Stało się – nieznany błąd natury technicznej na stronie i leżycie. Zdjęcie się nie wyświetla, jak trzeba, a może firmowy program nieoczekiwanie przestał działać… Tak czy inaczej, po rozwiązanie problemu trzeba zwrócić się do źródła, czyli działu IT. Jak rozmawiać z programistą tak, aby się dogadać i nie wywołać salwy śmiechu? Tłumaczymy, jak porozumieć się z programistą szybko i skutecznie. Na końcu tekstu znajdziecie QUIZ, z którego dowiecie się, czy sami macie zadatki na programistę!

Jak rozmawiać z programistą, żeby się dogadać?

Zanim wpadniecie w panikę, weźcie głęboki wdech i przeczytajcie nasz tekst. Problemy natury technicznej w wielu z nas wzbudzają silny niepokój, szczególnie, jeśli programowanie to stanowczo nie nasza działka. Jak porozumieć się z programistą tak, aby skutecznie opisać mu z jakim błędem mamy do czynienia i uzyskać zrozumiałą odpowiedź? Mamy dla Was garść porad, jak dogadać się z programistą.

1. Nie marnujcie czasu programisty

Dział IT ma zazwyczaj pełne ręce roboty. Osób takich jak Wy, zwracających się do nich z prośbą o pomoc, mają całkiem sporo, a błędów w kodzie czasem nie da się rozwiązać w kilka minut. Dlatego swoje zapytania sformułujcie możliwie jak najprościej i zwięźle. Liczenie na to, że programista sam domyśli się, o co chodzi z naszych obszernych opisów w efekcie skończy się wymianą dodatkowych odpowiedzi, przez co programista szybko zacznie zgrzytać zębami, a Wy doczekacie się rozwiązania najwcześniej po tygodniu. 

2. Nigdy nie popędzajcie programisty!

Wiemy, wiemy – czas to pieniądz, a czasem błąd na stronie może skutecznie zablokować nam dalszą pracę. Jednak jeśli udało się już Wam opanować trudną sztukę konwersacji mailowej z programistą i zaczął on pracować nad rozwiązaniem waszego problemu, to nerwowe popędzanie go nic nie da. Niektóre rzeczy zajmują sporo czasu i ani on tego nie ominie, ani nie warto próbować go “przycisnąć”. Może to wywołać skutek odwrotny od zamierzonego, a pogardliwe spojrzenia ze strony działu IT będziecie czuć na swoich plecach jeszcze przez długie dni. Zwyczajnie nie warto. Najgorzej, jak „dzięki” Wam dojdzie do wniosku, że najlepiej będzie zmienić pracę.

3. Stosujcie pytania zamknięte

Czyli takie, na które odpowiedź brzmi tylko “tak” lub “nie”. Choć stereotyp zgarbionego przed ekranem nerda, biegłego w języku klingońskim powoli odchodzi już do lamusa, coś w tym nadal jest. Pamiętaj, w odpowiedzi na pytanie “jak rozmawiać z programistą tak, aby Was nie zabił i jeszcze rozwiązał problem” bardzo ważne jest zrozumienie, że próbujecie dogadać się z osobą, której jedynym tokiem myślenia jest to do bólu logiczne i analityczne. Nie dawajcie mu zbyt dużej ilości informacji do przetrawienia, bo możecie najwyżej otrzymać odpowiedź na zupełnie inne pytanie, niż chcieliście zadać. 

4. Efektywna komunikacja to klucz do sukcesu, czyli jak dogadać się z programistą

Nie musicie silić się na wyszukaną uprzejmość. Programiści to te dziwne stworzenia, których poczucie humoru najczęściej należy do dosyć ironicznych. Dlatego na grzecznościowe formułki z ich strony nie ma co liczyć, a stosowanie ich przez Was może co najwyżej wywołać uśmiech politowania lub wręcz zniecierpliwienie, że nie piszecie od razu jasno i czytelnie, o co Wam chodzi. Jak dogadać się z programistą? Szanować jeszcze bardziej od niego jego czas. 

5. Nauczcie się podstawowych zwrotów informatycznych

Czasem wystarczy krótki research, aby znaleźć konkretne słownictwo związane ze zgłaszanym przez Was problemem. Oczywiście nikt nie wymaga od nas, abyśmy poznali podstawy HTML-u lub SQL, ale wiedzieć co nieco o podstawowych językach programowania zawsze warto. Od razu lepiej sformułujemy nasze zapytanie, a do tego sprawimy wrażenie osoby choć trochę zorientowanej w świecie technologii. Tak się zdobywa szacunek programisty! Dodatkowy bonus: czasem może się nawet okazać, że problem jesteśmy w stanie rozwiązać samodzielnie i po kłopocie. W przyszłości dzięki dodatkowej wiedzy możecie nawet znaleźć lepszą pracę!

6. Jeśli problem nie zniknął, odezwijcie się do programisty ponownie

Nawet jeśli trochę Wam głupio, bo niby miało zacząć działać a jakoś tak nie jest, musicie zebrać siły na kolejną wiadomość do programisty. Za najbardziej udaną konwersację uznaje tę już zakończoną, dlatego brak odpowiedzi z Waszej strony oznacza dla niego, że problemu już nie ma a on spisał się na medal. Spokojnie, programista też człowiek i nie gryzie! Jemu również zależy na efektywnym wykonywaniu swojej pracy.

7. Jak porozumieć się z programistą? Spróbujcie zrozumieć, na czym polega problem

Choć do niewiedzy przyznawać się jest trudno, nie ma lepszego sposobu, aby zrozumieć programistę. Jeśli wyczuje, że jego tłumaczenia zbywacie niechętnym “aaa…ok”, szybko straci zapał do klarownego wyjaśnienia Wam, z czego wynikało powstanie błędu. Czasem warto podpytać o więcej informacji i włożyć trochę wysiłku w przeczytanie ich ze zrozumieniem. Bywa, że tylko w ten sposób unikniemy powtórki z rozrywki za kilka dni, a wtedy to już dział IT może uznać Was za osoby godne co najwyżej starannego unikania.

8. Nie przyznawajcie się, że kompletnie nie zależy Wam na zrozumieniu programisty

Jest piątek, już dosyć późno, myślami jesteście już daleko od biura, a tutaj znowu trzeba się skupić i wczytać w wyjaśnienie problemu, który zgłosiliśmy do działu IT w nadziei, że rozwiążą go najlepiej bez naszego udziału… Ale tak się nie da. Jak porozumieć się z programistą naprawdę skutecznie dla obu stron? Słuchać tego, co ma do powiedzenia. Mimo wszystko on musiał wykazać się niebiańską cierpliwością, usiłując domyśleć się z naszej wiadomości, o co konkretnie nam chodzi.

Nawet jeśli jesteście absolutnie przekonani, że nie musicie rozumieć, co konkretnie nie zadziałało prawidłowo, nie dajcie tego po sobie poznać. To jest właśnie ta forma uprzejmości, którą programiści cenią najbardziej. Cierpliwość i stosowna doza empatii wskazana – w końcu rozmawiamy z bytem niemal pozaziemskim. W świecie binarnym nasze zachowanie zostałoby już ukarane banicją na bardzo odległą planetę. 

9. Jak rozmawiać z programistą? Pokażcie mu, w czym problem

Ale nie, dosłownie – swoje zapytanie uzupełnijcie o zrzuty ekranu i dodajcie szczegółowy opis ścieżki, na której pojawia się błąd. Jeśli nadal nie znacie się na podstawowych terminach związanych z kodowaniem, tym bardziej warto postawić na dosłowność. Spokojnie, macie do czynienia z mistrzem logiki, więc tak może mu być naprawdę łatwiej znaleźć konkretne źródło problemu. I nie, nie chodzi tu o to, że nie zrestartowaliście jeszcze sprzętu i nie zainstalowaliście najnowszych wtyczek i aktualizacji. Chociaż… a próbowaliście?

10. Jak dogadać się z programistą? Pytajcie o ich opinie!

Warto pamiętać, że choć programiści mają wiele do czynienia z komputerami, to nie są tylko maszynami do rozwiązywania problemów technicznych. Gdybyście rozmawiali z robotem, mogłoby być o wiele zabawniej (polecamy poniższe wideo!). Najszybszą drogą do serca programisty jest pytanie go o opinię. Programiści to naprawdę piekielnie inteligentni ludzie, a ich introwertyzm łatwo im wybaczyć, gdy dostrzeżemy, jak obszerną wiedzę i zrozumienie posiadają na temat waszej firmy, jej działania i produktów.

Zamiast więc “wrzucać” im nowy pomysł, jaki chcecie wprowadzić w swoim dziale i to najlepiej “na wczoraj”, zapytajcie najpierw, czy jest on w ogóle możliwy do wykonania i nie będzie wymagał np. przebudowy silnika strony. To generuje koszty i to niemałe, w tym przede wszystkim dodatkowy czas pracy programisty. Bywa, że nie tylko sprowadzi nas na Ziemię (nadal uważacie, że macie do czynienia z kosmitami?), ale wręcz podsunie znacznie prostsze i co najważniejsze, realne rozwiązanie, które następnie gładko i w pełnej zgodzie wprowadzicie w przeciągu dnia roboczego. Opłaca się posłuchać mądrzejszego. 

Czy nadajesz się na programistę?

Czy nadajesz się na programistę? – QUIZ

Oceń artykuł
0/5 (0)