Leasing samochodu to atrakcyjna alternatywa dla kredytu. Elastyczność tego rozwiązania sprawia, że mogą z niego skorzystać różne podmioty – firmy i osoby bez działalności gospodarczej. W artykule sprawdzamy, na czym polega leasing samochodu i kto może się na niego zdecydować.

Kto może wziąć auto w leasing

Zakup samochodu za gotówkę wymaga sporych nakładów finansowych, z kolei auto na kredyt wiąże się ze skomplikowanymi procedurami. Jeśli żadna z tych metod nie jest zadowalająca, najlepiej wybrać leasing. Jego zalety, a w tym również określone korzyści podatkowe sprawiają, że ten sposób zewnętrznego finansowania cieszy się niesłabnącą popularnością wśród osób prowadzących działalność gospodarczą. Z drugiej strony auto w leasingu jest dostępne także dla osób prywatnych. Kto może wziąć samochód w leasing? Jak wygląda taki proces? Który rodzaj leasingu warto wybrać przy finansowaniu samochodu? W artykule poniżej odpowiadamy na te pytania.

Czym jest leasing?

Leasing jest jednym z zewnętrznych źródeł finansowania zakupu. Proces ten dotyczy transakcji, w której leasingodawca na podstawie umowy oddaje leasingobiorcy w użytkowanie określony przedmiot w zamian za comiesięczną opłatę. W związku z tym jest to rozwiązanie dla osób, które planują rozłożyć większy wydatek na mniejsze obciążenie dla budżetu lub wykorzystać korzyści podatkowe dla przedsiębiorcy związane z podpisywaniem takiej umowy.

Leasing samochodu – jak wygląda?

Leasing dotyczący samochodu opiera się na ogólnych zasadach dotyczących tego typu finansowania. W tym przypadku leasingodawca użycza leasingobiorcy danego modelu samochodu osobowego lub innej kategorii, co wymaga opłacenia rat leasingowych. Przez cały okres użyczania auta jest ono własnością leasingodawcy. Na ogół po zakończeniu umowy leasingobiorca może zdecydować się na wykup samochodu albo oddać go firmie leasingowej lub ewentualnie wziąć inny model również w leasing.

Tego rodzaju finansowanie auta to nie tylko leasing samochodu osobowego. Możliwy jest również wybór samochodu dostawczego czy ciężarowego. Leasingobiorca często decyduje się także na używane auto. Jest to sposób, dzięki któremu można dodatkowo zaoszczędzić, ponieważ rata na nowy samochód będzie tutaj zdecydowanie wyższa.

Procedura uproszczona w leasingu samochodowym

W leasingu samochodowym firmy leasingowe często zdecydują się na zastosowanie procedury uproszczonej z mniejszym zakresem formalności. Taka sytuacja nie wymaga potwierdzenia stanu finansowego przedsiębiorstwa, jednak należy przygotować wtedy dowód osobisty (właściciela, współwłaścicieli, zarządu czy przedstawiciela firmy), dane rejestrowe firmy takie jak NIP lub REGON) oraz wniosek leasingowy. Istnieje możliwość zastosowania uproszczonej procedury dla osób fizycznych lub spółek, choć wtedy w zależności od wymogów konkretnego leasingodawcy trzeba przedstawić również dowód osobisty współmałżonka lub dostarczyć dokument potwierdzający rozdzielność majątkową.


Zobacz też: Leasing czy gotówka – co bardziej się opłaca? Jakie są koszty?


Kiedy można wziąć samochód w leasing?

Mimo że leasing różni się od kredytu samochodowego pod wieloma względami m.in. pod względem formalności czy kosztów i jest optymalnym rozwiązaniem, niesie za sobą pewne założenia. Ciężko o to, by każda osoba lub przedsiębiorca otrzymała możliwość leasingu bez sprawdzenia ważnych informacji o stanie finansowym zainteresowanego. W przypadku kredytu wymagana jest zdolność kredytowa, czy historia w BIK. Firmy leasingowe również biorą pod uwagę określone warunki. Jest to przede wszystkim:

  • czas, w jakim prowadzona jest działalność gospodarcza – optymalnie, jeśli przedsiębiorca prowadzi firmę już 3 lub 6 miesięcy, jednak w ofertach wielu firm leasingowych można znaleźć możliwość podjęcia leasingu od początku prowadzenia działalności gospodarczej (wtedy warunkiem może być przedstawienie dokumentów rejestrowych firmy i uregulowanie opłaty wstępnej);
  • historia płatnicza – aby upewnić się, że dana osoba lub firma ma szansę spłacić leasing, leasingodawca sprawdza dane zawarte w bazie dłużników (KRD, BIG InfoMonitor, ERIF), a czasami także historię BIK, jeżeli leasingodawcą jest sam bank;
  • wkład własny – czasami firma leasingowa wymaga uiszczenia odpowiednio wysokiego wkładu własnego (czynsz inicjalny jako bezzwrotne zabezpieczenie dla leasingodawcy), czyli mniej więcej 10-20% wartości pojazdu, choć nie jest to zawsze wymagane.

Jeśli chodzi o warunki w ubieganiu się o leasing konsumencki, najważniejsze jest zaświadczenie o zarobkach. Wynagrodzenie może być udokumentowane przez wyciąg z konta bankowego. Zwykle w leasingu dla osoby prywatnej nie ma skomplikowanych procedur, a wkład własny opiewa na kwotach do 10% wartości pojazdu. W niektórych sytuacjach firma leasingowa wymaga dodatkowego zabezpieczenia w postaci poręczyciela.

Kiedy można wziąć leasing na samochód

Kto może wziąć samochód w leasing?

Leasing samochodu postrzegany był jako forma finansowania inwestycji firmowych, a więc był zarezerwowany tylko dla przedsiębiorców. Wynikało to z faktu, że leasing niesie za sobą wiele korzyści. Największą jest przede wszystkim fakt, że przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów określone czynniki, co optymalizuje opłaty podatkowe. Ma on również do wyboru leasing operacyjny i leasing finansowy, którego wybór powinien być dostosowany do określonej sytuacji i oczekiwań przedsiębiorstwa.

Z drugiej strony leasing samochodowy nie musi być kojarzony jedynie z przedsiębiorcami. Osoby bez działalności gospodarczej również mogą wybrać takie rozwiązanie, sięgając po leasing konsumencki. Działa on na podobnej zasadzie co umowa zawierana z przedsiębiorcą. W przypadku umowy leasingowej z osobą prywatną również następuje użyczenie samochodu na określony czas i w zamian za comiesięczne opłaty, dlatego każda ze stron ma tu określone prawa i obowiązki.


Przeczytaj również: Wcześniejsza spłata leasingu: kiedy warto ją przeprowadzić?


Kto może zawrzeć umowę leasingu samochodu

Leasing samochodu w działalności gospodarczej

Na leasing samochodu nie decydują się wyłącznie duże i średnie firmy, ale również te osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Najczęściej wybór pada wtedy na leasing operacyjny. Warto podkreślić, że przedsiębiorcy nie ogranicza tutaj czas posiadania firmy. Nawet w pierwszych dniach czy miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej można wziąć samochód osobowy w leasing, biorąc pod uwagę korzyści, jakie można uzyskać dzięki wykorzystaniu odpowiedniego modelu finansowania. Choć przedsiębiorcy na ogół decydują się na wybór leasingu operacyjnego, w niektórych przypadkach wolą wykorzystać założenia leasingu finansowego.

Ile kosztuje leasing samochodowy w jednoosobowej działalności gospodarczej?

Na wysokość rat leasingowych wpływa kilka zmiennych. Biorąc pod uwagę jednoosobową działalność gospodarczą to, ile trzeba będzie zapłacić za leasing samochodu, zależy od:

  • wartości pojazdu – raty leasingowe dla aut droższych i luksusowych są zdecydowanie wyższe;
  • czasu trwania umowy leasingowej – wydłużając ten okres, można obniżyć raty leasingowe, jednak w ostatecznym rozrachunku, koszt leasingu będzie większy;
  • wysokości wkładu własnego – płacąc wyższy czynsz inicjalny (opłata wstępna), można uzyskać mniejsze raty oraz obniżyć całkowity koszt leasingu w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.

Dokładna wysokość rat leasingowych, opłaty wstępnej i koszty związane z wykupem ze względu na różnorodną politykę leasingodawców oszacowane będą w ofercie konkretnej firmy leasingowej.


Interesuje Cię praca w Krakowie? Nie czekaj – sprawdź już teraz najnowsze ogłoszenia na GoWork.pl!


Komu udzielany jest leasing w danej firmie leasingowej

Czym się różni leasing operacyjny od leasingu finansowego?

Usługa leasingu samochodowego jest realizowana najczęściej jako leasing operacyjny i finansowy. Są one zaliczane do leasingu z wykupem. W zależności od posiadanego kapitału i możliwości firmy, przedsiębiorca decyduje się na jeden z tych dwóch modeli, aby zoptymalizować koszty podatkowe, a jednocześnie finansować zakup samochodu, który w zależności od wybranego rodzaju leasingu wygląda nieco inaczej.

Leasing samochodu – leasing operacyjny

Przedsiębiorcy chętnie korzystają z rozwiązań, jakie daje im model operacyjny. Głównie chodzi o korzyści podatkowe. W leasingu operacyjnym wkład własny (czynsz inicjalny) i raty są w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. To oznacza, że zmniejsza się podstawa opodatkowania w przypadku przedsiębiorcy. Możliwe jest uwzględnienie w tej kwestii również kwoty wykupu.

Warto wziąć pod uwagę, że w przypadku leasingu operacyjnego istnieją jednak limity w wartościach auta w odliczeniu kosztów. Maksymalna wartość samochodu, która jest możliwa do uwzględnienia to 150 tys. zł dla samochodu spalinowego i 225 tys. zł dla auta elektrycznego. Wysokość odliczonego podatku VAT jest uzależniona od samego sposobu, w jaki korzysta się z samochodu. Jeżeli ma on być używany tylko w celach firmowych, jest to 100% podatku (należy wtedy przesłać formularz VAT-26 do Urzędu Skarbowego oraz wymagane jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu i stworzenie regulaminu użytkowania samochodu w firmie). Istnieje również opcja użytkowania mieszanego, gdy auto jest na użytek firmowy i prywatny, a wtedy odliczenie dotyczy tylko 50%.

Trzeba też podkreślić, że proces leasingu operacyjnego wymaga, aby odpisów amortyzacyjnych dokonywała firma leasingowa. Podatek VAT jest tu doliczany do każdej raty leasingowej, a sama umowa musi trwać minimalnie 40% czasu amortyzacji auta (przynajmniej 2 lata). Po zakończeniu umowy leasingowej użytkujący może, ale nie musi zdecydować się na wykup samochodu.

Leasing na samochód – leasing finansowy

Mniej popularnym rozwiązaniem jest zawieranie umowy leasingu finansowego. Model ten rządzi się nieco innymi prawami. Otóż w leasingu finansowym cechą charakterystyczną jest:

  • możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu części odsetkowej rat leasingowych oraz amortyzacji;
  • choć właścicielem pojazdu jest firma leasingowa, to właśnie leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych;
  • umowa leasingu finansowego może obejmować okres krótszy niż w modelu operacyjnym, lecz jest zawierana przynajmniej na rok;
  • podatek VAT naliczany jest od raty kapitałowej i odsetkowej i w modelu finansowym opłacany jest z góry w całości wraz z pierwszą ratą;
  • po opłacie ostatniej raty leasingowej to leasingobiorca staje się właścicielem leasingowanego samochodu.

Mimo że leasing finansowy sprawia, że leasingobiorca może w krótszym czasie zostać właścicielem samochodu, proces ten wiąże się z opłaceniem podatku VAT z góry, co na ogół dla przedsiębiorców jest dość dużym wydatkiem, którego niekiedy chce uniknąć.

Leasing samochodu - auta poleasingowe i auta używane

Leasing konsumencki

Już od wielu lat istnieje możliwość, aby osoba nieprowadząca działalności gospodarczej mogła wziąć samochód w leasing. W 2011 roku weszła bowiem w życie ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych, która wprowadziła możliwość skorzystania z takiej usługi. Przybiera ona formę leasingu konsumenckiego, ponieważ dotyczy umowy między firmą leasingową a konsumentem – umowa B2C (business-to-consumer).

Na czym polega leasing konsumencki?

W przypadku leasingu konsumenckiego obie strony umowy mają określone prawa, ale również obowiązki. Leasingodawca udostępnia konsumentowi wskazany pojazd (np. samochód osobowy) w zamian za to, że kolei płaci mu comiesięczne raty leasingowe, których wysokość ustalona jest w umowie. Tutaj przez cały okres użyczania auta to leasingodawca pozostaje jego właścicielem.

Osoba prywatna może wziąć samochód w leasing konsumencki, korzystając z formy leasingu fabrycznego, gdzie pojazd może być udostępniony bezpośrednio od producenta. Istnieje możliwość skorzystania z ofert banków czy firm leasingowych, gdzie klient ma do wyboru również leasing auta używanego.

Zalety leasingu konsumenckiego

Mniejsza popularność leasingu konsumenckiego wynika na ogół z niewiedzy o takim rozwiązaniu. Teoretycznie bowiem nie jest trudno uzyskać tu atrakcyjne warunki leasingu, który nadal będzie dobrą alternatywą dla zakupu za gotówkę lub korzystania z kredytu samochodowego w przypadku osoby prywatnej. Co przemawia za wykorzystaniem leasingu konsumenckiego? Oto najważniejsze zalety:

1) Proste formalności – w przeciwieństwie do kredytu bankowego nie trzeba tutaj przygotowywać stosu niezbędnych dokumentów. Zwykle wystarczy zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości zarobków, aby firma leasingowa zyskała pewność, że klient poradzi sobie ze spłatą rat leasingowych.

2) Duży wybór modeli samochodowych – gdy mamy do czynienia z leasingiem fabrycznym, producent proponuje klientowi różne modele. Ponadto konsument może też sięgnąć po używane auto, co łączy się z ponoszeniem mniejszych kosztów.

3) Dodatkowe usługi w racie – firmy leasingowe w ramach raty uwzględniają również dodatkowe opcje, które wpływają na wygodę korzystania z samochodu na co dzień. Może nim być ubezpieczenie z Assistance, serwis czy auto zastępcze.

4) Elastyczny czas trwania umowy leasingowej – w leasingu konsumenckim okres umowy może wynieść od 2 do 4 lat, jednak niekiedy można negocjować takie kwestie z leasingodawcą.

5) Różne zakresy wysokości wpłaty własnej – konsument opłaca czynsz inicjalny o różnej wysokości zależnej od wartości samochodu, jednak może zdarzyć się, że leasingodawca nie będzie wymagał takiej opłaty.

6) Wiele możliwości po zakończeniu umowy – gdy umowa leasingowa zakończy się, konsument ma różne opcje. Może oddać użytkowany samochód leasingodawcy, podjąć się wykupu auta, albo zdecydować się na wybór całkiem innego modelu.

7) Atrakcyjne oferty – firmy leasingowe współpracują z producentami na korzystnych zasadach, dlatego mogą zaoferować konsumentom niższe ceny lub atrakcyjne promocje.

Wady leasingu konsumenckiego

Leasing konsumencki ma również swoje słabsze strony. Dla jednych będzie to problem, dla innych mało znacząca kwestia. Wśród wad tego modelu finansowania samochodu można wyróżnić sytuacje takie jak:

  • przez okres trwania umowy leasingowej właścicielem samochodu będzie firma leasingowa, a nie użytkujący, dlatego wszelkie zmiany i modyfikacje związane z autem wymagają zgody leasingodawcy;
  • konsument, korzystając z leasingu samochodu, nie uzyskuje takich korzyści jak przedsiębiorca – nie istnieje tutaj możliwość, by zaliczyć raty leasingowe do kosztów uzyskania przychodu ani nie odliczają podatku VAT;
  • leasingobiorca nie zawsze jest w korzystnej sytuacji – musi pokryć koszty ubezpieczeń komunikacyjnych, a w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży umowa leasingu wygasa (konsument nie ma wtedy pojazdu, a wypłacane ubezpieczenie samochodu przekazywane jest do leasingodawcy, niekiedy musi zapłacić on także pozostałe raty leasingowe).

Opłacalność takiego rozwiązania wymaga jednak odpowiednich kalkulacji i dostosowania do indywidualnych warunków finansowych osoby fizycznej. Jeśli konsumentowi nie zależy na przejęciu samochodu na własność oraz wykupi ubezpieczenie GAP (dzięki niemu nie trzeba z własnej kieszeni spłacać pozostałych rat), leasing konsumencki na samochód będzie wtedy jednym z najkorzystniejszych sposobów finansowania auta.


Może Cię zainteresować: Leasing pracowniczy – co to jest, czy to dobre rozwiązanie?


Kto może wykupić auto w leasingu

Korzystanie z samochodu w leasingu

Przedsiębiorca lub osoba bez działalności gospodarczej bierze samochód osobowy w leasingu – czy może z niego korzystać również osoba trzecia lub ktoś z rodziny? Kto może być użytkownikiem pojazdu? Odpowiedź na te pytania nie jest prosta. Przepisy Kodeksu cywilnego wskazują, że leasingobiorca nie może udostępniać przedmiotu leasingu osobie trzeciej bez zgody leasingodawcy. Złamanie tej zasady wiąże się niekiedy z wypowiedzeniem umowy w trybie natychmiastowym lub z określonym terminem wypowiedzenia. Jednocześnie leasingodawca, czyli przykładowo firma leasingowa w dokumencie Ogólne Warunki Umowy Leasingowej (OWUL) sama określa warunki korzystania z samochodu, dlatego, jeśli leasingobiorca zamierza udostępniać auto innym osobom, powinien skonsultować te kwestie jeszcze przed przygotowaniem umowy.

Kto może korzystać z auta w leasingu?

Najczęściej w umowie znajdziemy zapis, że udostępnianie samochodu osobie trzeciej wymaga zgody leasingodawcy na piśmie. W związku z tym wiąże się to ze złożeniem wniosku i uregulowaniem opłaty manipulacyjnej. Zdarza się jednak, że taka zgoda nie jest przez firmę leasingową wymagana, jednak dotyczy sytuacji, w których z samochodu ma korzystać współmałżonek, dzieci albo pracownicy.

To, kto korzysta z samochodu w leasingu, jest istotne również pod względem ubezpieczenia. Może się zdarzyć, że w zapisach ujęto warunek, iż leasingobiorca nie może udostępniać samochodu osobom trzecim lub zabrania korzystania z auta przez osoby poniżej określonego wieku czy z małym doświadczeniem w jego kierowaniu. Jeśli warunek ten zostanie złamany, ubezpieczenie może nie zostać wypłacone.

Warto podkreślić, że auto z leasingu może być udostępniane osobom trzecim również w celach zarobkowych np. w formie wypożyczania, podnajmu czy świadczenia usług różnego typu. W tej sytuacji zawsze niezbędna jest zgoda leasingodawcy i poniesienia kosztu opłaty manipulacyjnej.

Co grozi osobie, która oddaje samochód osobom trzecim, choć w umowie możliwe jest to po uzyskaniu zgody? Choć teoretycznie firmy leasingowe nie wykonują dokładnej kontroli, problemem może stać się sytuacja, w której nastąpi kradzież lub szkoda całkowita. Wtedy standardowo leasingobiorca pozostaje bez auta, musi także zapłacić pozostałe raty leasingowe, a jednocześnie jest on narażony na dodatkowe kary i opłaty.

Kto może nie otrzymać leasingu na samochód?

Nie każdy, kto stara się o leasing, zarówno w przypadku firmy, jak i osoby bez działalności gospodarczej, może go otrzymać. Są pewne sytuacje, w których wymagania firmy leasingowej nie są spełnione, zatem potencjalny leasingobiorca otrzymuje decyzję odmowną. Kiedy może się to zdarzyć?

Najczęstsze powody odmowy leasingu samochodowego

Powodem, dla którego leasing samochodowy nie zostaje udzielony, może być:

1) Brak odpowiedniej zdolności leasingowej – dotyczy to zbyt małej sprzedaży, dużego zadłużenia firmy czy strat na działalności operacyjnej, a w przypadku konsumentów również niskie dochody (tutaj rozwiązaniem może być firma leasingowa, która oferuje usługi na podstawie procedury uproszczonej, w której nie sprawdza się tak dokładnie wymienionych wskaźników lub wykorzystanie poręczyciela).

2) Zła historia w BIK lub innych bazach – dotyczy to zarówno klientów indywidualnych, jak i firm (czasami lepiej uregulować dług, by później uzyskać korzystny leasing).

3) Zbyt krótki okres prowadzenia firmy – choć nie we wszystkich firmach leasingowych jest to problem, może zdarzyć się, że konkretny leasingodawca wymaga prowadzenia firmy przez minimum kilka lat np. 4 (w takiej sytuacji można posiłkować się wysokim wkładem własnym lub poręczycielem).

4) Współpracownicy mają problem z zadłużeniem – bywa i tak, że firma nie chce udzielić leasingu, ponieważ osoba starająca się o niego ma powiązania osobowe, kapitałowe czy nawet tylko adresowe z kimś, która ma długi wykazane w BIK lub w innych bazach (najlepiej zmodyfikować dane lub zmienić wspólników).

5) Samochód pełniący funkcję przedmiotu leasingu jest za stary – zdarza się, że firmy leasingowe nie chcą finansować aut starszych niż kilka lat, ponieważ jest on dla leasingodawcy słabym zabezpieczeniem całej umowy (niektóre firmy nie mają takiego problemu, więc warto wcześniej zadań wybranemu leasingodawcy takie pytanie ofertowe).

6) Niekorzystna wycena – problemem w uzyskaniu leasingu jest też sytuacja, gdzie przeprowadzona przy samochodach używanych wycena jego wartości jest za niska lub zbyt wysoka w porównaniu do ceny transakcyjnej (tutaj warto negocjować z rzeczoznawcą np. wskazać na ostatnie remonty czy bogate wyposażenie).

7) Zbyt niska wartość przedmiotu leasingu – niektórzy leasingodawcy określają minimalny próg wartości, jaki może mieć samochód w leasingu np. 15 tys. zł (warto wybrać te firmy, które mają niższy próg lub jeśli pozwolą na to finanse, zdecydować się na nieco droższy model auta).

8) Przedmiot leasingu jest zastawiony – leasingodawca sprawdza, czy samochód nie figuruje w rejestrze zastawów, ponieważ jeśli tak będzie, w przypadku problemów ze spłatą kredytów bank może żądać należności od nowego właściciela, czyli leasingodawcy, mimo że on może nic o tym nie wiedzieć – leasing nie będzie wtedy udzielony (jeśli wpis do rejestru nie wynika z przypadkowego błędu, najlepiej wybrać inny przedmiot leasingu).

Kto może wziąć auto w leasing - zasady

Leasing samochodowy – czym należy pamiętać?

Teoretycznie proces leasingu samochodowego jest z założenia prosty – firma leasingowa np. na podstawie umowy leasingu operacyjnego z uwzględnieniem comiesięcznych rat użycza auto firmie lub osobie prywatnej. W rzeczywistości jest jednak kilka kwestii, o których warto pamiętać, aby cały proces był korzystnym rozwiązaniem finansującym zakup samochodu.

Przy wyborze firmy leasingowej dobrze jest sprawdzić, czy można liczyć na dodatkową pomoc z jej strony. Przykładowo umowa leasingu operacyjnego może obejmować również czynności dotyczące serwisowania auta, czyli związane z przeprowadzeniem przeglądów i napraw, serwis opon (wymiana i przechowywanie), koordynację procesu likwidacji szkód, a także możliwość udostępnienia auta zastępczego na czas przeprowadzenia naprawy.


Warto przeczytać: Zwolnienia z VAT. Kto jest zwolniony i co to oznacza dla przedsiębiorcy?


Leasing auta – aktualne zmiany w prawie

Gdy chcemy wziąć w leasing samochód używany lub nowy należy też śledzić aktualne zmiany w prawie, które regulują zasady udzielania leasingu. Niektóre z nich są bardzo istotne głównie z perspektywy ponoszonych kosztów.

Pierwsza z nich dotyczy sprzedaży samochodu po zakończeniu umowy. Często zdarzała się sytuacja, w której auto zostało wzięte przez firmę na leasing ze względu na możliwość wykupu prywatnego. Po kilku latach taka firma wykupuje samochód (choć nie księguje faktury zakupu pojazdu w kosztach firmy). Jeszcze do roku 2021 można było po 6 miesiącach od wykupu sprzedać auto bez VAT oraz bez podatku dochodowego jako osoba prywatna. Po zmianach, które zaszły od 2022 roku, po wykupie należy odczekać aż 6 lat, aby móc zrealizować taką sprzedaż. Rozwiązaniem w tej kwestii jest podarowanie samochodu najbliższej rodzinie, która po 6 miesiącach będzie mogła sprzedać auto bez naliczania podatków.

Istotną kwestią jest również modyfikacja dotycząca sposobu naliczania VAT przy wykupie samochodu. Przed zmianami podatek był naliczany od kwoty wykupu, którą był niewielki procent ceny nowego modelu auta. Aktualnie podatek VAT należy opłacić od wartości rynkowej samochodu w momencie, gdy strony podpisują umowę leasingową.

Oceń artykuł
0/5 (0)