Jak wygląda sytuacja na opolskim rynku pracy?
Opole jest stolicą województwa opolskiego oraz siedzibą władz wojewódzkich i powiatowych. Na terenie miasta znajduje się m.in. Opolski Urząd Wojewódzki, Urząd Statystyczny, Powiatowy Urząd Pracy, Izba Administracji Skarbowej, Powiatowy Inspektorat Weterynarii i wiele innych urzędów.
Opole jest także głównym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym, naukowym oraz administracyjnym w regionie. Ważnymi sektorami gospodarki tego miasta są: przemysł spożywczy, motoryzacyjny, maszyn i urządzeń, IT oraz materiałów budowlanych.
Od kilku lat rynek pracy na Opolszczyźnie charakteryzuje się niedoborem chętnych do podjęcia pracy oraz trudnościami pracodawców w pozyskiwaniu pracowników - zarówno, jeśli chodzi o specjalistów, jak i personel do prac prostych.
Za tę sytuację odpowiada w szczególności odpływ z rynku pracy osób starszych (związany z obniżeniem wieku emerytalnego), poszukiwanie zatrudnienia w krajach UE oraz przenoszenie się wykształconych, młodych osób do większych miast i za granicę. Z tego powodu częstym działaniem pracodawców jest zatrudnianie osób z Ukrainy.
Najwięksi pracodawcy w Opolu i województwie opolskim
W mieście funkcjonuje sześć podmiotów zatrudniających co najmniej tysiąc pracowników. Wśród największych opolskich pracodawców wymienia się firmy i przedsiębiorstwa takie jak:
- Zott,
- Elektrownia Opole,
- Nutricia Zakłady Produkcyjne,
- Bayer,
- Hart Sp z. o.o.,
- ArcelorMittal Poland,
- Zakłady Azotowe Kędzierzyn, Górażdże Cement,
- Knauf, Hongbo Clean Energy Europe,
- Progres HR Poland sp. z o.o.
Zarobki w Opolu - ile wynosi średnie wynagrodzenie?
Jak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Opolu wynosiło w sierpniu 2021 roku 5345,48 zł brutto. W stosunku do roku poprzedzającego, odnotowano nieznaczny wzrost. Przeciętne zarobki w Opolu nadal są jednak niższe od średniej krajowej i mniejsze niż oferują m.in. województwa: kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie czy zachodniopomorskie.
Lokalizacja zakładu pracy pracownika jest ważna przy szacowaniu zarobków. Na wysokość wypłaty nie wpływa niestety sam poziom zaangażowania w powierzane obowiązki i to, czy nasze stanowisko jest np. kierownicze. Inna kwestia to posiadane doświadczenie, kwalifikacje i staż pracy. Niemniej większa miejscowość, taka jak Opole, zwykle jest w stanie zapewnić lepsze wynagrodzenie.
Atrakcyjne zarobki zapewnia w Opolu m.in. sprzedaż produktów specjalistycznych, obsługa rozwijajacego się rynku nieruchomości, ubezpieczenia, transport i informatyka.
Powiatowy Urząd Pracy w Opolu: bezrobocie
Jak wynika z danych, które opublikował Powiatowy Urząd Pracy w Opolu, stopa bezrobocia we wrześniu 2021 roku wynosiła 3,3 proc., a zatem spadła o 0,4 punktu procentowego w porównaniu do września 2020. Liczba bezrobotnych przypadających na jedną ofertę pracy wynosi 9 i jest jedną z najniższych w całym kraju.
Z kolei w województwie opolskim poziom bezrobocia we wrześniu 2021 roku wyniósł 6,5 proc. Można zatem przyjąć, że sytuacja z miesiąca na miesiąc ulega poprawie. Przypomnijmy, że w styczniu wskaźnik wskazał 7,7 proc., co było jednym z najwyższych wyników od kilku lat.
Oferty pracy w Opolu - na jakie zawody zapotrzebowanie jest szczególnie wysokie?
Jak wynika z badania „Barometru zawodów” na rok 2021, w Opolu zatrudnienie powinien znaleźć zarówno pracownik fizyczny, jak i starszy specjalista ds. IT. Miasto to cierpi na niedobór rąk do pracy niemalże z każdej branży.
Wiele placówek szkolnych ma problem ze skompletowaniem kadry pedagogicznej. Szczególne zapotrzebowanie odnotowuje się na nauczycieli praktycznej nauki zawodu. Brakuje również wychowawców w placówkach oświatowych i opiekuńczych. Deficyty nie ominęły także służby zdrowia. W opolskich placówkach medycznych i opiekuńczych potrzebni są przede wszystkim lekarze, pielęgniarki, położne, opiekunowie osób starszych lub niepełnosprawnych oraz ratownicy medyczni.
Stale rosnąca liczba inwestycji budowlanych, nie tylko ze strony prywatnych, ale również publicznych inwestorów sprawia, że na oferty pracy w Opolu mogą liczyć fachowcy z tej branży.
Pracodawcy poszukują pracowników o różnych umiejętnościach, w tym: betoniarzy i zbrojarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, murarzy i tynkarzy, robotników budowlanych, brukarzy, robotników obróbki drewna i stolarzy, dekarzy i blacharzy budowlanych, kierowników budowy, monterów instalacji budowlanych, monterów konstrukcji metalowych, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, operatorów urządzeń dźwigowo-transportowych, pracowników ds. budownictwa drogowego i kolejowego oraz pracowników robót wykończeniowych w budownictwie.
Deficyt odnotowuje się także w przypadku pracowników innych branż:
- gastronomicznej i spożywczej - kucharze, pomoce kuchenne, cukiernicy, kelnerzy, barmani, przetwórcy mięsa i ryb, piekarze, szefowie kuchni, pracownicy przetwórstwa spożywczego,
- IT - projektanci i administratorzy baz danych, programiści,
- przetwórstwa przemysłowego - operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów cementowych i kamiennych, pracownicy przetwórstwa metali,
- ogrodniczej, rolniczej i leśnej - ogrodnicy, sadownicy, rolnicy, hodowcy, robotnicy leśni,
- motoryzacyjnej - diagności samochodowi, blacharze i lakiernicy samochodowi, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, tapicerzy,
- elektryczno-elektronicznej - elektrycy, elektromechanicy, elektromonterzy, monterzy elektronicy, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki,
- TSL - kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy, spedytorzy i logistycy, zaopatrzeniowcy i dostawcy,
- finansowej - pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi,
- handlowej - przedstawiciele handlowi, sprzedawcy i kasjerzy.
Poza tym potrzebni są również: spawacze, ślusarze, tapicerzy, pracownicy socjalni, specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji, sprzątaczki i pokojowe, pracownicy poligraficzni, pracownicy obsługi ruchu szynowego, maszynistów, listonoszy i kurierów oraz fryzjerów.
Kto może mieć problemy ze znalezieniem pracy w Opolu?
Od wielu lat najbardziej nadwyżkowym zawodem na Opolszczyźnie są ekonomiści. Za sytuację tę odpowiada duża liczba absolwentów, którzy wybierają zarówno ekonomiczne studia wyższe, jak i technika o tym profilu. Brak doświadczenia sprawia, że muszą oni szukać zatrudnienia poza wyuczonym zawodem.
Szansę na pracę w Opolu w zawodzie ekonomisty mają przede wszystkim eksperci posiadający praktykę, wiele specjalizacji, mówiący biegle w języki obcym oraz potrafiący obsługiwać programy komputerowe używane w rozliczeniach finansowo-księgowych.
Trudności na rynku pracy będą również mieli absolwenci kierunków takich jak filozofia, kulturoznawstwo, pedagogika, politologia i historia. Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy „praca Opole” możemy spotkać się jedynie z pojedynczymi ogłoszeniami dotyczącymi osób wykształconych w tych dziedzinach.
Wśród zawodów nadwyżkowych wymieniani są również animatorzy kultury i organizatorzy imprez, kierownicy ds. usług, kierownicy sprzedaży, pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej. Branże te zostały dotknięte skutkami epidemii COVID-19.
Najczęstsze wymagania pracodawców Opolu
W przypadku wymagań stawianych kandydatom, wiele zależy od tego, w jakiej branży są zatrudnieni. Dla przykładu, jeśli chodzi o sektor handlowy, to osoby zatrudnione na niemal każdym stanowisku odpowiedzialne będą za przyjazną obsługę klientów czy ekspozycję towarów zgodną ze standardami firmy. Mile widziane będą także rozwinięte zdolności interpersonalne.
W przypadku branży IT z kolei, nawet młodszy specjalista będzie musiał wykazać się nieocenioną wręcz wiedzą branżową, znać szereg języków programowania i biegle poruszać się w minimum jednym środowisku pracy. Nie do pominięcia będzie także znajomość języków obcych, przynajmniej angielskiego.
Wśród kompetencji które będą wszędzie mile widziane, wyróżnić można na pewno prawo jazdy kat. B, czy cechy osobowości, takie jak komunikatywność, umiejętność pracy w zespole, odporność na stres czy zdolność do logicznego myślenia.
Oferty pracy w Opolu - jak ich szukać?
Znalezienie zatrudnienia w Opolu możliwe jest za pośrednictwem strony GoWork.pl, na której pracodawcy z całego regionu opolskiego zamieszczają informacje o nowych ofertach pracy.
Serwis umożliwia filtrowanie wyników na podstawie wybranej wysokości wynagrodzenia, formy umowy (umowa zlecenie, umowa o pracę) oraz rodzaju etatu (pełny etat, 3/4 etatu, 1/2 etatu). Wejdź na GoWork.pl i jako pierwszy dowiedz się o nowych ogłoszeniach!
Wyszukiwanie ofert pracy na GoWork.pl można uzupełnić także zgodą na otrzymywanie powiadomień na swoją pocztę e-mail za każdym razem, gdy pracodawca z Opola i okolic umieści w serwisie nowe ogłoszenie. W ten sposób wszystkie najnowsze oferty pracy znajdziemy w jednym miejscu i nie umknie nam żadna super oferta warta zastanowienia.
Udaj się do urzędu pracy
Znaleźć pracę można również w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opolu, który zapewnia stały dopływ ofert dla mieszkańców regionu. Siedziba urzędu mieści się przy ul. Hubala 21, tel.: 77 44 22 929. Pracownicy urzędu znajdują osobom bezrobotnym nie tylko odpowiednie ogłoszenie o pracę, dbają także o przygotowywanie kandydatów do poruszania się na rynku zawodowym.
Kierują na szkolenia uzupełniające posiadane kwalifikacje, a doradcy zawodowi pomagają w skompletowaniu wszystkich wymaganych w procesie rekrutacyjnym dokumentów. Tłumaczą także niejasne sformułowania, które zawiera prawo pracy.
Praca w Opolu dla studentów
Student w Opolu bez problemu znajdzie pracę jako sprzedawca (wymagana jest jednak obsługa kasy fiskalnej), dostawca jedzenia, kurier, recepcjonista oraz kelner. Najczęściej oferowana jest umowa zlecenie albo praca na podstawie umowy o dzieło oraz minimalna stawka godzinowa. Warto jednak pamiętać, że kwota brutto dla osoby ze statusem ucznia lub studenta jest jednocześnie kwotą netto. Jakich pracowników biurowych potrzeba w Opolu? Opole to miasto, w którym zatrudnienie znajdzie m.in. specjalista ds. personalnych, asystent zarządu, pracownik administracyjny, specjalista ds. administracji i rozliczeń czy specjalista ds. procesów księgowych. Szansę na dobrze wynagradzaną pracę mają zwłaszcza osoby mówiące biegle po niemiecku, francusku, angielsku oraz czesku.
Praca zdalna w Opolu
Praca stacjonarna w wielu branżach przestaje już być standardem. Opole i województwo opolskie potrzebuje specjalistów z branży IT. Oferty dotyczą przede wszystkim właśnie zatrudnienia zdalnego lub hybrydowego.
Pracę znajdzie programista, tester oprogramowania, analityk danych, specjalista ds. pozycjonowania czy specjalista ds. przenoszenia danych. Inne branże, w których można pracować na home office to obsługa klientów, reklama i marketing, sprzedaż, HR i rekrutacja, logistyka i spedycja oraz edukacja.
Opole praca - czy warto szukać zatrudnienia na terenie województwa opolskiego?
Oprócz branży spożywczej, motoryzacyjnej, chemicznej i budowlanej na opolskim rynku pracy prężnie rozwija się call center. To doskonała propozycja dla osób, które chcą rozpocząć karierę zawodową oraz nauczyć się profesjonalnej obsługi klienta. Co więcej, największa firma call center w Opolu współpracuje również z licznymi uczelniami w mieście - Uniwersytetem Opolskim, Politechniką Opolską, Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową, Wyższą Szkołą Zarządzania i Administracji czy Wyższą Szkołą Bankową. Umożliwia ona również elastyczne połączenie edukacji z życiem zawodowym. Absolwenci Uniwersytetu Opolskiego i innych uczelni nie muszą zatem szukać pierwszej pracy we Wrocławiu ani za granicą.
Oferta skierowana jest również do osób władających biegle językiem niemieckim, czeskim i francuskim. Praca w Opolu dla filologów może zatem znaleźć się od zaraz. Opole jest również doskonałym miejscem inwestycyjnym dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać sektor przemysłu przetwórczego, nowoczesnych usług dla biznesu czy budowlany. Plusem jest również położenie blisko granicy Czeskiej oraz na krajowych i europejskich szlakach komunikacyjnych.