Motorola Solutions
counter
3 166 735 5 1
Kandydat

Z własnej inicjatywy zawracają głowę ciągnącym się bez końca procesem rekrutacyjnym, a na koniec zero odpowiedzi. Jeszcze w trakcie procesu bezczelnie proszą, żeby nie pisać w internecie, że nie ma odpowiedzi, tylko dzwonić i się o nią dopraszać (nie wiem, po co, bo rozumiem, że jak się chce kogoś zatrudnić, to się do niego dzwoni). Ile takich opinii musi się jeszcze pojawić, żeby coś się tam zmieniło?

Pomocna?
Tak18Nie1
Zgłoś
Moto

Dokładnie, jesli myslicie ze wyjazd integracyjny to nagroda to jestescie w błędzie. Jesli chcecie ludzi nagradzac dajcie im dodatkowe pieniadze to będą efektywniej pracowac. Takie wyjazdy tylko irytują. Zdala od rodziny wśród obcych. Zupełnie bez sensu

Pomocna?
Tak9Nie6
Zgłoś
Rosa

Supply Chain - szczerze odradzam. Ciagla zmiana zadan, obszarow, brak back upa podczas urlopu, ciagle nadgodziny, praca nawet w weekendy, niedocenianie pracownikow, dziwne tajemnicze 'awanse' w dziale i jeszcze dziwniejsze zwolnienia. Do tego management coraz bardziej zapatrzony w korpometody tresury ludzi, team lederzy i leadzi o watpliwym podejsciu do pracy i drugiego czlowieka. Pieniadze - srednie patrzac na inne firmy w miescie, podwyzki - o ile 'zasluzysz' to raz na 2 lata moze 5% dostaniesz, bonusy - tez srednie. Do tego powoli wchodzi w zycie megawygodny desk sharing. Dzial ciagle sie powieksza, a z kazda kolejna osoba robi sie tu coraz bardziej korporacyjnie i po prostu niekomfortowo.

Pomocna?
Tak5Nie
Zgłoś
rekrutacja na staż

Witajcie. Post dla osób które planują zgłoszenie się na program stażowy i zastanawiają się co i jak, opowiem z własnego doświadczenia jak to wyglądało Zgłosiłem się na jesienny program stażowy w 2019 (Javascript). Po kilku dniach zaproszenie na testy wstępne, które polegają na napisaniu 2 programów w codylity, ma się na to godzinę. Inne języki mają więcej zadań i czasu. Po kilku dniach zaproszenie na assesment center, gdzie w grupie 8 osobowej rozwiązywaliśmy problem zaplanowania wycieczki (takiej kosmicznej). Na to 40 minut plus 10 minut na prezentacje w języku angielskim. (usunięte przez administratora) Start początkiem stycznia pakietem obowiązkowych szkoleń. Ludzie świetni, miejsce świetne, team też jest super. Na chwilę obecną mogę zdecydowanie polecić

Pomocna?
Tak4Nie5
Zgłoś
Kandydatka Nowy wpis
Pracownik

Bardzo sprawny i profesjonalny proces rekrutacji, szczegółowa informacja o poszczególnych etapach, osobach zaangażowanych w proces i ramach czasowych. Naprawdę jestem pod wrażeniem bo w dwóch innych firmach proces wyglądał masakrycznie i już wiem, że do nich nie zaaplikuję ponownie. Ogromny plus dla Motoroli za ten początek współpracy, dziękuję za to doświadczenie, szacun.

Pomocna?
Tak1Nie
Zgłoś
rubin Nowy wpis
Kandydat
 Pytanie
@Kandydatka

Hej, jak długo czekałaś na odpowiedź po ostatnim etapie rekrutacji?

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
kandydat

Czy Motorola wstrzymała procesy rekrutacyjne czy jednak przyjmuje nowych pracowników?

Pomocna?
Tak2Nie
Zgłoś
MM Nowy wpis
Były pracownik
@kandydat

Rekrutacja tylko w niektórych departamentach została wstrzymana, ale są też departamenty które aktywnie poszukują i zatrudniają.

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
Pytanie
 Pytanie

Po jakim czasie można dostać umowę na stałe w Motorola Solutions?

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
Motorolanin
Pracownik
@Pytanie

Po 3 miesiacach okresu probnego.

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
MM Nowy wpis
Były pracownik
@Pytanie

Zazwyczaj po 3 miesiącach.

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
Korpoludek

Jeżeli szukacie elokwentnego i wyrafinowanego mobbingu to Motorola chętnie otworzy przed wami swoje wrota, każdego kto tego nie doświadczył i ma ochotę - zapraszamy. Szukamy bardzo ambitnych pozwalających się wykorzystywać młodych ludzi. Wykorzystujemy tu do motywacji mobbing pionowy i poziomy, dodatkowe atuty naszych projektów to Crunching i projekty typu Death March. Gdyby komukolwiek brakowało wrażeń to naszym atutem jest wdrożony proces zarządzania projektami SAFE co aktualnie w skrócie znaczy, że nikt nie wie co będzie robił za trzy miesiące i w jakim zespole się znajdzie. Chętnie przyjmiemy też ludzi, którzy chcą oddać swoją krew, mamy tu akcje Moto Krwinka, wierzę że jeżeli będziecie chętni oddać nerkę lub wątrobę też uda się takie dary spożytkować.

Pomocna?
Tak34Nie1
Zgłoś
Po tym wpisie mam wątpliwości
@Korpoludek

Czy skala mobbing jest na prawdę aż tak bardzo porażająca?

Pomocna?
Tak1Nie1
Zgłoś
NN
@Korpoludek

Tak skala mobbingu jest bardzo duza, pracuje w Motoroli jakiś czas, nigdy ale to przenigdy nie spotkałam się z czymś takim. Jestem mobingowana przez członków mojego zespołu, wyszydzanie ignorowanie poniżanie. Przełożeni na to patrzą i nie reagują, umywają ręce w nadzieję że się samo rozwiąże. Po pewnym czasie wylądowałam u psychiatry- opowiedziałam Pani doktor cała historię - diagnoza była jednoznaczna: depresja. Gdyby nie leki, szansę że wytrzymałabym więcej niż jeden dzień były by nikłe. Aktualnie jestem na etapie poszukiwania nowej pracy, nie jestem wstanie tam dłużej pracować

Pomocna?
Tak2Nie1
Zgłoś
Dżizas
@NN

Czyli bez odpalonego dyktafonu się nie obejdzie. Trzeba nagrać, a potem proces wytoczyć o psychiczne znęcanie się oraz straty moralne.

Pomocna?
Tak1Nie
Zgłoś
mysio-pysio
@Po tym wpisie mam wątpliwości

Zależy gdzie się trafi. Ja znam w Motce kilku line managerów, którzy na prawdę są spoko. Niestety starsi stażem i grade'm managerowie (bo leaderami ich nie nazwę) to w większości jakiś żart. Zasiedzeni w firmie od kilkunastu lat, dbający jedynie o własne stołki, kompletnie oderwani od realiów rynku pracy i traktujący firmę jak własny folwark. Motka teraz jest dobra tylko na start, by trochę okrzepnąć i na spokojnie szukać czegoś innego. Szanse na awans masz tylko wtedy, gdy masz bardzo sprawne łokcie i umiesz wykorzystywać innych lub gdy masz bardzo miękki kark. Własne zdanie i opinia nie jest mile widziana. No chyba, że akurat zgadzasz się w 100% z przełożonym ;-)

Pomocna?
Tak4Nie
Zgłoś
Pietrek
@Korpoludek

Po tych kilku latach w Mot mogę napisać, że nie spotkałem się mobbingiem. Mam 25 lat doświadczenia i wiem co to jest, miałem z tym do czynienia w innych firmach, ale tutaj się nie spotkałem. Nie neguję, że w jakimś zespole (tutaj pracuje 1700 ludzi) może do takich sytuacji dochodzić, ale ja się nie spotkałem. Naprawdę. Muszę się zgodzić z @mysio-pysio, że managerowie są różni i można trafić na prawdziwego... hmmm... no można trafić źle. Nawet raz mi się to zdarzyło, ale mimo wszystko to nie jest norma. Z awansami też jest różnie. Wiadomo, im wyżej tym gorzej, ale przejść z regular na senior jest w miarę łatwo. Dopiero wyżej zaczynają się schody. Ale umówmy się, nie wszyscy muszą i mogą być architektami czy liderami technicznymi. Wracając do mobbingu. Firma nie pozwala na takie rzeczy i daje jedno proste narzędzie. Telefon do przyjaciela. Każdy pracownik wie, a jak nie wie to ma wielkimi literami na ścianie napisane, że istnieje Ethics Line. Darmowy numer telefonu gdzie w 30 językach można porozmawiać z "wydziałem wewnętrznym", złożyć skargę, zgłosić złe praktyki biznesowe, czy inne patologie. Znam z opowieści historię dwóch osób które za niewybredne żarty w stosunku do koleżanki dostały bana na pracę i sprawę sądową. Oraz znam osobiście sytuację managera średniego szczebla, który "awansował" kilka poziomów w dół również dzięki ethics. Wiedza o ethics line nie jest wiedzą tajemną. KAŻDY pracownik MUSI przejść szkolenie z tego tematu i takie szkolenie robi się okresowo. Ostatecznie jest Olaf czy Jacek którzy, wierzę w to mocno, takich rzeczy nie popuszczą nikomu jeśli się o nich dowiedzą. No właśnie, jeśli się dowiedzą. Nie wiem, czy w każdym kubiku jest błękitne niebo i czysta atmosfera pracy, ale wiem, że w każdej chwili mogę mieć na to wpływ. Albo zmienić kubik w ramach IJO.

Pomocna?
Tak8Nie
Zgłoś
misio-pysio
@Pietrek

Zmiana w ramach IJO w sytuacji "kwasów" z własnym managerem nie wchodzi w rachubę, bo on skutecznie zniechęci potencjalnego przyszłego szefa do potencjalnego przyszłego pracownika. Mógłbym tu podać realne przykłady, z nazwiskami :-)) BTW Jacek faktycznie jest spoko. Jeden z nielicznych (o ile nie jedyny) komunikatywny i bardzo otwarty na innych senior manager.

Pomocna?
Tak3Nie
Zgłoś
misio-pysio
@Pietrek

Apropos mobbingu - kiedyś wyleciała za to jedna, jedyna osoba z Senior Leadership Teamu (teraz jest managerem w IBM), reszta tych wysoko postawionych "misiaczków" jest nietykalna. Tak było i jest. To, że wyleci jakiś szeregowy pracownik, czy ktoś ze średniego szczebla dostanie sankcje to trochę mało. Szefowie departamentów (z HR włącznie) mobbingujący innych są, jak napisałem, nietykalni.

Pomocna?
Tak5Nie
Zgłoś
Pietrek
@misio-pysio

Jeden z byłych szefów departamentu jest aktualnie java developerem. Nie pytaj o nazwiska. Jeśli chcesz mnie znaleźć, to poszukaj ;P Możemy pogadać w realu.

Pomocna?
Tak1Nie
Zgłoś
misio-pysio
@Pietrek

Piotr R., to Ty? :-D

Pomocna?
Tak1Nie
Zgłoś
Pietrek
@misio-pysio

Piotr B.

Pomocna?
Tak1Nie
Zgłoś
mz
@Korpoludek

O, kurde! Jak to miło poczytać, że nie tylko ja miałem do niedawna przygody mobbingowe z zasiedziałymi menagerami, których działań nikt nie kontroluje :-D To tak pół żartem pół serio. A serio to w Motce od ponad 3 lat nie ma żadnego systemu oceny bottom-up managerów, dlatego rozpasało się towarzystwo i pomiatają podwładnymi bez konsekwencji. Blokowania IJO (przejścia do innego zespołu) też doświadczyłem. Pozdrawiam serdecznie już z Grand Parade ;-]

Pomocna?
Tak5Nie
Zgłoś
MTM800E
@mz

Co Ty wiesz o mobbingu! Nie pracowałeś chyba w Motce ani z apt002, ani z amp023. To dopiero byli cudowni managerowie, pierwszy jak von Nogay z "C.K. Dezerterów", drugi (druga) niczym caryca Katarzyna :-D

Pomocna?
Tak3Nie
Zgłoś
Motorolanin
@NN

Czy nie mozesz po prostu przekazac ta informacje wraz ze szczegolami jednej z osob ktore wymienia Pietrek w swoim komentarzu ponizej? Jestem pewien ze zostanie to sprawdzone ze szczegolami i doglebnie.

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
Mat
@Korpoludek

Mobbing w firmie niestety jest...niestety też przez niego przeszedłem, pocieszające jest to że masz zawsze dwa wyjścia albo zmienić firmę na inną albo skorzystać z opcji przejęcia do innego działu. Ja wykorzystałem opcje nr 2 i trafiłem do normalnych ludzi. Co.moge radzić tym którzy stykają się mobingiem poza zmianą pracy i działu: szczerze porozmawiać z przełożonym poprosić o możliwość przeniesienia jeśli chcesz nadal pracować w tej firmie nie warto liczyć że konsekwencję wobec osób które mobingowały będą wyciągnięte. W moim przypadku wiem że ludzie którzy dobrze bawili się moim kosztem nadal są i żadne konsekwencje nie zostały wyciągnięte .

Pomocna?
Tak5Nie
Zgłoś
też_Motorolanin
@Motorolanin

Ethics line działa tylko w przypadkach, dla których możesz podać ewidentne dowody. Mobbing ma dosyć płynne granice i czasem ciężko to udowodnić. Co najwyżej może to się skończyć "zaleceniami dla działu HR". I co w takiej sytuacji, szefowa HR pójdzie do swojego wieloletniego kumpla i będzie bronić poszkodowanego? No co Ty... potem tak zafajdają gościowi życie, że się nie pozbiera, a można to zrobić zgodnie z prawem: chcesz iść na urlop? teraz nie możesz, bo projekt, pójdziesz w listopadzie. Podwyżka? Nie należy Ci się, masz kiepski performance. Itd, itp. Szarak nie ma najmniejszych szans w walce z korpomaszyną. Jedyne co może zrobić, to znaleźć inną robotę.

Pomocna?
Tak4Nie
Zgłoś1

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
Motorolanin
@też_Motorolanin

To nie jest prawda. Kazde zglosznie do Ethic Line jest sprawdzane niezaleznie przez ludzi tam pracujacyh i kazdy szczegol i kazda sytuacja jest dokladnie analizowana z wykorzystaniem roznych zrodel wiedzy. W tym sprawach nie ma zadnych ocen typu 'szarak' czy 'korpomaszyna' ktora jak rozumiem jest synonimem managerow dowolnego szczebla wlacznie z najwyzszymi. Nie ma swietych krow jest chodzi o zlamanie kodeksu etycznego ktory jest dokladnie i szczegolowo opisany i zlamanie go jesli udowodnione przez Ethics team konczy sie surowymi konsekwencjami. No tylko trzeba miec choc troche zaufania i zglosic to albo osobie ktora pelni taka funkcje dla ethics lokalnie w firmie albo bezposrednio na ethics line. Zamiast wypisywac o wyobrazeniam i opiniach trzeba wykonac ten krok.

Pomocna?
Tak1Nie
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
też_Motorolanin
@Motorolanin

Gwarantuję Ci, że można pracownika tak zaszczuć, złamać, zgnoić, że żadne Ethics Line nic nie zrobi. To jest dobre na przypadki molestowania, poniżania z racji wyznania, koloru skóry itp. Nic więcej. W/w przypadki są ścigane w każdej chyba korpo, ale z mobbingiem może walczyć tylko miejscowy management.

Pomocna?
Tak4Nie
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
Faith
@też_Motorolanin

Byłem szczuty w jednej z Krakowskich korpo. Chętnie bym teraz spróbował bo odzyskałem jaja. Ktoś chętny się ze mną zmierzyć? Nie ma się czego bać, to zwykle szczury, nie ludzie. ;)

Pomocna?
Tak1Nie
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
Motorolanin
@też_Motorolanin

Nie mozesz przykladac generalnego stwierdzenia do konkretnej firmy i konkretnie dzialajacej kultury, ktorej jednym z elementow jest ethics line oraz wlasciwie dzialajacy miejscowy mgmt. Musisz popatrzec na skale firmy. Jesli do management nie dotrze informacja na tena temat np z powodu tego ze pracownik o tym nie mowi, albo mowi ale bezposredni manager to filtruje i nie przepuszcza dalej to trzeba isc wyzej i o tym powiedziec. Wiem ze nie jest latwo zaufac i sa emocje ktore sprawiaja ze sie boimy ale czy nie tracimy wiece bojac i nie robiac niz? Zdecydowanie zachecam do aktywnosci jesli jest jakis taki przypadek, zdecydowanie zachecam do dzialania!

Pomocna?
TakNie
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
Faith
@Motorolanin

Motorolanin, ciekawe jest to, ze w większości to postawa jaka prezentuje Polski mgmt. Pracowałem z różnymi ludźmi jak i Wy z reszta bo to sa przecież międzynarodowe firmy i nie spotkałem się z takim podejściem jaki prezentuje Polska elita. „Pszypadek?” Nie sadze. No ale cóż, taka mentalność. Czasami warto walczyć potem człowiek przynajmniej nie ma żalu, ze popuścił głupiemu. Ale z drugiej strony, mądry głupiemu ustępuje...Kto szuka znajdzie miejsce dla siebie wśród normalnych ludzi.

Pomocna?
Tak2Nie
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
też_Motorolanin
@Motorolanin

"Właściwie działający management"? To nie w Motoroli w Krakowie. Znam dwa przypadki mobbingu, gdzie NIKT, absolutnie nikt nie przyłożył ręki do rozwiązania problemu, włącznie z managerem departamentu i szefową HR, którą interesuje tylko to, by mieć święty spokój w swojej "komfort zonie", w której żyje już kilkanaście lat. W efekcie dwóch pracowników musiało się zwolnić.

Pomocna?
Tak15Nie
Zgłoś
k
@też_Motorolanin

napisz cos wiecej czego mobbing dotyczyl bo trudno w to uwierzyc. Wiem ze zwalniano stad juz ludzi za przekroczenie CoC. Poza tym masz ethics line

Pomocna?
TakNie
Zgłoś

Ta opinia jest:

pozytywnaneutralnanegatywna
VBob
Były pracownik
@Korpoludek

Do tego (usunięte przez administratora) techniczne. W TNCT nikt nie słyszał o Spring. Ulepili okno które podłączyli do pliku xml. I tak będzie już z 10 lat. A ja myślałem że widziałem już wszystko ... atmosfera to jakaś masakra.

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
gemius

Wyniki badania GEMIUS/PBI dla wybranych węzłów w Listopadzie 2019r.

Ranking Użytkownicy
(real users)
  1. GoWork.pl 3 115 175
  2. olx.pl 2 736 098
  3. pracuj.pl 2 718 511
  4. linkedin.com 2 689 259
Mr_Robot
Kandydat
 Pytanie

Pytanko, ile średnio trzeba czekać na odzew po rozwiązanych zadankach na codility?

Pomocna?
Tak1Nie
Zgłoś
Komendant
Kandydat
@Mr_Robot

Ja już czekam ponad tydzień

Pomocna?
Tak1Nie
Zgłoś
FLOSSer
Użytkownicy czekają na odpowiedź 44 dni.
Kandydat
 Pytanie

Czy da się pracować w Motorolli wyłącznie w obrębie oprogramowania FLOSS (w tym tego opracowywanego z klauzulą NDA)? Mam za sobą doświadczenie w embedded i zawsze pracowałem w obrębie FLOSS.

Pomocna?
Tak1Nie
Zgłoś
Kandydat
Kandydat
 Pytanie

Jakich zarobków można spodziewać się na stażu (C#, Java) i zaraz po nim?

Pomocna?
Tak2Nie
Zgłoś
Kandydat
Kandydat
 Pytanie
@Kandydat

Otwarta jest teraz rekrutacja na staż jesienny? Słyszałem że gdzieś między 3 a 4k stażysta, dalej nie mam pojęcia

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
:)
Użytkownicy czekają na odpowiedź 45 dni.
Kandydat
 Pytanie

Hello, Maybe somebody from Oder Management Team could answer whether the company is actively hiring at the moment for the position of " Returns Order Management Coordinator" ?

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
rekrutacja na staż

Witajcie. Post dla osób które planują zgłoszenie się na program stażowy i zastanawiają się co i jak, opowiem z własnego doświadczenia jak to wyglądało Zgłosiłem się na jesienny program stażowy w 2019 (Javascript). Po kilku dniach zaproszenie na testy wstępne, które polegają na napisaniu 2 programów w codylity, ma się na to godzinę. Inne języki mają więcej zadań i czasu. Po kilku dniach zaproszenie na assesment center, gdzie w grupie 8 osobowej rozwiązywaliśmy problem zaplanowania wycieczki (takiej kosmicznej). Na to 40 minut plus 10 minut na prezentacje w języku angielskim. (usunięte przez administratora) Start początkiem stycznia pakietem obowiązkowych szkoleń. Ludzie świetni, miejsce świetne, team też jest super. Na chwilę obecną mogę zdecydowanie polecić

Pomocna?
Tak4Nie5
Zgłoś
Maciej
@rekrutacja na staż

Witam. Czy orientujesz się może czy wynagrodzenie na stażu jest zawsze takie samo? Czy jeśli ma się doświadczenie finansowe w innych korpo ale teraz chce się zmienić branżę na IT to jest jakaś możliwość negocjowania stawki?

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
rekrutacja na staż
@Maciej

Wydaje mi się, że stażyści zawsze mają z góry ustalone wynagrodzenie. Jeżeli masz doświadczenie, warto aplikować na juniora albo mida (mid wstępnie zarabia 2x tyle co junior)

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
„Fajna” rekrutacja
Kandydat
@rekrutacja na staż

Startowałem dokładnie w tej edycji na staż, pomimo że przeszedłem pozytywnie całość rekrutacji czekałem półtorej miesiąca na odpowiedź po czym w przeddzień sylwestra dostałem informacje że za dużo osób zrekrutowali... Masakra, brak profesjonalizmu. Pozdrawiam cieplutko

Pomocna?
Tak2Nie
Zgłoś
Moto

Dokładnie, jesli myslicie ze wyjazd integracyjny to nagroda to jestescie w błędzie. Jesli chcecie ludzi nagradzac dajcie im dodatkowe pieniadze to będą efektywniej pracowac. Takie wyjazdy tylko irytują. Zdala od rodziny wśród obcych. Zupełnie bez sensu

Pomocna?
Tak9Nie6
Zgłoś

Pracodawca

@Moto

Dzień Dobry, Dziękujemy za opinie! Wyjazdy integracyjne nie są dla naszych pracowników w żaden sposób obowiązkowe, natomiast cieszą się dużą popularnością. Motorola Solutions organizuje również wydarzenia dedykowane pracownikom oraz ich rodzinom jak na przykład piknik rodzinny czy dni otwarte. Pozdrawiamy serdecznie

Pomocna?
Tak4Nie3
kandydat2
@Motorola Solutions

CZy w tym roku bedzie wyjazd integracyjny?

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
Zetem
Pracownik
 Pytanie
@Moto

Jak jesteś kolego burakiem, to niewiele cię zadowoli. Nagrody roczne są przyznawane w pewnej części uznaniowo, więc może po prostu bywasz burakiem na co dzień i twój przełożony cię nie ceni?! Jeśli wyjazd z ekipą z pracy (OBCY LUDZIE?) cię nie cieszy, to nie jedź, ale nie truj atmosfery, bo jest wielu - w tym ja, którzy mają z tego frajdę. Jeśli Go-Kart liga, Moto-Ski nie są dla ciebie, to nie znaczy, że nikt z tego nie korzysta. Jeśli nie smakuje ci żadna z kaw dostępnych w kuchni z expresu na żądanie bez opłat ani żadna z 20-stu kilku herbat to przynieś swoją i parz ją za darmo we własnym kubku. Tylko proszę: Nie truj atmosfery...

Pomocna?
Tak1Nie3
Zgłoś4
Pracownik
Pracownik
@Motorola Solutions

Pierwsze słyszę, ze nie są... Robicie je razem ze azkoleniem i czlowiek nie ma wyboru. Zrobcie szkolenie i dajcie ludziom jechać do domu, albo zrobcue je online na jednonwyjdzie.

Pomocna?
Tak1Nie
Zgłoś
Ciekawa
Kandydat
 Pytanie

Dzień dobry. Jestem po studiach ekonomicznych, mam rok doświadczenia w pracy w księgowości, ale nie ukrywam, ze jest to jedynie małe biuro rachunkowe, a wiec przełożenie na korpo-finanse niestety raczej żadne. Czy mam szanse aplikować na juniora, czy powinnam odbyć jednak jakikolwiek staż (AP/AR...?) Ile zarabiają stażyści w Motoroli?

Pomocna?
TakNie
Zgłoś

Pracodawca

@Ciekawa

Dzień dobry, Dziękujemy za zainteresowanie! Żeby aplikować na stanowiska stażowe potrzebny jest status studenta. Dlatego zapraszamy do aplikowania na role Juniora, nie trzeba mieć odbytego wcześniej stażu. Pozdrawiamy serdecznie

Pomocna?
TakNie
Były Kandydat

Rozczarowujący proces rekrutacji: 1. na każdym etapie kontakt z innym rekruterem, 2. wprowadzenie w błąd co składu zespołu rekrutującego 3.rekruter techniczny zadajacy pytania w taki sposób, że trudno zrozumieć o co mu chodzi, niereagujacy na próby wyjaśnienia 4. zero feedbacku po dwóch rozmowach pomimo obietnicy, a w Workdayu nadal status "Under consideration". Stanowisko obsadzone wewnetrznie - ok, rozumiem, ale nie przyzwoitością byłoby powiadomienie pozostałych kandydatów. Ghosting jest naprawdę nieprofesjonalny.

Pomocna?
Tak6Nie2
Zgłoś

Pracodawca

@Były Kandydat

Drogi Kandydacie, Bardzo nam przykro, że proces rekrutacji nie spełnił Pana oczekiwań. Cały czas pracujemy nad jego ulepszeniem, dlatego każda opinia jest dla nas cenna. Zależy nam na rozwiązaniu sprawy, dlatego uprzejmie prosimy o bezpośredni kontakt z rekruterem lub na adres aplikuj@motorolasolutions.com Pozdrawiamy serdecznie,

Pomocna?
Tak2Nie1
Zetem
Pracownik
 Pytanie
@Były Kandydat

Może okazałeś/aś się rozczarowującym kandydatem/ką? Może zespół rekrutacyjny próbował się dopasować twoich możliwości szukając tego jednego jedynego przebłysku... ale...

Pomocna?
TakNie4
Zgłoś2
Kuf Drahrepus
Pracownik

Leci czwarty albo piąty rok pracy w MOTO. Na plus: miejsce pracy i współpracownicy. Dostępne narzędzia pracy powyżej średniej. Na minus: przełożeni i polityka płacowa. Podwyżek brak, a teraz z okazji koronawirusa tym bardziej jest powód, by ciągle mówić o cięciu kosztów, np. można się pożegnać z premiami w tym roku. Opinia neutralna.

Pomocna?
Tak1Nie
Zgłoś
Nie kandydat
Pracownik
@Kuf Drahrepus

Czekawie, bo moja firma faktycznie ma trudną sytuację w zwiazku z covid (wystarczylo popatrec na sprawozdanie q1), bylem/am ciekawy/a jak w moto- za q1 macie dobry wyniki, na poziomie q1/19. Dlaczego nie będzie u was premii w tym roku, ciekawie ...

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
Kandydat
Kandydat
 Pytanie

Cześć, Czy Motorola robi test codility dla programistów przed spotkaniem F2F?

Pomocna?
TakNie
Zgłoś

Pracodawca

@Kandydat

Drogi Kandydacie, Test na platformie Codility jest jednym z etapów procesu rekrutacji na większość stanowisk zlokalizowanych w departamencie Research&Development. Pozdrawiamy,

Pomocna?
Tak1Nie
Pracownik

Skończcie z wyjazdami integracyjnymi ludzie nie maja na nie ochoty, spedzac czas wola z rodzina a nie z obcymi ludźmi

Pomocna?
Tak2Nie7
Zgłoś
Programista

Czy aktualnie w Motoroli ze względu na covid można pracować całkowicie zdalnie czy wszyscy wrócili już do biura?

Pomocna?
Tak1Nie
Zgłoś
Poinformowany
@Programista

Tak mozna pracowac 100% z domu

Pomocna?
Tak1Nie
Zgłoś

Pracodawca

@Poinformowany

Szanowni Państwo, Obecnie pracujemy zdalnie. Jeżeli jednak charakter pracy wymaga pracy z biura, dajemy taką możliwość. Oczywiście z zachowaniem wszelkiego reżimu sanitarnego. Na bieżąco monitorujemy stan i dbamy aby nie więcej niż ⅕ załogi pracowała z biura, Pozdrawiamy serdecznie

Pomocna?
Tak4Nie
Emka
Użytkownicy czekają na odpowiedź 152 dni.
 Pytanie

Czy w Workdayu istnieje inny status niż Under Consideration? W ogóle czy są one uaktualniane?

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
Pytanie
 Pytanie

Dziewczyny jaki styl panuje w Motorola Solutions?

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
PawełSajnaj
@Pytanie

Ty się (usunięte przez administratora) weź w końcu do roboty w Motoroli. (usunięte przez administratora). Nie nagaduj w dziale na szefa, firme organizacje tylko zacznij pracowac bo Cie co poniektorzy maja dość.

Pomocna?
Tak2Nie1
Zgłoś1
kandydat
 Pytanie

Motorola do rekrutacji wykorzystuje system Workday, w tym systemie aplikacjom nadawane są statusy, np. Under Consideration, jakie inne statusy są możliwe, czy coś się tam zmienia czy obserwowanie tego nie ma sensu.

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
Kandydat_
@kandydat

W moim przypadku status Under Consideration nie zmienil sie od momentu złożenia aplikacji. Jestem po wszystkich etapach rekrutacji, od ostatniego minęło już ponad 2 tygodnie i status nadal ten sam.

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
Kandydat_

Niestety ze strony Motoroli zupełny brak kontaktu, zakładam więc że nie...

Pomocna?
Tak1Nie1
Zgłoś
Kandydatka
@Kandydat_

Czyli Motorola nie daje feedbacku, w przypadku odrzucenia kandydata po rozmowie? Brałam udział w rekrutacji i obiecywali odpowiedź (zarówno tak, jak i nie) do dwóch tygodni...

Pomocna?
Tak1Nie1
Zgłoś
kandydat
 Pytanie

Cześć,jestem po teście kwalifikacyjnym na staże letnie w platformie codility (Java) , po zakończonym teście nie zobaczyłem wyniku jaki uzyskałem tak jak to mieli niektórzy rozwiązując testy w Pythonie czy c++ .W związku z czym pytanie - można jakoś zobaczyć swój wynik ?Czy feedback dla testów w Javie jest zablokowany bo wiem ze jest taka możliwość.

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
Zespół Rekrutacji
@kandydat

Dzień dobry, Prosimy o bezpośredni kontakt z osobą, która wysłała Panu/Pani test. Informacja o wyniku testu z pewnością zostanie przekazana drogą mailową. pozdrawiamy Zespół Rekrutacji

Pomocna?
Tak1Nie
Zgłoś
ktos
@kandydat

kliknij sobie jeszcze raz w ten link co dostałeś do rozwiązania to ci się wyświetlą wyniki

Pomocna?
TakNie
Zgłoś

Zostaw merytoryczną opinię o Motorola Solutions - Kraków

Administratorem danych jest GoWork.pl Serwis Pracy sp. z o.o. Dane osobowe przetwarzane są w celu umożliwienia ... Czytaj więcej

gemius

Wyniki badania GEMIUS/PBI dla wybranych węzłów w Listopadzie 2019r.

Ranking Użytkownicy
(real users)
  1. GoWork.pl 3 115 175
  2. olx.pl 2 736 098
  3. pracuj.pl 2 718 511
  4. linkedin.com 2 689 259
Motorola Solutions
3/5 Na podstawie 166 ocen.
Motorola Solutions