Co dokładnie charakteryzuje sanocki rynek pracy? Ile wynosi stopa bezrobocia w Sanoku i na jakim poziomie notuje się tu średnie wynagrodzenie? W jakich zawodach najłatwiej można zdobyć pracę i jakie wymagania postawią przed kandydatami pracodawcy? Dla kogo przeznaczona jest praca zdalna, a dla kogo praca tymczasowa? Jak w karierze może Ci pomóc Powiatowy Urząd Pracy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.
Rynek pracy w Sanoku - analiza
Choć rynek pracy w Sanoku nie budzi powszechnego optymizmu, to jednak zauważyć trzeba, że stwarza on wiele możliwości rozwoju dla pracowników. Możliwa tu jest zarówno praca na cały etat, jak i część etatu (praca dorywcza), w wielu sektorach łatwo dostępna będzie praca zdalna lub praca hybrydowa, a w przypadku wielu profesji możliwa jest również praca od zaraz.
W Sanoku z roku na rok polepszają się także warunki zatrudnienia pracowników. Umowa o pracę stanowi standard w zdecydowanej większości przedsiębiorstw, natomiast umowy cywilnoprawne, takie, jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło, są rzadko spotykane - dotyczą głównie współpracy podejmowanej z agencjami pośrednictwa pracy czy pracy tymczasowej. Coraz częściej w grę wchodzą także rozmaite benefity pozapłacowe, jakie pracodawcy już na wstępie oferują kandydatom.
Stopa bezrobocia w Sanoku
Wedle najnowszych danych GUS przekazywanych do wiadomości publicznej przez Powiatowy Urząd Pracy w Sanoku, stopa bezrobocia w 2023 roku wyniosła tu 8%. Nie jest to jeszcze bardzo zły wynik, natomiast może budzić uzasadniony niepokój - jest on bowiem o 3 punkty procentowe wyższy od ogólnopolskiej średniej.
Praca - Sanok. Zawody deficytowe i nadwyżkowe
Barometr Zawodów dość dokładnie określa zawody deficytowe i nadwyżkowe na danym obszarze, a więc takie, w których rąk do pracy brakuje najbardziej. To właśnie w nich najłatwiej będzie nam otrzymać stabilne zatrudnienie. Lista zawodów deficytowych jest godna uwagi w sytuacji, w której chcielibyśmy znaleźć dla siebie najbardziej optymalny kierunek rozwoju, jednak pamiętaj, że bez względu na to gdzie chcesz pracować, przy odrobinie samozaparcia bez trudu osiągniesz swój cel.
Lista zawodów deficytowych w Sanoku pokazuje, że najłatwiej pracę aktualnie można zdobyć w takich sektorach jak:
- Sektor medyczny (np.: lekarz, logopeda, audiofonolog, farmaceuta, operator aparatury medycznej, diagnosta laboratoryjny),
- Sektor edukacyjny (np.: nauczyciel przedmiotów zawodowych, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, nauczyciel praktycznej nauki zawodu),
- Sektor finansowy (np.: agent ubezpieczeniowy, doradca klienta, księgowa).
Autonomicznie wymienia się także takie zawody jak specjalista ds. BHP, mechanik samochodowy, szef kuchni czy instruktor nauki jazdy.
Co ciekawe, odmiennie do pozostałych części kraju, sektory takie jak gastronomia, transport, czy budownictwo, niemalże w całości znajdują się we względnej równowadze. Niestety, duża jest też liczba odnotowywanych zawodów nadwyżkowych. Wymienić w tej materii możemy takie profesje jak:
- Filozof, historyk, kulturoznawca, politolog,
- Personel sprzątający,
- Pracownik administracyjny i biurowy, sekretarka,
- Woźny, ochroniarz, stróż nocny,
- Technik informatyk.
Czego wymagać będą pracodawcy w Sanoku od kandydatów?
Wymagania pracodawców względem kandydatów każdorazowo będą oscylować wokół stanowiska, na jakie przyjdzie nam aplikować. Najistotniejsza jest oczywiście wiedza teoretyczna i umiejętności praktyczne wymagane w danym zawodzie.
W niektórych przypadkach niezbędne będzie wykształcenie wyższe, a w innych przypadkach pracodawcy będą wymagać od kandydatów odpowiedniego doświadczenia. Szczegółowe informacje dotyczące danej oferty powinien przedstawiać opis stanowiska - o innych dowiesz się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.
Istnieje jednak szereg umiejętności uniwersalnych, których rzetelne umieszczenie w swoim CV zwiększy nasze szanse na zdobycie zatrudnienia bez względu na wymagania wskazane w ofercie. Wymienić tutaj możemy przede wszystkim prawo jazdy kat. B, znajomość języka angielskiego czy umiejętność obsługi komputera i urządzeń pokrewnych.
Oferty pracy w Sanoku - przykładowy zakres obowiązków
Zakres obowiązków osób zatrudnionych w Sanoku w oczywisty sposób zależny będzie od stanowiska, na którym ci będą pracować. Poniższe listy pokazują najczęściej spotykane obowiązki na danym stanowisku.
Doradca klienta
- Profesjonalna obsługa klienta,
- Pośrednictwo w sprzedaży nieruchomości lub innych produktów firmy,
- Dbałość o właściwy obieg dokumentacji sprzedażowej,
- Kompleksowe doradztwo w zakresie polityki sprzedażowej przedsiębiorstwa,
- Realizacja określonych celów sprzedażowych.
Przedstawiciel handlowy
- Sprzedaż produktów firmy (materialnych i niematerialnych, jak na przykład ubezpieczenia),
- Realizacja planów sprzedażowych jakie ustala dana firma handlowa,
- Profesjonalna obsługa klienta w biurze i w terenie,
- Dbałość o prawidłowy obieg dokumentacji sprzedażowej.
Pracownik fizyczny
- Wykonywanie obowiązków zleconych przez przełożonego,
- Raportowanie nieprawidłowości w działaniu sprzętu czy dokonywanie drobnych napraw,
- Dbałość o właściwy przebieg procesu produkcji.
Młodszy specjalista ds. SEO
- Dokonywanie kompleksowych audytów SEO na stronach klienta,
- Optymalizacja stron internetowych pod kątem SEO,
- Wsparcie w procesie kreowania strategii marketingowej firmy.
Praca zdalna - Sanok. Gdzie najlepiej jej szukać?
Praca zdalna cieszy się rosnącą popularnością nie tylko w Sanoku, ale i na terenie całego naszego kraju. Nie ma w tym nic dziwnego - jest to wszak rozwiązanie, dzięki któremu możemy podjąć zatrudnienie w dowolnym przedsiębiorstwie, niezależnie od fizycznej lokalizacji zakładu pracy. W pracy zdalnej dominuje sektor IT, marketing i branża finansowa.
Warto jednak pamiętać, że w sytuacji w której praca zdalna w Sanoku byłaby niemożliwa (na przykład z uwagi na charakter docelowych obowiązków) to pewną opcją pozostaje nadal praca hybrydowa.
Praca tymczasowa w Sanoku - jakie zawody przodują?
Sanok to nie tylko idealne miejsce na rozwój swojej zawodowej kariery - możemy wszak otrzymać tu także pracę tymczasową. Jest to rozwiązanie kierowane przede wszystkim do studentów, emerytów czy osób niepełnosprawnych - mają one największą szansę na zdobycie pracy dorywczej, ponieważ pracodawca ma możliwość znacznego obniżenia kosztów zatrudnienia takich osób. Niemniej, ogłoszenia o pracę dorywczą kierowane są również do innych osób.
Wśród najczęściej wymienianych zawodów w tej materii wylicza się takie jak kasjer-sprzedawca, pracownik fast-food, kurier miejski, sprzątaczka, ochroniarz czy magazynier. W przypadku kobiet w grę często wchodzi opieka nad dziećmi czy praca w gastronomii.
Sanok - praca od zaraz. Kto może ją otrzymać?
Praca od zaraz w Sanoku jest dostępna przede wszystkim w zawodach, które notowane są na listach zawodów deficytowych - to właśnie tam brakuje największej ilości rąk do pracy, przez co pracodawcy chcą jak najpilniej kogoś zatrudnić.
W dużej mierze pracę od zaraz można zdobyć również w zawodach, które nie wymagają od kandydatów specjalistycznego przygotowania - przykład stanowić może pracownik produkcji czy stróż nocny.
Średnie wynagrodzenie w Sanoku
Zgodnie z wyliczeniami powziętymi przez GUS, średnie wynagrodzenie w Sanoku w roku 2023 wyniosło 6 220 złotych brutto w skali miesiąca. Nie jest to niestety najlepszy wynik, ponieważ średnia krajowa w tym samym okresie wyniosła 7 379 złotych brutto miesięcznie.
Jest jednak dość oczywistym, że średnie zarobki w Sanoku wyglądają w ten sposób głównie z uwagi na strukturę zatrudnienia, a nie z powodu niższych płac na danym stanowisku.
Praca - Sanok. Jak najłatwiej znaleźć pracę?
Praca w Sanoku nie stanowi rzadkości, choćby statystyki miały wskazywać inaczej. Dostępna jest tu zarówno praca na cały etat, jak i praca tymczasowa. Możliwa jest także praca za granicą, czy w innych, pobliskich miejscowościach, takich, jak na przykład Zagórz. Szukasz stabilnej pracy w sektorze IT? Praca zdalna może być przeznaczona dla Ciebie.
Bez względu na to jaka interesuje Cię praca, Sanok będzie w stanie sprostać Twoim oczekiwaniom. Niemniej, warto w pierwszej kolejności wiedzieć, gdzie takiej pracy należy szukać. Możesz zgłosić się do agencji pośrednictwa pracy, Powiatowego Urzędu Pracy, lub nawet osobiście wybrać się do upatrzonego wcześniej zakładu pracy by w nim pozostawić swoje CV.
Niemniej, zdecydowanie najskuteczniejszą z możliwości będzie w stanie zaoferować Ci wyłącznie internetowy portal ogłoszeniowy, taki, jak na przykład GoWork.pl. To właśnie tam najlepsze oferty pracy z Sanoka i okolic pojawiają się najprędzej, pozwalając obu stronom na szybkie nawiązanie intratnej współpracy.
PUP Sanok - oferty pracy dla wszystkich
Jeżeli interesują Cię ogłoszenia o pracę w Sanoku, to możesz skierować się także do lokalnego urzędu pracy. Centralna Baza Ofert Pracy oferowana przez PUP Sanok przeznaczona jest nie tylko dla osób o niskim poziomie wykształcenia czy niewielkich kwalifikacjach, ale także dla wysokiej klasy specjalistów o wyższym wykształceniu.
Jeśli jednak nie znajdziesz dla siebie żadnych ciekawych ofert w PUP, zawsze możesz zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Wówczas nie tylko będziesz mógł liczyć na wsparcie urzędników w znalezieniu pracy, ale także na kompleksową pomoc, obejmującą na przykład zasiłki dla bezrobotnych czy dostęp do państwowej służby zdrowia.
Powiatowy Urząd Pracy w Sanoku - dane kontaktowe
Powiatowy Urząd Pracy w Sanoku mieści się przy ulicy Rymanowskiej 20A, przyjmując interesantów w godzinach 07:30 - 15:30. Z pracownikami urzędu można skontaktować się także za pośrednictwem internetu lub telefonicznie, dzwoniąc na numer 13 465 70 00.