Jakie są rodzaje i rola akademickich inkubatorów przedsiębiorczości? Z tego tekstu dowiecie się, jak mogą pomóc studentom (ale nie tylko!) w pierwszych krokach na drodze do założenia własnej firmy. Co zyskują osoby, które korzystają z akademickich inkubatorów przedsiębiorczości i ile to kosztuje? Poniżej znajdziecie wszystkie niezbędne informacje.

Akademickie inkubatory przedsiębiorczości – co to jest?

Czym są akademickie inkubatory przedsiębiorczości? Tworzone przez uczelnie wyższe fundacje stanowią formę pomocy dla studentów, których interesuje założenie firmy. Rolą inkubatorów jest wsparcie młodych przedsiębiorców w pierwszych krokach na drodze do otwarcia firmy. Dzięki nim możecie uniknąć konieczności składania wizyt w urzędach, a także ominąć brak posiadania znaczących funduszy na start Waszej działalności gospodarczej.

Gdzie znajdziecie akademickie inkubatory przedsiębiorczości w swoim mieście? Zazwyczaj tworzone one są na terenie wyższych uczelni. W Polsce możecie spotkać je m.in. w:

 • Uniwersytet Jagielloński, Kraków – AIP UJ  (aip.uj.edu.pl)
 • Uniwersytet Szczeciński, Szczecin (inkubator.usz.edu.pl)
 • Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości (paip.pl)
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości w Toruń (innowacje.umk.pl).

Do kogo kierowane są akademickie inkubatory przedsiębiorczości?

Kto może skorzystać z pomocy akademickich inkubatorów przedsiębiorczości? Wcale nie musicie posiadać tu statusu studenta, choć to ci najczęściej korzystają ze wsparcia, jakie oferują inkubatory. Nie ma też tutaj ograniczeń wiekowych, ani tych dotyczących miejsca zamieszkania, o ile jesteście w stanie fizycznie dotrzeć do siedziby najbliższego akademickiego inkubatora przedsiębiorczości.

Instytucja pozwoli sprawdzić bez ryzyka, czy wizja Waszej firmy ma szansę zaistnieć na rynku, bez konieczności otwierania własnej działalności gospodarczej. Nawet jeśli jednak posiadacie już własną działalność gospodarczą, nadal będziecie mogli skorzystać ze wsparcia, oferowanego w inkubatorze.

A co, jeśli jesteście już zatrudnieni w innej firmie na etat? Nadal możecie skorzystać z pomocy akademickiego inkubatora przedsiębiorczości. To Wy bowiem będziecie decydować, ile czasu będziecie w stanie poświęcić dodatkowo na rozwój własnej działalności.

Co można zyskać, zakładając firmę z akademickim inkubatorem przedsiębiorczości?

Jakie korzyści niesie ze sobą założenie działalności gospodarczej przy wsparciu akademickiego inkubatora przedsiębiorczości? Jedną z największych zalet korzystania z pomocy instytucji jest jej wsparcie w obszarze działów księgowości i prawnego. To duże ułatwienie zwłaszcza dla początkujących na rynku przedsiębiorców, którzy nie posiadają jeszcze dużego doświadczenia.

Dzięki współpracy z akademickimi inkubatorami przedsiębiorczości możemy rozpocząć swoją działalność, korzystając z osobowości prawnej AIP. Co dzięki temu zyskujemy? Oznacza to, że nie będziecie zmuszeni do samodzielnego rozliczania się z podatku dochodowego, czy opłacania składek ZUS.

Będziecie za to mogli samodzielnie wystawiać faktury VAT, w miejsce danych dostawcy wstawiając te wybranego przez Was inkubatora. Co więcej, pomimo, że Wasza firma nie będzie posiadać jeszcze własnej osobowości prawnej, będziecie już mogli wliczać w koszty wydatki poniesione np. w związku z wyjazdem służbowym.

Akademicki inkubator przedsiębiorczości – korzyści

Jakie korzyści niesie więc ze sobą pomoc akademickiego inkubatora przedsiębiorczości? Podsumowując:

 • Wasza firma będzie korzystać z osobowości prawnej inkubatora;
 • Wasza firma zostanie zwolniona z podatku dochodowego oraz opłat ZUS;
 • Wasza firma otrzyma wsparcie działu księgowego i prawnego inkubatora.

Choć wsparcie udzielane przez inkubator oznacza odrobinę mniejszą swobodę działania (przed podpisaniem każdego firmowego dokumentu będziecie musieli uzyskać na to zgodę dyrektora wybranej placówki), zapewnia też ochronę przed błędami. To przyda się zwłaszcza przy pierwszych miesiącach prowadzenia działalności!

Jak wypłaca się pensję w firmie założonej z inkubatorem przedsiębiorczości?

Zastanawiacie się, w jaki sposób będziecie wypłacać sobie wynagrodzenie w firmie, którą założyliście ze wsparciem inkubatora? Finanse Waszej firmy będą tu wypłacane na subkonto AIP. Będziecie mieli możliwość wypłaty środków w ramach umowy o dzieło, lub umowy – zlecenie.

Ile kosztuje prowadzenie firmy w akademickim inkubatorze przedsiębiorczości?

Wypłacając zarobione przez Waszą firmę środki z subkonta AIP będziecie jednak musieli pamiętać o pozostawieniu na nim kwoty wystarczającej na opłatę kosztów związanych z przynależnością do wybranej placówki.

Ile kosztuje współpraca z akademickim inkubatorem przedsiębiorczości? Jest to koszt rzędu min. 300 zł netto. Opłata jest pobierana co miesiąc -nawet w momencie, w którym Wasza firma nie zarabia, będziecie musieli ją uiścić. Jeśli jednak Waszą działalność dopadnie finansowy kryzys, będziecie mieli również możliwość jej zawieszenia na okres maksymalnie 3 miesięcy. Wówczas opłata ta spada do 50 zł miesięcznie.

Jakie są zalety akademickiego inkubatora przedsiębiorczości?

Wiecie już, jak działa wsparcie, oferowane przez akademickie inkubatory przedsiębiorczości. A jakie są największe zalety skorzystania z pomocy fundacji przy zakładaniu własnej działalności? To nie tylko wsparcie działu księgowego oraz prawnego inkubatora, ale także darmowe szkolenia, czy dostęp do lokalu i sprzętu biurowego.

Warte odnotowania jest także wsparcie mentorów, którzy pomagają młodym przedsiębiorcom w prowadzeniu działalności przez pierwsze miesiące. Co ciekawe, są to osoby, które samy wcześniej nawiązały współpracę z AIP. To oni najlepiej doradzą w przypadku trudności z realizacją Waszego planu na biznes.

Inkubatory przedsiębiorczości – inne zalety

Wiele firm, które rozpoczęły swoją działalność z inkubatorami, nawiązują później współpracę ze sobą. Możliwość uczestnictwa w organizowanych przez fundacje konferencjach i kursach często oznacza także szansę na poznanie przyszłych kontrahentów.

Jeśli nie macie też środków na reklamę i promocję Waszej firmy, tu również uzyskacie odpowiednie wsparcie. Poza darmową szansę na prezentację Waszego biznesu na wspomnianych wydarzeniach branżowych, możecie także starać się o dofinansowanie. Zdobyć można nawet do 100 tys. zł wsparcia! AIP udziela również pomocy w znalezieniu potencjalnych inwestorów dla Waszej firmy.

Dodatkowym atutem współpracy z akademickim inkubatorem przedsiębiorczości są także rabaty i zniżki u firm partnerskich. Wśród nich znajdują się m.in. Play, Makro, czy Allegro. W ten sposób zaoszczędzicie dla swojej firmy trochę pieniędzy!

Co zyskuje osoba, która prowadzi działalność w ramach AIP? Jeszcze raz podsumujmy:

 • wsparcie działu księgowego oraz prawnego;
 • darmowe szkolenia z zakresu biznesu i nie tylko;
 • dostęp do lokalu i sprzętu biurowego (przestrzeń do pracy znajdziecie w siedzibie danego inkubatora);
 • dostęp do sal konferencyjnych (również w miejscu siedziby inkubatora);
 • wsparcie mentorów (osób, które samy wcześniej współpracowały z AIP);
 • udział w konferencjach i spotkaniach, organizowanych przez inkubator;
 • zniżki i rabaty u firm partnerskich;
 • udział w kursach, organizowanych przez inkubator;
 • możliwość nawiązania współpracy z innymi firmami, założonymi w ramach AIP;
 • możliwość uzyskania dofinansowania m.in. na reklamę Waszej firmy.

Jeśli więc od dawna marzyliście o stworzeniu własnej firmy, ale brak Wam niezbędnego doświadczenia, a także funduszy na start, skorzystanie z pomocy akademickiego inkubatora przedsiębiorczości może znacząco pomóc w tym procesie.

Jakie wady ma współpraca z akademickim inkubatorem przedsiębiorczości?

Wsparcie akademickich inkubatorów przedsiębiorczości, kierowane dla studentów i nie tylko, przy prowadzeniu własnej firmy, może być nieocenioną pomocą dla początkujących „rekinów biznesu”. Niestety, taka współpraca nie jest pozbawiona i wad. Na jakie należy tu uważać przede wszystkim?

Jedną z nich jest nieco długi czas oczekiwania na reakcję działu prawnego. Wielu przedsiębiorców, korzystających z pomocy AIP, jest zmuszonych z tego powodu czekać. Prawnicy działający z ramienia fundacji mają bowiem do 5 dni na przejrzenie dokumentów. Jeśli nie chcecie czekać, usługa ekspresowa kosztuje ok. 150 zł. Do tego dochodzi także czas na zgodę dyrektora placówki – bez niej nie podpiszecie żadnego firmowego dokumentu!

Jakie są dodatkowe koszty usług w akademickich inkubatorach przedsiębiorczości?

Kolejnym minusem takiej formy prowadzenia własnej działalności są dodatkowe koszty z nią związane. Oprócz kosztów usług ekspresowych, kiedy chcemy zaoszczędzić na czasie, musicie liczyć się także z tymi za wydawanie zaświadczeń, czy prowadzenie rachunku w obcej walucie.

Rozpoczynając współpracę z fundacją warto także mieć na uwadze dokładne zapoznanie się z zasadami fakturowania. Na samym początku prowadzenia działalności z pomocą wybranej placówki zostaniecie wysłani na szkolenie, dzięki któremu poznacie działanie wewnętrznego systemu do fakturowania. Poświęćcie na to chwilę – każdy błąd będzie Was tu niestety kosztował 50 zł.

Nie zawsze też możecie liczyć na podpisanie umowy z akademickim inkubatorem przedsiębiorczości. Bywa, że w przypadkach, w których dana firma wymaga bardziej skomplikowanego procesu rejestracji działalności gospodarczej, fundacja rozwiąże z Wami umowę. Nie są to jednak częste przypadki – będziecie mieli także miesięczny okres wypowiedzenia umowy na znalezienie innego rozwiązania dla Waszego biznesu.

Akademickie inkubatory przedsiębiorczości – minusy

Jeśli więc planowaliście założyć własną firmę w ramach AIP, musicie liczyć się z ewentualnymi trudnościami, takimi, jak:

 • długi czas oczekiwania na poradę prawną, lub księgową;
 • dodatkowe koszty usług (np. szybszej konsultacji);
 • konieczność uzyskania zgody dyrektora placówki na podpis firmowych dokumentów;
 • skomplikowane zasady fakturowania;
 • wypowiedzenie umowy przez inkubator (np. z powodu zbyt złożonego procesu rejestracji działalności gospodarczej).

Nie oznacza to jednak, że powinniście rezygnować ze wsparcia, oferowanego przez akademickie inkubatory przedsiębiorczości. Wiele zależeć tu będzie również od charakteru planowanego przez Was biznesu. Wymienione trudności nie powinny Was tu zniechęcać! Zwłaszcza, jeśli zależy Wam na bezpiecznym wprowadzeniu swojej działalności na rynek.

Oceń artykuł
5/5 (1)