Czy choroba nowotworowa oznacza koniec kariery? Wszystko zależy od naszego stanu zdrowia oraz decyzji lekarza. A jednak ci ostatni często doradzają, aby nie rezygnować z pracy, o ile nasze leczenie na to pozwala. Tłumaczymy, czy mając nowotwór, można pracować i jak poinformować pracodawcę o chorobie. Jakie korzyści daje choremu kontynuacja dotychczasowej ścieżki rozwoju zawodowego?

Czy z rakiem można pracować?

Czy nowotwór oznacza zwolnienie z pracy? Choć taka diagnoza potrafi być potężnym ciosem dla chorego, nie musi być równoznaczna z końcem kariery zawodowej. Wszystko będzie tu zależeć od decyzji lekarza, także tej, dotyczącej samego toku leczenia pacjenta.

Jak się okazuje, nie we wszystkich przypadkach leczenie onkologiczne uniemożliwia kontynuację pracy. Bywa, że onkolodzy potrafią sami ją zalecać. Z jakiego powodu? W trakcie leczenia ważne jest również pozytywne nastawienie samego pacjenta. Utrzymanie ustalonego rytmu dnia i zajęcie czasu oraz uwagi zawodowymi obowiązkami może dać choremu poczucie normalności i nadziei.

Jeśli więc chcecie poznać odpowiedź na pytanie, czy mając nowotwór można pracować, koniecznie skonsultujcie tę kwestię ze swoim lekarzem prowadzącym. Nie zaszkodzi także konsultacja z psychologiem, który doradzi, na ile kontynuacja pracy może pomóc Wam w walce z chorobą, nie szkodząc jednocześnie Waszemu zdrowiu.


ZOBACZ TEŻ: Praca w hospicjum – wymagania, zarobki, czego uczy taka praca?


Nowotwór a praca

Jak łączą się nowotwór a praca? Podstawową kwestią w tej sytuacji będzie ustalenie, czy i jak informować o swojej chorobie pracodawcę.

Praca z nowotworem – jak informować o chorobie pracodawcę?

Choć po otrzymaniu diagnozy o chorobie nowotworowej możecie mieć wątpliwości, czy powinniście informować o niej pracodawcę, taka decyzja może okazać się najlepszym wyjściem. Leczenie onkologiczne będzie się wiązać ze zwiększoną liczbą zwolnień lekarskich, dlatego już na początku leczenia warto, abyście uprzedzili o tym firmę, w której jesteście zatrudnieni.

Jak poinformować pracodawcę o chorobie nowotworowej? Postawcie na szczerą rozmowę. Im bardziej odpowiedzialne stanowisko zajmujecie, tym więcej planowania będzie wymagać ułożenie pracy Waszego działu w taki sposób, aby możliwe było np. zapewnienie zastępstwa za Was na te dni, które będziecie musieli spędzić w szpitalu.

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) radzi, aby podczas takiej rozmowy ustalić następujące kwestie:

 • życzenia pracownika co do tego, czy jego zespół również ma zostać poinformowany o jego chorobie;
 • życzenia pracownika co do tego, czy informacja o jego chorobie ma być jawna w firmie, czy nie;
 • prawa i obowiązki zarówno pracodawcy, jak i pracownika związane ze zwolnieniem lekarskim;
 • kwestie kontynuacji pracy przez pracownika, stopnia jego aktywności w pracy oraz wsparcia, jakiego może udzielić mu pracodawca;
 • kwestie terminów wymaganego zastępstwa w pracy, w przypadku braku chęci kontynuacji pracy przez pracownika.

Warto poruszyć także kwestie związane z samym tokiem leczenia, oraz ewentualnym zaplanowaniem późniejszego powrotu do pracy. Jedną z opcji wybieranych przez pacjentów jest np. zmiana stanowiska w pracy po zakończeniu leczenia bądź w jego trakcie.

Praca z nowotworem – jak o siebie zadbać?

Jeśli zdecydujecie wspólnie z lekarzem, oraz pracodawcą, o kontynuacji pracy w trakcie leczenia onkologicznego, musicie pamiętać o tym, jak ważne będzie zadbanie w jej trakcie o swoje zdrowie.

Jak powinna przebiegać praca z nowotworem, aby umożliwić Wam wykonywanie swoich obowiązków bez zbędnego obciążania organizmu? Pamiętajcie o tym, że w trakcie leczenia, a zwłaszcza np. chemioterapii, możecie odczuwać wiele jej nieprzyjemnych efektów ubocznych. To z kolei może wpłynąć na to, ile sił i energii będziecie mieć w pracy.

Warto więc nie wymagać od siebie zbyt dużo i na bieżąco kontrolować swój stan. Nieco większa liczba przerw w pracy, czy też komfortowe warunki do jej wykonywania będą niezbędne, abyście mogli wykonywać obowiązki bez przeszkód. To właśnie dlatego przydatne będzie również oddelegowanie części swoich zadań. Ważne, aby w awaryjnej sytuacji miał Was kto zastąpić.


Szukasz pracy w Gdyni? Sprawdź najlepsze oferty na GoWork.pl!


Nowotwór a praca – jak połączyć leczenie onkologiczne z pracą?

Co w kwestii nowotworu i pracy zalecają sami onkolodzy? Zdaniem lekarzy naświetlania, lub dawki chemioterapii nie muszą automatycznie wiązać się z dłuższym zwolnieniem lekarskim. Podkreślają jednak, że pomiędzy nimi pacjent może okresowo potrzebować dnia lub dwóch, aby dojść do siebie. Dlatego o takiej potrzebie dobrze poinformować pracodawcę z wyprzedzeniem.

Czy pacjenci, którzy wymagają podawaniu leku we wlewie przez dłuższy czas, nie mają szans na kontynuację pracy zawodowej? Niekoniecznie. Lekarze zwracają tu uwagę na możliwość zastosowania przenośnej pompy z infuzorem. Wystarczy, że chory wygodnie przypnie ją do paska, aby mógł swobodnie poruszać się z nią od 46, 72 lub nawet do 96 godzin.

Zamiast długich pobytów w szpitalu coraz częściej korzysta się również z jednodniowych hospitalizacji, które zdaniem onkologów nie tylko ułatwiają kontynuację pracy przez pacjentów, ale i nie wpływają negatywnie na ich stan psychiczny.

Nowotwór a niezdolność do pracy

Czy z rakiem można pracować? Nowotwór nie musi oznaczać końca pracy. Niestety, nie we wszystkich przypadkach jednak tak będzie. Wiele zależeć będzie tu także od tego, jak pacjent reaguje na leczenie, a także jego podejścia do samej choroby.

„Objawy raka lub skutki uboczne leczenia mogą zmniejszyć zdolność do pracy pacjenta. Dla niektórych terapia onkologiczna będzie wiązać się z tymczasowo gorszym samopoczuciem i krótką niezdolnością do pracy. Inni pacjenci będą potrzebować zmiany w trybie pracy, zmniejszenia jej intensywności lub zdecydują się na „pracę z domu”. U części chorych, proces leczenia będzie wiązać się z pobytem na zwolnieniu. Pacjenci mają różny stosunek do pracy zawodowej. Dla niektórych jest to centrum życia, inni natomiast traktują pracę tylko jako dodatek w codziennym funkcjonowaniu, a skupiają się na obowiązkach domowych i rodzinie” – tłumaczyła w rozmowie z portalem ZwrotnikRaka.pl lek. Małgorzata Osmola z Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nowotwór a praca – świadczenia finansowe ZUS dla chorych na raka

Jeśli znaleźliście się w grupie chorych, którym kontynuacja pracy zawodowej w trakcie leczenia nie będzie służyć, nie oznacza to, że zostaniecie z kosztami leczenia i domowymi rachunkami sami. ZUS zapewnia szereg świadczeń dla pacjentów onkologicznych, które mają za zadanie podreperować budżet pacjenta podczas okresu jego niezdolności do pracy.

O jakie świadczenia można się tu ubiegać? Choremu na raka z tytułu niezdolności do pracy przysługuje oczywiście wynagrodzenie za czas jej trwania. Możliwe jest także ubieganie się o:

 • świadczenie rehabilitacyjne ZUS (jeżeli osoba ubezpieczona po upływie 182 dni nadal jest niezdolna do pracy);
 • rentę z tytułu niezdolności do pracy (jeżeli osoba ubezpieczona całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do wykonywania pracy zarobkowej);
 • rentę szkoleniową (jeżeli osoba ubezpieczona utraciła zdolność do wykonywania pracy w zawodzie i jest w związku z tym zmuszona do przekwalifikowania się – renta przysługuje przez okres 6 miesięcy);
 • rentę socjalną dla chorych z rakiem (przysługuje pełnoletnim ubezpieczonym, którzy w wyniku naruszenia sprawności organizmu stały się całkowicie niezdolne do pracy);
 • dodatek pielęgnacyjny dla chorych na raka;
 • zasiłek opiekuńczy z ZUS;
 • zasiłek na leki.

Nowotwór a zwolnienie z pracy

Czy można zwolnić pracownika chorego na raka?

Choć zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca nie może żądać od nas informacji o naszej chorobie, jej ukrywanie może obrócić się przeciwko nam. Jeśli Wasz lekarz zasugeruje zakończenie współpracy z obecnym pracodawcą na czas leczenia, będziecie musieli wziąć to pod uwagę.

Rak może spowodować nie tylko dłuższe nieobecności w pracy, ale i spadek Waszej formy. O wiele bardziej lojalnie będzie więc odbyć rozmowę na ten temat z pracodawcą. Być może możliwa będzie zmiana trybu pracy na zdalny, lub zastosowanie innych zmian, które ułatwią Wam pozostanie w firmie.

A jeśli i to nie będzie możliwe, szczera i otwarta postawa może zapewnić Wam większe szanse np. na powrót do firmy po zakończeniu leczenia. Dlatego jeśli tak ma być lepiej dla Waszego zdrowia, powinniście rozważyć także ewentualne zwolnienie się z pracy.

Oceń artykuł
0/5 (0)