Przeciętnie przebywamy w pracy blisko 2000 godzin rocznie – daje nam to czołowe miejsce na tle innych krajów Unii Europejskiej. Spędzając tyle czasu w biurze, warto zadbać o dobre relacje ze współpracownikami. Niestety nie w każdym przypadku jest to takie proste…

Pozbądźmy się kłótni!

W prawie każdej firmie spotkamy się z osobą, która jest mało sympatyczna, a nawet potrafi być złośliwa dla innych. W takim wypadku codzienna praca może bardzo szybko przerodzić się w przykry obowiązek, a przecież nie chcemy pracować w napiętej atmosferze. Środowisko biznesowe, zawodowe jest o tyle specyficzne, że nawiązują się tu różne relacje – silne przyjaźnie, sympatie, które zostają na długie lata. Większość ludzi posiada taką opinię nie tylko o pracodawcach, ale również o kolegach z pracy.

Jeśli mamy w pracy osobę, za którą nie przepadamy, ograniczmy się tylko do czysto służbowych relacji, nie wnikając w sprawy prywatne. W sytuacji, kiedy nasz współpracownik naprawdę sprawia nam kłopot, nie możemy się z nim dogadać, mamy dla Was kilka rozwiązań! Przedstawiamy najczęstsze grupy, na których dzielimy trudnych współpracowników.

1. Plotkarze – chętnie podzielą się z Tobą każdą informacją, niekoniecznie związaną z zawodowymi obowiązkami. Jeśli większość z „nowinek” nich jest krzywdząca dla innych mamy pewność, że spotkaliśmy się właśnie z toksyczną osobą, która psuje atmosferę w pracy. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej powiedzieć wprost takiej osobie, że nie interesują nas plotki. Nie dawajmy się wciągnąć w niepotrzebne dyskusje dotyczące naszych współpracowników. Jeśli czujemy, że rozmowa zmierza w stronę obgadywania, zmieńmy temat.

2. Dyktatorzy – przejawiają skłonności przywódcze, czasami są agresywni i nerwowi. Zawsze wiedzą lepiej i nie da się ich przekonać do swojego zdania. Często zwracają na siebie uwagę i chcą być w centrum zainteresowania. Jeśli jesteśmy zmuszeni pracować z taką osobą, starajmy się zawsze prowadzić rozmowy spokojnie, nie dając się sprowokować. Traktujmy takich współpracowników z szacunkiem i dystansem, a unikniemy kłopotliwych sytuacji.

3.Wiecznie niezadowoleni – jest to najczęściej spotykana grupa osób, ponieważ narzekanie jest niejako wpisane w mentalność Polaków. Słysząc codzienne skargi kolegi z pracy na pogodę, nadmiar obowiązków czy poranne korki możemy zaproponować mu kawę – istnieje szansa, że to poprawimy mu humor chociaż na chwilę!

Warto postarać się, by atmosfera w pracy była przyjazna, ponieważ płynie z tego wiele korzyści. Psychologowie twierdzą, że utrzymywanie pozytywnych kontaktów interpersonalnych w pracy, mają wpływ na efektywność naszych działań oraz są odpowiedzialne za osiąganie większej liczby wspólnych sukcesów.

Oceń artykuł
0/5 (0)