Na czym polega praca tajemniczego klienta i jak nim zostać? W tym tekście wytłumaczymy Wam, jak przebiega badanie wykonywane przez tajemniczego klienta i jakie pytania powinien zadawać! Ile można na tym zarobić? 

Tajemniczy klient – kto to?

Zastanawiacie się, jak dorobić sobie do pensji? Praca jako tajemniczy klient może być na to doskonałym sposobem! Na czym polega? Tajemniczym klientem nazywamy osobę, która na zlecenie danych firm wykonuje profesjonalną ocenę jakości obsługi klienta. Tajemniczy klient odwiedza sklepy, restauracje, hotele i inne lokale usługowe.

Przeprowadzanie sekretnych audytów powinno odbywać się jak najbardziej naturalnie (tak, aby pracownicy nie zorientowali się, że są poddawani kontroli!), dlatego można spokojnie połączyć je z tym, co robilibyście zwyczajnie. Obiad ze znajomymi, zakupy, czy załatwianie spraw na mieście, na których jeszcze dodatkowo zarobicie? To brzmi dobrze!

Szukasz pracy w Szczecinie? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!

Jak zostać tajemniczym klientem?

Jakie umiejętności trzeba posiadać na tym stanowisku i jak zostać sekretnym klientem? Dobrze, abyście mieli następujące cechy:

  • dokładność 
  • sumienność
  • spostrzegawczość
  • swobodę w odgrywaniu różnych ról 

Szczególnie ta ostatnia umiejętność może przydać się podczas pracy tajemniczego klienta! Gdzie możecie szukać zleceń? Swoje pierwsze kroki powinniście stawiać w sieci – to tu znajdziecie najwięcej ogłoszeń konkretnych firm, a nawet specjalne portale, dedykowane usługom tzw. „mystery shoppera”. Ogłoszenia dotyczące pracy tajemniczego klienta znajdziecie także na GoWork.pl.

Pamiętajcie, aby starannie wypełnić ankietę dołączoną do oferty! Firmom zależy na autentyczności podczas audytów, dlatego do wybranych ról tajemniczego klienta starają się przydzielać w pierwszej kolejności osoby, które mają z nią prywatnie najwięcej wspólnego. 

Badanie tajemniczego klienta – jak je przeprowadzić?

Jeśli otrzymaliście swoje pierwsze zlecenie jako tajemniczy klient firmy, gratulacje! Teraz dobrze, abyście dowiedzieli się, na czym polega badanie tajemniczego klienta i jak przeprowadzić je prawidłowo. 

Jak wspominaliśmy, w tej roli dobrze odnajdą się osoby skrupulatne, przywiązujące dużą wagę do szczegółów. Wszystko dlatego, że każdy przeprowadzony przez Was audyt będzie musiał zakończyć się przygotowaniem specjalnego raportu. Uwzględnić trzeba w nim będzie dane, na których szczególnie zależy naszym zleceniodawcom. 

Podczas badania tajemniczego klienta warto więc starać się zapamiętywać nawet drobne rzeczy, a nawet dyskretnie robić notatki. W tym celu dobrze jest mieć pod ręką telefon uzbrojony w aplikację do szybkich notatek, aparat (część zleceń będzie wymagać także fotorelacji!) i oczywiście dostęp do sieci.

Pamiętajcie przy tym o nie wypadaniu z roli! Pracownicy w pewnej mierze spodziewają się okresowych kontroli i starają się „wyłapać” klientów, budzących ich podejrzenia. 

Jakie pytania zadaje tajemniczy klient?

Jeśli nie do końca wiecie, jak miałoby wyglądać odgrywanie roli ukrytego klienta, spokojnie – każde badanie zazwyczaj wykonujecie zgodnie ze scenariuszem zleceniodawcy. Co to oznacza?

W scenariuszu dokładnie określony zostaje nie tylko cel wizyty, ale i aspekty, na sprawdzeniu których pracodawcy zależy najbardziej. Może to być czystość lokalu, nastawienie obsługi do gości, czy ich znajomość oferty danego miejsca. Starajcie się nie silić na zbytnią kreatywność i nie dokładać dodatkowych pytań czy zachowań od siebie do scenariusza. Łatwo możecie przesadzić, lub nie dopełnić warunków zlecenia! Praca tajemniczego klienta wymaga starannego trzymania się odgórnych zasad.

Ile zarabia tajemniczy klient?

Ile mogą wynieść zarobki tajemniczego klienta? To oczywiście zależy od tego, ile zleceń uda Wam się ukończyć w miesiącu! 

Stawka wynagrodzenia tajemniczego klienta przeciętnie waha się w granicach od 20 do 50 zł za jeden scenariusz badania. Jego wykonanie nie powinno Wam zająć więcej, niż około pół godziny!

Jeśli więc zauważycie ogłoszenia, w których ktoś kusi zarobkami rzędu 500 zł za badanie, lepiej uważajcie. To może być próba oszustwa i wyłudzenia Waszych danych osobowych! Podobnie jak firmy oferujące zlecenia dla „cichych klientów”, dopiero po wpłaceniu pewnej kwoty na poczet rekrutacji. To niezgodna z prawem praktyka!

Tajemniczy klient – czy warto nim zostać?

Jeśli szukacie dorywczej pracy, która podreperuje Wasz domowy budżet, nie zabierając zbyt wiele czasu, praca jako tajemniczy klient to coś dla Was!

Aby przekonać się, czy poradzicie sobie z tego typu zadaniem, możecie spróbować odegrać próbny scenariusz badania tajemniczego klienta na własną rękę w ulubionej sieci sklepów. Zróbcie notatki, postarajcie się zwrócić uwagę na szczegóły takie jak to, czy i jak obsługa wita się z Wami i sprawdźcie, co w danej roli sprawia Wam największą trudność. 

A jeśli już od dawna szukaliście sposobu na to, jak wykorzystać swoje umiejętności aktorskie i zarobić na tym parę złotych, praca w roli tajemniczego klienta to jeden z lepszych sposobów!

Chcecie przekonać się, jakie inni mają doświadczenia z pracy jako tajemniczy klient? Zajrzyjcie na wątek Tajemniczy klient: Opinie użytkowników na forum GoWork.pl!