Wielu młodych chłopców marzy o tym, by w wieku dorosłym zostać pilotem. W świadomości społecznej nie bez powodu utarło się również przekonanie, jakoby piloci nie tylko cieszyli się wielkim prestiżem, ale również wysokimi wynagrodzeniami. Rzeczywiście, pilot samolotu to od wielu lat jedna z najlepiej opłacanych profesji, jednak wcale nie tak łatwo jest nim zostać. Oprócz wyczerpującego procesu nauczania, pilot samolotu musi wykazywać się również szeregiem cech charakteru, które determinować będą jego predyspozycje zawodowe.

ile-zarabiają-piloci-lot

Jak zostać pilotem samolotu? Jakie wymagania trzeba spełnić i jakimi cechami charakteru się odznaczać? Na jakie warunki zatrudnienia można liczyć? Jak wygląda przykładowy dzień pracy pilota? Jak wyglądają zarobki pilotów i czy w LOT można liczyć na duże wynagrodzenie? Gdzie najlepiej szukać pracy jako pilot samolotu? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Pilot samolotu pasażerskiego – jak nim zostać? Wymagania

Absolutną podstawą, która pozwoli nam na pracę w charakterze pilota, jest oczywiście licencja pilota zawodowego. Wyróżniamy kilka typów licencji – od posiadania niektórych może być uzależniona możliwość dalszego kształcenia się w tym zawodzie. Niemniej, wykształcenie formalne kandydatów nie jest szczególnie istotne w tym zawodzie – wystarczy wykształcenie średnie, choć warto udać się do szkół wyższych kształcących w dziedzinie pilotażu.

Dużo istotniejsze jest zdrowie kandydata. Wszelkie choroby przewlekłe (na przykład cukrzyca), choroby psychiczne, czy inne dysfunkcje, które mogłyby przeszkodzić pilotowi w trakcie lotu i narazić wyprawę na szwank, automatycznie dyskwalifikują chętnego z możliwości przystąpienia do kursu. Na podobną dyskwalifikację można liczyć również w przypadku posiadania niewyraźnej mowy. W zasadzie, można nawet zaryzykować stwierdzenie, że wymogi zdrowotne stawiane pilotom, są tak samo restrykcyjne jak te, które spełniać musi kontroler ruchu lotniczego.

Niesamowicie istotna jest także znajomość języków obcych. Każdy dodatkowy język z całą pewnością będzie mile widziany, jednak zdecydowanie najistotniejszym z nich będzie język angielski, który formalnie jest przecież uznany za międzynarodowy język lotniczy. Co więcej, pilot samolotu musi odznaczać się szeregiem kompetencji miękkich, które będą skrupulatnie weryfikowane na wielu etapach jego kariery. Do najważniejszych cech należą: komunikatywność, wielozadaniowość, odporność na stres, zdolność do logicznego myślenia, motywacja i zaangażowanie, oraz umiejętność pracy w grupie i pod presją czasu.

Licencja pilota zawodowego – jak zdobyć? Rodzaje

Tak czy inaczej, jak już wyżej wskazaliśmy, absolutną podstawą dla otrzymania możności wykonywania opisywanego zawodu, jest konieczność zdobycia właściwych uprawnień. Licencję pilota można zdobyć w trzech kategoriach, zaczynając od najmniej liczącej się, uprawniającej do latania niewielkimi samolotami, aż do takiej, która pozwoli nam na prawdziwe rozwinięcie skrzydeł w branży lotniczej. Wyróżniamy następujące licencje pilota:

  • PPL(A) – Private Pilot Licence (Aircraft)

PPL(A) to podstawowa licencja turystyczna, dzięki której możesz pilotować wyłącznie niewielkie samoloty i jedynie w dobrych warunkach atmosferycznych. Nie możesz także przewozić pasażerów. Bez posiadania rzeczonej licencji, nie będziesz mógł zdobyć kolejnych.

Aby uzyskać PPL(A), musisz mieć ukończone 17 lat, oraz odbyć odpowiednie szkolenie, zakończone egzaminami. Szkolenie teoretyczne trwa 100 godzin, a praktyczne – 45. Koszt wyrobienia rzeczonych uprawnień waha się od 20 000 złotych, do 30 tysięcy złotych.

  • CPL(A) – Commercial Pilot Licence (Aircraft)

To drugi rodzaj licencji pilota, dzięki której będziesz mógł pochwalić się mianem pilota zawodowego. Dopiero posiadając licencję CPL(A) będziesz mógł pilotować samoloty w celach zarobkowych, przewożąc jednak maksymalnie dziewięcioro pasażerów. Co więcej, przy tego typu licencji, dozwolone jest pilotowanie wyłącznie samolotów o masie nieprzekraczającej 5,7 tony. Posiadając taką licencję, będziesz mógł realizować się zawodowo na przykład jako pilot lotów widokowych.

Licencja CPL(A) oraz jej zdobycie, jest w sposób ścisły powiązana z licencją ATPL. Aby ją otrzymać, należy ukończyć kurs teoretyczny ATPL, trwający łącznie 650 godzin – 120 godzin wykładów, oraz 530 godzin nauki własnej. Oprócz zdania egzaminów teoretycznych i praktycznych, uzyskanie licencji CPL(A) warunkowane jest wylataniem minimum 200 godzin.

  • ATPL – Airline Transport Pilot Licence

Licencja ATPL, czyli inaczej licencja pilota liniowego, to najwyższe z możliwych do zdobycia uprawnień w lotnictwie cywilnym. Dzięki nim możesz latać jako kapitan samolotu, maszynami o dowolnej masie i dowolnej liczbie pasażerów. Żeby otrzymać licencję tego rodzaju, musisz posiadać licencję CPL(A), oraz wyrobić dwa dodatkowe uprawnienia.

Pierwszym z takich uprawnień jest IR(A), czyli loty według wskazań przyrządów, niezależnie od warunków atmosferycznych. Drugim z kolei jest MEP(L), uprawniające do latania samolotami wielosilnikowymi. To jednak nie wystarczy do objęcia zawodu pilota. Po udanych egzaminach teoretycznych i praktycznych, otrzymujemy dopiero licencję ATPL FROZEN, czyli licencję zamrożoną.

Aby móc cieszyć się pełną licencją ATPL, będziemy musieli wylatać łącznie 1500 godzin – w tym 300 w IR(A), oraz 200 w załodze wieloosobowej. Łączny koszt wyrobienia licencji tego rodzaju, waha się między 150 000 złotych, a 200 000 złotych.

Warunki zatrudnienia pilotów w różnych firmach

Zawód pilota uznawany jest za jeden z najbardziej prestiżowych zawodów na świecie – trudno się zatem dziwić, że warunki zatrudnienia tego rodzaju specjalistów wykraczają daleko poza ramy znane nam z zawodów nieco mniej poważanych. Nikogo nie trzeba zapewniać, że podstawę zatrudnienia stanowi umowa o pracę, wynagrodzenia są więcej niż atrakcyjne, praca stabilna, a możliwości rozwoju – ogromne. Dodatkowo w wielu przedsiębiorstwach piloci samolotów mogą liczyć na rozmaite dodatki i benefity.

Czas pracy pilotów jest sztywno ograniczony poprzez zapisy ustaw. Czas pracy pilota nie powinien przekraczać 13 godzin dziennie i 100 godzin w trakcie 28 dni. Co więcej, w ciągu roku kalendarzowego pilot może wylatać maksymalnie 900 godzin, oraz po każdym dniu latania przysługuje mu 10 godzin odpoczynku.

Ile zarabiają piloci LOT?

Wszystkie osoby które rozważają swoją karierę w lotnictwie cywilnym, zapewne w pierwszej kolejności zadają sobie pytanie: ile zarabia pilot samolotu pasażerskiego? Jak możemy się domyślać, nie są to małe pieniądze i bardzo często to właśnie wysokie wynagrodzenia zachęcają kandydatów do podjęcia zatrudnienia w tym zawodzie. Zarobki pilotów uzależnione są od kilku czynników – przede wszystkim od doświadczenia pilota, oraz firmy, która go zatrudnia.

Zgodnie z informacjami otrzymanymi od PLL LOT, zarobki pilotów wahają się od 11 tys. zł brutto miesięcznie, do nawet 18 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Niemniej, dotyczy to wyłącznie pilotów kursujących na terenie kraju. W przypadku lotów zagranicznych, wynagrodzenie może sięgać od 40 000 złotych brutto, do nawet 75 000 złotych brutto w skali miesiąca.

Trzeba przy tym pamiętać, że piloci otrzymują również rozmaite pensje i dodatki, uzależnione od ich dyspozycyjności. Mogą to być na przykład premie za lot w trudnych warunkach, czy odbywanie lotów nocnych.

Gdzie szukać zatrudnienia jako pilot samolotu?

Tak naprawdę, zatrudnienia jako pilot nawet nie trzeba szukać – posiadając właściwą licencję, pracę można otrzymać niemalże od ręki, udając się do firmy, która nas interesuje. Wynika to z faktu, że zdobycie właściwych dla tego zawodu uprawnień jest bardzo trudne, wskutek czego niewiele osób może pilotować samoloty. W Polsce liczba osób posiadających rzeczoną licencję wynosi jedynie 1439 osób (1 388 mężczyzn i 51 kobiet).

Warto przy tym więc pamiętać, że jeżeli marzy nam się praca w przestworzach, jednak kariera pilota samolotu nie jest dla nas dostępna, to nadal będziemy mieli spore szanse na zdobycie innej, intratnej oferty. Przykładem takiego zawodu może być na przykład stewardessa, która także może cieszyć się relatywnie wysokimi zarobkami.

Oceń artykuł
1/5 (2)