Zakładanie firmy łączy się często z ryzykiem. Czy własny biznes bez wkładu finansowego może szybko zacząć przynosić dochody? W takim wypadku nie trzeba inwestować, a efekty pozwalają na dalszy rozwój działalności i zdobywanie klientów. Prezentujemy garść porad dotyczących tego, jak otworzyć własną firmę bez kapitału.

Jak otworzyć własny biznes bez pieniędzy

Własny biznes bez wkładu finansowego – czy to możliwe?

Od dawna myślicie o tym, aby zostać własnym szefem, ale nie macie środków na założenie firmy? Jak otworzyć własny biznes bez pieniędzy? To znacznie trudniejsza droga, ale nie oznacza to, że jest to niemożliwe. Na szczęście istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym otrzymane pieniądze można przeznaczyć na założenie i rozwój małych firm.

Jeśli macie już pierwsze pomysły na to, czym chcielibyście się zajmować w ramach własnej działalności gospodarczej, czas zacząć myśleć o tym, jak stworzyć własny biznes bez wkładu finansowego. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy aż 12 sposobów na to, jak pozyskać środki na otwarcie i rozkręcenie biznesu.

Własny biznes bez pieniędzy – od czego zacząć?

Rozkręcenie biznesu bez wkładu może nie być wcale trudne. Jednak do tego potrzebny jest przede wszystkim dobry pomysł. Wybrany przez nas biznes powinien nawiązywać:

  • do naszego doświadczenia;
  • do zainteresowań i zajęć, które lubimy wykonywać;
  • do potrzeb rynku (szczególnie lokalnego, gdy w jakiejś branży jest nisza).

Wybór odpowiedniej ścieżki będzie dużym ułatwieniem w prowadzeniu działalności gospodarczej. Znacznie łatwiej rozkręcić jest firmę wykończeniową, jeśli znamy się na układaniu płytek czy podłóg, niż otworzyć własny biznes w formie restauracji, gdy nie mamy w tej branży żadnego doświadczenia.

Jaki typ firmy wybrać?

Biznes można prowadzić na różne sposoby. Najbardziej popularna jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Możliwe jest również otwarcie spółki cywilnej lub spółki prawa handlowego. Z punktu widzenia podniesionych kosztów, a także najmniejszych formalności, warto zdecydować się na pierwszą opcję, biorąc pod uwagę fakt, że rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej jest bezpłatna. W przypadku rejestracji firmy jako spółka jawna, komandytowa, partnerska czy akcyjna, przedsiębiorca poniesie dodatkowe koszty.


Jak założyć własną firmę? Ten artykuł może Cię zainteresować: Jednoosobowa działalność gospodarcza – jak ją założyć? Formalności i wymagania


Rozwój działalności gospodarczej bez funduszy

Własny biznes bez wkładu własnego – 12 sposobów

Warto zacząć od myślenia o tym, jak powiększyć swoje oszczędności na ten cel, a także wykorzystać dotychczasowe umiejętności zawodowe. Zanim zdecydujemy się na założenie działalności gospodarczej, trzeba wybrać najlepszy sposób na rozkręcenie własnego biznesu. Pomysłów na pozyskanie finansowania lub prowadzenie firmy bez większych kosztów początkowych jest wiele. Poniższej przedstawiamy te, które warte są wykorzystania.

1. Dofinansowanie z urzędu pracy

To jedno z najpopularniejszych rozwiązań, z którego opłaca się skorzystać, poszukując sposobu na założenie firmy bez większych wydatków. Dofinansowanie z urzędu pracy to jednorazowe, a jednocześnie bezzwrotne dotacje na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jest ono skierowane do osób bezrobotnych, poszukujących pracy oraz opiekunów osób niepełnosprawnych. Osoby, które starają się o przyznanie dofinansowania, powinny spełnić określone przez instytucję warunki. Nie są one skomplikowane, dlatego w praktyce wsparcie finansowe z urzędu pracy nie jest trudne do uzyskania.

Jak otworzyć własny biznes bez pieniędzy - pomysły

2. Wsparcie małym kosztem – Akademickie inkubatory przedsiębiorczości

Jednym z miejsc, w którym wsparcie znajdą studenci oraz osoby, które chcą rozwijać swój biznes, są Akademickie inkubatory przedsiębiorczości. Dzięki współpracy z taką instytucją nie trzeba załatwiać formalności związanych z zakładaniem firmy, otrzymujemy również wsparcie w kwestiach księgowych i prawnych. Akademickie inkubatory przedsiębiorczości pobierają miesięczne opłaty za współpracę, jednak w razie potrzeby można również zawiesić działalność.

3. Wsparcie finansowe od inwestorów – fundusze Venture Capital

Ciekawą propozycją dla osób, które chcą rozwijać swój biznes, ale nie mają na to odpowiednich funduszy, jest Venture Capital. Na czym polega taka forma finansowania? Otóż inwestor zewnętrzny decyduje się na przeznaczenie kapitału w zamian za akcje albo udziały w przedsiębiorstwie. Inwestorem może być w tym przypadku wiele podmiotów np. osoby prywatne, agencje rządowe, banki czy korporacje. Przekazane przez nie środki finansowe do funduszu są przeznaczane na rozwój biznesów z dużym potencjałem, które nierzadko są jednocześnie obarczone wysokim poziomem ryzyka.

Jak założyć firmę bez pieniędzy

4. Pozyskanie pieniędzy na biznes ze środków unijnych

Z pewnością dobrym sposobem na rozwój własnej firmy jest skorzystanie z programów wsparcia unijnego. Fundusze europejskie obejmują pomoc finansową nie tylko w założeniu działalności gospodarczej, ale również przy procesach, które mają poszerzyć działalność biznesu czy zwiększyć jej innowacyjność poprzez zakup odpowiednich sprzętów. Na początku najlepiej zapoznać się z aktualną listą naborów do programów z dotacjami unijnymi, które tworzone są względem określonych województw i regionów w kraju.

5. Finansowanie firmy dzięki aniołom biznesu

Kiedy mówimy o własnym biznesie bez dużego wkładu, warto rozważyć rozpoczęcie działalności z pomocą innych. Aniołowie biznesu to alternatywa dla funduszy Venture Capital. Ten sposób finansowania działa bowiem w podobny sposób. Osoby prywatne inwestują swój kapitał w start-upy i biznesy z potencjałem, otrzymując w zamian obligacje lub udziały w firmie. Takie wsparcie umożliwia otworzenie firmy bez większych kosztów, przy czym to, co można zarobić na swojej firmie na początku, koniecznie trzeba zainwestować w jej dalszy rozwój.

Jak zdobyć pieniądze na rozwój własnej firmy

6. Nie masz środków na założenie firmy? Weź rządową pożyczkę

Sposobem na finansowanie biznesu jest skorzystanie również z programów rządowych. Wśród nich można znaleźć pożyczki udzielne na podjęcie działalności gospodarczej. Są one przyznawane przez Bank Gospodarstwa Krajowego przykładowo w programie „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Oferta skierowana jest do studentów i absolwentów, osób bezrobotnych, opiekunów osób niepełnosprawnych, a także firm w celu utworzenia miejsca pracy.

Pożyczka w programie „Pierwszy biznes – wsparcie na starcie” nie może przekroczyć kwoty 20-krotności przeciętnego wynagrodzenia, a więc około 100 tys. zł. Oprocentowanie pożyczki to 0,01% lub 0,03% w skali roku. Udzielenie pożyczki i jej obsługa jest bezpłatne. Okres spłaty wynosi do 7 lat, a karencja w spłacie – 1 rok.

7. Szansa dla nowych firm – konkursy dla start-upów

Wśród różnych sposobów finansowania szczególnie tych nowych, małych firm jest zgłoszenie innowacyjnego biznesu do konkursów, które organizowane są zwykle przez międzynarodowych inwestorów lub korporacje. Przykładem może być CEE Startup Challenge, European Start-up Challenge lub MIT Enterprise Forum CEE.

8. Jak założyć firmę bez pieniędzy? Wybierz biznes on-line

Jak otworzyć własny biznes bez pieniędzy? Warto wziąć pod uwagę rozpoczęcie działalności w sieci. Stronę internetową można bowiem przygotować samemu dzięki darmowym kreatorom. Wystarczy też kilka produktów, by stworzyć niewielki sklep. Biznes w Internecie sprawdzi się również w przypadku typu usług związanych z marketingiem i promocją w sieci – jako grafik czy copywriter. Dodatkowo biznes w sieci dotyczy głównie opłat za hosting. W tym przypadku nie trzeba ponosić kosztów wynajmu lokalu, który nierzadko w dłuższej perspektywie jest dużym obciążeniem dla biznesu.

Pozyskanie środków unijnych na rozwój własnej firmy

9. Własny biznes bez wkładu finansowego? Wybierz przyszłościową branżę

W przypadku wybranych branż, które mają istotny wpływ na rozwój innowacyjności całej gospodarki, można spodziewać się różnorodnego wsparcia oferowanego przez Grupę Polskiego Funduszu Rozwoju. Są to środki na start (dla start-upów na wczesnym etapie rozwoju) przyznawane w programach, w których prowadzony jest aktualny nabór. Przykładem takiego funduszu jest np. Satus Starter skierowany do branż takich jak AI, Big Data, SaaS, AR, VR, IoT, FinTech, blockchain, cybersecurity, czy marketplace.

10. Aby rozkręcić biznes nie mając pieniędzy,  poproście bliskich o wsparcie

Czy wiecie, że Amazon nie powstałby, gdyby nie pożyczka od rodziny Bezosa? Miliarder poprosił bliskich o finansowe wsparcie, aby móc otworzyć własny, dochodowy biznes. Reszta to już historia. Wy możecie jednak zrobić to samo. Rodzinna pożyczka z pewnością okaże się korzystniejsza, niż pokaźny kredyt, którego możecie też nie móc otrzymać. Nie mówiąc już o oprocentowaniu! Spiszcie dokładną umowę, na jakich zasadach i w jakim czasie zobowiązujecie się do spłaty pożyczonych pieniędzy.

11. Zachowajcie obecną pracę, otwierając biznes bez kapitału

Częstym błędem osób, które otwierają własną firmę bez kapitału, jest rzucanie aktualnej pracy, aby móc w pełni poświęcić się rozwijaniu nowego biznesu. Jeśli nie macie na to odłożonych środków, nie zostawiajcie się w sytuacji bez wyjścia! Stałe dochody nie tylko ułatwią Wam utrzymanie domu w czasie, w którym Wasza firma będzie nabierać rozpędu. To także zabezpieczenie samej przyszłości Waszego biznesu! Żaden bank nie przyzna nawet drobnej pożyczki komuś, kto nie wykazuje określonych wpływów na konto.

Prace nad swoim biznesem możecie kontynuować wieczorami. Choć na pewno nie będzie to łatwe i znacznie ograniczy ilość Waszego czasu wolnego, jeśli wierzycie w swój pomysł, dacie radę! Z czasem, kiedy Wasza firma zacznie zarabiać, będziecie mogli stopniowo zmniejszać swój wymiar etatu lub całkowicie z niego zrezygnować.

12. Zacznijcie od działalności wolnego strzelca

Jaki biznes otworzyć bez pieniędzy? Zostanie freelancerem to może być coś dla Was! Sporządźcie listę swoich umiejętności i zacznijcie podpytywać znajomych, czy wiedzą coś o możliwych ewentualnych zleceniach w tym zakresie. Dotyczy to zwłaszcza innych osób, pracujących na własny rachunek! Drobni przedsiębiorcy chętnie łączą siły, wspierając się nawzajem! Praca jako „wolny strzelec” ułatwia również znalezienie wolnego czasu na dodatkowe szkolenia zawodowe, czy też dalszy rozwój swojego projektu.

Jak zmniejszyć koszty prowadzenia biznesu?

Pomijając wydatki związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej, pozostają jeszcze bieżące koszty prowadzenia działalności gospodarczej. W rozkręcaniu własnego biznesu przydaje się wielozadaniowość, ponieważ trzeba stać się po części specjalistą z różnych dziedzin.

Plan działania bez środków na rozwój firmy

Istotnym elementem promocji i reklamy, dzięki której firma może zacząć na siebie zarabiać, są strony internetowe. Od samego początku należy zadbać o jej treść, prowadząc dobrze zoptymalizowany pod kątem SEO content marketing. Dzięki temu zabiegowi strona z naszym biznesem będzie na wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania, co umożliwia dotarcie do szerokiego grona odbiorców. Do potencjalnych klientów bez większych kosztów dotrzemy również za pomocą mediów społecznościowych. Biznes online można promować za darmo na różnych grupach. Przy firmie prowadzonej w Internecie koszty może nie są tak duże, ale za to będziesz potrzebować sporo czasu, by odpowiednio zatroszczyć się o jej rozwój.

Oceń artykuł
2.3/5 (18)