Dostaliście zaproszenie na spotkanie biznesowe i szukacie przydatnych wskazówek? Podpowiemy, jak się ubrać na spotkanie biznesowe i zrobić wrażenie na kontrahentach! Czeka Was spotkanie biznesowe po angielsku, a może nie wiecie, jak napisać podziękowanie za spotkanie biznesowe? Wszystkiego dowiecie się z tego tekstu!

Spotkanie biznesowe – jak się zachować?

Otrzymaliście zaproszenie na spotkanie biznesowe i poszukujecie praktycznych wskazówek z zakresu biurowego savoir – vivre, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na potencjalnych partnerach biznesowych? Na nas możecie liczyć – podpowiemy, jak się ubrać na spotkanie biznesowe i jakich zasad savoir vivre powinniście się trzymać.

Pierwsze, co warto wiedzieć o tego typu spotkaniach to to, że wcale nie powinny one trwać długo. Zazwyczaj jest to nawet około pół godziny! Dlatego jeśli już szykowaliście sobie długą listę żartów i anegdot, którymi zabawicie rozmówców, lepiej skupić się na konkretach. Temat do small talk zawsze się znajdzie, ale tu chodzi przede wszystkim o przedstawienie naszego projektu i korzyści biznesowych, jakie mogą z niego płynąć dla naszych kontrahentów.

Spotkanie biznesowe – jak się zachować podczas takiej rozmowy? Zadbajcie przede wszystkim o profesjonalną prezencję, absolutną punktualność i rzeczową konwersację. Wasi potencjalni partnerzy biznesowi lub klienci, powinni odnieść wrażenie, że rozmawiają z kimś, kto świetnie zna się na swojej pracy!

Jak się ubrać na spotkanie biznesowe?

Zanim przedstawicie swoje dopieszczone „elevator pitch” i porwiecie swoich słuchaczy ważnymi faktami oraz danymi, warto skupić się na tym, jak się ubrać na spotkanie biznesowe. Jak nas widzą, tak nas piszą, dlatego idealny strój na spotkanie biznesowe powinien być schludny, elegancki i w żadnym razie nie wyzywający! Postawcie na stonowaną klasykę w najlepszym wydaniu biurowego dress code, a nie tylko będziecie czuć się pewniej, ale i profesjonalnie.

Dla pań dobrym wyborem będzie klasyczna sukienka na spotkanie biznesowe lub spódnica za kolano, podczas gdy panowie powinni skupić się na wyprasowanej, dobrej jakości koszuli i business casualowej marynarce.

SPRAWDŹ TEŻ: Business casual damski i męski

Ekstrawaganckie wzory i intensywne kolory zostawcie na bardziej luźną okazję. Głęboki dekolt lub dresowe spodnie raczej nie będą mile widziane jako oficjalny ubiór na spotkanie biznesowe.

Spotkanie biznesowe – zasady, których warto się trzymać

Savoir vivre – spotkanie biznesowe będzie go wymagać. Jeśli obawiacie się, jak zachować się podczas takiej okazji, zdajcie się na nasze rady. Swoje zachowanie przede wszystkim musicie dostosować do osoby (lub osób) z którymi zamierzacie się spotkać. Spróbujcie dowiedzieć się nieco więcej o firmie, którą reprezentują i jakie mogą być ich cele podczas Waszej rozmowy. Pamiętajcie, spotkanie biznesowe to nie kolacja ze znajomymi! Tu nie ma miejsca na improwizację, czy brak przygotowania.

Spotkanie biznesowe w restauracji, choć może być mniej oficjalne, niż to umówione w biurowej sali konferencyjnej, nadal powinno być krótkie i konkretne. Oczywiście drobny żart czy luźniejszych kilka zdań nikomu nie zaszkodzą, nie schodźmy jednak raczej na tematy polityczne czy światopoglądowe. Nie chcielibyście przecież np. urazić jednego z potencjalnych inwestorów…

Jeśli odczuwacie wyjątkowo silny stres przed spotkaniem biznesowym, przygotujcie sobie wcześniej krótkie przemówienie i przećwiczcie je w domu. Poczujecie się swobodniejsi!

Czeka Was spotkanie biznesowe po angielsku? Tu szczególnie warto przyłożyć się do wcześniejszych przygotowań. Odkurzcie najważniejsze zwroty z angielskiego biznesowego i przydatne słówka.

Zaproszenie na spotkanie biznesowe – przykład

A co, jeżeli to Wy jesteście gospodarzami spotkania biznesowego? W takim wypadku powinniście przygotować zaproszenie na spotkanie biznesowe. Mail z takim zaproszeniem trzeba wysłać odpowiednio wcześniej, aby ustalić, czy drugiej stronie na pewno odpowiada zaproponowany przez nas termin!

ZOBACZ TEŻ: Zwroty grzecznościowe w e-mailu

Poniżej znajdziecie zaproszenie na spotkanie biznesowe. Przykład zawiera wszystkie niezbędne informacje, jakie powinny się w nim znaleźć.

„(Nazwa firmy, stowarzyszenia lub imię i nazwisko osoby
indywidualnej, która wysyła zaproszenie
umieszczone centralnie) ma niewątpliwą przyjemność zaprosić Szanownego Pana/Szanowną Panią (imię oraz nazwisko osoby zapraszanej) na spotkanie (charakter spotkania), które odbędzie się w (dokładna lokalizacja), (data spotkania)
o godzinie (godzina spotkania).

(numer telefonu oraz email)
(Podpis przedstawiciela)”

Jak sami widzicie, przygotowanie takiego zaproszenia wcale nie musi być trudne!

Podziękowanie za spotkanie biznesowe – wzór

Jak z kolei napisać podziękowanie za spotkanie biznesowe? Tu również podamy Wam pomocną dłoń. Powinno być zwięzłe, ale serdeczne i uprzejme. Wysyłając podziękowanie za udane spotkanie wzmocnicie dobre wrażenie, jakie zrobiliście w jego trakcie! Poniżej podajemy podziękowanie za spotkanie biznesowe. Wzór, który zawiera wszystkie niezbędne informacje.

„Szanowna Pani/e… (Imię i nazwisko osoby
indywidualnej, z którą odbyliście spotkanie biznesowe)

Uprzejmie dziękuję za dzisiejsze, niezwykle owocne spotkanie. Mam nadzieję, że powrócimy do naszych rozmów przy najbliższej okazji.

Pozdrawiam (Podpis przedstawiciela) (numer telefonu oraz email)”

Takie krótkie podziękowanie za spotkanie z pewnością zostanie odebrane korzystnie. Teraz pozostaje tylko czekać na kontakt z sprawie dalszej współpracy lub ofert pracy!

Jak odwołać spotkanie biznesowe?

Niestety, ale w uzgodnionym terminie spotkania nie będziecie mogli się na nim pojawić? Jak odwołać spotkanie biznesowe w taki sposób, aby nie zrazić do siebie przedstawicieli firmy, z którą chcemy nawiązać relację biznesową?

Przede wszystkim poinformujcie o odwołaniu spotkania drugą stronę jak najszybciej. Czas każdego pracownika jest cenny, dlatego warto okazać tu szacunek i podać rzeczowy powód, dla którego zostaliście zmuszeni do odwołania spotkania.

Koniecznie zaproponujcie też nowy termin Waszego spotkania biznesowego! W ten sposób udowodnicie, że odwołanie spotkania nie oznacza braku chęci nawiązania dalszej współpracy z Waszej strony.

Nie zapomnijcie też przeprosić za zaistniałą okoliczność – nawet jeśli spotkanie musicie odwołać nie ze swojej winy, odrobina uprzejmości nigdy nie zaszkodzi!

Oceń artykuł
0/5 (0)