przez władzę w krajach rządzonych przez partie komunistyczne. ChRL
Ma na celu zwiększenie rozwoju gospodarczego kraju, zlikwidowanie bezrobocia oraz zwiększenie poparcia dla władzy.
Nakaz pracy ma bezpośredni związek z likwidacją klas społecznych.
Róża
Dzień dobry! Złożyłam w połowie maja wypowiedzenie z okresem wypowiedzenia wynoszącym jeden miesiąc . Pismo doreczylam osobiście pracodawcy ten powiedzial że podpisze mi jednak do tej pory nie oddał mi podpisanej kopii. Nie mam świadków na to że wręczyłam mu pismo
Róża
Złożyłam wypowiedzenie umowy z okresem wypowiedzenia umowy szef powiedział że podpisze jednak do tej pory nie oddal mi kopii dokumentu. Nie mam świadków na tą sytuację czy moje wypowiedzenie ma bieg?
Kasia
Chce zlozyc wypowiedzenie umowy przed koncem lipca zeby odpracowac sierpien i od wrzesnia juz skonczyc wspolprace z ta firma. Mam umowe o prace na czas okreslony (jeszcze rok zostal). Pracuje mniej niz 3 lata. Problema jest to ze dyrektor do konca sierpnia jest niedostepny. Ma wrocic do biura w wrzesniu. Podobno jak koniecznie trzeba podpisac dokumenty to dostarczaja ale obawiam sie ze w tej sytuacji beda mi kazac czekac do wrzesnia. Ma osoby ktore go zastepuja, ale nie wiem czy one maja moc prawna zeby podpisac takie wypowiedzenie (zgode na urlop naprzyklad moga).
Co robic w takiej sytuacji? Jak zlozyc wypowiedzenie zebym nie musiala czekac na powrot pracodawcy i z sierpniem iuz skonczyla prace tu?
Mari
Dzień dobry. Mam umowę o pracy na czas określony, czyli na 1 rok. Pracuję 7 miesiącu od dnia zatrudnienia. Złożyłam trzeciego sierpnia wypowiedzenie za porozumieniem stron z datą pierwsze września, ale dyrektor nadał odpowiedź ustnie, że on ma czas do końca sierpnia i go odpowiedź ostateczna będzie 31 sierpnia. Kiedy ja mam napisać wypowiedzenie z okresem i od jakiej daty będzie liczyć się mój okres? Dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam
Megakija
Witam ,5 lipca złożyłam wypowiedzenie za porozumieniem stron ,z data proponowana na 31 sierpnia.umowe mam na czas nieokreślony .napomkne iz od 14 czerwca jestem na l4.po wypadku samochodowym. Dzis mamy 23 sierpnia a ja nie otrzymałam żadnej informacjii ze strony pracodawcy.z tad moje pytanie czy po uplywie zakonczenia leczenia mam wracac do pracy czy brak odpowiedzi skutkuje zgoda pracodawcy
MAŁGORZATA
Dzień dobry, przebywam na L4 (trzeci miesiąc). W trakcie czwartego miesiąca L4 chcę złożyć pracodawcy wypowiedzenie z trzymiesiecznym okresem wypowiedzenia (taki mi przysługuje) i prośbą o nieświadczenie pracy w okresie wypowiedzenia. Jak w tej sytuacji może zachować się pracodawca, przyjmując, że ani ja ani on nie wyobrażamy sobie dalszej współpracy.
Adraianna
Witam, złożyłam wypowiedzenie dnia 28.03 ma porozumienie stron, po wykorzystaniu należnego urlopu wypoczynkowego, tj. z dniem 22.04. Dodałam zapis że jeżeli pracodawca nie wyrazi zgody to proszę traktować niniejsze pismo jako wypowiedzenia umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia . I teraz moje pytanie ile czasu, czy kiedy najpóźniej pracodawca musi mi udzielić odpowiedzi czy wyraża zgodę na to porozumienie stron?