Czym jest leasing pracowniczy i czy to dobre rozwiązanie dla Waszej firmy? Przedstawiamy, jakie są wady i zalety leasingu pracowniczego, a także, na czym polega i jak podpisać taką umowę. „Wypożyczanie” pracowników pozwala znacznie obniżyć koszty!
Leasing pracowniczy – definicja
Definicja leasingu pracowniczego mówi o usłudze, polegającej na wynajęciu pracownika, zatrudnionego przez inną firmę. Nie należy mylić go z outosurcingiem pracowniczym, ponieważ są to dwa różne pojęcia.
Leasing pracowniczy to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla tych przedsiębiorców, którzy w swojej firmie potrzebują jedynie pracowników sezonowych. Przydaje się także właścicielom firm, którzy zmuszeni są wymieniać osoby zatrudnione w zależnie od ich kompetencji i prowadzonego aktualnie projektu.
Leasing pracowniczy – koszty
Agencja pracy, od której „wypożyczamy” pracownika, wyręcza też księgowość firmy, opiekując się takimi kwestiami jak:
- naliczanie i wypłata wynagrodzenia
- odprowadzanie podatków
- dodatkowe świadczenia
- szkolenia pracowników, którzy będą wynajmowani do wykonywania konkretnych usług (nie wszystkie agencje pracy mają je jednak w ofercie)
Dzięki leasingowi pracowniczemu firmy oszczędzają więc czas, niezbędny na załatwienie formalności związanych z zatrudnieniem nowego pracownika, a także pieniądze, jakie musiałyby przeznaczyć na prowadzenie jego dokumentacji kadrowo – płacowej.
Koszty leasingu pracowniczego również są niższe! Oszczędzamy m.in. na czasie zatrudnionych pracowników na stałe, który musieliby poświęcić na rekrutację nowej osoby. Dlaczego tak jest? Zaraz Wam wszystko wyjaśnimy.
Leasing pracowniczy a Kodeks pracy
Do jednej z największych wad leasingu pracowniczego należy luka prawna, w jakiej się znajduje leasing pracowniczy. Kodeks pracy nie przewiduje nawet takiego pojęcia! Tego typu sformułowania nie znajdziemy w aktach prawnych, a co za tym idzie, nie wiążą się z nim żadne konkretne regulacje.
To często budzi wątpliwości pracodawców, którzy w zasadzie nie mają pewności co do istnienia takiej formy pozyskiwania pracowników i ostatecznie decydują się na umieszczenie klasycznej oferty pracy. Większość agencji pracy korzysta z przepisów ustawy dotyczących zatrudnienia tymczasowego.
Umowa o leasingu pracowniczym a ciągłość zatrudnienia
Pracownik działający w oparciu o umowę o pracy tymczasowej nie może pracować na rzecz agencji pracy tymczasowej dłużej, niż przez 18 miesięcy w ciągu kolejnych 36. Jeśli więc Wasza firma potrzebuje wynająć pracownika do projektu, którego realizacja potrwa dłużej, takie rozwiązanie może stać się problematyczne. Istnieje jednak i na to sposób!
Umowa leasingu pracowniczego – jak ją podpisać?
Z racji luki prawnej, dotyczącej usług leasingu pracowniczego, bardzo ważne jest, aby precyzyjnie formułować zawarte w umowie leasingu stwierdzenia. Jeśli chcemy „wypożyczyć” pracownika lub pracowników na dłuższy czas, niż zakłada praca tymczasowa, możemy skorzystać także z innego mechanizmu umowy.
W takim wypadku leasing pracowniczy opiera się na porozumieniu pomiędzy:
- leasingodawcą (tzw. pracodawca pierwotny)
- leasingobiorcą
Na taką formę porozumienia między firmami zgodę musi wyrazić „wypożyczany” pracownik, który staje się przedmiotem umowy leasingu pracowniczego. Na czas trwania bezpłatnego urlopu, równoznacznego z podjęciem pracy u leasingobiorcy, dotychczasowy stosunek pracy pracownika zostaje zawieszony, jednak okres urlopu wliczany jest w okres pracy u pracodawcy pierwotnego.
Wynagrodzenie za wykonaną pracę wypłaca pracownikowi przedsiębiorstwo najmujące go, przy czym jego wysokość ustala się już w treści podpisanej umowy leasingu pracowniczego.
Leasing pracowniczy – wady i zalety
Wady i zalety takiego rozwiązania warto dobrze rozważyć, zanim Wasza firma podpisze umowę z agencją pracy tymczasowej. Czy leasing pracowniczy opłaci się Wam bardziej, niż zatrudnienie nowej osoby bezpośrednio? Na ile czasu chcielibyście wynająć nowego pracownika? Czy macie zaufanie do agencji pracy, którą chcecie wybrać? Staranne przemyślenie warunków zatrudnienia w oparciu o leasing pracowniczy pozwoli Wam uniknąć podstawowych błędów z nim związanych.
Leasing pracowniczy – wady
Jedną z wad leasingu pracowniczego jest ryzyko zapomnienia o tym, że pracownik wynajęty w jego ramach wie, że długo w Waszej firmie nie zostanie. To zaś może się odbić na jakości jego pracy. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać agencję pracy o jak najlepszej renomie. Umowa leasingu pracowniczego musi uwzględniać też elementy kluczowe dla funkcjonowania Waszej firmy.
ZOBACZ TEŻ: Jak rozpoznać dobrego pracownika?
Warto wspomnieć też o konieczności oddelegowania stałego pracownika do przeszkolenia wynajętej osoby. Będzie miała ona też dostęp do informacji wewnętrznych firmy, dlatego dobrze, aby kontrolę nad nią sprawował ktoś, kto ma już doświadczenie i zna potrzeby zespołu.
Z tego samego powodu warto także wyznaczyć osoby, które będą sprawowały dozór nad poufnymi informacjami firmy. „Wypożyczanie” pracowników może bowiem zwiększać ryzyko ich wydostania się poza firmę. Rozważcie wprowadzenie dodatkowych metod ochrony danych, takie jak korzystanie z sieci VPN!
Leasing pracowniczy – zalety
Jeśli powyższe wady Was nie odstraszyły, dobrze przyjrzeć się bliżej znaczącym oszczędnościom, jakie można zyskać na leasingu pracowniczym. Odpada nie tylko rekrutacja, ale i koszty pracownicze! Ekonomiczne korzyści to zdecydowanie największy atut wdrożenia leasingu pracowniczego w firmie.
Co więcej, dodatkowych pracowników w ramach leasingu pracowniczego firma może wynajmować rzeczywiście według aktualnych potrzeb. Dlatego jeśli nowa osoba przyda Wam się jedynie do chwilowego wsparcia zespołu, sprawdźcie, czy oferta leasingu pracowniczego nie jest dla Was.
Leasing pracowników a outsourcing – czy to to samo?
Leasing pracowników i outsourcing to różne metody korzystania z zewnętrznych zasobów ludzkich, choć obie mogą wspierać efektywność firmy. Leasing polega na czasowym zatrudnieniu pracowników przez agencję, ale pracują oni na rzecz innego podmiotu. Pracownicy są formalnie zatrudnieni przez leasingodawcę, ale wykonują swoje zadania na rzecz leasingobiorcy, co daje większą kontrolę nad ich pracą.
Outsourcing natomiast polega na zleceniu całego procesu firmie zewnętrznej, która nie tylko dostarcza pracowników, ale zarządza całością operacji – na przykład księgowością czy IT. Firma korzystająca z outsourcingu oddaje kontrolę nad wybranym działem, skupiając się na wynikach i nadzorze nad realizacją kontraktu. Wybór między leasingiem a outsourcingiem zależy od potrzeb przedsiębiorstwa – leasing zapewnia elastyczność, a outsourcing pozwala firmie skupić się na swojej głównej działalności.
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_111160725_diverse-multiracial-staff-office-workers-working-using-computers-in-modern-corporate-space.html