Z poważną i poważaną pracą na lotniskach najczęściej kojarzymy również znakomite zarobki, które nie w przypadku wszystkich zawodów czy stanowisk pokrywają się z prawdą. Jedną z takich niemal niewidzialnych postaci, które można spotkać między innymi na lotnisku w Katowicach Pyrzowicach, jest nawigator lotniczy.

Na czym polega jego praca?

Wbrew pozorom nie jest to praca łatwa ani wdzięczna. W zasadzie do jedynych obowiązków nawigatora należy prawidłowe prowadzenie samolotu po wyznaczonej trasie od miejsca startu do miejsca lądowania. To jedna z tych postaci, które najczęściej widzimy jedynie w filmach, biegających w deszczu po płycie lotniska, wskazując pilotującym samolot właściwą drogę dla prowadzonej przezeń maszyny. To również od nawigatora zależy doinformowanie załogi o panujących warunkach atmosferycznych, a także zebranie informacji nawigacyjnych związanych z danym rejonem. Nawigator jest odpowiedzialny również za przekazywanie dokumentów związanych z przebiegiem całej trasy samolotu, po której ma się poruszać. Wszystko, co związane z nawigacją – od samego początku do samego końca lotu – leży właśnie w rękach nawigatora.

Nieadekwatne stawki

Praca nawigatora, nie da się tego ukryć, jest pracą niezwykle odpowiedzialną, wymagającą skupienia oraz znajomości rzeczy. Jak widać, nie przeszkadza to jednak w otrzymywaniu śmiesznie niskiej pensji. Według statystyk co drugi nawigator, również w Katowicach, zarabia miesięcznie kwoty znajdujące się w przedziale między 1200 a 1500 złotych netto.