Co to jest metaplan? Nazywamy tak metodę polegającą na graficznym przedstawieniu odbywanej zespołowo debaty. W czym może pomóc nam przygotowanie plakatów do naszych postulatów? Metaplan pomaga krytycznie analizować fakty, ale i formułować sądy i opinie! Jak go zrobić, aby zadziałał? Pokażemy Wam przykładowy metaplan!

Metaplan co to?

Co to jest metaplan i czemu to akurat ta metoda sprzyja działaniu w grupie? Metaplan to graficzna forma przedstawienia zebrania całego zespołu. Dzięki specjalnym plakatom z pytaniami pomocniczymi łatwiej nam uporządkować poruszane podczas spotkania fakty i dane, a także analizować je i wyciągać z nich wnioski. Może się przydać nawet do poszukiwania i analizy nowych ofert pracy!

Metoda metaplanu stosowana jest zarówno podczas spotkań biznesowych, jak i w szkole  podstawowej. Liczy się współpraca i podzielenie omawiania danego problemu lub zagadnienia na kolejne, logicznie łączące się ze sobą etapy.

Metaplan – pytania, które powinniśmy sobie zadać

Przystępując do przygotowania metaplanu powinniście pamiętać o pytaniach, jakie musicie sobie zadać podczas analizy konkretnego problemu lub sytuacji. Metaplan – metoda ta zazwyczaj opiera się na tych 3 pytaniach:

  • Jak jest? Jak było?
  • Jak powinno być? Jak miało być?
  • Dlaczego nie jest tak, jak powinno być?

Celem zadania sobie tych pytań jest dogłębna analiza poruszanego podczas spotkania problemu. Przy pierwszym pytaniu najważniejszy będzie obiektywny opis sytuacji. Uwagi na ten temat możecie spisywać na małych karteczkach, które nakleicie na plakat z pytaniem będącym główną częścią metaplanu.

SPRAWDŹ TEŻ: Praca w Poznaniu

Przy kolejnym pytaniu trzeba będzie jasno określić idealną sytuację, do jakiej dążymy. Cele te również należy zapisać na dodatkowych karteczkach, które przydzielimy do kolejnego plakatu.

Ostatnie pytanie w metaplanie powinno za to nasunąć nam nowe pomysły przyczyn, dla których dążenie do realizacji celu może być utrudnione.

Metaplan – wnioski

Kolejnym polem, jakie trzeba będzie zaznaczyć na plakacie, będą wnioski wysnute na podstawie odpowiedzi udzielonych na powyższe pytania.

To właśnie ten punkt udowodni Wam, jak ważna w przypadku tworzenia metaplanu działania jest praca zespołowa. Wnioski, jakie z niego płyną także trzeba będzie zapisać na osobnym plakacie. Dzięki nim możecie zacząć pracować nad konkretnymi rozwiązaniami problemu!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Diagram Ishikawy – do czego może przydać się w pracy?

Metaplan – schemat działania

Metaplan pomaga uporządkować fakty i pomysły, jakie powstaną w czasie zespołowej „burzy mózgów”. Dzięki temu narzędziu możemy też dostrzec nowe przyczyny trudności w pracy lub nawet zmodyfikować pierwotny cel działań w zależności od dodatkowych okoliczności.

Metaplan – schematem działania takiego narzędzia jest bliższe przyjrzenie się obecnej sytuacji w firmie oraz ponowna analiza celów, które nie zostały osiągnięte. Czujecie, że Wasz projekt utknął w „martwym punkcie” i nie wiecie, czemu Wasze działania nie przynoszą spodziewanych efektów? Przygotowanie metaplanu może pomóc rozwiązać tę zagadkę!

ZOBACZ TEŻ: Metoda GDT – jak z niej korzystać?

Jak zrobić metaplan?

Jak zrobić metaplan, który pomoże zorganizować pracę zespołu w celu osiągnięcia zamierzonych planów? W tym celu będziecie potrzebować 4 plakatów (w ich roli mogą wystąpić też większe kartki papieru) oraz kolorowych mazaków i karteczek.

Na trzech plakatach wypiszcie następnie podane wcześniej główne pytania. Pamiętajcie, aby na każdym zostawić miejsce na przyklejenie karteczek z dodatkowymi zapiskami! Na czwartym plakacie pozostawcie za to puste pole na wnioski, które będziecie zapisywać na bieżąco podczas spotkania.

Przykładowy metaplan – tak to powinno wyglądać! Metaplan przykład

Nas koniec pokażemy Wam przykładowy metaplan, dzięki któremu podejrzycie, jak przygotować swój własny! Poniższe wideo pokaże Wam krok po kroku, jak powinien wyglądać profesjonalnie przygotowany metaplan.

Metaplan przykłady

Metaplan – przykład zaprezentowany na wideo to oczywiście tylko inspiracja. To, jaki kształt przybierze Wasz metaplan, będzie zależeć głównie od rodzaju analizowanego przez Was problemu. Teraz macie już wszystkie informacje niezbędne, aby spróbować rozpisać swój pierwszy, własny metaplan! Pamiętajcie – ma on przede wszystkim wspomóc pracę Waszą i całego zespołu.

Oceń artykuł
3.5/5 (2)