Jednym z zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji jest leasing finansowy. Stanowi on mniej popularną alternatywę dla leasingu operacyjnego. Sprawdź, czym jest leasing finansowy i czym różni się od formy finansowania w leasingu operacyjnym.

Leasing finansowy - czym jest

Przedsiębiorcy mają do wyboru leasing operacyjny lub leasing finansowy. Każdy z nich niesie pewne korzyści, jednak na różny sposób. Porównując oba rodzaje leasingu, można sprawdzić, który z nich będzie odpowiedni do konkretnych planów przedsiębiorcy. Czym jest leasing finansowy? Jakie ma założenia? Czym się różni leasing operacyjny od leasingu finansowego? Jakie są zalety stosowania modelu finansowego? W poniższym artykule przedstawiamy odpowiedzi na te pytania.

Umowa leasingowa w leasingu finansowym

Co to jest leasing finansowy?

Pojęcie leasingu finansowego jest często używanie zamiennie z określeniem leasingu kapitałowego lub inwestycyjnego. Ten model, tak jak ogólne założenie leasingu, polega na przekazaniu przedmiotu leasingu finansowego przez leasingodawcę w zamian za opłacanie rat leasingowych przez leasingobiorcę.

Jakie są założenia leasingu finansowego?

Typ leasingu finansowego ma swoje charakterystyczne cechy. Do tych najważniejszych można zaliczyć:

  • przedmiot leasingu jest włączony do składników majątkowych leasingobiorcy;
  • leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych;
  • rata leasingowa to część odsetkowa (leasingobiorca zalicza ją do kosztów uzyskania przychodu) i część kapitałowa (kapitał przy operacji kredytowej);
  • czas trwania umowy w leasingu finansowym musi być określony, jednak nie krótszy niż 12 miesięcy, choć jej długość jest zależna od potrzeb przedsiębiorcy.

Różnice okresu trwania umowy w rodzajach leasingu

Leasing finansowy a podatek VAT

W przypadku leasingu finansowego podatek VAT od rat leasingowych jest płatny z góry w całości za okres trwania umowy leasingu, który należy uiścić wraz z pierwszą ratą leasingową po odbiorze przedmiotu (zwykle w ciągu 7 dni po odbiorze). Konieczność takiego rozwiązania, czyli płatności z góry, po części wpływa na mniejszą popularność leasingu finansowego wśród przedsiębiorców. Warto podkreślić, że leasing finansowy jest na ogół traktowany jak dostawa towarów.

Leasing finansowy – regulacje prawne

Jeśli chodzi o podstawę działania umowy leasingowej, w przypadku leasingu finansowego jest ona opisana na podstawie Art.  709¹⁶ Kodeksu cywilnego o leasingu finansowym, który brzmi następująco:

„Jeżeli finansujący zobowiązał się, bez dodatkowego świadczenia, przenieść na korzystającego własność rzeczy po upływie oznaczonego w umowie czasu trwania leasingu, korzystający może żądać przeniesienia własności rzeczy w terminie miesiąca od upływu tego czasu, chyba że strony uzgodniły inny termin”.

Wstępna opłata leasingowa w leasingu finansowym

Leasing finansowy – dla jakich przedsiębiorców?

Charakterystyka leasingu finansowego jest tak skonstruowana, że stanowi dobrą propozycję zwłaszcza dla dużych przedsiębiorców. W tym modelu decydującą kwestią może być własność leasingobiorcy, czyli przedmiot umowy leasingowej, który ma być sporą inwestycją. Model finansowy poleca się również w przypadku leasingu samochodów używanych. Z kolei biorąc pod uwagę niewielką firmę opłacającą podatki w niższych zakresach, warto skorzystać z jednorazowej amortyzacji.

Model leasingu finansowego jest często wykorzystywany do finansowania zakupu samochodów osobowych, urządzeń medycznych, urządzeń produkcyjnych czy nieruchomości. Decydując się na zawarcie umowy leasingu finansowego, trzeba jednak pamiętać, że tutaj trzeba opłacić VAT w całości, co może się wiązać z większym wydatkiem.


Szukasz zatrudnienia w Bydgoszczy? Zobacz najnowsze oferty pracy w serwisie GoWork!


Czym różni się leasing finansowy od leasingu operacyjnego?

Porównanie obu modeli leasingu warto rozpocząć od określenia, czym jest leasing operacyjny. Decydując się na ten tym finansowania, trzeba wiedzieć, że przedmiot leasingu zalicza się do składników majątkowych firmy leasingowej i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. W tym przypadku, gdy minie okres trwania umowy leasingu, leasingobiorca ma możliwość wykupu przedmiotu.

Znając zakres ogólny podstawowych modeli finansowania, przy wyborze formy leasingu należy wziąć pod uwagę najważniejsze różnice między nimi. Dzięki nim można określić, czy dany rodzaj leasingu będzie odpowiedni do konkretnych oczekiwań przedsiębiorcy.

Stawki amortyzacji w leasingu finansowym

Najważniejsze różnice między leasingiem operacyjnym i finansowym

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, muszą bardzo dokładnie przeanalizować różnice w podstawowych formach leasingu, aby wybrać jak najkorzystniejszą formę finansowania.

1) Najistotniejszą różnicą między modelem operacyjnym i finansowym jest przedmiot umowy. W przypadku leasingu operacyjnego rzecz ta jest własnością leasingodawcy, z kolei w leasingu finansowym przedmiot leasingu jest ujęty w ewidencji środków trwałych leasingobiorcy.

2) Ważna jest również kwestia odpisów amortyzacyjnych. Jeśli chodzi o leasing operacyjny, to dokonywać odpisów amortyzacyjnych powinien leasingodawca. W modelu finansowym obowiązek ten przechodzi na leasingobiorcę.

3) Różnice między leasingiem operacyjnym i finansowym widoczne są w opłacaniu podatku VAT. Jak już wspominaliśmy wyżej, w leasingu finansowym istnieje konieczność zapłaty podatku VAT w całości. Z kolei w leasingu operacyjnym opodatkowanie doliczane jest do kwoty, jakie określają raty leasingowe.

4) Umowa leasingu w zakresie czasowym również ma swoje różnice. Umowa leasingu operacyjnego powinna być zawierana na okres dłuższy niż 40% czasu amortyzacji przedmiotu (w przypadku nieruchomości to przynajmniej 10 lat). W leasingu finansowym zwykle to powyżej 12 miesięcy, choć nie ma ustalonej górnej granicy. Dokładny zakres czasowy powinna określać umowa.

5) W przypadku kosztów uzyskania przychodów również znajdziemy odmienne kwestie. Leasing operacyjny umożliwia zaliczenie do nich rat netto oraz opłaty wstępnej. Koszt uzyskania przychodu w rodzaju finansowym obejmuje część odsetkową opłacanych rat leasingowych, a także amortyzację.

6) W przypadku leasingu operacyjnego po zakończeniu umowy leasingobiorca ma możliwość wykupu przedmiotu leasingu. W leasingu finansowym przedsiębiorca ma inne prawa. Po spłaceniu ostatniej raty leasingowej przedmiot leasingu staje się własnością leasingobiorcy.

7) Kolejna kwestia to opłaty wstępne. W modelu operacyjnym może być uiszczona jednorazowo oraz być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. W leasingu finansowym nie jest możliwe, aby przedsiębiorca zaliczył opłatę wstępną do poniesionych kosztów.

Jakie prawa ma firma leasingowa w leasingu finansowym

Leasing finansowy a wynajem długoterminowy

W przypadku leasingu operacyjnego i finansowego można znaleźć cechy zbliżone do wynajmu długoterminowego. Sam wynajem jednak dotyczy głównie samochodów. Różnic jest zdecydowanie więcej. Wynajem długoterminowy narzuca nieco inne warunki. W tej sytuacji korzystający nie musi regulować opłatę wstępną. Jego kosztem jest cena za wynajmowanie samochodu przez określony czas. Wszelkie przeglądy i opłaty związane z ubezpieczeniem pozostają po stronie wynajmującego.

Z drugiej strony wynajem długoterminowy wiąże się z różnymi ograniczeniami, które mogą mieć formę określonego przez firmę maksymalnego przebiegu. Po zakończeniu umowy nie ma możliwości wykupu samochodu, tak jak to jest w przypadku leasingu operacyjnego, gdzie auto jest własnością leasingodawcy, ale istnieje możliwość wykupu. W przypadku przedmiotu leasingu w opcji finansowej, czyli w tej sytuacji samochodu, staje się on własnością leasingobiorcy po uregulowaniu ostatniej raty leasingowej.

Jakie są korzyści z zastosowania leasingu finansowego?

Leasing finansowy jest korzystnym rozwiązaniem, jeśli planujemy użytkować przedmiot leasingu przez dłuższy czas. Jeśli ma on być stosunkowo krótki, bardziej zalecany jest wybór leasingu operacyjnego.

Leasing finansowy to dobre rozwiązanie ze względu na uproszczone procedury w porównaniu do kredytu. Można tu uzyskać korzystniejsze warunki do spłaty. Dodatkowo nie obciąża on bowiem zdolności kredytowej, bowiem w leasingu finansowym przedmiot leasingu zalicza się do składników majątkowych leasingobiorcy. Choć ten wyznacznik wpływa na zdolność kredytową, to jest on mniej obciążający niż leasing operacyjny.

Oceń artykuł
0/5 (0)