Choć w wielu prognozach i szacunkach branżę IT czeka słabszy okres, specjaliści z tej dziedziny nadal będą potrzebni. Użycie technologii informatycznych jest bowiem niezbędne do dalszego rozwoju. Wykorzystywanie automatyzacji procesów i sztucznej inteligencji generuje duże zapotrzebowanie na wybranych fachowców z dziedziny IT. Sprawdzamy, jakie są ich oczekiwania.
Rynek pracy a branża IT
Rynek pracy związany z branżą IT ulega regularnym zmianom – od dynamicznego rozrostu, po spowolnienie szczególnie widoczne w 2023 roku. Analizę aktualnej sytuacji przeprowadzono w badaniu „Oczekiwania pracowników i pracowniczek IT w 2024” przygotowanego przez HRK.
Według autorów raportu w tym roku wynagrodzenie, jak i poziom zatrudnienia pozostanie na podobnym poziomie. Nowych ofert pracy ma z kolei przybyć dla specjalistów w dziedzinie sztucznej inteligencji, robotyzacji, Cloud Computing, cyber security oraz Machine Learning.
Idealna praca w IT
Pracownicy zapytani o kwestię idealnej oferty pracy najczęściej wskazywali, że nie mają preferencji, co do pracodawcy, jeśli projekt jest interesujący (68%). Zdecydowanie mniej respondentów chciałoby pracować w oddziale międzynarodowej firmy w Polsce (16%) i zagranicznej firmy bez oddziału w naszym kraju (10%). Najmniejsza grupa pracowników IT szuka pracy wśród polskich firm (6%).
Jeśli chodzi o cechy najistotniejsze w ofertach pracy to przede wszystkim wynagrodzenie, interesujący projekt, technologie, praca zdalna oraz możliwość rozwoju.
Benefity dla pracowników w IT
Choć branża IT spowolniła w kwestii zatrudnienia, firmy nadal muszą się postarać, aby utrzymać lub przyciągnąć tych najzdolniejszych, wykwalifikowanych pracowników. Tutaj istotnym elementem są oferowane benefity.
Badanie wskazuje, że najbardziej atrakcyjne świadczenia dla specjalistów z branży IT to przede wszystkim:
- prywatna opieka medyczna (59%),
- budżet szkoleniowy (50%),
- karta sportowa (26%),
- płatna ławka, czyli przerwa w projektach (22%),
- ubezpieczenie na życie (19%),
- dofinansowanie kosztów pracy zdalnej również w formie B2B (18%).
Nie bez powodu na liście potrzeb pracowników w IT wysokie miejsce zajmuje praca zdalna. Taki tryb wybrało bowiem aż 60% badanych. Zdecydowanie mniej, bo 31% pracowników preferuje tryb hybrydowy, a tylko 6% chce pracować z biura.