Praca pod presją czasu wywołuje w Was silny stres? W takim razie powinniście poznać ten ranking stresujących zawodów! Prezentujemy listę najbardziej stresujących zawodów w Polsce. Nie wybierajcie ich, jeśli słabo radzicie sobie z nerwami w pracy!

najbardziej stresujące zawody

Jest wiele badań, które wskazują, że ciągły, ogromny stres niekorzystnie wpływa na zdrowie pracowników. Trudne warunki środowiskowe w pracy sprzyjają pojawieniu się dolegliwości takich jak wypalenie zawodowe, czy depresja. A zawodów, w których poziom stresu jest wysoki, jest naprawdę sporo. Których profesji lepiej unikać? Jakie są najbardziej stresujące zawody? Kto musi sobie radzić z trudnymi warunkami w pracy? Jaki niebezpieczny zawód wiąże się z ogromnym stresem?

Najbardziej stresujące zawody w Polsce

Umiejętność radzenia sobie ze stresem w pracy nie każdemu jest dana. Choć można nad nią pracować, jedynie niektórzy potrafią radzić sobie np. z pracą pod presją czasu w naturalny, niewymuszony sposób.

Jakie są najbardziej stresujące zawody w Polsce? Z pewnością należą do nich profesje, w których panują trudne warunki, a nawet zagrożenie życia. Niebezpieczny zawód taki jak górnik, policjant, strażak, żołnierz to przykład stanowiska, na którym stresujące sytuacje to codzienność. Jednak to nie wszystko.

Wymagające warunki pracy mają też osoby, na których ciąży duża odpowiedzialność za drugiego człowieka. Należy do nich wszelkiego rodzaju lekarz. Niezależnie od tego, czy to internista, ginekolog, czy psychoterapeuta, w każdym z tych przypadków chodzi o ratowanie życia i zdrowia ludzi. Wśród stanowisk narażonych na wymagające warunki nie może też zabraknąć profesji takich jak pilot samolotu, kierowca, czy nauczyciel.

Jednak do stresujących zawodów można zaliczyć wiele zajęć, które na pierwszy rzut oka nie wydają się trudne. Przykładem może tu być:

1) dziennikarz, który musi być zawsze w centrum wydarzeń;

2) aktor, dla którego wystąpienia publiczne i przed kamerą wiążą się z dużą dawką stresu;

3) koordynator eventów, który musi dbać, aby całe wydarzenie było perfekcyjnie przygotowane.


Sprawdź również:


Jakie są najbardziej stresujące zawody

Jakie są najbardziej stresujące zawody?

Które profesje uważamy za najbardziej stresujące zawody w większej skali? Ten ranking wszystko Wam wyjaśni!

Stresujące zawody: ranking najbardziej stresujących zawodów w Polsce powstał na podstawie danych organizacji Occupational Information Network (O*NET).

Jeśli więc naprawdę niewiele trzeba, abyście zaczęli denerwować się w pracy, lepiej, kiedy sprawdzicie listę stresujących zawodów i rozejrzycie się jednak za innymi ofertami pracy.

Najbardziej stresujące zawody według rankingu

Tradycyjnie jedne z pierwszych miejsc w rankingu przypadają zawodom lekarskim. Co jednak ciekawe, chirurg i ginekolog, choć muszą mierzyć się w pracy z odpowiedzialnością za ludzkie życie, nie są wcale najbardziej stresującymi zawodami. Pierwsze miejsce należy bowiem do montażystów filmowych i video. Otrzymali oni aż 99 punktów na skali stresu w pracy. Kto zajął kolejne miejsca?

2) asystent anestezjologa – 98 punktów;

3) sędzia – 98 punktów;

4) telemarketer – 98 punktów;

5) urolog – 98 punktów.

Warto podkreślić, że urolog we wcześniejszych rankingach plasował się na pierwszym miejscu, zyskując aż 100 punktów. Obecnie skala stresu w kilku innych zawodach utrzymała się na zbliżonym poziomie.

Które zawody są stresujące

Stresujące zawody – kto jeszcze znajduje się na liście?

Na liście najbardziej stresujących zawodów nie zabrakło też mniej oczywistych profesji, których przedstawiciele są narażeni na wiele stresujących sytuacji. Jak się okazuje, takie warunki w pracy dotyczą zawodów typu:

1) manager w sprzedaży detalicznej – 96 punktów;

2) mediator – 95 punktów;

3) event manager – 95 punktów;

4) arteterapeuta – 94 punkty;

5) pracownik socjalny – 94 punkty;

6) właściciel domu pogrzebowego – 93 punkty;

7) wizażysta artystyczny i teatralny – 93 punkty;

8) pracownik ochrony zwierząt – 92 punkty;

9) kontroler ruchu lotniczego – 91 punktów;

10) niania – 91 punktów.

Co ciekawe, na liście O*NET strażak zajmuje dość dalekie miejsce, uzyskując 92 punkty. Jak widać, wyprzedzają go nie tylko profesje medyczne, ale też zawody na pozór znacznie spokojniejsze.

Najbardziej stresujące zawody w medycynie

Praca z osobami z problemami natury medycznej zdecydowanie nie należy do przyjemnych czy prostych. Kształcenie w tej dziedzinie wymaga długoletniej nauki i praktyki. Teoretycznie rekompensatą takiego poświęcenia jest często wysokie wynagrodzenie, stres w pracy zawsze będzie towarzyszyć pracownikom służby zdrowia. Zawody te znajdziemy zarówno w pierwszej dziesiątce listy, jak i na dalszych pozycjach.

1) asystent anestezjologa – 98 punktów;

2) pielęgniarka na ostrym dyżurze – 97 punktów;

3) pielęgniarka anestezjologiczna lub położna – 96 punktów;

4) psycholog kliniczny – 94 punkty;

5) chirurg jamy ustnej i szczękowo-twarzowej – 94 punkty;

6) terapeuta oddechowy – 93 punkty;

7) psychiatra – 93 punkty;

8) dyspozytor medyczny – 92 punkty;

9) dietetyk – 92 punkty;

10) neurolog, położnik, ginekolog – 92 punkty.

Choć mniejszy, ale nadal wysoki poziom stresu towarzyszy wielu innym zawodom medycznym, które przewijają się praktycznie przez całą listę. Wnioskiem będzie tu fakt, że każdy, kto chce pracować w branży medycznej, musi liczyć się z uciążliwymi warunkami pracy.


Może Cię zainteresować również:


Stresujące zawody ranking

Najbardziej stresujące zawody świata – sytuacja stróżów prawa

Policjant nie bez przyczyny znajduje się na liście najbardziej stresujących zawodów świata. Za szczególnie trudny eksperci uważają obowiązek patrolowania ulic, zwłaszcza w burzliwych czasach. Jednak zawodów związane z utrzymaniem bezpieczeństwa i sprawiedliwości jest znacznie więcej. Wymienimy poniżej kilka pozycji z listy Occupational Information Network:

1) sędzia – 98 punktów;

2) dyspozytor policyjny – 96 punktów;

3) policjant w sekcji tranzytowej i kolejowej – 96 punktów;

4) przełożony funkcjonariuszy więziennych – 96 punktów;

5) policjant – 93 punkty;

6) koroner – 91 punktów;

7) protokolant sądowy – 91 punktów;

8) detektywi – 90 punktów;

9) strażnik – 88 punktów;

10) urzędnicy sądowi – 85 punktów.

Czy warto podejmować stresujące zawody?

Wybór zawodu powinien być przemyślany i brać pod uwagę wszystkie czynniki. Decydując się na powyższe profesje, kandydaci muszą zdawać sobie sprawę, że czeka na nich wiele stresujących sytuacji. Nie zawsze jest to powód do rezygnacji z takiej pracy.

W przypadku, gdy chęć pomocy innym przewyższa obawy związane z trudnymi warunkami, robienie kariery jako lekarz, strażak, czy policjant jest całkiem naturalne. W branży medycznej motywacją są również zarobki, które czasami kilkukrotnie przewyższają średnią krajową, a zapewne będą jeszcze większe w przyszłości.

Aby utrzymać zdrowie psychiczne w dobrej kondycji mimo większego narażenia na stres, najlepiej zdecydować się na różne metody relaksacyjne.

Najbardziej stresujące zawody lista

Jak radzić sobie ze stresującymi zawodami?

Co jednak w sytuacji, kiedy nie tyle wybraliśmy najbardziej stresujący zawód, co dopiero awansowaliśmy na stanowisko, wiążące się z dużą presją? Jak pocieszają eksperci, choć poziomu odczuwanego na nim stresu nie będzie łatwo zniwelować, nadal możemy walczyć ze sobą.

Medytacja po pracy, czy uwzględnienie większej ilości ruchu w wolnym czasie pomoże skuteczniej relaksować się „po godzinach” i wykorzystywać chwilę na odpoczynek. Istnieje wiele sposobów na stres w pracy! Warto jednak wybrać taki, który to właśnie nam sprawi największą ulgę.

Oceń artykuł
0/5 (0)