Leasingodawca jest jedną ze stron, której dotyczy umowa leasingu. Dzięki niemu istnieje możliwość, aby przedmiot leasingu użyczyć innemu podmiotowi za określoną opłatą. Sprawdź, kim jest leasingodawca, jakie ma obowiązki i co mówi o nim Kodeks cywilny.

Leasing to atrakcyjna alternatywa dla kredytu. Zawarta między leasingodawcą a leasingobiorcą umowa niesie korzyści dla obu stron. Jedna z nich wypożycza przedmiot leasingu, zaś druga za opłatą może z niego korzystać przez określony czas. W przypadku braku większej kwoty pieniężnej na zakup samochodu czy nieruchomości opłaca się skorzystać z usług leasingodawcy. Kim jest taka osoba? Jakie obowiązki ma leasingodawca? Co może on zaoferować w umowie leasingu? Sprawdź odpowiedzi na te pytania w poniższym artykule.

Czym jest leasing?

Chcąc zająć się tematem leasingodawcy, nie można nie wspomnieć o samym procesie leasingu. Jest to forma użyczenia danego przedmiotu na podstawie umowy. Jedna ze stron finansuje zakup, a druga za określoną opłatą wypożycza wybraną rzecz.

Leasingobiorca powinien utrzymywać użyczoną rzecz w należytym stanie, ponieważ odpowiada za jego stałą eksploatację. Należy tu podkreślić, że leasingobiorca mimo podpisanej umowy nie staje się prawnym właścicielem przedmiotu. Leasing realizowany jest na podstawie umowy, która powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.

Z leasingu korzystają najczęściej przedsiębiorcy, jednak w rzeczywistości jest to opcja dostępna również dla osób prywatnych. Popularność takiej formy umowy jest coraz większa ze względu na szeroki zakres przedmiotu leasingu, który może być bardzo różnorodny.

Leasing jest w pewnym sensie podobny do umowy sprzedaży. W obu przypadkach należy uiszczać określonej wysokości raty. Główną różnicą jest tu jednak fakt, że leasingobiorca nie staje się właścicielem przedmiotu w przypadku leasingu operacyjnego. Następuje to dopiero w procesie wykupu po wygaśnięciu umowy, co jest tylko wyjściem opcjonalnym. Zgodnie z umową sprzedaży, osoba korzystająca z tej formy od razu zostaje właścicielem danej rzeczy.

Kim jest leasingodawca?

Leasingodawca, biorąc pod uwagę regulacje Kodeksu cywilnego w zakresie umowy leasingowej, jest finansującym, czyli jedną ze stron, która kupuje przedmiot leasingu, a następnie oddaje go do używania i pobierania pożytków przedsiębiorcy lub osobie prywatnej przez czas oznaczony w umowie. Warto podkreślić, że leasingodawca jest prawnym właścicielem przedmiotu umowy i to on pobiera opłaty z tytułu używania przedmiotu leasingu.

Kto może być leasingodawcą?

Według Kodeksu cywilnego leasingodawca działa w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa. Nie ma określonej formy prawnej, jaką prowadzić mają leasingodawcy, choć najczęściej to są nimi spółki kapitałowe. Leasingodawcą może być wyspecjalizowana firma leasingowa. Niekiedy są one tworzone przez banki (prawo bankowe zabrania takim podmiotom prowadzenia działalności gospodarczej), jednocześnie działając jako podmioty zależne.

Leasingodawca przybiera różne formy. Jeśli chodzi o leasing pośredni, będzie on pełnił funkcję pośrednika między producentem przedmiotu umowy a leasingobiorcą. Możliwy jest także leasing bezpośredni. W tym przypadku leasingodawca jest producentem, który oprócz produkcji świadczy również dodatkową działalność w postaci umów leasingowych (to tzw. leasing fabryczny).

Leasingodawca a Kodeks cywilny

Umowa leasingu nakłada na obie strony określone prawa i obowiązki. Analizując jedną ze stron, czyli leasingodawcę, należy wziąć pod uwagę regulacje zawarte w Kodeksie cywilnym. Dotyczą one całego procesu również z perspektywy leasingobiorcy. Według art. 7091:

„Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego”.

Uzupełnieniem powyższej definicji jest określony przez art. 7094 Kodeksu cywilnego opis obowiązków finansującego, którym jest leasingodawca. Brzmi on następująco:

„§1.Finansujący powinien wydać korzystającemu rzecz w takim stanie, w jakim znajdowała się ona w chwili wydania finansującemu przez zbywcę.

§2.Finansujący nie odpowiada wobec korzystającego za przydatność rzeczy do umówionego użytku.

§3.Finansujący obowiązany jest wydać korzystającemu razem z rzeczą odpis umowy ze zbywcą lub odpisy innych posiadanych dokumentów dotyczących tej umowy, w szczególności odpis dokumentu gwarancyjnego co do jakości rzeczy, otrzymanego od zbywcy lub producenta”.


Szukasz zatrudnienia w Rzeszowie? Sprawdź najnowsze oferty pracy w GoWork!


Jakie są obowiązki leasingodawcy?

Leasingodawca musi działać zgodnie z prawem, a więc uwzględniać w swoim działaniu przepisy zawarte w Kodeksie cywilnym. Biorąc pod uwagę wymienione wyżej regulacje, można stworzyć dokładną listę obowiązków, które dotyczą strony, jaką jest leasingodawca. Oto najważniejsze z nich:

  • firma musi przygotować wzór umowy leasingu – leasingodawca zobowiązany jest stworzyć umowę cywilnoprawną, która jest zawierana między finansującym a korzystającym;
  • leasingodawca powinien wydać przedmiot leasingu (w określonym miejscu i czasie) w nienaruszonym stanie – podczas przekazania nie może on naruszyć jego wartości;
  • na leasingodawcy ciąży obowiązek wydania dokumentacji – chodzi tu o odpis umowy i odpis dokumentu gwarancyjnego;
  • leasingodawca ma również obowiązek związany z przeniesieniem prawa do własności użytkowanej rzeczy na leasingobiorcę.

Jeśli chodzi o obowiązek przygotowania umowy, jej treść musi być zgodna z prawem i zawierać najważniejsze informacje, a więc co jest przedmiotem leasingu, wysokość opłat za jego korzystanie, czas trwania umowy oraz wszelkie prawa i obowiązki względem obu stron.

Jakie prawa ma leasingodawca?

Trzeba pamiętać, że leasingodawca ma prawo do wypowiedzenia umowy leasingu w sytuacji, gdy zasady używania przedmiotu umowy zostaną złamane przez korzystającego. Na skutek okoliczności, za które odpowiedzialność ponosi leasingobiorca, będzie musiał on opłacić wszystkie uwzględnione w umowie raty. Kwota do zapłaty będzie jednak zmniejszona o korzyści, jakie leasingodawca mógłby uzyskać w przypadku zapłaty przed ustalonym terminem i rozwiązania umowy leasingu.

Leasingodawca ma również prawo do sprzedaży przedmiotu leasingu po wygaśnięciu umowy.

Co może być przedmiotem umowy leasingu oferowanym przez leasingodawcę?

Przedmiot umowy przyjmuje bardzo różnorodne formy. Oferta firm leasingowych stale się powiększa, jednak można w tej kwestii wymienić najpopularniejsze opcje:

  • przedmiotem leasingu są zarówno rzeczy ruchome, jak i nieruchome;
  • rzecz w leasingu może być nowa i używana – wszystko zależy od potrzeb leasingobiorcy;
  • jeśli chodzi o nieruchomości, mogą nimi być biura, hale czy pensjonaty;
  • w leasingu dopuszcza się również wartości niematerialne i prawne, wtedy umowa leasingu ma charakter nienazwany;
  • leasingodawca może zaoferować także sprzęt np. budowlany czy rolniczy;
  • przedmiot umowy może mieć postać sprzętu RTV i AGD np. komputerów oraz urządzeń do wyposażenia przedsiębiorstw np. specjalistyczne sprzęty medyczne;
  • możliwy jest też leasing zbioru rzeczy (np. gdy przedmiotem ma być linia produkcyjna), jednak w umowie muszą być wymienione wszystkie elementy tego zbioru.

Największy udział w umowach związanych z leasingiem w praktyce ma jednak branża motoryzacyjna. Najpopularniejszy jest bowiem leasing samochodu. Dla przedsiębiorców jest to bardzo atrakcyjna opcja ze względów podatkowych. Mogą oni zdecydować się na leasing samochodu osobowego, dostawczego lub ciężarowego.

Leasing auta staje się popularny również wśród osób prywatnych. Jest on stosowany jako leasing konsumencki. Firmy leasingowe zachęcają do korzystania z takie opcji, ponieważ koszty leasingu są mniejsze niż w przypadku kredytu gotówkowego.

Leasingodawca – jakie są zarobki w tym zawodzie?

Zarobki leasingodawców są zróżnicowane i opierają się głównie na naliczanych marżach oraz dodatkowych opłatach związanych z umowami leasingowymi.

Największym źródłem dochodów w tym zawodzie jest marża doliczana do każdej umowy leasingu. Stanowi ona znaczną część oprocentowania leasingu, obok standardowych wskaźników takich jak WIBOR. Choć teoretycznie leasingodawca ma swobodę w ustalaniu wysokości marży, w praktyce musi ona być konkurencyjna, aby przyciągnąć klientów. Część tej marży pokrywa koszty finansowania, jakie firma leasingowa sama musi ponieść, na przykład spłaty własnych pożyczek.

Drugim filarem dochodów są prowizje i opłaty manipulacyjne, naliczane za różne usługi w ramach umowy. W przypadku leasingu pojazdów mogą one dotyczyć takich czynności jak rejestracja auta, wymiana dowodu rejestracyjnego, czy wydanie zgody na użytkowanie pojazdu za granicą. Nawet niewielkie czynności administracyjne, jak przypomnienia o zaległych płatnościach czy cesje umów, generują dodatkowe wpływy. Wszystkie te koszty są szczegółowo opisane w tabeli opłat i prowizji dołączanej do Ogólnych Warunków Umowy (OWU).

Leasingodawcy czerpią także korzyści ze współpracy z firmami ubezpieczeniowymi, oferując swoim klientom polisy OC, AC, Assistance czy GAP. Dodatkowo zarabiają na usługach dodatkowych, takich jak montaż systemów GPS w leasingowanych pojazdach czy obsługa procesu likwidacji szkód. W przypadku likwidacji leasingodawca często pobiera prowizję, która jest odliczana od odszkodowania.

Łącznie, zarobki leasingodawcy zależą od liczby zawieranych umów, efektywności naliczania dodatkowych opłat oraz skali współpracy z partnerami zewnętrznymi, jak firmy ubezpieczeniowe. To zawód, który łączy kompetencje finansowe z umiejętnościami negocjacyjnymi i administracyjnymi, pozwalając na generowanie dochodów z różnych źródeł.

Jeśli chodzi o wysokość zarobków, średnie płace w tym zawodzie dochodzą do kwoty nawet 8 tys. zł brutto. Wyższe pensje również są osiągalne, jednak zależą one od zaangażowania samego doradcy ds. leasingu.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_129627213_koncepcja-zakupu-samochodu-kalkulator-kluczyk%C3%B3w-samochodowych-monety-samochodzik%C3%B3w-i-umowa-zakupu.html

Oceń artykuł
0/5 (0)